Kullandığımız Firefox eklentileri

Başlatan heartsmagic, 27 Mayıs 2008 - 03:05:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Genelde forumlarda bulunur. Herkes kullandığı Firefox eklentilerini ve ne işe yaradıklarını yazarsa güzel bir başlık olabilir.
İlk yazan ben olayım.

- Adblockplus
Klasiktir, sanırım bilmeyen yoktur. Gereksiz reklamları engeller kendisi.

- Unplug
Videoları indirmeye yarar. Flv'leri de çekebiliyor. Tek tıklamayla sayfadaki medyaları görüp indirebilirsiniz.

- Morningcoffee
Bir tıklamayla daha önceden belirlediğiniz siteleri açıyor. Her gün aynı siteleri ziyaret edenler için birebir. Hatta haftanın belli günleri için belli siteler bile ayarlayabiliyoruz.

- Del.icio.us eklentisi
Bunu del.icio.us sitesinden kuruyorum genelde. Ne olduğunu bilmeyenler için del.icio.us internet üzerindeki Sık Kullanılanlar platformudur. Uzun süredir kullanırım.

- Downthemall
Severek kullandığım indirme yöneticisi.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

komikimben

Measureit Tasarım yapan arkadaşlar  için oldukça iş gören bir eklenti. Piksel ölçümü yapmak için gerekli bir eklentidir kendisi.

Kurulum yapılıp,eklenti etkinleştirldikten sonra, Firefox penceresinin sol altında Measureit simgesi belirecektir.

Firefox Measureit şuradan kurulabilinir : https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/539

kullanımı oldukça kolaydır.

Piksel ölçümü yapmak  istediğiniz sayfayı açtıktan sonra simgeye tıklayın ve ölçmek istediğiniz alanı fare ile seçin. ;)

foxytunes dinlediğiniz müzikleri internet sayfanızda kontrol edebilirsiniz.

desteklediği müzik programları için

http://www.foxytunes.com/firefox/supportedPlayers.html

yüklemek için:

http://www.foxytunes.com/

skinsler için:

http://www.foxytunes.com/firefox/skins/

eren

- CustomizeGoogle
Aynı aramayı tek tıklama ile diğer arama motorlarında da yapmanızı sağlıyor.

- FasterFox
Firefox'un daha hızlı çalışmasını sağlıyor.

- FlashGot
Firefox'un bilinen download editörleri ile bütünleşmesini sağlıyor :)

- Gmail Manager
Birden çok Gmail hesabını otomatik olarak kontrol etmenizi sağlıyor. Yeni e-posta gelince uyarıyor ve tık tıklama ile sizi hesabınıza götürüyor. Benim gibi 20 civarı Gmail kullananlar için bulunmaz bir nimet.

- User Agent Switcher
Bu eklenti olmasa inanın bende olmazdım. Firefox'u Internet Explorer, Linux'u Windows gibi gösterebilen bir eklenti. Üniversitenizin öğrenci sayfasına giremiyorsanız mutlaka deneyin. Örneğin Yeditepe üniversitesinin sitesinde işe yarıyor :)

- PDF Download
Bu eklenti PDF dosyalarına tıkladığınızda ne yapmak istediğinizi size soruyor. İsterseniz dosyayı direk indirmenizi sağlıyor.

- FireFTP
Firefox'u bir FTP istemcisi gibi kullanmanızı sağlıyor. Gftp çöküyorsa mutlak bunu deneyin :)

- Uptade Scanner
Tek tıklama ile Firefox'u güncelletiyor :)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

erginemr

- AdBlock Plus
Açıklaması yukarıda...

- Add to Search Bar
Herhangi bir sayfadaki arama kutusunu araç çubuğundaki arama listesine ekler.

- FasterFox
Açıklaması yukarıda...

- FireGestures
Opera'da mevcut olan fare nin sağ tuşunu sürükleyerek sayfalar arasında gezinmenizi, sekme açıp kapatmanızı sağlar.

- Tab Mix Plus
Sekmelere yeni özellikler ekler, yeni pencerelerin nasıl açılacağını düzenler ve Firefox'a, Opera'daki gibi oturum kaydetme ve kapatılan sekmeleri yeniden açma seçeneği ekler.

- Video DownloadHelper
Web sayfalarındaki YouTube vb. Flash içeriğini sabit diske kaydeder.

- Fast Dial: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/5721
Bu eklenti ile aynı Opera'daki gibi, boş bir sayfa açılışında karşımıza gelen küçük pencerelere, sık kullandığımız siteleri ekleyebiliyoruz.

btermeli

Fission: Adres cubugunun icinde durum cubugunu gosteriyor. Boylece  kucuk ekranli laptoplarda durum cubugunu kaldirabiliyorsunuz.

NoSquint:  Her sitede ayri yakinlasma orani kullanmanizi sagliyor, bunlari hafizada tutarak  her girisinizde siteyi istediginiz gibi aciyor.

Zoom Toolbar: Arac cubuguna yakinlasma secenkleri ekliyor.

Combine Stop-Reload Buttons: Yenile ve durdur dugmelerini tek dugme haline getiriyor. Boylece  bir dugmelik yer kazaniyorsunuz :)

Video DownloadHelper: Youtube ve benzeri sitelerden video indirmenize yariyor.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

ynt

No script: Flash engellemek için kullanılıyor. Bilmeyen yoktur herhalde.
Google Preview: Google ile arama yaptığınızda sitelerin açılış görüntüleri, adreslerin yanında ufak bir karade gözüküyor.

DeFacto

DownThemAll=>Yukarda açıklaması verilmiş :D

FlashGot=> Flashget kullandığım zamanlarda çok çok işime yarıyordu.

egitimist

VideoDownloader : Youtube, google video vb. sitelerden sık sık video izliyor, indiriyorsanız, firefox durum çubuğuna yerleşen simgesine tıklayıp açılan adres satırına izlediğiniz videonun bulunduğu sayfa adresini yapıştırıp videoyu download edebilirsiniz.

Tiny Menu: Menü çubuğunu iptal edip menü yazısına tıkladığınızda menü öğelerini açılır menü olarak karşınıza getiren bir eklenti. Menu/View/Toolbars/Customize alt menüsünden ise yapacağınız küçük değişikliklerle, adres satırı, arama yazı alanı, ileri, geri ve diğer butonları menü çubuğu hizasına kaldırıp Web sayfasını görüntülemek için daha çok monitör alanı kullanıyorsunuz. Bu da eğlenceli sörf anlamına geliyor.

smoothwheel : En sevidiğim eklenti. Web sayfalarını dikey olarak aşağı yukarı kaydırırken yazıların ve resimlerin bozulmadan akmasını sağlıyor.

foxfilter : Aile filtresi olarak kullanabileceğiniz güzel bir eklenti. web surf ederken nahoş sürprizlerle karşılaşmanızı engelliyor.

potasyumsiyanur

adblock
foxgame : ogame için kolaylık sağlamakta :)
noscript
deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.

hasanyılmaz

Delicious bookmarks: Sosyal imleme için.
Download statusbar: İndirilenler alt kısımda görülüyor.
Faviconizetab: Çok sayıda sekme açtığımda sitelerin simgelerine küçültüyorum genişliği.
Firebug, Fireftp, Web developer: Tasarım araçları.
Flashblock: Flash yüklü siteleri seçme şansı
Flagfox: Site sunucuları hangi ülkede bulunuyor?
Greasemonkey: Mükemmel betikler var. (Ad blocker, GoogleClean, AutoPagerize, Search term highlighter, Lookitup, Google image relinker, google secure pro. Daha önce travian ve ogame betikleri de vardı.)
Gutil: Google hizmetlerine hızlı erişim.
Noscript: İstenmeyen betikler açılmıyor.
Opensearchfox: Açık arama motorlarına ekleme yapmak için.
Session manager: oturumları kaydetmek daha kolay.
Screengrab: Ekran görüntüsü almak ya da seçili bir bölümü kaydetmek çok kolay.

FUBU

kullandığım eklentilerden burada yazılmayanları da ben yazayım.

forecastfox: anlık hava durumu eklentisi

web mail notifier: tüm e-mail hesaplarınızı kontrol eder, mail gelince haber verir, mailleri yeni sayfadan açar.

foxmarks: kullanıcı adı ve şifre yardımıyla yer imleriniz neyeye gitseniz hep yanınızdadır. en sevdiklerimden, yıllardır kullanırım, yer imlerim hiç kaybolmaz.

bu arada bence bu çok faydalı bir topic. birsürü insan gördüm firefoxu eklentisiz kullanan. kimisi türkçe sıkıntısından, kimisi eklenti yavaşlatır diye düşündüğünden, kimisi bilmediğinden kullanmıyor eklentileri.

Paradigma

No Script
Greasemonkey
Adblock Plus
Tab Mix Plus (Maalesef halen Firefox 3 ile uyumlu olan sürümü çıkmadı)
Firebug
Web Developer Toolbar.

Greasemonkey başlı başına bir alem aslında :)

ufuk_k

Web Developer Extension, web sayfalarının kaynağını görmek, CSS dosyalarını incelemek için web sitesi yapanların çok işine yarayan bir eklentidir.

fortran

Webmail notifier: Güzel bir e-mail eklentisidir. Çeşitli yerlerden almış olduğunuz (gmail, yahoo...vb.) maillerinizi tek bir yerden kontrol edebilirsiniz.

DND (Domain Details): Bağlandığınız domainin nereden yayın yapıyor olduğunu gösteren güzel bir eklenti.

Magic's Video Downloader: Güzel bir video indirme eklentisi.
Özgür yazılım dergisi: eniXma

edge_nabby

Alıntı yapılan: Eren - 27 Mayıs 2008 - 03:17:41- PDF Download
Bu eklenti PDF dosyalarına tıkladığınızda ne yapmak istediğinizi size soruyor. İsterseniz dosyayı direk indirmenizi sağlıyor.
- Uptade Scanner
Tek tıklama ile Firefox'u güncelletiyor :)
pdf'lere tıklayınca adobe plugin'i varsa açıyor, ama yoksa (ki sanırım ubuntu kullananlarda büyük ihtimalle yoktur) zaten tıklayınca indirme penceresi geliyor (diye biliyorum). bu açıdan "pdf download" eklentisinin faydası nedir?

Update Scanner eklentisi linux için de işe yarıyor mu? sonuçta root haklarıyla update etmek gerekiyor firefox'u. firefox'un linux için update desteği var mı ki?

volkana34

Bu eklentinin adı geçmemiş ,bu da benden olsun;

All-in-One Sidebar , sol tarafa favoriler,geçmiş,indirme yöneticisi ve eklentilere kısa yolu olan yeni bir stun ekliyor.

edge_nabby

öncelikle bu konuda bahsedilen ve benim de kullandığım eklentiler şunlar: Adblock Plus, Add to Search Bar, All-in-One Sidebar, Download Statusbar, Fast Dial, FlashGot, Foxmarks Bookmark Synchronizer, Gmail Manager, NoScript, Session Manager, Tiny Menu.

bunlardan başka kullandıklarım:
Abduction!: sayfa görüntüsü alma eklentisi. screengrab'den daha başarılı bence.
Better Gmail 2: gmail'inizin görünümünü değiştirebiliyorsunuz. "gmail redesigned" skin'ini tavsiye ederim. spam sayısının gösterilmemesi gibi ufak özellikleri de var.
Better GReader: google reader'ınıza çeşitli özellikler katan bir eklenti. better gmail'in yapımcısından :)
CacheViewer: cache'inize tarayıcı içinden bakabiliyorsunuz. her şey açık seçik gözüküyor. tarihe, boyuta göre falan sıralatabiliyorsunuz. sitelerden video, mp3 falan indirmek için ideal.
CoLT: linklerin yazısını kopyalayabilmenizi sağlıyor. linkleri seçmeye çalışmaya uyuz olanlar için birebir. ayrıca linkin bbcode'unu da alabiliyorsunuz. mesela şu an eklentilerin ismini yazarken bunu kullanıyorum.
CS Lite: cookiesafe eklentisinin lite'ı ve geliştirilmeye devam edeni. sadece istediğiniz sitelerin çerez bırakmasına izin verebiliyorsunuz. noscript'in çerezler için olanı diyebiliriz.
CuteMenus - Crystal SVG: firefox için simge pakedi. hele simgeleri olmayan bir tema yüklediyseniz çok işinize yarıyor.
Google Reader Notifier: google reader'ınızı sizin belirlediğiniz aralıklarla kontrol edip mesaj sayısını söylüyor. simgesine bastığınızda google reader'ınız açılıyor.
Linkification: bir sayfadaki bağlantısı olmayan linkleri tıklanabilir hale getiriyor. "kopyala-yeni sekme aç-yapıştır-enter" derdinden kurtarıyor. linkleştirmeyi otomatik de yaptırabiliyorsunuz, simgesine tıklayınca da yaptırabiliyorsunuz.
Locationbar²: adres çubuğundaki adresi parçalara ayırıyor. örneğin "https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/search/?q=locationbar" adresini "https://addons.mozilla.org / en-US / firefox / search / ?q=locationbar" şeklinde gösteriyor ve adresteki yazılara tıklanabiliyor. örneğin "firefox"a tıkladığımda "https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/" sayfası açılmış oluyor.
Multiple Tab Handler: ctrl ve shift tuşlarıyla birden fazla sekmeyi seçmeye olanak tanıyor ve seçtiğiniz seçmelere toplu işlem  yapabiliyorsunuz. (sekmeleri taşımak, yenilemek, kapatmak gibi)
OperaView: bulunduğunuz sayfayı opera'da açıyor. pek kullanmıyorum, nadiren merak ediyorum bir sitenin opera'da nasıl gözüktüğünü.
Redirect Remover: bazı sitelerdeki linkler yönlendirmeli olur. basarsınız linke, önce a sayfası açılır, bu sayfada reklamlar vardır (örneğin), daha sonra asıl sizin açmak istediğiniz b sayfasına yönlendirilirsiniz. işte bu eklenti direkt olarak b sayfasına gitmeye yarıyor.
Snap Links: sağ tuşa basılı tutup sayfanın belli bir konumunu seçiyorsunuz, seçtiğiniz yerdeki bütün linkler ayrı ayrı sekmelerde açılıyor. ya da seçtiğiniz linklerin hepsini aynı anda indirme seçeneğiniz de var. google'da arama yaparken çok işe yarıyor. arama sonucu çıkan sonuçların hepsini tek seferde açabiliyorsunuz.
Splash!: firefox açılırken "splash screen" (firefox'un açıldığını gösteren küçük bir pencere) gösterttirmeye yarıyor.
Taboo: sekmeleri her şeyiyle kaydediyor. mesela uzun bir yazı okuyorsunuz, sayfanın ortalarına geldiniz, işiniz çıktı, taboo'yla kaydediyorsunuz, daha sonra taboo'yla sekmeyi tekrar açtığınızda sayfayı bıraktığınız halinde buluyorsunuz. sekmenin geçmişini falan da kaydediyor.
Tree Style Tab: sekmeleri sidebar olarak ve ağaç stilinde gösteriyor. yani bir sekmenin altına alt sekmeler açabiliyorsunuz. çok sekme açıp sekmelerin yerlerini unutanlar, farklı işleri birbirine karıştıranlar için birebir. ekranı geniş olanlara öneririm. hem ekranı biraz daraltmış oluyoruz, hem de sekme çubuğundan kurtularak yükseklik elde etmiş oluyoruz.

2 tane de kullanamadığım eklenti var:
FoxyTunes: rhythmbox'ın kullandığım sürümünü desteklemediği için kullanamıyorum.
PicLens: linux'u desteklemediği için kullanamıyorum. süper bi şey bu.

izzetguntalaz

@edge_nabby

Ben şu Tiny Menu yü bir türlü linux ta beceremedim.
Navigation Toolbar bir türlü yukarı çıkmıyor.

mehmeteren

Alternatif bir sık kullanılanlar eklentisi Startaid sık format atanlar için birebir

edge_nabby

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 04 Ağustos 2008 - 21:07:30
@edge_nabby

Ben şu Tiny Menu yü bir türlü linux ta beceremedim.
Navigation Toolbar bir türlü yukarı çıkmıyor.

"görünüm-araç çubukları-özelleştir" yolunu izle. o çubuktaki her şeyi menu'nün yanına taşı, daha sonra navigation toolbar'ı pasif hale getir. ayrıca "menu" yazısı yerine simge de koyabiliyorsun tiny menu ile. şöyle ki:
[IMG]http://img352.imageshack.us/img352/7643/asdpa7.th.png[/img]

izzetguntalaz

grkcan

Cool iris.. olmazsa olmaz sayfa önizleme eklentisi..
Adblock plus... İstenmeyen reklamları kapatmak için.
ve piclens... benim için o kadar önemli bir eklenti ki bazen sırf onun yüzünden windows kullanıyorum. Piclensin linuxu desteklememesine anlam veremiyorum  :( Onun ayarında bir eklenti varsa söyleyin lütfen
Piclensi linuxta görmek için siz de üreticilere öneri maili atabilirsiniz:  feedback@piclens.com
Piclense en çok gönderilen önerilerden biri de linux isteği zaten. Bu tip çabaların linuxu daha güçlü kılacağını düşünüyorum.

FUBU

Moonlight eklentisi sayesinde microsoft silverlight isteyen sitelere giriş yapabilirsiniz. Bugün tesadüfen böyle bir siteyle karşılaştım. Sonra aşağıdaki link ilaç gibi geldi.

http://gkmngrgn.blogspot.com/2008/08/i-like-as-moonlight.html

FUBU

foxytunes nasıl çalışır ubuntu da? play file diyorum, minik bir pencere açılıyor. OPEN URL: ... yazıyor.
windowsda normal play folder dersin, belgelerimi açar.

edge_nabby

Alıntı yapılan: FUBU - 10 Ağustos 2008 - 12:04:07
foxytunes nasıl çalışır ubuntu da? play file diyorum, minik bir pencere açılıyor. OPEN URL: ... yazıyor.
windowsda normal play folder dersin, belgelerimi açar.
foxytunes'u hangi müzik çalıcı ile kullanmaya çalışıyorsunuz?