bad sectors

Başlatan ZooM, 26 Kasım 2009 - 15:10:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZooM

Selam arkadaslar. Arkadasimin Laptuundaki HDD'de  windowsdan girince bi sorun yok ama ubuntudan girince 1 den fazla Badsector hatasinin var oldugu uyarsi aliyorum. bad sector leri nasil temizleriz bi bilgisi olan varmi? yardimci olabilir misniz?
If I was your vampyre...

utdmr

Bildiğim kadarıyla bad sector ler donanımsal bir sorun olduğu için yazılım ile çözmenin bir yolu yok. Sadece bad sector bulunduran kısmı ayrı bir bölüme alıp kullanılmamasını sağlayabiliriz, ancak bunun nasıl yapıldığı hakkında bir fikrim yok.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

heartsmagic

Bu uyarı nerede görünüyor? Zira bu konuda bir böceğimiz mevcut, yanlış alarm olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ZooM

Nerde gorunuyor derken anlamadim nasil yani? arakdasin laptoptaydi windows agir calisiyordu. Ve bad sectors var oldugunu dusundum ubuntu CD den calistirdim bad sectors var dedi. Kururlumu yaptim yine ayni sorunu verdi. Arkadasa yeni HDD aldik. Onun HDDyi de ben aldim evdeki dessktopuma taktim format attim xp ve ubuntu kurdum hala badsector var ve xp de cok yavas calisiyor... bazi yazilimlar ile giderildigini duymustum... 250 GB bi HDD yazik olmasini istemiyorum acikcasi... olursa emektar desktopumda kullanicam :)
If I was your vampyre...

heartsmagic

Ubuntu altındaki Sistem-Yönetim-Disk Aracı yanlış alarm verebiliyor. Fakat sende iki sistemde de gariplik olduğu, Ubuntu CD'sinin de sorun yaptığı düşünülürse doğru alarm olabilir. En güzeli disk üreticisinin kendi sağladığı bir araçla bu alanları işaretleyip kullanıma kapatmaktır sanırım.

ZooM

Alıntı yapılan: heartsmagic - 29 Kasım 2009 - 00:40:56
Ubuntu altındaki Sistem-Yönetim-Disk Aracı yanlış alarm verebiliyor. Fakat sende iki sistemde de gariplik olduğu, Ubuntu CD'sinin de sorun yaptığı düşünülürse doğru alarm olabilir. En güzeli disk üreticisinin kendi sağladığı bir araçla bu alanları işaretleyip kullanıma kapatmaktır sanırım.
arkadasin laptop almanyadan alindi... Compaq laptop. Turkiyede garantisi yapilmamaymis aradim HP'yi. Almanyaya gondermek gerekiyor mus. Bu prgramin adini biliyor musunuz? Ben kendim deniyeyim... nasilsa bana verdi Hdd'yi bozulsa bile ziyani yok. yeterki biseyler ogrenmis olayim :)
If I was your vampyre...

heartsmagic

Programın adını bilmiyorum fakat diskin markası neyse ona göre bir Google araması yapılabilir. Fakat üretici firma bir araç sağlamıyorsa yapılacak şey üçüncü parti yazılımlara yönelmek olur ancak. Bunu haricinde Linux üzerinde kısıtlı da olsa olsa "bad sector" araması yapan uygulamalar var ve forumda konuştuk diye hatırlıyorum. Fakat bu alanları işaretleyerek kullanım harici tutan bir uygulama var mı bunu bilemiyorum.