sudo sorunu

Başlatan adolffwangel, 27 Mayıs 2008 - 00:45:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

adolffwangel

Merhaba arkadaşlar, benim yine bir kaç sorunum var. Bu sefer gerçekten çözemedim tek başıma yani deneyecek * bir şey yapamadım.

Sorunum şu; herhangi bir yükleme yapamıyorum. Örneğin güncelleme ya da başka * bir şey... Ekle kaldırdan bir programı seçtiğim zaman uygula diyorum, uygula dedikten sonra indirmesi lazım oysa indirmiyor, tekrar " Kurulu ve mevcut uygulamalar denetleniyor." diyor... Aynı şey güncellemeler için de geçerli. Güncellemelerim var ama alamıyorum. Uçbirimden denedim, birşeyler yapıyor herhangi bir hata da vermiyor ama ekle kaldırdan bir program indirmeye çalışırken tekrar kurulu paketleri okuyor ve şöyle diyor:
"Application installation failed
There has been a problem during the installation of the following applications."

ve ayrıca şu da var; mesala bazı programları açamıyorum, samba gibi... Sambayı zaten kaldırdım ondan vazgeçtim. Örneğin herhangi bir oyun pencere açılmıyor, programı çalıştırıyorum başlıyor diyor ama bir anda kapanıyor. gdm de böyle açılış penceresini değiştirmeyi istedim, başlıyor diyor aşağıda pencere çubuk geliyor sonra bir anda kapanıyor açılmadan kayboluyor. Acaba bunların sebebi ne olabilir? Bunların ikisini arka arkaya sordum belki dedim birbiriyle alakalıdır. Acaba bir fikriniz var mı, yardım edebilir misiniz?
Format isteme benden, buz gibi soğurum senden.

heartsmagic

Sıfır hata bilgisi sıfır yardım.

sudo aptitude update
sudo aptitude upgrade

Ayrınca terminal aç:
çalışmayan_program_ismi

çıkan hataya bakalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

Merhaba,

Programı ekle/kaldır yerine konsoldan kurmayı deneyin ve hata mesajını tam olarak buraya yazın. Örneğin, links (konsolda web tarayıcısı) programını deneyelim:
sudo aptitude update
sudo aptitude install links

Nasıl bir hata mesajı döndürüyor?

Diğer programları da konsoldan başlatmayı deneyin. Örneğin açılmayan oyunun ismini konsoldan girin, ya da gdm için:
gksu /usr/sbin/gdmsetup
Nasıl bir hata mesajı alıyorsunuz?

adolffwangel

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Mayıs 2008 - 00:51:26
Sıfır hata bilgisi sıfır yardım.

sudo aptitude update
sudo aptitude upgrade

Ayrınca terminal aç:
çalışmayan_program_ismi

çıkan hataya bakalım.
Alıntı yapılan: erginemr - 27 Mayıs 2008 - 00:52:10
Merhaba,

Programı ekle/kaldır yerine konsoldan kurmayı deneyin ve hata mesajını tam olarak buraya yazın. Örneğin, links (konsolda web tarayıcısı) programını deneyelim:
sudo aptitude update
sudo aptitude install links

Nasıl bir hata mesajı döndürüyor?

Diğer programları da konsoldan başlatmayı deneyin. Örneğin açılmayan oyunun ismini konsoldan girin, ya da gdm için:
gksu /usr/sbin/gdmsetup
Nasıl bir hata mesajı alıyorsunuz?

hepsine şu hatayı verdi
sudo: /etc/sudoers is owned by gid 1006, should be 0

sadece bu komutu verdiğmide gdm için alt satıra indi o kadar
gksu /usr/sbin/gdmsetup

heartsmagic

sudo chown root:root /etc/sudoers

dedikten sonra tekrar dener misin?

adolffwangel

adolf@adolfly:~$ sudo chown root:root /etc/sudoers
sudo: /etc/sudoers is owned by gid 1006, should be 0

o komutu verdikten sornada aynı hatayı veriyor...

heartsmagic

Hmm sudoers bozulduğu için sudo kullanamıyoruz, nasıl olduysa sahiplik değişmiş sanırım. Ubuntu çalışan CD ile sistemi açıp, kurulu bölümü bağlayıp bu işi yapmak gerekiyor sanırım. Daha pratik bir çözüm yolu var mıdır bilemiyorum.

heartsmagic

Çıkmadan bunu da anlatayım, eğer başka tavsiye gelmezse denersin. Ubuntu Çalışan CD ile sistemi aç. Kurulu olan bölümü bağla. Diyelim ki normalde Ubuntu sda1'de kurulu.

sudo mkdir /media/ubuntu
sudo mount /dev/sda1 /media/ubuntu
sudo chown root:root /media/ubuntu/etc/sudoers
sudo chmod 440 /media/ubuntu/etc/sudoers

Sonra sistemi tekrar başlat.

erginemr

Yukarıdaki çözüme ek olarak:
Ubuntu, Grub menüsünden "Recovery Mode"da da açılınca sanırım root yetkileriyle açılıyor. Bu modda da sudoers dosyasının sahipliği bir ihtimal alınabilir:
sudo chown root:root /etc/sudoers

adolffwangel

geçen gün zaten sistemi açarken böyle bir şey gösterdiydi.. sda1/etc.... gibi bi şey alınıyor fela diyordu ubuntu çubuğu dolarken...

munirekinci

Bende birkez chmod ile kök dizini bütün herkese açma (777) gafletinde bulunmuştum. Daha sonra /etc/sudoers sapıtmıştı. Kurtarma modunda açıp sudoers'i chmod ile 0440 olarak ayarladım, ancak olan olmuştu kullanıcı hesabımın bütün yetkileri uçmuştu. Zira chmod ile kök dizinin bütün kullanıcı izinlerini bozmuştum. En son olarak format atıp baştan Ubuntu kurulumu yaptım. Kısacası ben çözümünü bulamamıştım.

heartsmagic

Alıntı yapılan: adolffwangel - 27 Mayıs 2008 - 10:27:58
geçen gün zaten sistemi açarken böyle bir şey gösterdiydi.. sda1/etc.... gibi bi şey alınıyor fela diyordu ubuntu çubuğu dolarken...

Ne demek istedin? Anlattıklarımızı denedin mi? Benimkine alternatif olarak erginemr'ninkini de deneyebilirsin. Eğer root ile açılırsa sudo'ya zaten ihtiyacın olmaz.

adolffwangel

Herkese çok teşekkürler... Ben sorunu kökten çözdüm. Gerçekten sinirlenmiştim. Dedim xp kuracağım. Kurdum fakat asla açılmadı açılırken bios gibi siyah bir ekranda kaldı ntdrl dosyaları eksik felan dedi. Abartısız tam 9 kere denedim xp kurmayı. An son yine denedim işte birşey oldu ekranın en altında gülen bi adam olduğunu farkettim :D gerçekten bir türlü kurulmadı xp. Bilgisayara tek ubuntu, kubuntu ve pardus kuruluyor. Ubuntu'nun izleri hep kalıyor ama... Her neyse sinirim geçti gerçi kendime de kızdım. Sayın heartsmagic'e de özelden mesaj atmıştım, isyan ettim artık. Ama mantıklı düşününce ubuntunun benim için daha iyi bir sistem olduğunu biliyorum. Gülen adam resmi de resimden ziyade gülen bir surat var böyle ekranda siyah ekranda :D bir işaret bu dedim herhalde.
Herkese teşekkür ederim.

heartsmagic

NTLDR meselesi forumda geçmişti sanırım. Neyse XP sorunları için uğraşmayalım. Başlığı etiketleyip kapatıyorum.

Not: Bana gelen özel mesaj son derece makul bir mesajdı ki ben de ona göre cevap yazmıştım. Keşke her gelen mesaj bu kadar makul olsa ve sonunda tekrar Ubuntu'ya dönülse.