9.10 ses sorunu..

Başlatan lider_1994, 02 Aralık 2009 - 21:23:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lider_1994

ubuntu 9.10 u kurdum gerekli güncelleştirmeleriyaptım. ama hoparlörden ses alamıyorum muhtemel hata ve çözümü ne olabilir acaba yardımcı olabilir misiniz?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Aralık 2009 - 00:00:00

Arkadaşlar sorunu çözdüm aynı dertten müzdarip olnalar için çözümü yazıyorum:

Evvelâ Terminal'e düşerek (alt+f2 >> gnome-terminal) pulseaudio'yu öldürüyoruz;
Kod:

killall pulseaudio

Akabinde, yine terminaldeyken, ses kartımızın modelini öğreniyoruz;

cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec

Size buna benzer bir çıktı verecektir; Codec: Realtek ALC662 rev1 Burada önemli olan ALC ile başlayan parçadır. Şimdi, yine terminaldeyken, şu komutu verelim ve istenen yönetici şifremizi girelim;

sudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf

Açılan alsa-base.conf dosyamızın sonuna;

Alıntı
options snd-hda-intel model=MODEL

satırını ekleyelim. Burada MODEL yazan yere cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec komutuyla öğrendiğimiz ALC ile başlayan ses kartımızın modelini yazıyoruz.

Bilgisayarımızı kapatıp açtıktan sonra muhtemelen Karmic Koala ses tellerine kavuşacaktır.
یا رب بلای عشق ایله قیل آشنا منی
بیر دم بلای عشقدن قیلما جدا منی

Yâ Rab bela-yı aşk ile kıl âşîna beni
Bir dem bela-yı aşktan kılma cüdâ beni

heartsmagic

Alsa derlemesi başlığımızdan bir bölüm aslında bu :)
Ancak derlemeye gerek kalmadan çözümün olduğunu görmek de sevindirici. Geri bildirim için teşekkürler ve eline sağlık.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

okan_ubuntu

evet evet benimki de alc633 ben bir sürü şey kurcaladığım için hangisinin işe yaradığını bulamamıştım.teşekkürler paylaşım için.

ODİN

ben uzun süredir bu ses sorunu ile uğraşıyorum bir türlü olamadı codec leri tespit edip o dosyanın sonuna ekledim ses simgesinde ses son ses göüküyor her şey ayarlı mp3 ler çalıyor ama ses yok
Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

blackcharm

aynı sorunu şu an ben yaşıyorum ve yukarda belirttiğin herşeyi yaptım ama hala ses yok. lütfen yardım.:(

ODİN

Alıntı yapılan: blackcharm - 11 Aralık 2009 - 02:38:32
aynı sorunu şu an ben yaşıyorum ve yukarda belirttiğin herşeyi yaptım ama hala ses yok. lütfen yardım.:(

ben sadece yukarıdakileri değil forumda 9.10 sesle ilgili kaç tane konu varsa ne anlatılıyorsa hepsinide yaptım olmadı olmuyor yani kısaca ubuntu 9.10  SESSİZ  ve dreinden çalışıyor  >:(

sanırım en iyisi 9.04 e dönmek
Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

blackcharm

ya bu akşam pc ye iki defa format atıp ubuntu kurdum bi daha yapmak istemiyorum. bende senin gibi forumda ki hemen hemen herşeyi denedm bakalım ne olacak bu akşam bunun başındayım çözmeye çalışacağım..

okan_ubuntu

Alsa derlemesi yaptınız mı?Ben de 9.10 kullanıyorum ve ses sorunumu derleyerek çözdüm.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5753.0

Konuşmaların hepsini okursanız eminim ki probleminiz çözülecektir.

ODİN

Alıntı yapılan: okan_ubuntu - 11 Aralık 2009 - 03:17:58
Alsa derlemesi yaptınız mı?Ben de 9.10 kullanıyorum ve ses sorunumu derleyerek çözdüm.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5753.0

Konuşmaların hepsini okursanız eminim ki probleminiz çözülecektir.

sanırım o alsa yı kurarsam faturam 2 katına çıkacaktır her neyse tavsiyen için saol yinede

okan_ubuntu

En fazla 400 mblık bir dosya indirirsin.Ama kesin çözüm.

ODİN

Alıntı yapılan: okan_ubuntu - 11 Aralık 2009 - 03:48:03
En fazla 400 mblık bir dosya indirirsin.Ama kesin çözüm.

sorunu çözdüm senin alsa konusunda sayfa 9 yer alan açıklamandan yola çıkarak hallettim koalayı ipten aldın
konu için ve çözüm için özellikle yardım arayanlar bu konuya ve özellikle 9. sayfadaki okan-ubuntu adlı üyenin mesajına bakmalıdır:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5753.120

önce şu kodla alsa mızı -sanırım alsa ses kartını sürümü felan- öğreniyoruz

cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec

sonra burada çıkan aşağıda ki ekran alıntısına göre şu siteden: http://paste.ubuntu.com/238572/   alsa değerine bakarak tespit ediyoruz alsamızı -bende alsa 660 tı-

daha sonra terminali açıp
sudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf
açılan alse.base.conf dosyasında genel de en son sekmeye gelin ve siteden öğrendiğiniz alsa model nosunu ya da bendeki gibi adını yazın yani
options snd-hda-intel model="buraya ilk verdiğim komutla öğrendiğimiz ve sitede verilen listeden de karşılaştırarak bulduğumuzu yazıyoruz

bende şu

kontrol amaçlı olarak ses simgesi-sağ tık-ses tercihleri- donanımın aşağıdakine benzer olması gerekiyor

heartsmagic

Arkadaşlar buradan şunu anlıyoruz, "her şeyi yaptım" demek yeterli değil. Bir şeyleri denemeden her şeyi yaptım derseniz çözüm sunamayız sizlere. Görüldüğü üzere @ODİN yapmadığı bir şeyi denemiş ve sorununu çözmüş. Kaldı ki o belgenin başında bakın ne diyor?

Alıntı Yap- Eğer Ubuntu 9.04 kullanıyorsanız bir ALSA derlemesine ihtiyaç duymayabilirsiniz. Sadece alsa-base.conf dosyasına girilecek parametreler sorununuzu çözebilir. Aşağıdaki yöntem Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex altında uygulanmıştır. Jaunty kullanıcıları ALSA derlemesi yapmadan doğrudan alsa-base.conf ile ilgili kısma gidebilirler.

Eğer belge sakin bir şekilde okunursa neyin ne yapılacağı zaten anlaşılıyor.

Not: Yukarıdaki cümleyi hafiften güncelleyelim.

okan_ubuntu

Geçmiş olsun ODİN :)
Heartsmagic'in de hakkını yemeyelim ama.. O başlık olmasaydı 9.sayfa da olmazdı :P

ODİN

Alıntı yapılan: okan_ubuntu - 11 Aralık 2009 - 19:01:53
Geçmiş olsun ODİN :)
Heartsmagic'in de hakkını yemeyelim ama.. O başlık olmasaydı 9.sayfa da olmazdı :P

emeği geçen herkese teşekkürler

sanırım konu kilitli ek yanıt yazamadım o yüzden bu mesaja eklemek zorunda kaldım dün hallettiğim ses sorunu tekrar nüksetti bu gün yaptığım bir kaç güncelleştirmeden sonra ses tekrar gitti yaptığım güncelleştirmeler de güncelleştirme yöneticisi dışında open java yı kurdum birde ubuntu yazılım merkezi altında sınırlı paketleri kurdum birde amaroku kurduktan sonra -sanırım amorıktan sonra- ses gitti fakat şöyle bir olay var mesela oturum açılırken ilk başta ubuntu klasik sesi çalırsa o oturumda ses çalışıyor fakat bilgisyarı kapatıp tekrar açıtığımda ses yok yani bir geliyor bir gidiyor ne yapmılıyım
not:amaroku sildim fakat sorun sürmekte

zeitgeist

Derlemeyi tekrar yapmayı denemiş miydin?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

lider_1994

Arkadaşlar ubuntuyu kaldırıp tekrar kurmak zorunda kaldım kendi yöntemimi denedim olmadı, alse derle(yeme)dim ::) olmadı.. Ne yapacağım :(

okan_ubuntu

Alsayı derlemelisin,sorun çıkarsa alsa derleme başlığı altına yazarsan yardımcı olurlar sana.
İyi derlemeler :P

ODİN

geri bildirim vermek adına aşağıdaki ekran alıtılıarını veriyorum şu an ubuntuda ses var ama bazen gidiyor fakat tekrar başlattığımda oturumu yani reset attığımda ses öyle geliyor bazı komutların çıktısını veriyorum çıktılar doğrultusunda alsa derlemem de ya da ubuntunun ses kartını tanıması noktasında bir sorun var mıdır acaba

heartsmagic

Çıktıların çoğunu (mümkün olanları) resim olarak değil de kod etiketi içinde verirsen çok daha güzel olur.

Ses bazen gidiyor demişsin. Bu hangi durumlarda oluyor? İki tane ses aygıtını kullanan uygulama açınca mı? Flash ile beraber bir başka ses gerektiren uygulamayı çalıştırınca mı? Ses gitti dediğinde aşağıdakini deneyince ne oluyor?

sudo pkill pulseaudio

ODİN

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Aralık 2009 - 00:35:19
Çıktıların çoğunu (mümkün olanları) resim olarak değil de kod etiketi içinde verirsen çok daha güzel olur.

Ses bazen gidiyor demişsin. Bu hangi durumlarda oluyor? İki tane ses aygıtını kullanan uygulama açınca mı? Flash ile beraber bir başka ses gerektiren uygulamayı çalıştırınca mı? Ses gitti dediğinde aşağıdakini deneyince ne oluyor?

sudo pkill pulseaudio

şu an mesela ses yok ve komutun çıktısı şu :
vandal@vandal-laptop:~$ sudo pkill pulseaudio
[sudo] password for vandal:
vandal@vandal-laptop:~$

sesin gittiği durumların belli bariz özellikleri yok ama en belirgin özelliği ilk açılışta hani şifremizi girdiğimiz ekranda ubuntunun açılış sesi çalarsa o oturumda ses var çalmazsa ses yok ama şu an fark ettim  mesela film oynatıcı ile müzik dinlerken film oynatıcıyı kapastmadan direkt ubuntunun oturumu kapat sekmesine tıkladım ve tekrar oturum açıldığında ses yoktu

okan_ubuntu

Ben alsaconfun neden çalıştığını anlamadım.Yazılım merkezinden kursa olabilir mi acaba alsayla ilgili herşeyi?

Alsa'yı derlemedan önce başka bir işlme yaptın mı sesi getirmek için?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Aralık 2009 - 09:39:40

şimdi aklıma geldi 8) sudo alsaconf yazmayı dene bir de...

heartsmagic

@okan_ubuntu, @ODİN alsa'yı derlemediği için alsa-utlis içinde alsaconf bulamaz. Bu uygulama Ubuntu'daki alsa-utils paketinden kaldırıldı.

@ODİN, açıkçası bu probleme neyin yol açtığını bilemiyorum. Alsa derle desem sorun çözülür mü bundan bile emin değilim, fakat denemeye değer.

lider_1994

Arkadaşlar alsa derlemeyi aradım forumdan fakat hiçbir şey anlamadım :-\ Lütfen bir kişi 9.10 da (masaüstü bilgisayar) nasıl asla derleme yapacağımı buraya yazabilir mi??? 

heartsmagic

Alıntı yapılan: lider_1994 - 17 Aralık 2009 - 17:57:34
Arkadaşlar alsa derlemeyi aradım forumdan fakat hiçbir şey anlamadım :-\ Lütfen bir kişi 9.10 da (masaüstü bilgisayar) nasıl asla derleme yapacağımı buraya yazabilir mi??? 

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,5753.0.html

ODİN

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Aralık 2009 - 17:11:22
@okan_ubuntu, @ODİN alsa'yı derlemediği için alsa-utlis içinde alsaconf bulamaz. Bu uygulama Ubuntu'daki alsa-utils paketinden kaldırıldı.

@ODİN, açıkçası bu probleme neyin yol açtığını bilemiyorum. Alsa derle desem sorun çözülür mü bundan bile emin değilim, fakat denemeye değer.

yardımlarınız için teşekkürler zaten alsa derledim 2 defa hemde sanırım nisana kadar yeni ubuntu çıkana dek idare edeceğiz