[Nasıl] Kubuntu'da Font Güzelleştirme

Başlatan özgürubuntu, 24 Kasım 2009 - 16:35:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

özgürubuntu

Canonical'in gönderdiği Kubuntu CD'sini dün kurayım dedim, Yanyana Kur harika bir işlem, hiç bölmediğiniz diskinizi dahi istediğiniz boyutta ayarlayabiliyorsunuz :) 40 GB alana Kubuntu kurdum. Kubuntu 9.10 gayet güzel, her ne kadar GNOME -bana göre- çok daha şık olsa da KDE'nin karizması inkar edilecek gibi değil :) Böylece eskiden de kullandığım KDE / GNOME çift işletim sistemine geri döndüm..

Yalnız Kubuntu'da güncelleme sonrası fontların birden bozulduğuna şahit oldum. Görünüm > Yazı Tipi'nden biraz uğraştım ama GNOME kalitesini yakalayamadım. Google amcama danışayım dedim ve aynı zamanda da Pardus'ta da işe yarayan çok iyi bir yöntem daha doğrusu .font.conf dosyası keşfettim. Pardus Özgürlük İçin Forumuna da yazdım (http://www.ozgurlukicin.com/forum/nasil/12516/?page=1)

http://rewind.themasterplan.in/2007/07/15/sexy-smooth-fonts-on-kubuntu/ bu adresten font.conf.txt dosyasını bilgisayarımıza indiriyoruz daha sonra adını ".font.conf" olarak değiştirip /home/kullanıcıadınız/Masaüstü klasörüne kaydedin, size varolan .font.conf dosyası ile değiştirilip değiştirilmeyeceğini soracak evet diyorsunuz. Sonra Kubuntu'yu yeniden başlatın.. :) Beğeneceğinize eminim.. Özgürlük İçin'de Pardus ekran görüntülerime bakabilirsiniz..

Not : İşyerindeki bilgisayarımda Pardus var ;)

ironic

@özgürubuntu, eline sağlık. Başlığa ufak bir ekleme yaptım.

Kubuntu kullanmıyorum ama kullandığım KDE dağıtımlarda deneyeceğim.  :)

özgürubuntu

;) teşekkürler @ironic, anladığım kadarıyla tüm KDE dağıtımlarında işe yarıyor.. Geliştiricilere de bildirilse aslında bu font konfigurasyonu çok güzel olur..

ironic

Şu an Mandriva' yı açtım da fontlar aslında bayağı iyi düzeydeymiş.  :) Ben çok dikkat etmemişim ama yine de verdiğiniz ayar dosyalarını uygun bir vaktimde deneyeceğim.

Yusuff

Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068