Kubuntu Netbook Remix 9.10

Başlatan özgürubuntu, 03 Aralık 2009 - 23:06:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

Arkadaşlar, eşimin HP Compaq Mini 110c 1020ST bilgisayarına "Kubuntu Netbook Remix 9.10 Karmic Koala"'yı kurdum. Nefis bir arayüzü var, epey kurcaladım, Ubuntu Netbook Remix'ten daha iyi olduğunu söyleyebilirim..
https://wiki.kubuntu.org/Kubuntu/Netbook bu adresten inceleyebilirsiniz, pencereler netbooka kesinlikle çok iyi oturuyor. Birden fazla pencere açmışsanız eğer ve hepsine bakmak istiyorsanız, compiz'in, Mac OS "places" uygulamasına benzer bir görünümle hepsini tek pencerede görebiliyorsunuz. Ya da alt+tab kapak seçici ile seçebilirsiniz.

Newspaper sekmesinde Plasmoidleri deneyebilirsiniz. İyice hakim olduğumda tanıtım yazısını hem wiki'ye hem foruma ekran görüntüleri eşliğinde yazmayı planlıyorum..

İlk kurulduğunda, kablosuzu görmüyor maalesef, kablolu bağlantı yaparak, güncellemeleri yükleyin, sorunsuz çalışıyor. Eğer kablonuz yoksa Kubuntu'yu kurduğumuz USB'yi tekrar takıp > pool klasörüne girip main > d klasörü > dkms klasörü içindeki dkms_2.1.0.1-0ubuntu1_all.deb paketini kurun, ardından pool > restricted > b klasörü > bcmwl-kernel-source_5.10.91.9+bdcom-0ubuntu4_i386.deb paketine giderek Uçbirimi açın ve
sudo apt-get -reinstall install bcmwl-kernel-source_5.10.91.9+bdcom-0ubuntu4_i386.deb
komutunu vererek yeniden kurulmasını sağlayın.
Yukardaki yönetimi arkadaşım yapmış, ben kablo takıp güncellemeleri yükledim..

Beğeneceğinize eminim.  :)

ironic

Resimler güzele benziyor. Ah bir de bu tür özenli çalışmaları kubuntu desktop ta görsek..  :)

@özgürubuntu, teşekkürler.

özgürubuntu

@ironic, çok haklısınız, notebookumda hem Ubuntu hem de Kubuntu kullanıyorum. Her ikisinden de memnunum. KDE 4.3.3 sürümüyle gayet stabil. Birde "Bespin" kurdum ki, iyice güzelleşti :D Ancak Kubuntu Netbook Remix'teki gibi "cool" değil :D

ironic

Ubuntu' da olduğu gibi ek paketlerle Kubuntu' ya da netbook remix arayüzü oluyordur herhalde. Kubuntu konusunda artık bir beklentim de yok. KDe için alternatif dağıtımlara yöneldim. Şimdilik herşey güzel. Umarım Canonical, Kubuntu ile  bizleri birgün utandırır.  :D

UBUNTUNA

Merhabalar ; yenibir lg x110 netbook satın aldım.Buna kubuntu-netbook yüklemek istiyorum.Ancak unetbootin ile oluşturduğum flash bellek kuruluma geçmeden takılıyor ve devam etmiyor.unetbootin harici bir çözüm var mı öneriniz acaba.Şuan windows ve kubuntu normal sürüm var fakat normal sürüm uymuyor masaüstünün yapısına.yardımınızı bekliyorum...

xwes

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 03 Aralık 2009 - 23:14:38
@ironic, çok haklısınız, notebookumda hem Ubuntu hem de Kubuntu kullanıyorum. Her ikisinden de memnunum. KDE 4.3.3 sürümüyle gayet stabil. Birde "Bespin" kurdum ki, iyice güzelleşti :D Ancak Kubuntu Netbook Remix'teki gibi "cool" değil :D
Masaüstündeki menü içerinde arama dışında kubuntudan ne farkı var ki? Zaten bu arama özelliği desktopta (mandrivada denedim) da çalışıyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: UBUNTUNA - 09 Şubat 2010 - 18:31:22
Merhabalar ; yenibir lg x110 netbook satın aldım.Buna kubuntu-netbook yüklemek istiyorum.Ancak unetbootin ile oluşturduğum flash bellek kuruluma geçmeden takılıyor ve devam etmiyor.unetbootin harici bir çözüm var mı öneriniz acaba.Şuan windows ve kubuntu normal sürüm var fakat normal sürüm uymuyor masaüstünün yapısına.yardımınızı bekliyorum...

Sorunu ayrı bir başlıkta konuşursak daha güzel olur. O başlığa kurulumun hangi aşamasında takıldığını ve eğer varsa hata iletisini de geçebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

UBUNTUNA

peki @heartsmagic. Fazla kalabalık olmasın diye burdan yazmıştım ama neyse.Birazdan tekrar kurulumu deneyip başlık açarım.teşekkürler.

vebaaa

ya hayatımda ilk defa lınıx tabanlı bı prog kullanorum ve cıldırmak uzeryım ya..niye video ve mp3 calmıor anlamıorum..drogan bişi acmıyor..yardım...forumu okudum gözlerım şistı yaww.codec mı  gerekıor anlamıorum kı????

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Mart 2010 - 01:29:08

bu gidişle tekrar win 7ye dönecem..ya delı gaza gelmştım lınuxa gecmek için..kubuntuyu yukeldım ama bı vdeo bıle oynatamıor

heartsmagic

Alıntı yapılan: vebaaa - 22 Mart 2010 - 01:19:56
ya hayatımda ilk defa lınıx tabanlı bı prog kullanorum ve cıldırmak uzeryım ya..niye video ve mp3 calmıor anlamıorum..drogan bişi acmıyor..yardım...forumu okudum gözlerım şistı yaww.codec mı  gerekıor anlamıorum kı????

Aynen öyle, "codec" gerekiyor. Forumdaki ilgili başlıklara bakabilirsin. Çok uğraşmayayım diyorsan:

sudo aptitude install kubuntu-restrcited-extras

Çıldırmaya gerek yok. "Codec"ler normalde lisanslı ve ücretli yazılımlardır. İnsanların satın alıp almama özgürlüğüne bırakılmış bu olay Amerika gibi ülkelerde.

eribol

Arkadaş çıldırdı sanırsam :).

vebaaa

arkadslar çok teşekkr ederim yardımlarınz için bu konuda cahil ötesi bi durumdyım :(cıldırmadım da ;) ama bıraz karısık gelıor:) bıde sınav yaklastı hem forumu okuym hem sınava calıom...bu daha zor geldı yaw..wın7 hersey basıttı be:)))
ya bişi de soracam yukardakı kodu yazdıgım zman yöneteicmsn diyor kalıyor....ondan sora ne yapacam acaba:))) bırde bu kodların kullanımyla ilgil açıklyıcı bı topic varmı acaba...acemiler bölumune baktım ama cözemedım bu yonetıcı olyaını

heartsmagic

@vebaa, her şeyden önce Türkçe yazımına dikkat edersen seviniriz. Bu hem senin anlaşılman, hem de bizim anlayabilmemiz için önem arz ediyor.

Sen o komutu verdiğinde parola sorar sistem, dikkatlice gireceksin. Girerken parolan görünmez. Ardından enter tuşuna basarak yola devam edeceksin.

vebaaa

yanlış parolayı girmişim :D :-Xeski parolayı giriyormuşum...ama yinede zor bi sisteme ;)...ama yinde windowsa dönmeyecem..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Mart 2010 - 13:53:19

arkadşalar izninizle bir sorum daha olacak..tar.bz2 dosyalarını kuramıyorum...smplayer yukleyecem ama yapamadım.şu adımları takıp ettim
# tar xvzf package.tar.gz (or tar xvjf package.tar.bz2)
# cd package
# ./configure
# make
# make install
ama kuramadım..baska bır alternatıfi var mı acaba..ya ben wındws mantıgyla dusunuyrum kurtulamadım bı türlü.daha ilk adımda hata veriyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Mart 2010 - 14:11:43

occipital@maxilla:~$ tar xvjf smplayer-0.6.9.tar.bz2
tar: smplayer-0.6.9.tar.bz2: open olanaksız: No such file or directory
tar: Hata kurtarılabilir değil: şimdilik çıkılıyor
tar: Child returned status 2
tar: Exiting with failure status due to previous errors

böyle oluyor

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Mart 2010 - 14:12:14

????????????

heartsmagic

@vebaa, sistem zor değil sen öyle görüyorsun. Zira yüzmeyi öğrenmeden okyanusa dalmaya çalışıyorsun. Forumda yeterli zamanı geçirmediğin için de bunun nasıl olacağını bilmiyorsun. Önce havuzda alıştırma yap ve forumu araştır lütfen.

Forumda da anlatıldığı üzere bizim depo denen bir güzelliğimiz var. Uygulamalar-Ubuntu Yazılım Merkezi veya Sistem-Yönetim-Synaptic Paket Yöneticisi. smplayer araması yapıp kurabilirsin.

Yok ben illa kaynak koddan derleyeceğim diye diretirsen, onun da anlatımı forumda var.

vebaaa

tamam haepsinin bi cevabı var sanrım... ::)ama 9 yasından berı wındowsu goren bı ınsan için bıraz zor alışmak..ilgılndıgınz için teşşkr edrım en azından burda yardımlaşma daha iyi.aslına bakarsanız dedğiniz şeylerı forumda okumş oluyorum ama uygulamya gelınce işte bazen problem oluyor.alışkan olmadıgımdan heralde :D
çok soruyorum sanırım  şimdi de sanrım kde açılmıyr.blgisayarı actıgımda plasma çalışma alanı-kde çöküş biligleri diye bi ekran çkıyor..acaba bi çözumu var mı??
umarım kubuntuyu yenıden baştan yuklemek zorunda kalmam

heartsmagic

Çoğu şeyin çözümü forumda var. Elbette bizim de çözemeyeceğim meseleler mevcut. Fakat sen kendine zaman ayırıp forumu incele. Uygularken sorun yaşarsan yeni bir başlık açmakta serbestsin fakat lütfen bize detay ver.

Forumda yeni problemler için yeni başlıklar kullanıyoruz. Şimdi KNR başlığında sorun çözümü için uğraşmak doğru değil. Problemini ilgili bir bölümde anlatabilirsin.

vebaaa

arkadşlar yardımlarınız için teşekkür ettım ama ben vaz gectım bu kubuntudan..win7 ye dönecem...kubuntuyu ilk gördugmde cok sevmıstım ekran goruntulerı falan superdı ama 3 kez çoktu..hem notebookta hemde netbokta çoktu.özellikle plazma netbook sürekli çöktü.heartsmagic yardımların için sagol özellikle senı cok ugrastırdım:)) ama sureklı çöken bi sistemi kullanmak bana göre değil..win7 daha iyi hiç değilse çökmuyor..onu değiştrmek daha kolay..

xwes

Alıntı yapılan: vebaaa - 23 Mart 2010 - 18:37:33
arkadşlar yardımlarınız için teşekkür ettım ama ben vaz gectım bu kubuntudan..win7 ye dönecem...kubuntuyu ilk gördugmde cok sevmıstım ekran goruntulerı falan superdı ama 3 kez çoktu..hem notebookta hemde netbokta çoktu.özellikle plazma netbook sürekli çöktü.heartsmagic yardımların için sagol özellikle senı cok ugrastırdım:)) ama sureklı çöken bi sistemi kullanmak bana göre değil..win7 daha iyi hiç değilse çökmuyor..onu değiştrmek daha kolay..
kubuntu kullanmal zorunda degilsiniz, ubuntu, xubuntu, ubutnu studio, linux mint, mandriva, open suse, fedora, pardus ve niceleri var...

eribol

Hepsine tamam. İstediğinizi kullanmakta da özgürsünüz. Ancak daha bilgi sahibi olmadığınız bir sistem için
Alıntı Yapwin7 daha iyi hiç değilse çökmuyor..onu değiştrmek daha kolay..
demek, hele bir linux forumunda bunu demek hoş durmuyor. Zira kde olmuyorsa gnome kullan, iki paket kur olsun sana mis gibi ubuntu netbook remix. Sistemi yeniden kurmana bile gerek kalmazdı da derdim ama bunları senin kararını değiştirmekten ziyade sadece yol göstersin diye derdim. Ama gerek kalmadı.

vebaaa

Alıntı yapılan: eribol - 23 Mart 2010 - 18:48:27
Hepsine tamam. İstediğinizi kullanmakta da özgürsünüz. Ancak daha bilgi sahibi olmadığınız bir sistem için
Alıntı Yapwin7 daha iyi hiç değilse çökmuyor..onu değiştrmek daha kolay..
demek, hele bir linux forumunda bunu demek hoş durmuyor. Zira kde olmuyorsa gnome kullan, iki paket kur olsun sana mis gibi ubuntu netbook remix. Sistemi yeniden kurmana bile gerek kalmazdı da derdim ama bunları senin kararını değiştirmekten ziyade sadece yol göstersin diye derdim. Ama gerek kalmadı.

arkadaşlar ben  sisteminizi kötülemedim sadece çokuyor dedım..o yuzden vaz gectım..ubuntu remixtte kurdum.ama kde yi görünüş ve menuleri için secmiştim..birde hayatımda windows görmek istemiyordum..sonuçta lınux iyi bi sistem olabilr ama bende çalşmadı yada ben beceremdiim :D kde canlılığı ok hoşuma gitmişti..şimdi mandrivaya bakıyorum ama ubuntu kadar yaygın mı o benı endişelendiriiyor..yanı ubuntu kullanan cok var ve yardım alabilecegın insan cok.. :D notebooka win kurdum ama netbook mandriva kurmayı dudunuyorum.şimdi bakıyorum forumlarına...nasıl indirim bi araştırıyorum

eribol

Tepkimi yanlış anlamayın sonuçta benim cebime para girmez siz kullandığınız zaman :). Ancak hani hoş durmuyor sadece. Artı
Alıntı Yaparkadaşlar ben  sisteminizi kötülemedim sadece çokuyor dedım
şu cümlenin kendi içerisindeki çelişkiyi umarım siz farketmişsinizdir :).

vebaaa

Alıntı yapılan: eribol - 23 Mart 2010 - 19:17:59
Tepkimi yanlış anlamayın sonuçta benim cebime para girmez siz kullandığınız zaman :). Ancak hani hoş durmuyor sadece. Artı
Alıntı Yaparkadaşlar ben  sisteminizi kötülemedim sadece çokuyor dedım
şu cümlenin kendi içerisindeki çelişkiyi umarım siz farketmişsinizdir :).
evet  kabul etmek gerek ilginç bir cümle kurmuşum. ;D.ama kötü niyetle yazdıgım bir şey değil..sadece istedğim performansı alamayınca üzüldüm..daha öncede söylemiştim çok büyük bir istekle kubuntya geçtiğimi hatta bikaç arkadışımıda ikna etmiştim:))

bu arada bu topiği boş şeyler yazarakta işgal ettim kusura bakmayın arkadşlar
birde buda yersiz bir soru burası için ama mandriva için sizin bildiğinz sağlam bi kaynak var mı?????

eribol

xwes

@vebaaa, ben uzun süredir kubuntu kullanıyorum ve sistemim hiç de kararsız değil. Ama sanırım bu biraz da 2 yıllık ubuntu tecrübemden kaynaklanıyor. Yeni kullanıcı için kubuntunun kararsız olduğunu çoğu kişi ben de kabul ediyorum.
Ubuntu da çok güzel bir hale getirilebiliyor, sadece kubuntu değil güzel olan. Zaten ayni anda hem ubuntu hem kubuntu da kullanabilirsin.
Eğer ısrarla KDE kullanmak istiyorsan kubuntu yerine mandriva kullanmanı öneririm ama dediğin gibi desteği ubuntu kadar yok türkçe olarak ama yine de fena değil. Bunun dışında pardusu kullanabilirsin ya da maceracı isen arch deneyebilirsin. (deneyim ve azim ister) Alternatifin çok.