Acer 5930 ısınma sorunu

Başlatan aliali, 02 Aralık 2009 - 22:16:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aliali

arkadaşlar selamlar
Ben vistayı tamamıyla silip karmic koala yükledim. Şimdi ubuntudan memnun olmakla birlikte bilgisayarım çok ısınıyor ve kendiliğinden kapanıyor. Kapanırken sıcaklık hatası veriyor. Bu ısınma problemini çözmek mümkün müdür?
OS Name   :ubuntu             10.10  maverick meerkat
System Manufacturer   Acer
System Model   Aspire 5930
System Type   X86-based PC
Processor   Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU     P8400  @ 2.26GHz, 2267 Mhz, 2 Core(s), 2 Logical Processor(s)
BIOS Version/Date   Phoenix Technologies LTD V1.20, 13.08.2008
SMBIOS Version   2.5
Installed Physical Memory (RAM)   3,00 GB

Sherlock Holmes

Fan sesi geliyor'mu.?
Daha doğrusu Fanın çalıştığından eminmisiniz.?

Not: Başlığı düzenliyorum.

aliali

fan sesi geliyor. hatta sürekli olarak geliyor
Processor   Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU     P8400  @ 2.26GHz, 2267 Mhz, 2 Core(s), 2 Logical Processor(s)
SMBIOS Version   2.5

zeitgeist

Panale ısı sensörleri ekleyerek ya da yardımcı uygulamalarla ısıyı takip ederek hangi donanımın ısındığını takip edebilirsin. Ayrıca işlemci kullanımını gösteren top komutuyla sistemi gözlemleyerek işlemciyi yoran uygulamaları tespit etmeye çalışabilirsin. Böylece sorunun kaynağını öğrenebilirsek çözüme ulaşabiliriz.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

ironic

Acer bilgisayarlarda genel bir sorun bu galiba. Aynı sorun aşağıdaki başlıkta da tartışılmıştı.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13593.0

Diğer başlıkta bios güncellemesi ile sorunu çözen olmuş. Öncelikle bios güncellemesini dene olmazsa Launchpad ' de hata kaydı aç.

aliali

"Panale ısı sensörleri ekleyerek ya da yardımcı uygulamalarla ısıyı takip ederek hangi donanımın ısındığını takip edebilirsin." bunu nasıl yapacağım? linux dünyasına yeni adım attığım için pek anlayamadım.

bir de bios' u nasıl güncelleyeceğim?
SMBIOS Version   2.5

zeitgeist

Screenlet gibi uygulamalarda vardı bu eklentiler sanırım ama ben lm-sensors kullanıyorum. Bu sayfadaki adımlarla yükleyebilirsin.

heartsmagic

Alıntı yapılan: aliali - 02 Aralık 2009 - 23:05:42
"Panale ısı sensörleri ekleyerek ya da yardımcı uygulamalarla ısıyı takip ederek hangi donanımın ısındığını takip edebilirsin." bunu nasıl yapacağım? linux dünyasına yeni adım attığım için pek anlayamadım.

bir de bios' u nasıl güncelleyeceğim?

En güzel yolu anakart üreticisinin sağladığı yazılımla yapmaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

aliali

selamlar
bios update yapamadım bir türlü var mıdır bir açıklaması? nasıl yapılır ubuntu 9.10 da?
SMBIOS Version   2.5

burdem

Merhaba,
Acer 5930G kullanıyorum ben de. Aynı sorunu ben de yaşıyorum fakat benim dikkatsiz kullanmamdan kaynaklanan bir olay bu. Odam öyle bir karışık ki, masa koyacak yer kalmadığı için yatağın üstünde veya kucağımda kullanıyorum 1 yıldır. Böyle olunca da bütün tozu çekiyor kendine. Garantisi varsa götürüp fanı temizletebilirsin, macunu yeniletebilirsin. Eğer yoksa arkasını açıp kendin de yapabilirsin.
long live rock n roll

zeitgeist

Alıntı yapılan: aliali - 05 Aralık 2009 - 22:44:18
selamlar
bios update yapamadım bir türlü var mıdır bir açıklaması? nasıl yapılır ubuntu 9.10 da?

Anakartın sitesindeki yönlendirmeleri takip etmen daha sağlıklı olacaktır. İşletimm sisteminden bağımsız olarak disket vasıtasıyla da yapılabilir, üreticinin önerdiği sitesinde verdiği küçük uygulamalarla da yapılabilir fakat bu tür uygulamalar çoğunlukla Windows platformu için yazılır.

Sherlock Holmes

Borowitch

Bende de 5610 var. Ne kadar çok aynı sorunu yaşayan varmış. Arkasını açıp, temizlemek istedim ama beceremedim. Dizüstü bilgiayarların yapısını pek kavrayamadım. Altına bir soğutucu aparat taktım. Çok az etkisi oluyor. Yine de yüksek performans gerektiren yazılımlarda (google earth, ya da oyunlar gibi) bu sorunu sık sık yaşıyorum.
Carpe diem quam minimum credula postero.