FFmpeg Kullanımı

Başlatan lseker, 26 Mayıs 2008 - 23:21:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bbecit

Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Ocak 2012 - 00:28:09
libavcodec-extra-52 paketi kuruluysa şu an şu şekilde dene:
ffmpeg -i falanca.flv -acodec libmp3lame falanca.mp3

Flv dosyası neredeyse uçbirimden cd ile oraya gitmen lazım doğrudur, yoksa dosya bulunmadı gibisinden bir şeyler söyler. Dosya yöneticisinden bulunduğun dizinde uçbirim açmak için nautilus-open-terminal paketini kur, oturumu kapatıp tekrar giriş yap. İstediğin dizinde sağ tıklayarak uçbirim açabilirsin.

Teşekkürler sonunda yukardaki kodla flv dosyasını mp3 yapabildim.
nautilus-open-terminal paketini kurdum oturumu yeniden açtığımda sağ tık ile uçbirimi de açmaya başladım.
Ancak nautilus da görünen tüm klasör ikonlarım değişti. Yeni paket sanki yeni bir tema kurmuş gibi. advancedsettings ayarlarındanda ikon temalarını denedim ancak ikonlar değişmedi. Nautilus-open-terminal kendi ikonlarını mı kullanıyor acaba.

heartsmagic

Nautilus'ta görünen derken bildiğimiz sistem simge setleri mi değişti? Yoksa sadece dizinlere ait simgeler mi değişti?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bbecit

Dizinlere ait simgeler (belgeler, Müzik, vs. klasörlerin simgeleri) değişti.

heartsmagic

Bende bir değişiklik olmadı gördüğüm kadarıyla. Sende başka bir şey olmuş olmasın?

bbecit

Ne gibi birşey oldu bilmiyorum. Ben paketleri kurmadan önce tema yada ikon değişikliği gibi bir şey yapmamıştım.
Sizin söylediğiniz gibi paketi kurup yeniden açtığımda sadece klasörlerin simgelerinin değiştiğini gördüm. Hızlı menude bulunan simgeler
aynı onlarda bir değişiklik yok. Hatta advancetsettings ile tema ve ikon değişikliklerim sonunda hızlı menudeki ikonlar değişiyor ancak
belgelerim, müzik, vs. klasörlerde değişiklik olmuyor.  Klasörlerin ikonları gri renkli-soluk  şekilde görünüyor. Değişmiyor da.

heartsmagic

Açıkçası sorun neden oluştu cidden bilmiyorum. Kaldır bakalım nautilus-open-terminal paketini, gerçi sanmıyorum bir değişiklik olsun.

bbecit

Bu gün bilgisayarımı açtığımda ikonların eski haline döndüğünü gördüm, şaşırdım. Oysa dün itibarı ile birden fazla kapatıp açmıştım düzelme olmamıştı.
Biryerlerde bir hata var ama benim tespit edip de anlamam münkün değil

heartsmagic

Olmuştur bir şeyler arada.

noktakom

ffmpeg'in geliştirilmesi durdurulmuş, sanırım.  "avconv" kullanın diyor.

ironic

Alıntı yapılan: noktakom - 02 Mayıs 2012 - 15:56:44
ffmpeg'in geliştirilmesi durdurulmuş, sanırım.  "avconv" kullanın diyor.

Sitesinde halen geliştirme devam ediyor gözüküyor. Projenin durdurulması ile ilgili herhangi bir bilgi göremedim. Ayrıca son sürümü de 3 hafta önce çıkmış.

Alıntı Yap
April 12, 2012, FFmpeg 0.7.12 / 0.8.11

We have made two new point releases (0.7.12 and 0.8.11).

noktakom

İlginç!!! Ben ffmeg'i çalıştırınca öyle bir uyarı almıştım. Gerçi "libav-tools" paketiyle ikisi beraber kuruluyor

This program is not developed anymore and is only provided for compatibility. Use avconv instead (see Changelog for the list of incompatible changes).

heartsmagic

FFmpeg geliştiricileri arasında bir tartışma/uyuşmazlık yaşanmış sanırım, bir grup ayrılarak çatallamışlar kendisini. İsmi Libav olmuş. Debian ve Ubuntu tarafı da libav'a yönelmişler. @noktakom'un aldığı uyarı bu nedenledir.

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=OTIwNw
https://lwn.net/Articles/423702/

Alıntı YapOn March 13, 2011 a group of FFmpeg developers decided to fork the project under the name "Libav".[11][12][13] The event seems related to a recent issue in project management.[14] Since then, the maintainer of Debian[15] and Ubuntu[16] packages has switched them to the fork.
http://en.wikipedia.org/wiki/FFmpeg#History

ucanbaklava

Aşağıdaki komut ile video kaydı yaptım  sonrada .mp4 formatına dönüştürüp youtube ye yükledim ama video sadece gri bir resimden oluşuyor başka hiçbir şey yok.

ffmpeg -f alsa -ac 2 -i pulse -acodec pcm_s16le -f x11grab -r 30 -s 1920x1080 -i :0.0 -aspect 16:9 -vcodec libx264 -preset ultrafast -threads 0 SCREENCAST.mkv

Çevirmek için kullandığım komut
avconv -i SCREENCAST.mkv -codec copy output.mp4

Vlc ile izlerken videoda hiçbir sorun yok.Youtube de sorun çıkarmaması için ne yapmalıyım?

heartsmagic

https://productforums.google.com/forum/?fromgroups=#!topic/youtube/yybZgKGH5Ok
Buradaki son öneriyi deneyebilirsin, -pix_fmt yuv420p eklemesinden bahsedilmiş. Diğer parametreleri bilemiyorum, seninkilerle uyuşuyor mu diye.

Ayrıca şöyle bir konu daha var:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1741838

ucanbaklava

-pix_fmt yuv420p ekleyince düzeldi

ffmpeg -f alsa -ac 2 -i default -f x11grab -r 30 -s 1280x800 -i :0.0 -acodec pcm_s16le -vcodec libx264 -preset ultrafast -pix_fmt yuv420p -crf 0 -threads 0 output.mkv