Sizin sayenizde kaç kişi sistemine bir GNU/Linux dağıtımı kurdu?

Başlatan ironic, 02 Aralık 2009 - 21:49:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sizin sayenizde kaç kişi sistemine bir  GNU/Linux dağıtımı kurdu?

1
2
3
4
5 - 10 arası (10 dahil)
10 - 20 arası (20 dahil)
20 - 30 arası (30 dahil)
30 - 40 arası (40 dahil)
40 - 50 arası (50 dahil)
50 - 99 arası (99 dahil)
100 veya üstü
Henüz yok.

kalkan1973

Ben önüme gelene tavsiye ediyorum. İl TELEKOM müdürlüğünde denedik. Komşumuzun bilgisayarına yükledik. Kendim varım. Amcaoğlumun laptop una yükledim.

Not: Lütfen tüm iletiyi koyu harflerle yazmayın.
Evde İşte her yerde Linux

ırmak

1 kişiyi de Linux Mint'ten Ubuntu'ya geçmesi konusunda teşvik ettim.
O sayılır mı?:)

canosayan

bu gün kendimi epey başarılı saydım bu konuda.

Bir fabrikada ödev amacıyla geliştirdiğimiz bir sistem var. Microsoft access ile çalışıyorduk. Geçen gün aklıma estiği ve access ile uğraşmaktan sıkıldığım için bu işi php+mysql'e dökerek bu gün tekrar sundum. Hem fabrika müdürü hemde danışmanları(adam ben doğmadan 3 sene önce endüstri mühendisliğinden mezun olmuş. o derece danışman yani) ile oturup php+mysql'in bu projeye ne katacağını, gerekirse diğer erp uygulamalarından bu sisteme bağlantının kolaylaşacağını, hatta istenirse bu sisteme internet bağlantısı sağlayarak her yerden erişebileceğini anlattım.

Aldığımız karar ise şu yönde. Bilgi işlem bana perşembe gününe kadar orta halli bir bilgisayar toplayacak. Bilgisayara bir linux dağıtımı ve üzerine lamp-server yükleyeceğiz. Ve çalışmaya php ve mysql ile devam edeceğiz.

Aktif halde 73 tane lisanslı windows'u olan bir fabrika için iyi bir gelişme olacak sanırım.
Chmod bizim işimiz.

özgürubuntu

Bugün bir kişiyi daha ağıma düşürdüm ve sanırım 9 oldu hahahahaahahahha

eribol

Mesleğimin verdiği onca nimete rağmen 1 kişiye bile tavsiye etmiyorum. Acısını çektim çünkü. Armut piş ağzıma düş mantığını evrensel ilke kabul eden bir toplulukta hiçbir zaman tavsiyede bulunmam. Sadece tavsiye isteyen olursa yardım ederim. O yüzden 3 işaretledim ama şu ana kadar sadece 1 kişi kurduğunu söyledi. O da etrafına hava atmak için kurdu tabii, bu da ayrı bir mevzuu.

kalkan1973

Alıntı yapılan: eribol - 25 Şubat 2010 - 23:52:08
Mesleğimin verdiği onca nimete rağmen 1 kişiye bile tavsiye etmiyorum. Acısını çektim çünkü. Armut piş ağzıma düş mantığını evrensel ilke kabul eden bir toplulukta hiçbir zaman tavsiyede bulunmam. Sadece tavsiye isteyen olursa yardım ederim. O yüzden 3 işaretledim ama şu ana kadar sadece 1 kişi kurduğunu söyledi. O da etrafına hava atmak için kurdu tabii, bu da ayrı bir mevzuu.
1993 yılından beri aktif bilgisayar kullanıcısıyım. DOS ve WİNDOWS'un neredeyse temelini ezberledim. Mantığını iyice belledim.  3,1 den itibaren hemen tüm sürümlerini kullandım. 7 de dahil.En nefret ettiğimkonu sürekli virüs spy vs kapması ve bir türlü giderilemeyen güvenlikaçıkları... Sırf bu yüzden veek olarak kısıtlamalı özelliklerinden dolayı yaklaışık 2 yıldır LİNUX üzerine çalışıyorum. Görüyorum ki senelerce tonla para verdiğim halde ( yaklaşık 1.000 tl ) kullanamadığım özelliklerin çoğu  LİNUX da mevcut.Güvenlik, görsellik, yığınla program vs. Ücretsiz oluşu 'ARMUT PİŞ AĞZIMA DÜŞ ' mantığını bende hiç uyandırmadı. Aslında bu bir ekip işi. Her LİNUX kullanan arkadaş yazılımdan anlasın ya da anlamasın tasarım ve yazılım konusunda fikir üretip işleme koydurabiliyor. Açık kaynak olması sebebiyle bu mümkün. Anlıyorsanız kendiniz de yazabilirsiniz.Ama WİNDOWS da bu mümkün değil. Adamlar kendileri yazıyo her kısmını Bi casuskoysa afedersiniz donunuza kadar ( bilgisayarınızın ne özeli kalıyo nede mahremiyeti ) öğreniyo. Bilmem anlatabildim mi...

kaansef

Toplam 10 kişi vardır.Bilgisayarları bozulunca ubuntu kuruyodum.Ama tekrar tamir etmeye gittiğimde ne hikmetse windows oluyo :D
# 28065

eribol

@kalkan1973; bana ne demek istediğini anlayamadım. Daha doğrusu iki yorum arasında bağlantı kuramadım.

kaansef

Peki eğer ubuntuyu kimseye tavsye etmiyorsanız kendiniz neden kullanıyorsunuz?
# 28065

eribol

Tavsiye etmem gerekir diye bir kural mı var? Her zaman sevdiğiniz birine sevdiğiniz birini tavsiye edebilir misiniz?

kaansef

İlla tavsiye edin demiyorum zaten.Benim demek istediğim şey "tavsiye etmem" dememeniz.Sonuçta burası linux topluluğu.
# 28065

kalkan1973

Alıntı yapılan: eribol - 27 Şubat 2010 - 13:22:10
@kalkan1973; bana ne demek istediğini anlayamadım. Daha doğrusu iki yorum arasında bağlantı kuramadım.

Size kendi tecrübelerimle WİNDOWS un eksilerini anlatmak istedim.

cemale

Gerçekçi Ol İmkansızı İste !

gimpprofessional

Eskiden Ubuntu önerirdim. Şimdi Pardus öneriyorum. Sebebi ise KDE 4.X serisinin bayağı bir hoş olması. Şimdiye kadar 10'a yakın Ubuntu 5 'e yakın Pardus kurmuşumdur. :)
Gimp Uzmanı artık Full Circle Magazine 'de yazıyor. Son sayısını incelediniz mi? http://fullcirclemagazine.org/

Gimp Uzmanı blog
http://gimpuzmani.wordpress.com/

Şimdiye kadar yayınlanmış tüm makaleler.
http://www.facebook.com/pages/Gimp-Uzmani/325906387399?ref=mf

canosayan

Dün bir tane daha kurduk. Muhtemelen 15 gün sonra salı bir fabrikaya daha kuracağım. artık son kullanıcı değil işletmeler ile çalışıyorum :P
Chmod bizim işimiz.

ScaryMan

Ben de çalıştığım şirketin bilgi işlem sorumlusu olan arkadaşa Ubuntu tavsiye ettim. Sanal olarak kurdu ve kullanıyor zaman zaman. Tabii şirketin tamamına yayılması biraz zor. Hele ki AutoCAD kullanımı göz önüne alındığında...

xwes

Geçenlerde arkadaşın makina çökmüş yine. Ne yapayım ne edeyim derken aklına ben/linux/ubuntu gelmiş. Aramış internetten bulmuş indirmiş kurmuş. Ama ubuntu netbook remix'i kurmuş. Netbook'u notebook sanmış :)
EE nasıl kurdun dedim valla ben bir şey yapmaddım dedi, isoyu indirip windowtan çalıştırdım sonra yeniden başlattığımda kurulmuştu dedi.
Neyse onu kaldırıp normal ubuntu yükledim. Hiçbir sürücü yüklemek zorunda kalmadık, hepsini tanıdı. Bu arkadaşa XP kurmuştum daha önce sürücülerini bulana kadar akla karayı seçmiştik. Bir kaç program ve kodek kurup bu forumu tavsiye edip evine gönderdim.
Ev arkadaşından duyduğuma göre evde oturmuş ubuntu çalışıyormuş. Nasıl yani? dediğimde 150 slaytlık bir sunum bulmuş ona çalışıyor dedi. Beraber güldük çünkü bu arkadaşın ben fakültede finallerde bile böyle çalıştığını hatırlamıyorum :)

Sonuç itibariyle sanırım ubuntu müptelası olacak yakında.

raskolnikov

Sanırım 50 civarı vardır. Bunlardan bazıları yarıda bıraktı kullanmayı bazıları devam etti. Kurduğum dağıtımlar arasında archlinux, fedora, pardus ve tabiki en çok ubuntu oldu :)
"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde, dünya barışı tanıyacak..."
-Sri Chinmoy Ghose-

dozi

Şimdiye kadar 3 kişiye GNU/Linux dağıtımı kurdum. Bunlardan biri yiğenimdi. Başlarda pek kullanmazdı ama geçenlerde kendisini ziyarete gittiğimde baya baya Ubuntu kullandığını gördüm. Kendisi de arkadaşlarına tanıtmaya çalışıyormuş. Linux dağıtımı kurduğum diğer iki kişi ise arkadaşımdı. Birisi bilgisayar ile çok ilgili biriydi. Ama bilgisayarla o kadar ilgili olmasına rağmen Linux' u hiç duymamıştı. Kendisine o zamanlar Pardus 2007 nin ara sürümlerinden birini kurmuştum. Bir müddet kullanmış, takıldığı noktalarda benden yardım almıştı. Daha sonra artık kullanmadığını söyledi. Nedenini bilmiyorum. Diğer arkadaş ise Windows' u çöktüğü zamanlarda benden rica ediyor, bende kendisine ya Ubuntu ya da Pardus kuruyorum. Şimdilik skor bu şekilde. :)

canosayan

son zamanda hızlandım gibi. Ve ilk defa bir kız arkadaşın bilgisayarına kuracağım. Hatta belki imkan olursa buralara davet edeceğim. kendisi pardus ile tanıştı. çok beğenmedi. gerçi aşırı kurcaladığını kök dizinde bile tur attığını söyledi. cuma günü vakit olursa mint ve korsan windows kuracağız.

neden windows derseniz visual basic ile kodlama yapacak.
Chmod bizim işimiz.

melank0lia

Çevremde ki herkesi en azından isim olarak alıştırdım.Sürekli yakınında olduklarıma Fedora,yanına pek uğrayamayacaklarıma Ubuntu kuruyorum.Güzel oluyor.10-20 kişi arası Linux kullandıklarını bildiklerim var.Bİlgisayarla ilgili olduğumu biliyorlar bu yüzden sürekli soru soruyorlar.Bilgisayarla ilgili sorunlarını yazılım isteklerini vs. hallediyorum ilk başlarda.Sonra soru sorduklarında bilmiyorum,Windows'tan anlasam Windows kullanırdım diyerek muhabbete giriyorum (:
Software is like sex: it's better when it's free / Linus Torvalds

sabriyurga

Kuzenime kurulum cdsini verdim.Ama kendisi gereğinden çok oyun meraklısı olduğu için şimdi ona kurup bana laf etmesini istemiyorum :) Henüz kimse yok ısrarla kurim sana demeyede gerek yok :D

umah

Bir arkadaşıma güzelliklerini anlatınca denemek istedi ama nedense bir türlü kuramadık :(
Ramazan Bayramımız mübarek olsun.

sabriyurga

Alıntı yapılan: umah - 07 Haziran 2010 - 12:59:00
Bir arkadaşıma güzelliklerini anlatınca denemek istedi ama nedense bir türlü kuramadık :(

Neden kuramadınız acaba merak ettim?

empax

10 oldu, giderek sayı artacakta.  :))
Bazen kurduktan sonra tipik sinir bozucu muhabbetler oluyor ama olsun, sabır... :D
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|