ATI Radeon Driver'ını recovery konsolundan yüklemek

Başlatan zzytds, 24 Mayıs 2008 - 03:02:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zzytds

LG E200 marka Atı Radeon 1250 ekran kartlı dizüstü bilgisayarıma ubuntu kurdum fakat ekran kartı yüzünden açılmıyor. Driverı bulup (run uzantılı) Cd'ye çektim fakat recovery konsoldan yükleyemedim. Nasıl halledebiliriz bu sorunu?

ufuk_k

Cdye çekmeye gerek yok. Kullanıcı dizini içine atın dosyayı. Sonra da ctrl+alt+f1 ile konsola düşün (konsoldan yüklemek gerekiyorsa).
sudo sh ati-xxx.run diyerek (driver adını yazın) sürücüyü çalıştırın.

Not: sudo shden sonra "ati" yazmaya başladıgınızda TAB tuşuna bastıgınız zaman sürücü adı çıkar.

ufuk_k

Açılmadığını söylemişsiniz farketmedim, X yani grafik masaüstü açılmasa da konsoldan dosyayı cekebilirsiniz. Konsola düşmek için CTRL+ALT+F1 komutunu kullanın. Dosyayı indirdiğiniz tam download linkini alın ve
wget www.indirme-adresi.com şeklinde wget komutundan sonra adresi girip komutu verin. Dosya bulundugunuz dizine inecektir.

Daha sonra üst mesajda söylediğim gibi sudo sh diyerek indirdiğiniz dosyayı çalıştırabilirsiniz.

zzytds

wget komutu çalışmıyor hata veriyo adres yada servis tanınamadı diye başka bir çözüm yolu??

heartsmagic

İnternet bağlantın yok o zaman. Güvenli kipte aç, önce internet sorunun aş ardından diğer işlerine bakarsın.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Arkadaşın cdsi varmış, onun içinde sürücü bulunuyor. Sürücü bulunan cdyi tak ve okuduktan sonra yine dediğim komutla konsola düş. Daha sonra cd /media/cdrom diyerek cdnin olduğu dizine git(cdrom0 da olabilir, hangisine bağlıyorsa). ls komutu ile cd içinde bulunan dosyaları listeleyebilirsin. Eğer sürücü direk cdnin içinde bulunuyorsa, söylediğim komutu yine ver, ve sürücüyü çalıştır (sudo sh ile başlayan). Yoksa bulunduğu dizine cd /dizin_adı komutu ile gidebilirsin.

zzytds

Cd'yi de okumuyor her ikisini denedim (cdrom cdrom0) başka dolu cdler taktım onları da okumuyor.windows üzerinden  Linux harddiskine erişip dosya kopyalayabileceğim bi program yok mu?

ufuk_k

Okumuyorsa cd bozuktur. Yok eğer bağlanmadıysa şu komutlar ile elle bağla (konsola düşüp):

sudo umount /media/cdrom bununla bağlanmışsa tekrar ayırırsın. cdrom0 ile de dene.
sudo mount /media/cdrom /mnt/ati bu komutla bağlarsın. cdrom0 ile de dene, eğer hata verirse. "write protected, mounting read-only" derse hata değildir. Bağlamıştır.

Daha sonra dizine git:
cd /mnt/ati ve sudo sh ile sürücüyü çalıştır.

Windows üzerinden linuxa erişmek için ext2 IFS adlı programı ara (google) ve indirip kur. Sonra denetim masasındaki simgesinden çalıştır ve diskleri göster, kolayca görürsün. Bilgisayarım altında görünmeleri gerek. Sonra sürücüyü ev dizini altına kopyalarsın.