Çalıştırılması Başarılan Win Oyunları

Başlatan dengizek, 28 Kasım 2009 - 18:00:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dengizek

Merhaba arkadaşlar ubuntu ailesine yeni katıldım :)

Ama kalıcı olduğumu belirtmek isterim :))

Lanet windows beni okadar daraltıyorduki artık; en sonunda win kurulu hiç bir alan tutmadan harddisk imde tamamen ubuntu kurmaya karar verdim ve kurdum..

Şuan da ubuntu gnome kullanmanın rahatlığını sürüyorum; hiç bir tekleme ve sorunla daha karşılaşmadım; dahası bilgisayarımı uçurdu; dahası bilgisayarın düzenliliğine hayran kaldım :))

WİNE konusunda da hiç bir sıkıntı yaşamadım; kullanmaktan vazgeçemediğim photoshop..vb win programlarını da sorunsuz kurdum ve sorunsuz kullanıyorum :))

Konu oyunlara gelince işler biraz değişti!
Zaten oyunlara çok fazla zaman ayıran bir kişi değilim; wine dan cod4-5 gibi en son win oyunlarını çalıştırmasına talep etmiyorum zaten..

Ama en azından ne bileyim herhangi bir age of yada cc generals gibi 2000-2005 aralıklı oyun klasiklerini çalıştırır diye düşünüyorum..

Ben mesela wine ile cc generals zero hour ı kurmayı başardım ancak çalıştıramadım..

Neyse modlardan bu başlığı sabit e almalarını yada benzer bir başlık sabit vermelerini talep ediyorum..

Win oyun klasiklerinden ubuntu gnome da başarıyla kurulmuş ve çalıştırılmış oyunları eğer arkadaşlar bu başlık altında yazarlar ise neyi oynayıp neyi oynayamıyacağımıza dair daha net bir görüntü sahibi oluruz :))

;)
O gün değişti hayatım; daha 9 yaşındaydım bütün gün pazarda su satmıştım; mahallenin kabadayısı çocuğa şöyle bir baktım...
Nezaman saldırdığımı hatırlamıyorum; en son gördüğüm ağzı kanayan bana vurmaya bile teşebbüs edemeyen koca bir korkakdı!

dengizek

Üzgünüm ama bu site bir anlam ifade etmiyor araştırdım bu siteyi daha önceden gördüm zaten 3-5 sıra altda başka bir başlıktada verilmiş 10 senelik forum kullanıcısıyım gözlerimde sağlam Allah a şükürde..

Şöyleki verdiğin site teorik bazda kalır çünkü bu siteye göre cc tibarium kurulmuş; ama kimbilir nasıl dehşet bir sistemde kuruldu ve fotosu çekilip oraya asıldı bilmiyoruz..

Oysa ben bırak tiberiumu ondan çok çok daha eski olan generals ı bile oynatamadım!!

Oyun dünyası ile biraz alakalı iseniz benzer bir örnekle durumu açıklayabilirm; mesela windws da ps2 oyunlarını oynamamızı sağlayan pcsx2 emulatörü ile oynanabilecek oyunları listesi hazırlanır ve offical sitesinde sergilenir..

Orda da yazılan oyunlardan ''playable'' yani oynanılabilr gösterilen oyunların 10ini ancak senin benm elimdeki bilgisayarlar la oynayabilrisin!!

En basit örnek gow1 bahsetdiğim sitede oynanılabilir gösterilir ancak; bunu çalıştırabilmeniz için corequad bilgisayar lazmdır..

Yani bu başlıkta toplanılmasını istediğim şey teori değil pratik!!

Şöyleki ben şu sistemde şu ounu kurdum ve çalıştırdım sorunsuz çalışıyor şeklinde resimli anlatım..

böyle bir anlatımı hazırlamak fotoşop da sadece 5dk mızı alır :)

Saygılar :)
O gün değişti hayatım; daha 9 yaşındaydım bütün gün pazarda su satmıştım; mahallenin kabadayısı çocuğa şöyle bir baktım...
Nezaman saldırdığımı hatırlamıyorum; en son gördüğüm ağzı kanayan bana vurmaya bile teşebbüs edemeyen koca bir korkakdı!

Ozmo

wine ile oyun denemek istiyorum ama pc izin vermiyor :):):):)

dengizek

Bende şuan diablo2 deniyorum bakalım çalıştırırsa basit bi anlatımla asıcam :)

zeitgeist

Aslında böyle bir başlık altında pratik anlamda çalıştırılan oyunları belirtmek güzel olabilir. Ancak başarılı bir şekilde çalıştırılan oyunların belirtilmesi diğer kullanıcılar için çok şey ifade etmeyebilir çünkü yukarıda belirtildiği gibi donanım farklılıkları ve çalıştırma uğraşısı, kurulumu, sorunları tek tek anlatmak gerekir. Bu durumu özetleyen örnek bir başlık:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5874.0

Başlığı takip edelim eğer ilk mesajda belirtilen anlamda bir destek olursa tabi ki sabitleriz @dengizek.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

XRumer

Size tavsiyem Windows'da kullandığınız yazılımların Linux'teki muadillerini denemeniz, eğer aradığınız şeyi bunlar arasında bulamazsanız son çare olarak emülatör kullanmanız ama Wine yerine Playonlinux'u tavsiye ederim kullanımı daha kolay.

Linux'da Adobe Photoshop'a alternatif olarak Gimp var bilmem yeterli gelir mi? Daha pek çok muadil var.

Linux'da karşılığı olan Windows oyunları:

Civilization > Freeciv

Colonization > Freecol, Freecal

Counter Strike > Assault Cube, Action Cube, Urban Terror

Command & Conquer > Warzone 2100

Quake > Alien Arena, Open Arena, Nexuiz, Sauerbraten, Warsow, ayrıca Quake'nin Linux versiyonu da var.

Need for Speed-Prostreet > Torcs

Colin Mcrae Rally > Trigger

Warcraft > Glest

Star Wars > Vega Strike

Süper Maryo > Secret Maryo Chronicles

Simcity > Lincity, Lincity-NG

Uçak Oyunları > Flight Gear

Snowboard > Planet Penguin Racer

PlayonLinux ile Çalışan Oyunlardan Bazıları:

Need for Speed Serisi

Fifa Serisi

Manager Oyunları

Pes 2010

The Sims 3

Counter Strike

Stalker Serisi

Age of Empires Serisi

Hard Truck

Bus Driver

Capcom Serisi

Prince of Persia Serisi

Fallout 2 (Belki üçüncüsü de çalışır)

Call of Duty 4

Left 4 Dead

Haulin

Metin 2

Knight Online

World of Warcraft

Lord of The Rings: Battle for Middle Earth Serisi

Black White 2

Dreamfall

Tactical Ops

Sherlock Holmes

Daha dün akşam Playonlinux ile indirdiğim oyunlar,
Crayon Physics (Deluxe olmayan) ile Jazz Jackrabbit 2.
İkiside donanım gerektirmeksizin oynanabilen oyunlar mesela.  :D

XRumer

PlayonLinux veya Wine ile oynanan oyunlara şunları da ekleyebiliriz.

Crysis

Assasin's Creed

Annon 1404

Baldurs Gate Serisi

Battlefield 2

Best One Poker

Bioshock

Blood Bowl

Borderlands

Breath of Fire

Cacodemons

Call of Duty 2

Civnet

Clive Barkers Jericho

Colin Mcrae Rally Serisi

Command & Conquer 3 Tiberium Wars ve Red Alert 3

Crayon Pyhsics

Dark Age of Camelot Serisi

Dark Mesiah of Might and Magic

Dawn of War Serisi

Deus Ex

Diablo 2

Drukensang

Druid Soccer

Emperor

Escape From Monkey Island

Fallout 3(çalışıyormuş :) )

Etherlods

FEAR

Fable

Far Cry Serisi

Forbidden

FreeLancer

Full Tilt Poker

Future Pinball

Geheimakte Tunguska - German

Ghost Recon

Gothic Serisi

GTA Serisi

Grim Fandango

Guild Wars

Half Life

Halo Combat Evolved

Heroes of Might & Magic 5

Hidden and Dangerous Deluxe

Hitman Serisi

Jazz Jackrabbit 2

Jurassic Park: Operation Genesis

Lust Chaos

Legacy of Kain: Defiance

Mafia

Max Payne Serisi

Midnight Club 2

Mirror's Edge

NBA 2K10

Neverwinter Nights 2

Painkiller Serisi

Pharaon

Plenascape Torment

Pluto Strikes Back

Poker Stars

Prey

Race Driver: GRID

Ragnarok Online

Rainbow Six Vegas

Rally Championship 2000

Re-volt

Red Faction 2

Reflexive Arcade Games

Richard Burns Rally

RollerCoaster Tycoon 2

Runes of Magic

Sam and Max Serisi

Serius Sam Serisi

Setlers 4

Silent Hill 2

Silk Road Online

Simcity 4

Sniper Elite

Soldat

Soldier of Fortune Platinum

Sonic Adventure DX

Splinter Cell: Pandora Tomorrow

Spore

Star Wars Serisi

Starcraft Serisi

Steam Serisi

Strong Bad Serisi

Stunt GP

Supreme Commander

Swat 4

System Shock 2

The Elder of Scrolls Serisi

The Truth About Game Development

The Witcher

Theme Park World

Tomb Raider Serisi

Total Annihilation

Track Mania Nations For Ever

Track Mania United For Ever

Tribes

Vantage Master Online

Warcraft 3

Warrior Kings Battles

Wolfenstein

World of Goo

World in Conflict

Worms World Party

Zoo Tyconn 2

barış

Jazz Jackrabbit 2 oynanış falan harika ama oyun birden bire kapanıyor bölüm atlarken nedense... Çok da sevdiğim bir oyun :/

Gunef

Özgür bir platformda kısıtlama cezası almak ne kadar ironik...

Warlord

@XRUMER verdiğin listede Warcraft 3 var. Ama ben W3'ü çalıştıramadım. Açılıyor. Hatta o beyaz saçlı adam geliyor. Tam oyuna gircek. Yani siyah ekranda takılıp kalıyor.

XRumer

hayspat

Yok yok çalışıyor, Warcraft III Wine AppDB'de Platinum olarak etiketlenmiş bir oyun ve bizzat kendim oynuyorum :)
Sadece CD ile temiz kurulum yapmak lazım. Hazır kurulu dosyalardan açmaya çalışınca sıkıntı oluyor çünkü kurulum yapılmadığı için registry kayıtları girilmiyor.

Elimde CD yok dersen:
http://mesutcank.blogspot.com/2009/04/wine-ile-warcraft-3frozen-throne-ve.html

Bazı sorunlarla karşılaşırsan:
http://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=3126

Warlord

Olabilir kurulu olan oyunu direk açtığımda bu hatayla karşılaştım. İndirip deneyeceğim.

badhero

Kurulum yapmaya gerek yok. reg uzantılı bir dosya ile halledilir.