Ubuntu Pidgin'den sonra GIMP'i de kaldırıyor

Başlatan erkuserdem, 22 Kasım 2009 - 16:54:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

futureng

Ben sizi anlıyom siz de benim gibi olanları anlayın :)
Ayrıca:
Programın ayrıntılı özelliklere sahip olması, basit işlemlerin basitçe yapılamayacağını göstermez..
http://www.gimptr.com
Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünümü..

heartsmagic

Bu yoldan gideceksek o zaman Gimp ve onun hangi konuma gelmesi de beni ilgilendirmiyor :)

Bakın Ubuntu'yu çıkartan ekibin bir tercihi var: Tek CD olarak mümkün mertebe son kullanıcıya yönelik bir dağıtım çıkartmak. Bu düşünülerek yorum yapılabilir bence, aksi takdirde diğer yorumlar garip olacaktır. Örneğin DVD olsun yorumu. Ben de derim ki o zaman, artık interneti olmayan yok, geçelim optik medyaları. Herkes internet üzerinden kursun Ubuntu'yu?

@futureng, kısacası biz de isteriz Gimp'i, Blender'ı, X programını, Y programını. Fakat gerçek değişmeyecek ne yazık ki. Gimp ISO'dan çıktı, bazılarımız katılıyor buna bazılarımızsa katılmıyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

canosayan

ya dvd sürümüne ne gerek var. dvd bile eskidi artık. ubuntu kurulu bilgisayarlar yaygınlaşsın her sürümde bir tane alalım.

aslına bakarsanız sığarsa şu 200 mb lık cd ile bile bir sürüm gelebilir. hatta adıda ubuntu mini olur. istediğin yere yanında kolayca taşırsın.

aslında dvdlerin böyle küçük boyluları var mı? bu sadece kişisel meraktan.
Chmod bizim işimiz.

helluri

Alıntı Yapaslında dvdlerin böyle küçük boyluları var mı? bu sadece kişisel meraktan.
var evet..  :)

GAREZ

Alıntı yapılan: keiser_soze - 22 Kasım 2009 - 22:26:38
Alıntı yapılan: Yusuff - 22 Kasım 2009 - 22:16:52
Bence çok mantıklı. Linux kullanıp da gimp'i bilmeyecek birinin olacağını sanmıyorum. Yüklemek isteyen iki kelime kodla yükler.

Yeni başlamış, bilmeyen?

ilk gimp kullandım Linux ile arada bir gif resim oluşturdum kurulu olarak gelmedi diye kurmamızı engellemez...

erkuserdem

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Aralık 2009 - 16:56:11

Bakın Ubuntu'yu çıkartan ekibin bir tercihi var: Tek CD olarak mümkün mertebe son kullanıcıya yönelik bir dağıtım çıkartmak. Bu düşünülerek yorum yapılabilir bence, aksi takdirde diğer yorumlar garip olacaktır. Örneğin DVD olsun yorumu. Ben de derim ki o zaman, artık interneti olmayan yok, geçelim optik medyaları. Herkes internet üzerinden kursun Ubuntu'yu?

Zaten devir oraya doğru gidiyor, Cloud Computing :)

GAREZ

futureng

Alıntı yapılan: the_grudge - 18 Aralık 2009 - 02:07:24
Alıntı yapılan: keiser_soze - 22 Kasım 2009 - 22:26:38
Alıntı yapılan: Yusuff - 22 Kasım 2009 - 22:16:52
Bence çok mantıklı. Linux kullanıp da gimp'i bilmeyecek birinin olacağını sanmıyorum. Yüklemek isteyen iki kelime kodla yükler.

Yeni başlamış, bilmeyen?

ilk gimp kullandım Linux ile arada bir gif resim oluşturdum kurulu olarak gelmedi diye kurmamızı engellemez...

daha önce kullandığın için bu durum internetten kurmanı engellemez. Ya daha önce hiç kullanmayanlar....

futureng

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 22 Aralık 2009 - 16:56:23
Gimp için yeterince yazı internette mevcut zaten hayatında ilk defa Linux kuran ve Photoshop meraklısı birinin ilk sorusu Photoshopa benzer bir yazılım var mı diye bu foruma sorması olacaktır ;)

Amaç photoshop meraklılarını beklemek değil. Aklında hiç olmayan veya tesadüfen keşfeden kişileri de kapsamak.

ironic

Alıntı yapılan: futureng - 22 Aralık 2009 - 17:17:52

Amaç photoshop meraklılarını beklemek değil. Aklında hiç olmayan veya tesadüfen keşfeden kişileri de kapsamak.

Fotoğraf işleriyle uğraşan ya da uğraşmayan birçok insan photoshop adını kullanmasa da biliyor. Linux' da bu tür işlerle uğraşmak isteyen için, yeter ki istek olsun Gimp ' le tanışması  çok sürmeyecektir.  Ayrıca  Gimp ' i, Linux kullanıcılarını geçtim Windows kullanıcıları arasında bile bilinirliğinin iyi düzeyde olduğunu düşünüyorum.  Ben kaygılarınızı bu noktada yersiz buluyorum. Lütfen tartışmayı bu doğrultuda daha fazla uzatmayalım.

futureng

Alıntı yapılan: ironic - 22 Aralık 2009 - 17:55:28
Alıntı yapılan: futureng - 22 Aralık 2009 - 17:17:52

Fotoğraf işleriyle uğraşan ya da uğraşmayan birçok insan photoshop adını kullanmasa da biliyor. Linux' da bu tür işlerle uğraşmak isteyen için, yeter ki istek olsun Gimp ' le tanışması  çok sürmeyecektir.  Ayrıca  Gimp ' i, Linux kullanıcılarını geçtim Windows kullanıcıları arasında bile bilinirliğinin iyi düzeyde olduğunu düşünüyorum.  Ben kaygılarınızı bu noktada yersiz buluyorum. Lütfen tartışmayı bu doğrultuda daha fazla uzatmayalım.

Evet bu mevzuyu kapatalım bence de mahsuru yok. Ben bu karara şahsen katılmıyorum sebebi ise:
Bu kararla insanların Gimp i tanımaları eskiye göre süreç alacak veya zamanla körleşecektir. (Ubuntu kullananlar için)
Fikir beyan eden herkese teşekkürler.

sema

Kaldırılmaması gerektiğini düşünüyorum. Zaten millet Ubuntu'ya tam etkin/yetkin değil ki böyle bi programın varlığından bile haberleri olmayabilir, kaldırıldıktan bi süre sonra. Şimdi en azından meraktan kurcalar, bakar, sever, başka sistemlere ihtiyaç duymaz.
susema

canosayan

Chmod bizim işimiz.

raspacı

Yok artık. İnsanlar çekirdek için geliyor ubuntuya. Bu kararı da ben sevmedim. Bu konu böyle uzar. En iyisi kapatmak.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

GAREZ

fazla kullanılmayan bileşenler kaldırılması onları hiç kurmayın demek değilki bilmeyen sanki diğer dağıtımlardan görüp öğrenemiyecekmiş gibi düşünmeyin zaten meraklı ise çoktan öğrenmiştir...

kozanibo

ubuntu dvd de durum ne olacak? cd ile farkı nedir?

xrhymer

Alıntı yapılan: canosayan - 23 Aralık 2009 - 00:01:28
ubuntu çekirdeği kaldırıyormuş cd'den

Ne zamandır merak ediyorum. Çekirdek ne kaldırılırsa ne olur? Çekirdekten kastınız Kernel ise bunasıl mümkün olur?  :D
Dostlarım, dost yoktur. Kendi gücünle ayakta durmalı, iradenle yaşamalı, duygunla sevmeli, düşüncenle ayırt etmelisin. Dünyanın tamamı güvenilmez olsa da kimse senin kılına bile dokunamaz kardeşim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: xrhymer - 31 Aralık 2009 - 18:48:49

Ne zamandır merak ediyorum. Çekirdek ne kaldırılırsa ne olur? Çekirdekten kastınız Kernel ise bunasıl mümkün olur?  :D

Ancak espriyle mümkün olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

canosayan

Alıntı yapılan: heartsmagic - 31 Aralık 2009 - 18:56:58
Alıntı yapılan: xrhymer - 31 Aralık 2009 - 18:48:49

Ancak espriyle mümkün olur.

Tabi kalkamaz. hatta ben sordum yanına windows çekirdeğide koyacaklarmış, çift çekirdek olacakmış.
Chmod bizim işimiz.

aniceman

gimp in yer sıkıntısı nedeni ile kaldırılmasını istemeyenler bence, paketleri sonradan kurmakla kişisel kullanımlarının sıkıntıya düşecek olmasından kaynaklanıyor. evet belki bir miktar kişinin gimple tesadüfen tanışma şansı kalkmış olacak ama bir de gimp in alanından kazanılacak yer ile sağlanacak donanım desteği sayesinde kazanılacak kitleyi düşünün. bırakın gimple tanışmayı donanım sorunları nedeni ile linux la tanışamayan bir kitle var. hem bu gimp cephesinde de yeni gelişmelere yol açacaktır, geliştiriciler programın geliştirilmesi sırasında boyut derdi olmaksızın daha özgür olacaklardır.
yalnız,
bazı arkadaşların dediği gibi paketlerin yazılım merkezinde fark edilmesi sıkıntılı. şu yazılım merkezindeki kategorilerde paketleri adı, boyutu, indirilme oranı vs. şeklinde sırala gibi basit bir çözüm oldukça iş görecektir. en azından ubuntu kendi deposundaki paketler için bu istatistikleri verse yeni kullanıcı işini görmeyen paketlerle boğuşmadan direkt popüler paketlere ulaşmış olur.
mesela grafik bölümünde gimp en çok indirilenlere göre birinci sıada görünse, 2 sorun birden (yer ve yeni kullanıcının gimple tanışması) birden çözülmüş olurdu...
dedi ve koşarak uzaklaştı genç adam...

xwes

Eger donanim destegi artacak ise open office hatta firefox bile kaldirilirsa benim için sorun degil. Ama işin gerçegi ben Gimp ile ubuntu kurulumda geldigi için taniştim, hatta resim duzenleme ile de boyle taniştim. Eskiden bir resmi bile kirpamayan ben şimdi Gimp ile bayagi iş beceriyorum. Tabi yine de ilk cumlem geçerliligini koruyor.

futureng

Alıntı yapılan: aniceman - 01 Ocak 2010 - 14:15:46
gimp in yer sıkıntısı nedeni ile kaldırılmasını istemeyenler bence, paketleri sonradan kurmakla kişisel kullanımlarının sıkıntıya düşecek olmasından kaynaklanıyor. evet belki bir miktar kişinin gimple tesadüfen tanışma şansı kalkmış olacak ama bir de gimp in alanından kazanılacak yer ile sağlanacak donanım desteği sayesinde kazanılacak kitleyi düşünün. bırakın gimple tanışmayı donanım sorunları nedeni ile linux la tanışamayan bir kitle var.

Acaba gimp kaldırıldığında, gimp in kaplayacağı alan kadar, donanım desteği içeren sürücü dosyaları mı yer alacak yoksa başka şeyler mi? ! Bunun garantisi mi var? Yoksa resmi açıklama mı?? Kaynak olursa daha iyi olurdu..

badhero

Bekleyip göreceğiz. Kaldırdıklarına göre vardır bir bildikleri.

ironic

Alıntı yapılan: bethiro - 01 Ocak 2010 - 16:17:48
Bekleyip göreceğiz. Kaldırdıklarına göre vardır bir bildikleri.

Şu an Lucid alfa 1' de yüklü geliyor.