Programların kurulu olduğu yerler

Başlatan maydin95, 29 Kasım 2009 - 20:00:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maydin95

arkadaşlar gimp betiklerini indirdiğimiz zaman nereye yapıştıracağız şöyle anlatayım
xp de ve pardusta betik dosyalarını gimp- share-scripts bölümüne yapıştırın diyor ama ubuntuda bulamadım nereye yepıştıracağımı dosya sistemini aradım gimp diye ama  çıkan dizinlerde böyle bir şey yok

ayrıca windows fontu  ve başka yazı fontlarını nereye yapıştıracağız
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

heartsmagic

1. /usr/share/gimp/2.0/scripts olmasın?
2. /usr/share/fonts/ altında uygun dizinler olabilir.
Ancak 9.10 ile beraber fontları bir yere kopyalamak gerekmiyor. Çift tıklayınca açılan pencerede sağ alt tarafta kur seçeneğini göreceksin. Gerçi çoklu kurulumlarda kopyalama işlemi hâlâ en pratik yoldur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maydin95

evet ben windows fontlarını ubuntuya aktaracaktım gimptr sitesinde pardusta çoklu kurulum yapılabiliyordu yani arkadaş öyle anlatmıştı ama bi toplu kurulum deneyeyim tek bir yazı tipini yapıştırınca oldu ayrıca gimp klasörü dediğiniz yermiş

küçük bir sorum olacak mutlaka windows biliyorsunuzdur az buz windowstaki program files klasörü ubuntuda usr klasörü galiba bunu küçük şekilde açıklarmısınız

ayrıca bu klasörlere gksu nautilus yazmadan kopyalama yapılmıyor acaba bu ubuntunun bir güvenlik önlemi mi?
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

heartsmagic

Bizim tarafta işler biraz farklıdır. Tek bir yer yoktur bunun için. /bin, /sbin gibi doğrudan kök dizinde yer alan dizinler mevcuttur. /bin genel uygulamalar, /sbin biraz daha sistemi ilgilendiren uygulamalar için ayrılmıştır. /usr/sbin dizininde de bazı sistemsel uygulamalar vardır. Bunlar genelde kurulumla beraber gelen temel programlardır. Ancak kabaca Program Files senin söylediğin üzere /usr/bin dizinine denk düşüyor diyebiliriz. Sonradan kurulan hemen her uygulama buraya girer, tabii farklı bir kurulum yeri belirtilmemişse. Bazı büyük projelerse /opt altına kendi kütüphaneleriyle beraber oturabilirler.

Bu gibi dizinlere normal kullanıcı olarak yazamaman söylediğin üzere güvenlik içindir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.