Acer Aspire 3935 + Ubuntu Değerlendirme + Yardım !!!

Başlatan mez@r, 01 Aralık 2009 - 12:50:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mez@r

Dostlar yaklaşık 3 hafta önce aldığım Acer Aspire 3935 dizüstü bilgisayarımda Ubuntu 9.10 gnome'u denedim. Birkaç ufak sorun dışında güzel çalışıyor.

Çalışan donanımlar:

İşlemci, bellek, sabit disk, ekran ve ekran kartı, ses kartı ve hoparlörler, ethernet kartı, modem, kablosuz ağ bağdaştırıcısı, bluetooth, usb girişleri, vga girişi, çoklu ortam kart okuyucu, kamera (amsn ile denedim), dokunmatik fare, cd sürücü, Turkcell 3g (kurulum aşamasında ayarlarda internet yazan yeri mgb yazarak değiştirin)...

* Compiz kurdum. Ekran kartı bütün compiz efektlerini çalıştırabiliyor.

Çalışmayan donanımlar:

Yok.

Bazı Sorunlar:

* Fan işlemcinin gerek duymadığı zamanlarda da çalışıyor. Yani devamlı çalışıyor. Üflediği hava genelde soğuk. Bunun bir çözümü var mı acaba ?

* Ubuntu ekran parlaklığını ayarlamayı deniyor fakat başaramıyor. Sanırım ekran hep son parlaklık derecesinde sabit kalıyor. Fn + sağ ok tuş kombinasyonu ekran parlaklığını arttırmaya yarıyor. Bu kombinasyonu kullandığımda ekranda parlaklık simgesi çıkıyor (artıyor yada azalıyor) fakat ekran parlaklığında değişme olmuyor. Ayrıca bluetooth kısayol led düğmesine basıp bluetooth'tu açıp kapatınca yine ekran parlaklığı simgesi çıkıyor. Bu konuda Yardım edebilecek arkadaş var mı?

* Dokunmatik fare baştan biraz kötü çalışıyor fakat fare ayarlarından hassaslığı ve hızı bir miktar arttırırsanız pek sorun kalmıyor. Çoklu dokunmatik çalışmıyor fakat galiba ubuntu kendisi destekliyormuş. Henüz onu araştıramadım.

* Acer power management ve back up data programlarının kısayol led tuşları çalışmıyor. Acaba bu tuşlara başka bir şeyler atanabilir mi?

heartsmagic

Fan için panele işlemci frekans seviyesi izleyicisi ekleyip ondemand kipini kullanmayı dene.
Parlaklık için panele parlaklık uygulamacığı ekleyip bir kontrol et.
Tuş atamaları için tercihlerden klavye kısayollarını kurcala.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mez@r

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Aralık 2009 - 14:08:39
Fan için panele işlemci frekans seviyesi izleyicisi ekleyip ondemand kipini kullanmayı dene.
Parlaklık için panele parlaklık uygulamacığı ekleyip bir kontrol et.
Tuş atamaları için tercihlerden klavye kısayollarını kurcala.

Yardımınız için teşekkür ederim :)

* Hocam fan için panele işlemci frekans seviyesi izleyicisini ekledim. Fakat ayar zaten ondemand kipinde. İşlemcim p7450 2.1 ghz de çalışıyor. Yine izleyicide 1.6 ghz ve 800 mhz seçenekleri var. 800 mhz yide denedim fakat bi işe yaramadı. Zaten çoğu zaman ondemand kipinde 800 mhz'de çalışıyor fakat fan yinede yüksek bir devirde dönmeye devam ediyor.

* Parlaklık uygulamacığını ekledim fakat ekran parlaklığını değiştiremedi.

* Hocam acer programlarına yarayan led düğmeleri kısayol ayarlarında işlemiyor.

Başka fikriniz var mı ? Bide merakımı mazur görün bunun direk kernelle ilgisi olabilir mi? Yani acaba başka bir sürümünü mü denemeliyim?

heartsmagic

Tabii kernelle ilgisi olabilir. Yeni kernelde bazı sorunlar düzelebilir.
Şimdilik vaktim olmadığından araştırma yapamıyorum. İlgili yerlerde bu modele göre problem çözümleri aramamız gerekiyor. Tabii çözüm mevcutsa. Çok uzun bir süre bu başlığa bir şeyler yazmazsam bir hatırlatma yaparsın :)

heartsmagic

Gördüğüm kadarıyla uluslararası forumda da cevapsız kalıyor bu sorular:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1179726

Gerçi birisi yeni kernelle (o zaman yeniymiş o seri) parlaklığı hallettim demiş, fakat bir başkası bende işe yaramadı demiş. Şu an kullandığımız yeni seride demek sorun hâlâ yerinde sayıyor. Fakat bence asıl problem parlaklıktan öte fan meselesi, zira hem çok rahatsız eder hem de pilden yer.

Kabaca google'ı karıştırdım da çok da fazla bilgi yok gibi.