Taşınabilir Harddiske Ubuntu Kurulumu

Başlatan alperdurukan, 26 Kasım 2009 - 09:17:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alperdurukan

Merhaba arkadaşlar, bir taşınabilir harddisk alıp ona ubuntu kurarak kullanmak istiyorum.Ancak bu süreçte aklıma takılan bir kaç soru var;
1-Bu harddisk ile farklı farklı bilgisayarlardan boot ettiğim zaman (usb bootable) hepsinin donanımını otomatik olarak tanıyabileek mi?
2-Taşınabilir harddiskler halen usb 2.0 teknolojisi ile çalışıyor, usb 3.0 için beklesem çok beklemiş olur muyum:)
3-Nasıl grub ile birlikte kurabilirim?
4-Kurdum ve biostan usb yi boot etmesi için ayarladım diyelim, bilgisayarı açtığımda windows veya ubuntu diye soracak mı?
Forumda araştırdım ancak bulamadım arkadaşlar. İnanıyorum ki vereceğiniz cevaplar bana ve daha birçok arkadaşımıza yardımcı olacaktır.Teşekkürler cevaplarınız için.

garafatma

Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

alperdurukan

Teşekkür ederim fakat bu linkte aradığım tüm cevaplar yok.

garafatma

Yazdığın maddelerimi bulamadın? Bence hepsinin cevabı orada verilmiş.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

plymouth

-Ben yaklaşık 1 yıldır -8.10 dan beri- Ubuntumu yanımda taşıyıp, 2005 den sonra üretilimiş -yada bios frimware i güncellenip USB boot özelliği destekler hale gelmiş- tüm makinalarda donanım problemi çekmeden Ubuntu yu kullandım... (9.10 karmic grub 2 ile geliyor siz onu makinanız internete bağlıysa grub legacy yani grub Version 0.97 ile değiştirerek her makinada kullanabilrsiniz...) Hala da kullanıyorum hatta şimdi Philips 160 Gbyte USB dsikimde kurulu 9.10 üzerinden-grub 2 değil grub 0.97- yazımı size ulaştırıyorum. Benim interenet bağlantım yok. Bu sebeple Ubuntuyu kurdum ve bu sayede internet cafe ye gidip makinamı orada güncelleyebilyorum. Hiç sorun yokmu derseniz farklı konfigurasyonlarda kurulum yaptığınız bazı programlar kurduğunuz makinanın özelliklerine göre konfigure edilerek kurulduğu için -mesela amarok- evedeki ses kartında ses vermiyor. Çözümü şu:
kurulum yapmak için apt-get install komutunu verdiğim makinaya "-d" parametresini de ekleyip yalnızca download et kurma diyerek paketi /var/cache/apt altına indiriyorum. Bu dizin default download cache dizini apt-get install ile kurulan tüm programlar buraya iner sonra kurulmu başlar ve siz temizle komutu vermedikçe öylece kalır. Sonra da fare yardıyla yada sudo dpkg -i *.deb yardımıyla paketi/leri kuruyorum.

-Kurulum kısmıyle ilgili olarak masaüstü bir makinada kurulum yapmanızı ve kuruluma başlamadan önce diğer tüm sabit disklerin -power kablolarını sökmek yeterlidir -  bağlantılarını sökmenizi söyleyeceğim... Eğer Laptopda uygulayacaksanız ilk kurma işlemini onun içinde aynı şeyi yapıp hdd leri sökmeniz gerekli.
Ancak bazı sistemlerde kablolara müdahale etmeden bios ayarları yardımıyla yalnızca IDE -sata diskler değil- diskleri kapatabiliyorsunuz... Bu bilgide işinize yarayabilir. Tüm bunlara rağmen yinede sistemde takılı başka hdd varsa umarım içinde işletim sistemi yoktur demek kalıyor ama çok sorun değil okumaya devam edin...
Daha sonra da USB dsikinizi takıp UBUNTU CD-DVD ile kurulumu başlatın. Sadece USB dsikinizi görecek ve onun üzerine kurulumu yapacak.
Şimdi bu işlemleri yaptıysanız kuruluma başlayabilirsiniz.
Neden Hdd leri sökmek gerekli derseniz ?
Bu aslında temiz bir kurulum için alınması gereken bir önlem. Zira makinaların sabit diskinde kurulu işletim sistemleri grub kurulurken listeleniyor ve onlarda grub menusune dahil ediliyor. Daha sonra siz USB diski takıp  Boot etmeye çalışınca da sistemde grub listesinde olan diskler yoksa grub, boot hatası veriyor... Bu durum pek hoş değil ama çözümü de var. Böyle bir sıkıntı yaşarsanız grub listesini elle edit edip listede yalnızca sizin diskinize ait olan işletim sistemini bırakıp diğerlerini silin -itiraf edeyim bunu denemedim-.
Umulur ki benim de size bir katkım olmuştur. Belkide bana verdiklerine karşılık bu takıma birşeyler katmak tek amacımdır...
Yazım hataları için üzgünüm iyi BAYRAMLAR...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Kasım 2009 - 16:34:11

Bildiğim kadarıyle -yeni çıkan win 7 yi bilmem- windows işletim sistemi taşıma işlemine ancak sanal bir makine zen, vmware, yada virtual box gibi sanallaştırma programları içine kurulunca mümkün oluyor... Windows kurulduğu donanıma bağlıdır, esnek değildir bu konuda. win 7 ne alemde onu bilmem

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Kasım 2009 - 02:38:53

Bios dan boot etmek için ayarlamaya çoğu zaman gerek olmuyor çünkü çoğu makina Boot Popup menusunu destekliyor... Mesela Ami bioslar F12 tuşuna basınca takılı diskleri USB lerde dahil olarak listeler... Size de yön tuşlarıyla üzerine gelip Enter a basmak kalır...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 26 Kasım 2009 - 12:41:50

Az daha unutuyordum USB den Kurulumu yapınca asla ama asla Ekran kartı driver i kurup 3D özelliklerini kullanmaya çalışmayın. Zira bu  sistemi bir makina için özelleştirmek olur. Başka bir  makinaya takıp Boot etmeye çalışınca siyah ekrandan öteye gecemezsiniz. Hedefiniz taşınabilir Ubuntu Server değilse bunu yapmayın sakın...
This life is not the real thing.
It is not even in Beta.
If it was, then OpenBSD would already have a man page for it

alperdurukan

Peki Unetbootin ile taşınabilir harddiske kurulum nasıl yapılıyor? Grub problemi çıkarıyor mu?

gotocan

Alıntı yapılan: plymouth - 26 Kasım 2009 - 12:26:43
Bu aslında temiz bir kurulum için alınması gereken bir önlem. Zira makinaların sabit diskinde kurulu işletim sistemleri grub kurulurken listeleniyor ve onlarda grub menusune dahil ediliyor. Daha sonra siz USB diski takıp  Boot etmeye çalışınca da sistemde grub listesinde olan diskler yoksa grub, boot hatası veriyor... Bu durum pek hoş değil ama çözümü de var. Böyle bir sıkıntı yaşarsanız grub listesini elle edit edip listede yalnızca sizin diskinize ait olan işletim sistemini bırakıp diğerlerini silin -itiraf edeyim bunu denemedim-.
/boot/grub.conf'u düzenlemek, harddiskleri sökmekten daha kolay bir alternatif gibi duruyor. Ben harici aygıtlara kurulum yaparken hep bu yöntemi kullandım.
Ancak eğer Ubuntu'daki (ya da herhangi bir GNU/Linux dağıtımı) disk isimlendirmelerine aşina değilseniz, yanlış bölümleri biçimlendirmemek için hdd sökmek mantıklı olabilir.
Esenlikler...
goto www.gotocan.com;
http://ubuntucounter.geekosophical.net//img/ubuntu-user.php?user=28544
Nam-ı diğer : macellan

plymouth

Unetbootin nedir ne değildir bilmiyorum ama baktım sourceforge de yayınlanan bir multiOSboot programı olduğunu gördüm. hiç denemediğim için birşey diyemem ama;
--Yukarıda anlatıldığı gibi kurulumu yapın
--Grub2 den Grub1(legacy veya ver. 0.97) ye geçin -forum da nasıl yapıldığı ayrıntılı olarak anlatılmış. Hatta bu benim de sıkıntımdı mutlaka okuyun-
Bir problem yaşamayacağınızı düşünüyorum...
It is not even in Beta.

kozanibo

en iyisi unetbootin gibi bir programla dağıtımın iso dosyasını hddye aktarıp live cd gibi çalışmasını sağlamak ve her bilgisayarda bunu kullanmak. hdd ye yüklü olduğu için yavaşlama söz konusu değil... böylece donanımları zaten kendi yükler her bilgisayara

kozanibo

başlık açık olduğu için buraya yazacağım.

bugün baktığım bir bilgisayarda hiç hdd yoktu. sanırım arızalanmış. boot menüsünde markası modeli kaç gb olduğu yazıyordu. gparted da harddisk yok diyordu. böylece format atamadım. hdd alana kadar geçici süre taşınabilir hdd ye ubuntu yükleyeme çalıştım olmadı. en sonunda orjinal cd yi hediye ettim onlara. çalışan cd ile idare ediyorlar.

neden kurulum yapmadı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Aralık 2009 - 01:08:18

zaten üstüne kurulum yapılamayan hddyi de mi sökmem gerekiyordu? :S

ubuntunun verdiği hata dosya kopyalama hatası oldu.... retry retry onlarca kez bastım her seferinde farklı dosya en son dosyada takıldı :(

bytan

Disk akla iyi fikirler getirmiyor. Gparted uygulaması görmedi ama kurulum uygulaması gördü mü diski? Bölümlendirme yapmaıyı başarabildin mi? Canlı cd ile disk hakkında veri toplanabilir:

sudo fdisk -l
dmesg | tail
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

kozanibo

ben tasinabilire neden kurulmadi ona sasiriyorum.

tasinabilir hdd yi bolmeyi basardim ama kurulum hata verdi.

khanshan

Alıntı yapılan: gotocan - 26 Kasım 2009 - 13:33:40
Alıntı yapılan: plymouth - 26 Kasım 2009 - 12:26:43
/boot/grub.conf'u düzenlemek, harddiskleri sökmekten daha kolay bir alternatif gibi duruyor. Ben harici aygıtlara kurulum yaparken hep bu yöntemi kullandım.
Ancak eğer Ubuntu'daki (ya da herhangi bir GNU/Linux dağıtımı) disk isimlendirmelerine aşina değilseniz, yanlış bölümleri biçimlendirmemek için hdd sökmek mantıklı olabilir.
Esenlikler...

Herkese merhabalar,

Ubuntuyu 16GB usb flash diskime kurmak için kaç gündür cebelleşiyorum,

Live usb işimi görmüyor, Unetbootin den iso yu usb ye atmak da işimi görmüyor,

BENİM USB FLASH DİSKİME , normal HARD DİSKİME UBUNTU KURAR GİBİ KURMAK İSTİYORUM.

Bu başlıktaki yöntemleri de denedim,  hard diski söküp de denedim, yok boot etmiyor,

Yine olmadı, olmadı,

Sorum grub.conf dosyasını editlemek denmiş, bu işlem nasıl yapılabilir.?
Yada  tüm bilgisayarlarda açılması için nasıl bir edit yapmalıyız grub.conf dosyasına

plymouth

Kurmak istediğiniz sistem hangisi ? Biliyorsanız grub versiyonunu belirtebilir misiniz?

İşlemleri yaptım derken tam olarak ne yaptınız?

Kurulum esnasında uyguladığınız yöntem nedir ?
It is not even in Beta.

khanshan

Yapyığım işlemler sırasıyla,

- Live 10.04 Ubuntu, son sürüm ile bilgisayar açılır, (hd si sökük şekilde)
- Masaüstünden ubuntu kur sihirbazından işlemlere başlanır,
- Flash belleği için bölümlendirme otomatik kendi yapar,
- Sistem restart ettiğimde usb den boot edemez halde ben bilgisayara   o bana bakar durur,

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Mayıs 2010 - 12:24:35

problemin grub.conf dosasının derlenmesi ve bu dosyaya gore sistemin boot edilememesinden kaynaklandığını düşünerek,

Mesela, ben bu hazırladığım flash belleği başka bir sistemde açıp alttaki linkte de bahsedildiği üzere grub ayarlarını açmak istediğim bilgisayarın özelliklerini flash bellekteki grub parametrelerini ayarlayabilir miyim?

https://wiki.ubuntu.com/Grub2

*set edebilir miyim?  ?!

bytan

Açılış sırasında neler olduğunu tam olarak anlayamıyoruz. Sistem kurulumu sırasında grub kuruldu mu? Bilgisayarı yeniden başlattığında (restart etmek) neler oluyor? Karşına grub menüsü geliyor mu? Eğer hiç karşına menü gelmiyorsa öncelikli olarak bios içerisinden usb disk ile başlatılıp başlatılamayacağının kontrolü yapılmalı. Daha sonra emin olabilmek için yeniden grub2 kurulumu başlığı takip edilerek grub menüsünün usb diske tekrar yazdırılması sağlanmalı.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

khanshan

Geç cevap için özür dilerim,

Usb diske kurulumu yapmayı başardım, fakat başka 1-2 bilgisayarda denedim birinde açıldı, kiminde açılmadı,

Bende USB Start Up Dİsk Creator ile 2GB lık USB bellege 800 MB boşluk bırakarak bir disk hazırladım, sonrasında istediğim sistemde usb den boot edebildim,

futureng

Bende şöyle kurdum:
Bilgisayarımdaki Harddisk kablosunu söktüm. (GRUB menüsünü sisteme eklemesin diye :)  ) Live cd (10.0.4) ile bilgisayrı açtım. 4GB lık USB belliği taktım ve kurulumu bu belleğe yaptım. 3GB lık kısmını ext4 olarak gösterdim 1GB lık kısmını takas alanı olarak seçtim. Kurulumu yaptı. Ve bilgisayarım USB den açarak Ubuntuyu kullandım. Yalnız şöyle bir durum var. işyerimdeki masaüstü sorunsuz kullanıyorum. fakat evdeki Notebook ta USB den aç dediğimde Hata veriyor. Yani anlıyacağınız yeni nesil bilgisayrlarda denemek lazım. Benimde şöyle bir sorum olacak:

1- USB ye kurarken FAT32 seçtiğimde kurulumu kabul etmiyor. illa et3-yada ext4 seçmek lazım. FAT16-32 de kurulum nasıl olabilir?
2- Ubuntunun USB de az yer kaplaması için Light bir sürüm var mı? (Oyun-Ofis vs.. olmayan)
http://www.gimptr.com
Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünümü..

heartsmagic

1. Fat üzerine kurulum mümkün değil diye düşünüyorum.
2. Hiç uğraşma bence, kurulu olandan istemediğin uygulamaları kaldır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

andirinli

1- FAT (File Allocation Table) dosya sistemi. bilgisayar tarihinin gelmiş geçmiş en dandik dosya sistemidir. Linux sistemi bu dosya sistemini hiç beğenmesede epeyce bir uğraşı ile yükleme yapılabilir. (benim bütün denemelerimde en fazla 10 gün dayanabildi.)
hatta bir zamanlar WinLinux diye bişey vardı. FAT dosya sisteminde çalışmaya çalışıyordu. :)
hiç uğraştığınıza değmez

2- Light ubuntu olarak LUBUNTU yu önerebilirim. (tabi LXDE masaüstünü kullanmakta zorlanmayacaksanız.)
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB
Monitör : 2 x DELL S2240T Dokunmatik

futureng

öneriler için teşekkür ederim.
* bir şey daha belirteyim "unetbootin" programı ile flash diske kurulum yapılıyor. Fakat ubuntu ile ilgili kurulum sadece "Live CD" özelliği taşıyor. (yani normal ubuntu kurma işi değil) Ben "slax" ı denedim. Slaxı install eder gibi kurdu. Üstelik hem işyerinde hemde evdeki Laptop ta da açılır oldu. inşallah ubuntunun da USB ye kurulumunun pratik bir yolunu bulabiliriz.

bytan

O bahsettiğin canlı usb yolu burada da mevcut. Unetbootin kullanarak da ubuntunun Startup Disk Creator uygulamasını kullanarak da bu yapılabiliyor. Ancak doğrudan kurulum için bu uygulamaların ötesinde kurulum adımlarını doğrudan takip etmek gerekiyor.

PF @ ST

futureng

Alıntı yapılan: bytan - 02 Temmuz 2010 - 18:46:28
O bahsettiğin canlı usb yolu burada da mevcut. Unetbootin kullanarak da ubuntunun Startup Disk Creator uygulamasını kullanarak da bu yapılabiliyor. Ancak doğrudan kurulum için bu uygulamaların ötesinde kurulum adımlarını doğrudan takip etmek gerekiyor.

Evet normal bir kurulum adımlarını harddiske yapar gibi yapmak gerekiyor.

rammer

Elimde dell marka 5010 laptop var, taşınabilir hardiskime (usb-500gb) normal ubuntu 10.04 ü kurmak istiyorum , ama bir türlü istediğim kurulum olmadı.
wubi ile oluyor ama bunu istemiyorum. 4 gb lık usb bellekte live ubuntum var, bununla kurulum denemeleri yaptım hepsinde başarısız oldum.
flash bellekteki live ubuntu normal çalışıyor , iş kuruluma gelince harici usb hdd takılı olunca klavye seçiminden sonra 3. adım da kurulum takılıyor.
forumlardan öğrendiğime göre tüm takılı bellekleri çıkarmak gerekiyormuş. bende harici hdd yi ve usb belleği söküp ileri geri yaparak harici
hdd yi gösterip  bölümleme aşamasına geldim. Ancak kurulum bundan sonrada da devam etmedi.
usb bellekten live ubuntu ile harici hdd yi kurulamaz diye bir durum mu var?
harici hdd kurulumuyla ilgili başka bir pratik öneriniz var mı?

bahadirhtp

pardus 2011'i usb'ye atıyordum aşağıdaki komut ile ama yarım saattir konsolda bu yazılar var bu normal mi?sürekli bi akış var ama ne yazılanlar nede gecenlerın ne tur sımgeler oldugu anlasılıyo... beklemelı mıyım? bs=4M yazmayı unuttum mu acaba?
dd if=Pardus_ISO_Kalıbı.iso of=/dev/sdb bs=4M
http://img859.imageshack.us/img859/9784/screenshot3.th.png
GOD'S A KID WITH AN ANT FARM LADY HE'S NOT PLANNING ANYTHIN'