Vestel Netbook Ubuntu Kuramıyorum....

Başlatan thedeparted, 03 Aralık 2009 - 20:55:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

thedeparted

Selamlar arkadaşlar, ikinci el bir Vestel Netbook aldım. Klasik Atom 1.6 işlemcili, 1 GB Ram'lı, 16 GB SSD harddiskli bir cihaz.

Sorun şu ki; öncelikle 9.10 netbook remix'i Unebootin ile flash diskime attım, yeniden başlattığımda live desktop a gelemedi, komut satırı gibi bir yerde takıldı. Yani yazı yazabildiğim ama kurulumun ilerlemediği bir ekranda kaldım. AYNI FLASH NOTEBOOK'UMDA SORUNSUZ AÇILIYOR.

Daha sonra normal desktop sürümünü (32 Bit) yine unebootin ile flash diske attım. Onda da siyah ekranda beyaz renkli yanıp sönen ubuntu logosunu gördüm ancak ardından tekrar komut satırı gibi siyah ekranda kaldı. AYNI FLASH NOTEBOOK'UMDA SORUNSUZ AÇILIYOR.

Şimdi ise en son XP üzerinden Flash içerisindeki Wubi.exe'yi çalıştırdığımda, karşıma çıkan 3 seçenekten, "Install Inside Windows"u seçiyorum; bana ubuntu'nun kurulacağı sürücüyü, ayırmak istediğim alan miktarını (2 - 4 - 5 GB), Dil ve kullanıcı adımı soran bir ekran geldi.

Şimdi ben buradan Ubuntu kurarsam XP gider mi? XP'yi riske atmak istemiyorum zira Ubuntu daha kurulum aşamasında böyle problem çıkarmışken kurulduktan sonra stabil çalışacağı kesin değil.

Ben neden normal kurulum yapamadım, yanlış ya da eksik yaptığım birşey mi var? Sonuçta ilk kez netbook kullanıyorum.

Yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler....

SİSTEM:

Emektar Dizüstü: Intel Pentium M (1.6 GHz) - 1 GB Ram - Intel 855GM
Ubuntu 10.10: Maverick Meerkat - i386

agritux

Canlı cd oturumunu açmak yerine, kurulumu başlatamıyor musunuz?

thedeparted

Unebootin ile hazırladığım USB lerde ben hep bu yöntemi kullanıyorum, default seçtiğimde canlı cd oturumu açıyor. Direkt kurulum seçeneğini Unebootin ile hazırladığım flash disklerde göremiyorum.

Şu an "Install Inside Windows" seçeneği ile kuruluma başladım bakalım, Windows içerisinden kurulumu gerçekleştiriyor. Umarım Windows uçmadan kurulumu yapar...
SİSTEM:

agritux

Açıkçası hiç wubi ile kurulum yapmadım. Yorumlara göre yapmayı da tavsiye etmem.

garafatma

www.ubuntu.com'da unetbootin ile mi tavsiye ediliyor peki? Orada bir anlatım olması gerekiyor ancak orada hangi programı önerdiklerini bilemiyorum.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

thedeparted

Alıntı yapılan: keiser_soze - 03 Aralık 2009 - 21:11:45
www.ubuntu.com'da unetbootin ile mi tavsiye ediliyor peki? Orada bir anlatım olması gerekiyor ancak orada hangi programı önerdiklerini bilemiyorum.

Hiç anlatıma falan bakmadım. Zira unebootin'i kullandım hep ve bir sıkıntım olmamıştı notebook'umda. Ama netbook'da nedense kuruluma geçmiyor.

Wubi ile kurulum yapıyorum şu an, iptal edeyim mi sizce, neden tavsiye edilmiyormuş???...

EKLEME: Wubi şu an hata verdi.

An error occurred:
Can not download the metalink and therefore the ISO

diye????...
SİSTEM:

canosayan

wubi yapar öyle şeyler.
elinizde başaka bir ubuntu kurulmuş bilgisayar var mı? unettbootin ile değilde usb-creator ile ubuntu ile flash bellek oluşturmayı deneseniz.

birde netbook sürümünü önermem. ben kendim normal sürümü kullanıyorum.
Chmod bizim işimiz.

thedeparted

Ben de normal sürümünü kurmak istedim, netbook sürümünü notebook umda tecrübe ettim. Pek beğenmedim.

Şu an elimde Ubuntu kurulu bir pc yok, notebook'umda 9.10 var ancak onda da windows 7 yerine XP kurunca GRUB uçtu. Onunla da pek uğraşamadım. :)
SİSTEM:

canosayan

Alıntı yapılan: thedeparted - 03 Aralık 2009 - 21:42:24
Ben de normal sürümünü kurmak istedim, netbook sürümünü notebook umda tecrübe ettim. Pek beğenmedim.

Şu an elimde Ubuntu kurulu bir pc yok, notebook'umda 9.10 var ancak onda da windows 7 yerine XP kurunca GRUB uçtu. Onunla da pek uğraşamadım. :)

o zaman önce mevcut olanı kurtarın derim. http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Acemiler_i%C3%A7in_ilk_durak#Yeniden_Windows_kurdum_Ubuntu.27yu_a.C3.A7t.C4.B1.C4.9F.C4.B1m_men.C3.BC_kayboldu.3F kısmında yeniden grub kurulumu var.

gerçi burası eski grub için geçerli. (ben onu öneririm)
Chmod bizim işimiz.

thedeparted

Unetbootin'den yine denedim, ancak siyah ekranda şu şekilde kalıyor;

BusyBoz v1.13.3 (Ubuntu 1:1.13.3-1ubuntu7) built-in shell (ash)
Enter 'help' for a list of built-in commands.

(initramfs) _ (bu altçizgi yanıp sönüyor)
SİSTEM:

agritux

Alıntı yapılan: canosayan - 03 Aralık 2009 - 21:36:27
unettbootin ile değilde usb-creator ile ubuntu ile flash bellek oluşturmayı deneseniz.

thedeparted

Alıntı yapılan: canosayan - 03 Aralık 2009 - 21:44:51
Alıntı yapılan: thedeparted - 03 Aralık 2009 - 21:42:24

o zaman önce mevcut olanı kurtarın derim. http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Acemiler_i%C3%A7in_ilk_durak#Yeniden_Windows_kurdum_Ubuntu.27yu_a.C3.A7t.C4.B1.C4.9F.C4.B1m_men.C3.BC_kayboldu.3F kısmında yeniden grub kurulumu var.

gerçi burası eski grub için geçerli. (ben onu öneririm)

AÇıklamada daha 2. madde de kaldım.
kod: find /boot/grub/stage1 demiş

find /boot/grub/stage1 yazdım;

grub> find boot/grub/stage1
find boot/grub/stage1

Error 15: File not found

bu oldu...
SİSTEM:

canosayan

Chmod bizim işimiz.

thedeparted

Alıntı yapılan: canosayan - 03 Aralık 2009 - 22:09:09
bytan'ın anlatımı ile grub2 kurmayı deneyelim. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13415.0;

O yöntemi uyguladım ve GRUB2 geri geldi ancak eski haliyle (Windows 7 deki grub aynen geri geldi) geri geldi, zira seçenek olarak son seçenek Windows 7 idi.

Önce Ubuntu'ya girmeyi denedim olmadı, sonra korktuğum başıma mı geldi acaba Windows'a da mı ulaşamayacağız derken evet Windows'a da giremedim.

Yapılacak tek şeyi yaptım (benim için tek şey), XP Cd'si ile ubuntu nun kurulu olduğu bölüme ve takas alanıma format attım. Şu an XP'ye girebiliyorum sadece.

Ubuntu ve usb-creator olmadan ben bu netbook'uma ubuntu kuramayacak mıyım acaba? Her türlü tavsiyeye açığım...
SİSTEM:

canosayan

Alıntı yapılan: thedeparted - 03 Aralık 2009 - 22:31:11
Alıntı yapılan: canosayan - 03 Aralık 2009 - 22:09:09
bytan'ın anlatımı ile grub2 kurmayı deneyelim. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13415.0;

O yöntemi uyguladım ve GRUB2 geri geldi ancak eski haliyle (Windows 7 deki grub aynen geri geldi) geri geldi, zira seçenek olarak son seçenek Windows 7 idi.

Önce Ubuntu'ya girmeyi denedim olmadı, sonra korktuğum başıma mı geldi acaba Windows'a da mı ulaşamayacağız derken evet Windows'a da giremedim.

Yapılacak tek şeyi yaptım, XP Cd'si ile ubuntu nun kurulu olduğu bölüme ve takas alanıma format attım. Şu an XP'ye girebiliyorum sadece.

Ubuntu ve usb-creator olmadan ben bu netbook'uma ubuntu kuramayacak mıyım acaba? Her türlü tavsiyeye açığım...
işte bu yüzden grub2 sevilmiyor.
sanırım windows7 yi boot ini aracılığıyla windows boot için yerleştirebilirsininiz.

dolaylı bir yol daha önerebilirim gibi. bir ubuntu sürümünü windows üzerine sanal kurarak, bu sanal ubuntudaki usb-creator ile flash bellek oluşturmayı deneyebilirsiniz. Biliyorum biraz dolambaçlı. tabi başka önerileri beklemenizde faydalı olacaktır.
Chmod bizim işimiz.

thedeparted

Alıntı yapılan: canosayan - 03 Aralık 2009 - 22:42:20

sanırım windows7 yi boot ini aracılığıyla windows boot için yerleştirebilirsininiz.

dolaylı bir yol daha önerebilirim gibi. bir ubuntu sürümünü windows üzerine sanal kurarak, bu sanal ubuntudaki usb-creator ile flash bellek oluşturmayı deneyebilirsiniz. Biliyorum biraz dolambaçlı. tabi başka önerileri beklemenizde faydalı olacaktır.

yanlış anlamayın, öneriniz için minnettarım ancak o işlemi yapana kadar ubuntu yu yeniden kurarım - ki zaten şu an için bir yandan ders yapıp bir yandan çözüm arıyorum. :)

Peki şöyle sorsam size;  Notebook'umda hiç sorunsuz çalışan "unetbootin" ile yaptığım Flashdisk neden netbook'umda iş görmüyor?
SİSTEM:

canosayan

Alıntı yapılan: thedeparted - 03 Aralık 2009 - 22:45:03
Alıntı yapılan: canosayan - 03 Aralık 2009 - 22:42:20

yanlış anlamayın, öneriniz için minnettarım ancak o işlemi yapana kadar ubuntu yu yeniden kurarım - ki zaten şu an için bir yandan ders yapıp bir yandan çözüm arıyorum. :)

Peki şöyle sorsam size;  Notebook'umda hiç sorunsuz çalışan "unetbootin" ile yaptığım Flashdisk neden netbook'umda iş görmüyor?

zaten dolambaçlı demiştim. unetbootin ile daha öncede sorun yaşayanlar olmuştu diye hatırlıyorum. açıkçası ben usb-creator ile oluşan falshtan kurmakta bile sorun yaşadım ve 9.04 e döndüm. ne yazıkki kesin bir fikrim yok bu konuda
Chmod bizim işimiz.

özgürubuntu

Kubuntu Netbook Remix deneseniz? Açılışta "Yanyana Kur" seçeneği ile Kubuntu'ya istediğiniz alanı ayrıbilirsiniz ve Windows'ta gitmiyor. Ben bugün kurdum bu yöntemle ve gayet güzel Grub2 menüsünde Windows'u görüyor ve açıyorum.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14295.0 buraya bir kaç tavsiye yazdım. Yakın zamanda da ayrıntılı ve resimli bir inceleme düşünüyorum..

thedeparted

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 03 Aralık 2009 - 23:13:15
Kubuntu Netbook Remix deneseniz? Açılışta "Yanyana Kur" seçeneği ile Kubuntu'ya istediğiniz alanı ayrıbilirsiniz ve Windows'ta gitmiyor. Ben bugün kurdum bu yöntemle ve gayet güzel Grub2 menüsünde Windows'u görüyor ve açıyorum.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14295.0 buraya bir kaç tavsiye yazdım. Yakın zamanda da ayrıntılı ve resimli bir inceleme düşünüyorum..

Özgür bey Kubuntuyu netbook'unuza nasıl kurdunuz acaba? Flashdisk'e iso yu kopyalarken hangi programı kullandınız?
SİSTEM:

özgürubuntu

:) USB Başlangıç Diski Oluşturucu menüsünü kullandım.. Ardından USB'den başlattığımda zaten tanıdık kurulum menüsü geliyor

thedeparted

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 03 Aralık 2009 - 23:41:13
:) USB Başlangıç Diski Oluşturucu menüsünü kullandım.. Ardından USB'den başlattığımda zaten tanıdık kurulum menüsü geliyor

USB Başlangıç Diski Oluşturucu menüsünü nedir, nasıl ulaşılır, nasıl kullanılır gibi soruları sorsam???
SİSTEM:

bytan

Alıntı yapılan: thedeparted - 03 Aralık 2009 - 23:48:35
Alıntı yapılan: özgürubuntu - 03 Aralık 2009 - 23:41:13

USB Başlangıç Diski Oluşturucu menüsünü nedir, nasıl ulaşılır, nasıl kullanılır gibi soruları sorsam???

usb-creator-gtk
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

özgürubuntu

@bytan üstad komutu vermiş gerçi üstüne laf etmek yakışık almaz ama Ubuntu kullanıyorsan ; Sistem > Yönetim > USB Başlangıç Diski Oluşturucu menüsünden ulaşabilirsin..  İndirdiğin netbook .iso dosyasını menüden göster, USB'yi tak. Başlangıç Diski Oluştur'a tıkla.. bu kadar

Kubuntu'da KMenü > Sistem > USB Startup Disk Creator yolundan ulaşabilirsin..

thedeparted

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 04 Aralık 2009 - 00:03:09
@bytan üstad komutu vermiş gerçi üstüne laf etmek yakışık almaz ama Ubuntu kullanıyorsan ; Sistem > Yönetim > USB Başlangıç Diski Oluşturucu menüsünden ulaşabilirsin..  İndirdiğin netbook .iso dosyasını menüden göster, USB'yi tak. Başlangıç Diski Oluştur'a tıkla.. bu kadar

Kubuntu'da KMenü > Sistem > USB Startup Disk Creator yolundan ulaşabilirsin..

Ubuntu olsa zaten problem kalmayacak... :)

Sanırım benim sorunum Ubuntu üzerinden flash disk yapmadan çözülmeyecek gibi duruyor.

bytan üstadım da başka alternatif önermediğine göre sanırım ben yine ubuntu kuracağım notebook'uma, sonra ubuntu ile netbook'um için kurulum diski yapıcam...

EKLEME 1:
Sırf bunun için notebook uma Ubuntu kurup, usb-creator ile Kubuntu netbook diski oluşturdum ancak yine hüsran.

Şu an ekranda siyah beyaz konut satırında sürekli hata mesajları akıyor, okuması bile çok zor.

This is normally a bug in some application using the D-Bus library.
process 2434: arguments to dbus_pending_call_set_notify() were incorrect. asertion "pending  != NULL" failed dbus-pending-call.c line 596

Ama bu yazı ekranda sürekli akarak devam ediyor, çok zor okudum...

EKLEME 2:
Ubuntu 9.10 desktop kurmaya çalıştım yine usb-creator ile yaptığım diskle, yine hata verdi;

siyah ekranda bir sürü şu hatadan veriyor;

[    481.XXXXXX] sd 3:0:0:0: rejecting I/O to offline device

XXXXX kısmındaki 6 haneli rakamlar değişiyor ancak diğer kısımlar aynı, arada da

[    481.XXXXXX] SQUASHFS error: squashfs_read_data failed to read block 0x31599fe
[    481.XXXXXX] SQUASHFS error: Unable to read fragment cache entry [31599fe]
[    481.XXXXXX] SQUASHFS error: Unable to read page, block 31599fe, size 5110

en son da ubuntu@ubuntu: komut satırında kalıyor...

EKLEME 3:
Ubuntu netbook remix kuruluma geçti, inşallah bu bari kurulsun ama son 5 dk'dır diski biçimlendirmede %0'da kalması korkutuyor beni...

EKLEME 4:

Ubuntu netbook remix nihayet kurulmayı kabul etti. Performansı iyi olsa da ben bu netbook remix'i sevmiyorum. Desktop kurulsaydı çok güzel olacaktı....

EKLEME 5:

Ubuntu 9.04 desktop usb-creator ile oluşturduğum disk ile rahatlıkla kuruldu

EKLEME 6:

Sanırım 9.04'ü internet bağlantısı sayesinde 9.10'a güncelleyebiliyoruz.

Ne dersiniz tavsiye eder misiniz, ya da güncelleme sonrası sistemin çalışmaması gibi bir risk var mıdır, ya da başka sakıncaları olur mu?
SİSTEM:

bytan

Çalışmama ihtimali var demeyelim ama yok da demeyelim. Çok derin bir durum olmadıkça müdahale edip sistemi açabiliyoruz. Ama sende normal yollarla 9.10'da yüklenmeyince insan temkinli yaklaşıyor.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST