Sudo 15 Kasim DJANGO

Başlatan firatnemis, 02 Aralık 2009 - 11:15:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

firatnemis

Sudo 15 Kasim tarihli dergisinde Levent Altunöz Bey'in DJANGO makalesini bir heyecanla okudum ve hemen ubuntu 9.10 unumda denemeye karar verdim dergide yazanlari bir bir uygulamama ragmen asagida ki gibi bir sorunla karsilastim ve bu konuda yardimci olacak arkadaslara tesekkur ediyorum ... ;

from django.conf.urls.defaults import *                      
from ilksitem.views import merhaba                            

urlpatterns = patterns('',
  ('^anasayfa/$', merhaba),
)

bu komutlari yazdiktan sonra django localde test ettigim zaman asagida ki hatayi veriyor ve tahminim yazim yanlisi oldugunu soyluyor fakat kontrol ediyorum yazim yanlisim yok her sey ayni ?

('invalid syntax', ('/home/sait/Django/ilksitem/../ilksitem/urls.py', 21, 1, ')\n'))

Tesekkurler,
SFN

raspacı

urls.py dosyasında bir eksiklik göremiyorum. Hata bu kadar mı, devamı varsa ekleyebilir misin? İlksitem dizini django dizini altında ve urls.py ilksitem dizini altında değil mi? Hatada verilen url sanki arada başka dizinler var gibi gösteriyor. Bir de ek olarak views.py dosyasını da buraya iletebilirsin. Hatadan pek bir şey anlayamadım doğrusu.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

firatnemis

Tam hata ciktisi asagida ki gibidir , butun klasorde bahsettiginiz gibi . Dogru yerlerinde.

SyntaxError at /

('invalid syntax', ('/home/sait/Django/ilksitem/../ilksitem/urls.py', 21, 1, ')\n'))

Request Method: GET
Request URL: http://localhost:8000/
Exception Type: SyntaxError
Exception Value:

Exception Location: /usr/local/lib/python2.6/dist-packages/django/utils/importlib.py in import_module, line 35
Python Executable: /usr/bin/python
Python Version: 2.6.4
Python Path: ['/home/sait/Django/ilksitem', '/usr/lib/python2.6', '/usr/lib/python2.6/plat-linux2', '/usr/lib/python2.6/lib-tk', '/usr/lib/python2.6/lib-old', '/usr/lib/python2.6/lib-dynload', '/usr/lib/python2.6/dist-packages', '/usr/lib/python2.6/dist-packages/PIL', '/usr/lib/python2.6/dist-packages/gst-0.10', '/usr/lib/pymodules/python2.6', '/usr/lib/python2.6/dist-packages/gtk-2.0', '/usr/lib/pymodules/python2.6/gtk-2.0', '/usr/lib/python2.6/dist-packages/wx-2.8-gtk2-unicode', '/usr/local/lib/python2.6/dist-packages']
Server time: Wed, 2 Dec 2009 04:09:13 -0600

raspacı

views.py dosyasında şu satırlar eklendiyse ;
from django.http import HttpResponse
def  merhaba(request):
    return HttpResponse("Merhaba Dunya")
Bir sorun göremiyorum açıkçası. Kontrol eder misin?
Edit:settings.py ayarlarını yapmadığın için ü yerine u kullanarak deneyebilirsin.

firatnemis

denedim fakat malseff ayni sorun hata ciktisinida gordunuz ... her sey dergide anlattiginiz gibi acaba diyorum surum farki filan mi var ama 1.1.1 surumu kendi sitesinde www.djangoproject.com adresinde ki latest versiyonunu indirdim ??

raspacı

Sürüm sorunu yok ben de aynı sürümle test etmiştim. Açıkçası bazen django benim nedenini anlamadığım hatalar verebiliyor. Az önce aynı kodlarla denedim ve yine bir sorun çıkmadı. Sana önerim silip aynı uygulamayı baştan yapman olacak şu aşamada bir eksiklik görünmüyor. Seninle benzer bir tek hata var ama ondada çözüm belirtilmemiş. Olması gerektiği gibi kurulum yaptığın anlaşılıyor. Benzzer hata şurada: http://pastie.org/709530.txt
Dediğim gibi son çare baştan uygulamaya başla; yani django-admin.py startproject siteadi   kısmından itibaren.

firatnemis

tesekkurler,deneyip sonucu sizede bildiririm .

raspacı

Bu arada urls.py sayfanı kopyalayıp denedim syntax hatası yok. Başka  bir sorun olmalı.

gio

python ile web çalışmaları yapan var mı forumdaki arkadaşlardan ? django harici özellikle google app engine ile içli dışlı olanlar...

djangoturkiye

Arkadaşlar merhaba;

Ben Muslu YÜKSEKTEPE www.djangoturkiye.com yöneticisiyim. Bu siteden tanıştığımız 400 e yakın arkadaşımızdan aralarından seçtiğimiz 10 kişiye yakın topluluğumuz ile www.yazki.com u kurduk. An itibari ile kendi vps serverımıza geçtiğimiz için siteler yapım aşamasında ama google arşivden bakabilirsiniz.

Alıntı yapılan: levi - 02 Aralık 2009 - 14:55:28
Sürüm sorunu yok ben de aynı sürümle test etmiştim. Açıkçası bazen django benim nedenini anlamadığım hatalar verebiliyor.

DJANGO asla anlamsız hatalar vermez.

Düzenleme:

Sanırım boşluk hatası veriyor. Pdf den aldıysan fazla boşluk kullanmış olabilir.
urlpatterns = patterns('',
('^anasayfa/$', merhaba),
('^admin/(.*)', admin.site.root),
)
Bu satırda pdf de bir eksik boşluk var.

Notepad++ kurup tekrar bi kontrol et ve istersen ziple link ver komple bakayım.

raspacı

Django anlamsız hata veriyor demedim zaten; Benim anlam veremediğim hatalar veriyor dedim. Bir keresinde bir gün hata veren kodun hatasını çözemedim ama çok benzer bir kod ertesi gün çalıştı. Neyse ben yaklaşık 2 aydır kullanıyorum djangoyu sorun bendedir. Arkadaşın kodunda ilksitem projesi kullanılıyor. Kodu benim sudodaki yazım üzerine gerçekleştirdiğini söylüyor. Geri dönüş yapmadı ama hata verdiğini söylediği urls.py' yi buradan alıp yapıştırdım kendi projemde ve çalıştı. Sorunun başka yerde olma ihtimali daha yüksekti ama dediğim gibi geri dönüş olmadı.

djangoturkiye

Merhaba ben düzenleme yaparken yazmışsınız cevap yukarıda kaldı.

Aslında zipli halde yollasna kontrol etsek. Sanırım pdften direk kopyaladı çünkü invalid syntax vermiş. boşluk sorunu var demektir

raspacı

Boşluğun tam yerin söyler misiniz? Çünkü arkadaşın buraya yapıştırdığı kodu ben aynen denedim ve çalıştı. Pdf'ye de kendi denediğim kodları kopyalayıp yapıştırmıştım. Şu an bakamkıyorum ama ben odt formatında hazırlıyorum yazıyı. Belki pdfye geçerken boşluk oluştu ama oraya geçiren arkadaş ta kopyalıyordur. Neyse buraya verdiği urls.py kesin çalışıyor diyebilirim çünkü ilk verdiği gün denemiştim çalışmıştı. Sitenizi pek incelememiştim. Yazımda bahsederdim bilgim olsaydı ama ana siteden takip ettim djangoyu. Yanki.com kuruluş amacınız nedir acaba? Django hosting mi düşünüyorsunuz. Bu arada sitenizi inceliyorum.
Düzenleme urls.py de değil de views.py de def ile başlayan satır bir sağa kaymış. Onda da girinti hatası verirdi verse.

djangoturkiye

Yazki.com açık kaynak kodlu yazılımlar hakkında eğitim verecek kişilerce oluşturulmuş bir topluluk. Hostinge ihtiyacımız yok ben 1 yıldır kendi serverlarımda müşterilerime destek veriyorum.

www.veriemlak.com gibi...

Yarın itibari ile kendi serverlarımıza taşınıyoruz bu yüzden yayını durdurdum. Yakında alacağımız bir destek ile resmiyet kazanacağız.

raspacı

taynet sizin galiba inceledim. Tebrik ederim harika bir sisteme benziyor. Siteniz açılınca hemen üye olacağım.
Bu arada halen söz ettiğiniz boşluğun yerini söylemediniz.

djangoturkiye

kodu göndermiştim urlde merhaba eklendikten sonra admin satırında 3 boşluk var ama projeyi tamamen görmek gerekiyor

raspacı

Arkadaş zaten admin satırını koymamış. Sadece merhaba kısmını koymuş. Yazdığı ilk mesajına bakarsanız.

djangoturkiye

Ben pdften kontrol etmiştim. Hata kodunu da görünce (invalid syntax) admin satırında ki hataya dikkat çektim

Geçen gün deneme yaparken aynı hatayı aldım. Sorun boşluk hatası. Editörünüz nedir bilemiyorum ama Windowsta notepad Linuxte Gedit ile açıp boşlukları elle verince düzeliyor. Otomatik boşluk sayısı değişiyor. En sağlam yol Notepad++ ile denemek olacaktır. Satır sayısında + gösteriyorsa bilindiği gibi o fonksiyona ait anlamına geliyor.  Bir kontrol edip tekrar denenmesi gerekiyor.

raspacı

Arkadaşın buraya aktardığı urls.py bir kaz daha söylüyorum bende hatasız çalıştı ve arkadaş henüz pdf deki admin kısmına gelmediği için deneyemedi sizin dediğiniz yeri. Burada aktarılan kodu denerseniz çalıştığını göreceksiniz. Belki buraya aktarırken bir şekilde boşluk sorununu yanlışlıkla da olsa halletti ama kendi projesindeki urls.py sayfasında ise sorunlu kısmı vardı. Pdf ise zaten aslında format olarak bu iş için riskli. Satırlar kayabiliyor. Oysa orijinal belge odt formatındaydı. Neyse arkadaş ta vazgeçti zaten galiba.

eribol

Aynı sorunu bende yaşadım ve az önce iki yöntemle sorun çözüldü. 1. sorun karakter kodlamasından kaynaklanıyor(du). Türkçe karakterleri silince veya en üst satıra
# -*- coding: iso-8859-9 -*-
yazınca karakter sorunu halloldu ancak henüz ekrana yazdıramadım. Onun da sebebi pdf dosyasından yaptığımız kopyalamada tırnak işareti sorunu var.
pdf'den alınca
return HttpResponse("Merhaba")
yazıyor ama, bunu silip tırnak işaretini kendim yapınca sorun çözüldü. Aşağıda ki gibi.
# -*- coding: iso-8859-15 -*-

from django.http import HttpResponse
def merhaba(request):
return HttpResponse("Merhaba")

raspacı

Karakter sorununu yazının devamında anlatılan settings.py dosyasından dili Türkçe seçerek halledebilirsin. Pdf de tırnak sorunu olabilir. Yazı odt formatından pdf'ye aktarıdı belki birkarışıklık oldu.

djangoturkiye

# -*- coding: iso-8859-9 -*-

yerine

# -*- coding: utf-8-*-

utf-8 yani Türkçe karakterleride içeren harfleri kullanmamız için gerekli kodu kullanırsanız herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

eribol

iso 8859-9 da türkçe destekli karakter seti zaten.