Kullandığımız Firefox eklentileri

Başlatan heartsmagic, 27 Mayıs 2008 - 03:05:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

levandovski

Merhaba. Şubat 2019 itibariyle Firefox eklentilerinden bahsedeceğim.
Çıktığından beri Firefox kullanıyorum, çünkü binlerce eklenti desteği var. 57. sürümüyle
webextensions dönemine geçti, artık birçok eklenti eskidi, kullanılmaz oldu.

Şimdi hızlı ve temiz bir internet gezintisi için, web tarayıcımın hızlı ve temiz olması lazım.
Görünümden başlayayım. Firefox'u açınca üstteki başlık çubuğu fazla yer kaplıyor, eskiden
Hidetitle eklentisiyle bunu kaldırıyordum, şimdi Menu-Customize-Title Bar yoluyla bu çubuğu
kaldırdım, gereksiz şeyleri kaldıracağım. Birçok sitede about:config ayarlarıyla hızlandırma anlatılmış
ama ben bu ayarlarla oynamayacağım.

Binlerce eklenti (addons) var, birçoğu birbirine benziyor, aynı işi yapıyor, bu yüzden seçici olmak
durumundayız, yoksa birbiriyle çakışan bir sürü eklenti kurarak, amacımız dışına çıkıp, tarayıcıyı
hepten ağırlaştırırız. Aramaya geçmeden önce  hemen birkaç temel eklenti kurmalıyım: Ublockorigin
veya Disconnect, Umatrix, Privacybadger'den biri.

Aramayla başlayalım. Google, veya daha temizi Duckduck kullanacağım, ama Duckduck ikinci planda
şimdilik ve Google üzerinden devam ediyorum. "Sebze meyve fiyatları" diye aradım mesela. 15.900.000
sonuç çıktı! Sağdan bir kutucuk ve en çok okunan haberler diye kutucuklar çıktı. Bir de Migros reklamı var.
Sabah, Takvim, Sözcü gazetelerinin veya gazeteciden başka herşeye benzeyen güruh ilk üç kutucukta
yer alıyor. Bunları sevmiyorum ve istemiyorum. Hidegoogledoodles diye bir eklenti kurdum, olmadı, bu sadece
şerit halinde çıkan animasyonları engelliyor, dursun bakalım. Googleadblocker eklentisini  kurdum. Aynı.
Sabah, Takvim, Sözcü duruyor. Bunlar yanıltıcı tık'larla dolandıran siteler. Bana blocklama lazım. Personal
Blocklist (not by google) eklentisini kurdum. Güzel. Şimdi search sonuçları altında block sabah, block takvim
yazıları çıktı. Tıklaya tıklaya bunları temizledim. Ne kadar çok berbat sonuç üst sıralardaymış. Aslında
image block eklentisiyle bunları görmeyebilirim, ama linkleri yine çıkar. Ama sonuçlar 12.300.000'e indi.
Bir de ublacklist diye bir eklenti vardı, komple listelerle herşeyi temizliyordu, ama o Chromium içindi galiba
ona sonra bakacağım.

Neyse, başka bir şey arayacağım. Firefox 65 diye aradım. 149 milyon sonuç çıktı. İlk sıradaki mozilla.org
sitesini açtım. İngilizcem zayıf olduğundan bunu Türkçede okumam lazım. Bunun için search sayfasında
çıkan sonuçların yanında "bu sayfanın çevirisini yap" tercihi olmalı. Kısa yoldan buna tıklayıp
Türkçe okuyacağım. Bunun için de Imtranslator veya Gotranslate veya benzer birçok eklentiden birini
kurdum. Başka bir siteye girdiğimde sağdan soldan küçük pencere popupları çıktı. Hani yolda giderken
"abi bir dakkanı alabilir miyim" diye meşgul eden dilenciler veya anketçiler vardır ya, bunları da
StickyDucky eklentisiyle dağıttım başımdan! Temiz ve hızlı yola devam! Ha, unutmadan, yine bir başka
siteye girdiğimde video otomatik oynamaya başladı, hemen video blocklayan eklentilerden indirdim.
Flashblock, Html5 video block, Imagevideoblock, Youtubenobuffer... gibi. Ben oynat demeden zırt pırt
çıkan videolardan da kurtuldum, kendi dilimde dolaşıyorum...

Şimdi, gelelim indirme ve kaydetme meselesine. Normalde save link as ve save page as tercihleri
var, fakat bir sayfayı tek sayfa halinde kaydetmek için şu eklentiyi kullanacağıma: Singlefile.
Video indirme ve download manager meselesi daha çetrefil. Çok eklenti var. Çeşitli testlerden sonra
Flashandvideodownload eklentisinin en stabil olduğunu gördüm. Mesela Youtube'dan video indirirden
linki yakalıyor, kalitesini ve kaç mb olduğunu görüyorum, tek tıkla indirebiliyorum. Bunun yanında
Multithreaddownloadmanager eklentisi, tarayıcının varsayılan indirme yöneticisinden hızlı indiriyor.
Bunu da kurdum. Daha birçok indirme, yönetme, video indirme eklentilerini denedim, en iyisi
bana göre bunlar. Eskiden Flashgot ve Downthemall vardı, bu ikili çok iyi uyumlu indiriyordu, sonra bunlar
kaldırıldı.

Temiz ve hızlı internete devam edelim. Bir siteye girdik, baktık sayfanın dörtte üçü yorumlarla dolu.
Hemen Shup up:commentblocker eklentisini kurdum. Sayfalar ne kadar küçüldü, oh be. Yorum okumak
istersem disable yaparım ne var. Youtube için Dfyoutube eklentisini de unutmayalım.

Şimdi çok kandırıkçı bir siteye gireyim ve kaç eklenti engellendi ona bakalım. "Marketlerde son durum"
diye aradım. İlk sırada sabah.com.tr çıktı. Bu siteyi blocklamadan önce bir bakayım. Attığı başlıklar
ne kadar gazetecilikle ilgili bakın:
-Çarşı vatandaşa karşı!
-İşte marketlerin daha çok alışverişe yönlendiren... (Sanki kendisi neye yönlendiriyor da!)
-Markette eşekle alışverişi yapan müdür çıktı. (İmla ve düzgün Türkçe var mı, ben mi yanlış görüyorunm)
-daha fazla haber
-Markete düşen yıldırımın panik yaşattığı anlar kamerada...
vs.vs. İyi ki bu siteyi blocklamışım. Eklentilere bakacak olursak:
Ublock 12, Ghostery 6, Umatrix 24 tracker, reklam, request, script, banner engellemişler. Bu eklentiler
olmasaydı sabah.com.tr yüzünden sinirlerim altüst olacaktı, temiz ve hızlı search işte bu.

Biraz uzun bir yazı oldu, kesiyor ve devamını, Chromium'daki durumu başka yazıya bırakıyorum.

hatas

Yazının bir kısmını okudum denediğim eklentiler içinde en hoşuma giden SingleFile oldu. Video indirme konusunda "Flashandvideodownload" eklentisini bulamadım buna en yakın isme sahip "Download Video and Flash" eklentisini denedim belki bunu kastetmişsindir, iyi çalışıyor. Önceden kullandığım VideoDowloadHelper, AntVideo artık düzgün çalışmıyordu. Bu arada "Menu-Customize-Title Bar" eklentisine gerek kalmadı artık Firefox'ta dahili olarak bu özellik mevcut. Bunun için Özelleştir ekranını açıp sol altta yer alan "Başlık Çubuğu" seçeneği kullanılıyor.

mehmet500

ilker67

Merhaba, tarayıcıda yazı tipi boyutunu değiştiremiyorum. Ayarlardan değiştiriyorum ama sayfalarda bir değişiklik olmuyor, çok küçük görünüyor.Ne yapabilirim acaba?

Empat

[mention=645636]@ilker67[/mention]

Bir tarayıcı eklentisiyle yazı tipini ve boyutunu değiştirmeyi deneyin.

Ek olarak; lütfen sorunlarınızı, eski bir konu altında değil, ilgili bölüme yeni konu açarak belirtin.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

illedelinux

Arkadaşlar Firefox için Chromium'da varsayılan gibi sayfa çeviri eklentisi bilen var mı?
Sırf bu çeviri yüzünden Firefox'u ana tarayıcım yapamıyorum.
Onlarca çeviri eklentisi denedim, bir tanesi dahi Chromium'daki gibi değil, çoğu da zaten çeviriyi bile yapmaıyor.
Böyle bir çeviri eklentisi bilen-duyan varsa çok makbule geçer.
GNU/Linux kullanmıyorum, onu yaşıyorum...

Empat

[mention=645644]@illedelinux[/mention]

Firefox Add-ons mağazasında Google Translate (In Page Translate) adlı eklentiyle başka sayfa açmadan, çeviri yapacağınız metni seçip çıkan ikona tıklayarak sayfa içerisinde çeviri yapabilirsiniz.

Bu eklenti, çeviri için Google Translate hizmetini kullanır, fakat sayfadaki metinleri değiştirerek çevirmek yerine, sayfa üzerinde bir popup açarak çevirir.
Everything for me is just Peace - Love - Coding. Also, as they say: I am a programmer, I have no life!

illedelinux

Alıntı yapılan: Empat - 24 Nisan 2019 - 15:22:03

Firefox Add-ons mağazasında Google Translate (In Page Translate) adlı eklentiyle başka sayfa açmadan, çeviri yapacağınız metni seçip çıkan ikona tıklayarak sayfa içerisinde çeviri yapabilirsiniz.

Bu eklenti, çeviri için Google Translate hizmetini kullanır, fakat sayfadaki metinleri değiştirerek çevirmek yerine, sayfa üzerinde bir popup açarak çevirir.

Sevgili Empat, değindiğim gibi kelime-cümle değil, sayfa çevirisi için lazım :)
Benim de uydurduğum bir sayfa çeviri eklentisi var, hem de diğerlerinden daha pratik, lakin Chromium'daki gibi sayfa çeviri kalitesinde olana denk gelmedim.
https://gnulinuxfree.blogspot.com/2016/05/eklentisiz-sayfa-ceviri-yontemi.html   

novice

Ben ImTranslator eklentisini kullanıyorum. İsterseniz istediğiniz metin veya kelimeyi isterseniz tüm sayfayı çevirebilirsiniz. Tüm sayfayı çevirmek için öntanımlı olarak gelen ctrl+alt+p kombinasyonuna bazmanız yeterli. Tabi kısayolu kendinizde atayabilirsiniz. Çeviri hizmeti olarak google, microsoft ya da yandex'i ayarlayabilirsiniz..

https://addons.mozilla.org/tr/firefox/addon/imtranslator/

illedelinux

Alıntı yapılan: novice - 24 Nisan 2019 - 16:40:43

Ben ImTranslator eklentisini kullanıyorum. İsterseniz istediğiniz metin veya kelimeyi isterseniz tüm sayfayı çevirebilirsiniz. Tüm sayfayı çevirmek için öntanımlı olarak gelen ctrl+alt+p kombinasyonuna bazmanız yeterli. Tabi kısayolu kendinizde atayabilirsiniz. Çeviri hizmeti olarak google, microsoft ya da yandex'i ayarlayabilirsiniz..

https://addons.mozilla.org/tr/firefox/addon/imtranslator/

Teşekkürler ama işe yaramıyor, diğer Firefox eklentileri gibi kendi canının istediği sayfayı çeviriyor.
Aslında s3 diye bir sayfa çeviri eklentisi var, Chromium kadar değilse de iyi sayılır, lakin bitmez-tükenmez sorulara sahip, sayfa çevirmek için iki saat sorularına cevap yetiştireceksin, bir de her temizlikte bütün ayarları sıfırlanıyor.
Maalesef bu çeviri yüzünden Firefox'u zorunlu kalmadıkça kullanamıyorum.

Şimdi baktım, s3 dediğim eklenti de Firefox'ta durdurulmuş.

pitikiti

Eklentiler çok fazla ram harcadığından gerekli olan firefox eklentilerini kullanıyorum.

Searchpreview -  google arama sonuçlarında sayfa önizlemelerini gösterir

open bookmarks in new tab - menü çubuğundaki kısayollarınızı yeni sekmeden açar.

drag links - *fare ile sürüklediğiniz linkleri yeni sekmede açar

last pass - vazgeçilmez şifre yöneticisi browser silinse bile şifreler her zaman bu eklentide kalır.

birde right click close eklentisi vardı şu anda firefox ile uyumsuz onun yerine double right click var ama hoşuma gitmediği için kullanmıyorum. Tek sağ tıklama ile sekme kapatmak varken neden 2 click saçma bence

İnsanlarmı hikayeleri anlatır hikayelermi insanları ?

burakerkus

YAŞASIN VATAN YAŞASIN TÜRK MİLLETİ

aderinkaya

Flash Video Downloader - Geliştirici Donald (Sayfadaki videoları indirmek için)
Adguard AdBlocker -geliştiren: Adguard Software Ltd (reklam engelleyici)
HackBar - geliştiren: SecuriTeam (cookie kullanımı sql inj)
To Google Translate - geliştiren: Juan Escobar (dil çevirici)
Browsec VPN - geliştiren: Browsec LLC (vpn)

:)

novice

Bitwarden : Parola Yöneticisi (lastpass ile yolları ayırıp geçiş yaptım ve memnunum)
ImTranslator : Çeviri eklentisi.
Open in VLC : Tarayıcıda onatılan videoları istediğinizde VLC ile açar. Böylece VLC media player'da çevrimiçi yayınları izleyebilirsiniz.
uBlock Origin ve Nano Defender : ikisi birlikte sitelerde reklamsız ve uyarısız gezinti yapmayı sağlıyor. Nano Defenderi UBlock Origin ile kullanabilmek için  https://jspenguin2017.github.io/uBlockProtector/#extra-installation-steps-for-ublock-origin burada belirtilen adımları takip edin.
Video DownloadHelper : Video indirme eklentisi.

AguilaNegra

DownThemAll! eklentisi güncellenmiş ve chromium ve opera için de kullanılabilir durumda.

delicesineseven

CyberGhost VPN Free Proxy firefox
saka key firefox

agg1401

Wapplayzer eklentisi sitelerin kullandığı tüm sistemleri göstermeye çalışıyor. Çoğunlukla çok başarılı.
uBlackList eklentisi, Google'da sevmediğim siteleri blokluyorum.

Aşağıdaki resim her şeyi açıklıyor.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

yakusha

ublocklist haber sitelerini toptan engelleyebilir mi :)

Artık bu forumu kullanmıyor.

agg1401

Bir forumda ayarı vardı ama ben yapamadığım için öylesine duruyor".