Ubuntu'da Avea Jet mümkün mü?

Başlatan balcis, 03 Aralık 2009 - 22:00:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

balcis

Windows altında kendi modeminden yazılımı kurulan avea jet'in ubuntu altında kurulumu kullanımı mümkün mü? windows'ta balğantı *99# gibi bir numara çeviriyor. bir çeşit çevirmeli ağ.

heartsmagic

Alıntı yapılan: balcis - 03 Aralık 2009 - 22:00:28
Windows altında kendi modeminden yazılımı kurulan avea jet'in ubuntu altında kurulumu kullanımı mümkün mü? windows'ta balğantı *99# gibi bir numara çeviriyor. bir çeşit çevirmeli ağ.

Açıkçası 3G kullanıcısı değilim, fakat Vodafone ve Turkcell ile bu iş oluyorsa muhtemelen Avea ile de olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tahirbiyiklioglu

3G ZTE MF636 USB MODEM INTERNET BAĞLANTISI :

1- Yukarıdaki modem bağlantı şartları.
Ülke: TURKİYE
Firma: AVEA
Sistem: Ubuntu 9.10 -  pc lerde ve Notebookta geniş   RAM &Mhz aralığında denendi.

2- Makina tam açıldıktan sonra usb ye yerleştirin.
Modemin yerinde olduğunu görmek için " lsusb" girin.

görüntü:
user@user-desktop:~$ lsusb

Bus 001 Device 003: ID 19d2:2000 ONDA Communication S.p.A.

Bus 001 Device 002: ID 05e3:0660 Genesys Logic, Inc. USB 2.0 Hub

Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Bus 002 Device 002: ID 05e3:0604 Genesys Logic, Inc. USB 1.1 Hub

user@user-desktop:~$

ONDA modemi pazarlayan şirket.
ONDA nın önündeki "2000" bize modemin takıldığını fakat bağlanmaya hazır olmadığını gösterir.
Modemi çalışır hale getirmek için  "sudo eject sr2"  komutunu gireriz. Sonra da istenilen "şifreyi".

BURADA BİR KONU ÇOK ÖNEMLİ: Eğer Pc-niz 2 tane CD sürücüne sahipse, "sr2",girmelisiniz.Eğer 1- CD sürücüsü var ise, "sr1". Çünkü, "sr0" komutu, 1 nolu CD sürücüsüne, "sr1"  komutu da 2 nolu CD sürücüsüne aittir. "Sr2" komutu da usb modeme.
Benim 2 CD sürücüm olduğundan, ben " sudo eject sr2" komutunu girdim.

görüntü:
user@user-desktop:~$ sudo eject sr2

user@user-desktop:~$ lsusb

Bus 001 Device 004: ID 19d2:0031 ONDA Communication S.p.A.

Bus 001 Device 002: ID 05e3:0660 Genesys Logic, Inc. USB 2.0 Hub

Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Bus 002 Device 002: ID 05e3:0604 Genesys Logic, Inc. USB 1.1 Hub

user@user-desktop:~$

Eğer "2000" yerine "0031" görüyorsak, usb modem bağlantıya hazır
demektir.

Modem configuration  undan emin olmak için, bir kez "wvdial.conf" dosyasına bakılmalıdır.
Bu dosya içindekileri görmek ve gerekiyorsa değişiklikleri yapmak için bu dosyayı açmak gerekir. Bunu da, "sudo nano /etc/wvdial.conf" komutu ile yaparız.

"wvdial"  internet bağlantı paketidir.
"wvdial.conf" dosyası ise, bunun bağlantı datasını bulunduran config-dosyasıdır.

Eğer "wvdial" yüklü değilse, "sudo apt-get install wvdial" girerek indirip yükleyebilirsiniz. . ("Nano"  editor paketidir).

user@user-desktop:~$ sudo nano /etc/wvdial.conf

"WVDIAL.CONF" dosyası görüntüsü:

[Dialer Defaults]

Init1 = ATZ

Init2 = ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0

Modem Type : Analog Modem

ISDN = 0

New PPPD = yes

Phone = *99#

Modem = /dev/ttyUSB2

Username = dummy

Password = dummy

Baud = 57600

[ 13 satır okundu ]

^G Yardım Al ^O Yaz       ^R Dosya Oku ^Y Önceki Say^K Metni Kes ^C İmleç Pozisy

^X Çık       ^J Yasla     ^W Ara       ^V Sonraki Sa^U UnCut Text^T Denetime

-----------------------------------------------------------------------------------------
Bu configürasyon, ZTE MF636 – AVEA – Turkiye bağlantısı için geçerlidir..

eğer datadeğişikliği yaptınızsa,  "ctrl-o" ile hafızaya kaydedin.
Editör paketinden çıkmak için, "ctrl-x" girin.

Eğer başka yerde gerekirse bu modemle ilgili diğer bilgiler:
APN: internet
DNS: auto
PDP:  auto

Config dosyası kontrolunu yaptıktan sonra, "wvdial" paketini çalıştırın.
" sudo wvdial" komutu girin.

tahir@tahir-desktop:~$ sudo wvdial

[sudo] password for tahir:

--> Ignoring malformed input line: "Modem Type : Analog Modem"

--> WvDial: Internet dialer version 1.60

--> Cannot get information for serial port.

--> Initializing modem.

--> Sending: ATZ

ATZ

OK

--> Sending: ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0

ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0

OK

--> Modem initialized.

--> Sending: ATDT*99#

--> Waiting for carrier.

ATDT*99#

CONNECT

--> Carrier detected.  Waiting for prompt.
(BURADA BİRAZ BEKLER, SONRA BAĞLANTI BAŞLAR)
--> Don't know what to do!  Starting pppd and hoping for the best.

--> Starting pppd at Sat Jan 23 23:26:49 2010

--> Pid of pppd: 2562

--> Using interface ppp0

--> pppd: `Hz �Oz

--> local  IP address xxx.xxx.xx.xx

--> remote IP address xx.xx.xx.xx

--> primary   DNS address xxx.xxx.xx.xx

--> secondary DNS address xxx.xxx.xx.xx

-------------------------------------------
VE BAĞLANTI TAMAM..
Bağlantıyı kesmek için " CTRL-C" girilir.
sonra da terminal penceresi kapatılır.

Akla gelebilecek bazı sorulara cevaplar şöyledir:
windows OS deki gibi açık seçik bir ara yüzü olacak mı?  --> HAYIR
Sadece basit bir bağlantı hepsi bu.Bağlantı bilgileri, Kota bilgisi vs. yok.
bundan sonraki bağlantılarda burada yapılanların hepsini tekrarlamak mı gerekir? -->
Hayır, sadece 2 komut satırı işi görür.
a- sudo eject sr2
b- sudo wvdial -   Bağlantı için yapılacak sadece bu kadar.
c- bağlantıyı kesmek için "ctrl-c", ve terminal penceresini kapat.
linux-ubuntu ile mutlu bağlantılar.

Uyarı: Uçbirim çıktıları için lütfen kod etiketini kullanın.

şahkulu

çok saçma bi şey yaşıyorum. ben yaklaşık bir yıldır ubuntu kullanıyorum. ve çok mutlu idim. windowstan kurtulmanın keyfini yaşıyordum. ama şu an avea jet kullanmak zorunda kaldım ve aveayı aradığımda linux u desteklemediğini söyledi. el mecbur ubuntuyu kaldırıp, ***** windows u kurdum. ama inanılmaz keyifsizim.

yukarıdaki açıklamayı okudum ama bunu benim bilgisayar bilgimle yapmam mümkün görünmuyor. lütfen bana ubuntunun en iyi hangi versiyonunda avea jet kurulabileceğini ve o kurulumun nasıl yapılacağını fillandıyalı bir köylüye anlatır gibi anlatırmısınız.

yukarıdaki yazıda anlamadığım şeyler ;
Makina tam açıldıktan sonra usb ye yerleştirin.
Modemin yerinde olduğunu görmek için " lsusb" girin.

ben bu lsusb yi nereye gireceğim gibi şeyleri bi türlü anlamadım...

ya da

"wvdial" yüklü değilse, "sudo apt-get install wvdial" girerek indirip yükleyebilirsiniz.

bu nedir nereden inecek ve nasıl yüklenecek gibi...

şimdiden teşekkürler...

not ; hatta bu işi bilen bi arkadaş bana özel mesaj atarak cep telini yazarsa. onu arıyarak tam bi bilgi alabilir, hatta kurarken yardım talep edebilirim.

şahkulu mehmed

alquirel

Şu bağlantıdakileri bir denemeni tavsiye ederim. Tabi Turkcell yerine Avea seçerek :)

http://ubuntuexpress.wordpress.com/2009/11/30/ubuntuda-turkcell-3g-vinn-usb-modem-ile-internete-baglanmak/

Aslında mantık ikisinde de aynı, harici bir internet modemi ve bilgisayara bunu tanıtmak. Diğer işletim sisteminde bunu mecburen bir "exe" saçmalığı ile yapıyoruz, bunu da bize üretici sağlıyor malesef. Linuxta ise sağolsun çekirdeğimiz bizi hiç zahmete sokmuyor, tamam abi ben tanıdım bunu diyor çoğu zaman. Yani onlar istedikleri kadar linuxa destek vermesinler, ihtiyacımız da yok zaten ;)

şahkulu

şimdi tekrar ubuntumu kurup deneyeceğim. umarım çalışır. şu ***** windowstan kurtulmak için can atıyorum. 1 seneden sonra 3 gündür yine vista yükledim resmen hayatım karardı.

şahkulu mehmed

heartsmagic

@şahkulu, iletilerinin tamamına yakınını koyu harfle yazmazsan seviniriz. Ayrıca nereye yazacağını bilmediğin şeyler için:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,2487.0.html

şahkulu

sevgili alquirel

gönderdiğin link gerçekten sorunu hemen çözdü. derhal aptal windowsu kaldırıp 9.10 umu kurup normal hayatıma geçtim.  ben tv dizileri filim senaryoları yazıyorum 20 senedir. tahmin edersiniz ki bu bilgisayar benim hayatım. genç kızlığımda daktilo vardı bilgisayar yoktu. 95 den sonra hemen bilgisayar edindim ama 2009 un başına kadar aptal windows un beni yavaş yavaş çıldırmasına katlanmak zorunda kaldım. taki bi arkadaşım ubuntu kur tımarhaneye düşmekten kurtulursun diyene kadar. yaşasın linuxxxxx

şimdi ileride bu sorunu yaşayacak arkadaşlara tavsiyede bulunmak istiyorum ; turkcell, vadaphone ve aveanın hepsi bağlantı stiklerini aynı firmadan alıyorlar yani modelleri aynı. ancak avea iki tür stick kullanıyor. aveadan stick alırken HUWEİ marka olanını alın. bu marka turkcell ve vadophone nin kullandığı marka. daha sonra telefon kartını yerleştirip takın ubuntu saniyesinde tanıyıp görecektir.

ubuntucum bunu tanımlamak isteyecek. işlemleri sıra ile yapın. ancak bir kutucuk açılacak orada size APN ayarlarını soracak. bu çok önemli. siz APN ayanlarını elle yapmak istediğinizi işaretleyip avea için APN ayarları karşısına " internet " ( küçük harfle olması zorunlu ) yazacaksınızı. bu avea için geçerli ama. eğer turkcell kullanıyorsanız APN ayarına " mgb " yazıyorsunuz. vadophone için bilemiyorum. ama vadophone ı arayıp APN ayarınız nedir diyorsun söylüyorlar.

http://ubuntuexpress.wordpress.com/2009/11/30/ubuntuda-turkcell-3g-vinn-usb-modem-ile-internete-baglanmak/

bu linkte her şeyin nasıl yapılacağı tek tek resimli anlatılmış. tek dikkat edilecek şey kullandığınız ( avea- turcell- vadaphone ) hangi şey ise APN sini  doğru girince gerisini ubuntu anında çözüylor
. ubuntunun bir şeyi tanımaması söz konusu değil.

ben P535 asus cep bilgisayarı aldım. cd sini takın bilgisayarınız hemen tanır dediler. ama ben ubuntu kullanıyorum dedim satıcıya. haa o zaman olmaz dedi. oracıkta taktık ve ubuntu anında bilgisayarı görüp eşleşti ve senkronize etti. şimdi 4 gözle linux un bir PDA sistemi yapmasını bekliyorum sonra cep telimde de salak windowstan kurtulacağım. yakında gelir oda...

şimdiye kadar senarist een az 10 arkadaşımı ubuntuya geçirdim. kurarken ya biz alışmamışız kullanamayız dediler 1 gün sonra beni arayıp teşekkür ettiler. şimdi beni tanrı sanıyorlar ve elimi ayağımı öpüyorlar. bizim gibi basitce yazı yazıp ekmeğini bundan kazanan yazar çizer takımı için ubuntu tanrının bi  lütfu. dangalak windows ta bilgisayar ne isterse ben onu yapıyordum, şimdi ben ne istersem ubuntu onu yapıyor. yani hizmetçi olmaktan kurtuldum.

tekrar teşekkürler hepinize...

EcU

arkadaşlar ilk başta yanlış yere yazmışım lakin burada da aynı soruyu yenileyeceğim kusura bakmayın aldığım hata resimde mevcut en alttaki gibi ayarlarıda yaptım ama genede bağlanamadım yardım lütfen! :-[

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Mart 2012 - 16:47:14

http://g1203.hizliresim.com/v/x/3x9xv.png resmi eklemeyi unutmuşum :(

heartsmagic

@EcU, sana ait bir başlık var sanırım, oradan devam edelim lütfen.

EcU

şahkulu teşekkür ederim daha önce denemiştim ama olmadı şimdi tekrar ubuntu kurdum 10.04 te direk taktım tanıdı ve hemen internete bağlandı tekrar ubuntu kullanmanın zevkindeyim sağolun

ahmet_celal

ubuntu 12.04 üzerinde orunsuz çalışıyor modeminizi usb portuna taktıktan sonra hoperlor ikonunun yanındaki ağ ikonundan yeni mobil geniş bant bağlantıyı seçip ayarları değiştirmeden devam edin işlem sonunda yüksek hızlı internet için aşağıdaki adımları takip edin
Hoperlorun yanındaki ağ ikonu
Bağlantıları düzenle
Mobil Geniş bant
Avea Ön tanımlı > düzenle
açılan pencerede mobil geniş bant sekmesi
tür: 3G (UMTS/HSPA) tercih et
seçilip kaydedin bağlantıyı kesip tekrar bağlanın
Notlar:
öyle müşteri hizmetlerinin size söylediği gibi asla 15mbps ve üstü bir bağlantıya ÇIKAMAYACAKSINIZ...
alacağınız maksimum bağlantı hızı 4mbps zten ilgili cihaz 7mbps destekliyor... adı geçen 15mbps göz boyama alacağınız internet paket hızını buna göre seçin asla kullanamayacağınız bir hız için boşuna ücret ödemeyin...
diğer yandan bu bağlantı sorunu ilgili cihazdan kaynaklanıyor yani platformun önemi yok... mini booklarda bulunan modem hakkında bir bilgim yok arkadaşlardan birisi inceleyip yorum yaparsa sevinirim....
ayrıca burada size gerçek işinize yarayacak bir bilgi daha vermk istiyorum
cep telefonu BT veya avea modem ve/veya kablolu bağlantıyı ubuntu kurulu bilgisayarınızı AP kullanarak arkadalarınızla paylaşabilirsiniz...
bunun için
ses ikonunun yanındaki ağ ikonuna tıklayın
Yeni Kablosuz Bağlantı oluştur...
Ağ adını girin: Örneğin Ubuntu
Kablosuz Güvenliği : WEP 40/128-bit Anahtar (Hex ya da ASCII) seçilir. ( şayet bağlanacak bilgisayar wndowsplatfrmunda ise sadece bu işe yarıyor )
Anahatar: içerisinde büyük, küçük harflerin olduğu ve en az 2 sayı içeren bir anahtar seçin
oluştur ikonuna bastığınız zaman ağınız kullanıma hazır şimdi bu ağ sadece dosya paylaşaımı için bu ağı varolan internet bağlantınız ile köprülememiz gerekiyor
ses ikonunun yanında ağ ikonuna tıklayın
bağlantıları düzenle
Kablosuz sekmesi
Az önce oluşturduğunuz kablosuz ağın ismine tıklayın > düzenle
Açılan pencerede
IPv4 Ayarları sekmesine tıklayın
Yöntem Kısmını : Otomatik (DHCP) olarak değiştirip kaydedin...
diğer bilgisayar sorunsuz şekilde ağa bağlanıp sizin bilgisayarınız üzerinden internete erişecektir
saygılar
ahmet celal

php 'CANDIR'