Ubuntu Pidgin'den sonra GIMP'i de kaldırıyor

Başlatan erkuserdem, 22 Kasım 2009 - 16:54:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

futureng

Linux işletim sistemini bilip gimp' i henüz keşfetmeyen bir ton kişi var. Yeni bir kullanıcı gimp adlı bir programın olup olmadığını nerden tahmin edip Yüzlerce paket arasından seçip yükleyecek? Artı olarak mozillanın ürünleri ve gimp tarzı Linux da standartlaşmış programların Windows versiyonları da var. Bu da insanların Linux a geçişlerini kolaylaştırmaktır.... yani bir nevi linux u kullanmaya teşvik içermektedir..
http://www.gimptr.com
Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünümü..

özgürubuntu

Alıntı yapılan: ırmak - 16 Aralık 2009 - 13:09:04
Ben Empati'yi hiç denemeden direkt Pidgin yükledim.
Hala da bir kez bile Empati açmış değilim.

Konuyu dağıtmak istemem, ben de sizin gibi yaptım. Ancak hem Gnome sitesinde hem de Ubuntu'da varsayılan olarak geldiğine göre muhakkak iyi olmalı diye düşünüyorum. Ancak Allah Aşkına! birisi bana nasıl dosya gönderilir nasıl alınır anlatabilir mi? :D

ırmak

Alıntı yapılan: futureng - 16 Aralık 2009 - 22:23:59
Linux işletim sistemini bilip gimp' i henüz keşfetmeyen bir ton kişi var. Yeni bir kullanıcı gimp adlı bir programın olup olmadığını nerden tahmin edip Yüzlerce paket arasından seçip yükleyecek? Artı olarak mozillanın ürünleri ve gimp tarzı Linux da standartlaşmış programların Windows versiyonları da var. Bu da insanların Linux a geçişlerini kolaylaştırmaktır.... yani bir nevi linux u kullanmaya teşvik içermektedir..

Ben Gimp'i ilk Windows üzerinde denemiştim.
Aslına bakarsanız bir çok açık kaynak kodlu programı Windows üzerinde denemişliğim var.
Nedeni ücretsiz, nitelikli ve sağlam program gereksinimiydi.
Gimp grafikerlerin sıklıkla kullandığı bir programın yani Adobe Photoshop'un alternatifi durumunda olduğuna göre bunu zaten hiç kullanma gereksinimi duymayacak çok fazla kişi olduğunu sanıyorum.
Standart Windows kullanıcılarında da durum böyledir. Mesleki bilgi gerektiren ve kullanımı öğrenme süreci gerektiren yazılımları kurmakla uğraşmazlar.
Eğer iş sadece resim düzenlemeyse bunun Gimp'ten çok daha basit alternatifleri olduğunu biliyoruz.
Ayrıca bu sadece Linux'u yeni keşfeden kullanıcılar için geçerli bir durum değil tahmin edersiniz ki.
Windows kullanıp Photoshop diye bir programdan haberi olmayan da tonlarca kişi var.
İhtiyaç duyan yeni kullanıcı herhangi bir arama motoruna Photoshop alternatif linux yazarsa bir kaç saniye içinde Gimp ismini öğrenmiş olacaktır.
Linux'u yeni keşfeden kullanıcıdan kastınız bunu bile yapamayacak kişiyse eğer emin olun o zaten sistemde hazır bulunsa bile Gimp'i kullanamayacaktır.

heartsmagic

Linux işletim sistemini bilip gimp' i henüz keşfetmeyen bir ton kişi var.

Şu cümle bile aslında olan biteni özetliyor :) Keşfetmesi gerekenler keşfediyor zaten, zira Gimp keşfedilmesi gereken bir program bence. Photoshop'tan gelenler zaten bu işi araştırıyorlar ve karşılarına mutlaka ama mutlaka Gimp çıkıyor. Bu işe başlayacaklarsa yine biraz araştırmayla bence rahatlıkla Gimp'e ulaşabilirler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

futureng

"Eğer iş sadece resim düzenlemeyse bunun Gimp'ten çok daha basit alternatifleri olduğunu biliyoruz."

Eğer resmi döndürmek yada ölçeklemek gibi basit işlemleri sadece bir butona basarak gimpte yapmanın zor(basit olmadığını) olduğunu düşünüyorsanız, sizin basit anlayış tarzınızı nasıl çok merak ettim?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Aralık 2009 - 23:42:38

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Aralık 2009 - 23:35:58

Şu cümle bile aslında olan biteni özetliyor :) Keşfetmesi gerekenler keşfediyor zaten, zira Gimp keşfedilmesi gereken bir program bence. Photoshop'tan gelenler zaten bu işi araştırıyorlar ve karşılarına mutlaka ama mutlaka Gimp çıkıyor. Bu işe başlayacaklarsa yine biraz araştırmayla bence rahatlıkla Gimp'e ulaşabilirler.

Olsun biz yine de Keşfetmemesi gerekenleri de bekliyoruz :)

kozanibo

bence gimpi kaldırmalı ama tamamen değil kurulum için link bulundurabilir açıklaması ile birlikte. gimpi kullanmayan bir çok kullanıcı var. onun yerine görsellik daha güzel olur. ilk yüklediğimizde en son versiyonu olmasına rağmen carmic bile güzel görünmyüyor. kullanışlılık ve sağlamlık açısından karşılaştıramayız belki ama pardus 2009 görünümü gayet hoş olmuş hm o kde bizimki gnome neden bizim ubuntumuz daha güzel olmasın. zaten resmi oylama ve yeni fikirleri belirtme sitesinde de bu yönde oy kullanılmış. bende oyumu kaldırılmasından yana kullandım

xwes

Ilk ogrendigim de ben de yanliş bir karar oldugunu duşunmuştum. Gerçi halen yanliş bir karar oldugunu duşunuyorum fakat eger CDde gerçekten yer olmamasi soz konusu ise GIMP de çikarilacak programlar arasinda olabilir. Zaten kubuntu ile beraber gelmiyor GIMP.

@futureng siz olayi yanliş anlamişsiniz. Arkadaş GIMPten daha basit derken programin gimp kadar gelişmemiş oldugundan bahsetmiş yoksa daha pratiktir demek istememiş.

heartsmagic

@xwes açıklamayı yapmış aslında :)
Bizim söylemek istediğimiz kesinlikle bu. Döndür, kes, biç işlemi için bence ISO'da Gimp'i barındırmak inanın gereksiz. Gimp cidden övgüye layık bir program ve sadece bu "kıytırık" işler düşünülerek ISO'da bulundurulmamalı.

raspacı

Gimp gitsin ses ve video kodekleri gelsin!  :P
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

futureng

Alıntı yapılan: levi - 17 Aralık 2009 - 00:22:16

Vay be ne CD ymiş. Eskiden bir sürü şey sığardı şimdi hiçbişey sığmıyor ne hikmetse ....... Zaman geçtikçe CD lerin kapasitesi düşüyormuş demek....

Arkadaşlar neticede gimp' in bu günkü seviyeye gelmesindeki ve gelişmesindeki etmenlerinden biri Linux dağıtımlarının hemen hemen %90 ında gimp in standart olarak yer almasıdır. (Nasıl windowslarda MsPaint, Wordpad veya Outlook express vs.. gibi) Bu sayede kullanıcı ve geliştirici kitlesi artmıştır. Gimp i kalıdırmak, köreltmek yolunda atılan bir adımdır.

xwes

@futureng ben de gerçekten GIMPin kalmasin çok istiyorum ancak kimse bunu keyfinden savunmuyor. CDlerin boyutu elbette duşmedi ancak linux donanim ureticileri yeterli destegi vermedigi için birçok surucuyu içinde bulundurarak gelmek zorunda. Bu şekilde daha fazla bilgisayarda donanimlari otomatik taniyabiliyor. Tahminimce CDde yer sikintisi çekilmesinin sebebi budur.

raspacı

Alıntı yapılan: futureng - 17 Aralık 2009 - 00:26:39
Alıntı yapılan: levi - 17 Aralık 2009 - 00:22:16

Vay be ne CD ymiş. Eskiden bir sürü şey sığardı şimdi hiçbişey sığmıyor ne hikmetse ....... Zaman geçtikçe CD lerin kapasitesi düşüyormuş demek....

Arkadaşlar neticede gimp' in bu günkü seviyeye gelmesindeki ve gelişmesindeki etmenlerinden biri Linux dağıtımlarının hemen hemen %90 ında gimp in standart olarak yer almasıdır. (Nasıl windowslarda MsPaint, Wordpad veya Outlook express vs.. gibi) Bu sayede kullanıcı ve geliştirici kitlesi artmıştır. Gimp i kalıdırmak, köreltmek yolunda atılan bir adımdır.
Şaka yapıyordum. Tabi ki Gimp candır ama kurulumu kolaydır. Yeni bir ubuntucu zaten Gimp kullanmayı da bilmez. Bilirse kurmayı da bilir. Hem belki kaldırmaktan vazgeçerler. ŞAkayı bir resimle sürdürelim :)

heartsmagic

Gimp i kalıdırmak, köreltmek yolunda atılan bir adımdır.

Bu kişisel bir düşünce ve bence çok ağır olmuş. Geliştiricileri bile böyle düşünmüyorken senin böyle bir ithamda bulunman kusura bakma ancak şu tabiri getirdi aklıma: Kraldan çok kralcı olmak.

Ayrıca CD'ler ufalmıyor anca ihtiyaçlar büyüyor.

superjax

bence de kalkmalı ve ses ve video kodekleri hazır gelmeli

xwes

Alıntı yapılan: superjax - 17 Aralık 2009 - 00:45:27
bence de kalkmalı ve ses ve video kodekleri hazır gelmeli
Kodeklerin gelmemesinin nedeni yer degil lisans.

kozanibo

codecler ubuntu felsefesine aykırı. ama görünüm konusunda ısrar ediyorum :D

Sherlock Holmes

Bir kullanıcı Ubuntu'yu kurduğunda,
Gimp'ten ziyade ihtiyaç duyabileceği uygulamalar bulması gerekir........
Bunula ilgili bir anket;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,12472.0.html 

kozanibo

pidgin gitmesi büyük hata. kaldırmek yerine en sürümü yüklemelilerdi :S  ::)

futureng

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Aralık 2009 - 00:39:12
Gimp i kalıdırmak, köreltmek yolunda atılan bir adımdır.

Bu kişisel bir düşünce ve bence çok ağır olmuş. Geliştiricileri bile böyle düşünmüyorken senin böyle bir ithamda bulunman kusura bakma ancak şu tabiri getirdi aklıma: Kraldan çok kralcı olmak.

Ayrıca CD'ler ufalmıyor anca ihtiyaçlar büyüyor.

Yukarıdaki cümlemde:
"gimp' in bu günkü seviyeye gelmesindeki ve gelişmesindeki etmenlerinden biri Linux dağıtımlarının hemen hemen %90 ında gimp in standart olarak yer almasıdır."  ibaresinin haklılık payını düşünürsen Bu yorumu krallık için değil paşalık için yaptığımı görürsün.  :)

Bu benim düşüncem gimp geliştiricileri beni bağlamaz.

erkuserdem

Sürekli düşük sistemleri ve eski bilgisayarları düşünerek iş yapılmaz bence... Olaya en basit çözüm artık DVD ye geçmektedir. Eski sistemi olan da 9.10 kursun canım ne yapalım :) 

futureng

Alıntı yapılan: erkuserdem - 17 Aralık 2009 - 09:47:37
Sürekli düşük sistemleri ve eski bilgisayarları düşünerek iş yapılmaz bence... Olaya en basit çözüm artık DVD ye geçmektedir. Eski sistemi olan da 9.10 kursun canım ne yapalım :) 

Katılmıyo değilim yani  ;)

ceddiguzel

Windows ofis yüklü olarakda gelmiyor
Örnek bu ise openoffice ne zaman kalkıyor

raspacı

Alıntı yapılan: ceddiguzel - 17 Aralık 2009 - 11:03:21
Office parayla satılıyor ayrıca da ondan. Mesle son kullanıcının ihtiyacı. Gimp lazım olmaz belki ama openoffice elzemdir.

ceddiguzel

Alıntı yapılan: levi - 17 Aralık 2009 - 11:21:19
Alıntı yapılan: ceddiguzel - 17 Aralık 2009 - 11:03:21
Office parayla satılıyor ayrıca da ondan. Mesle son kullanıcının ihtiyacı. Gimp lazım olmaz belki ama openoffice elzemdir.

İyide örnek verilen photoshop da win dahil kimseye beleş değil
Bazı yazılımlar vardır linux'un özüdür
Çok platformlu olsalar bile böyledir
Gimp o yazılımlardan biridir ve en iyi resim düzenleme yazılımıdır

Bir cd içinde daha çok yere ihtiyacımız var bu nedenle bu tasarrurfa gidiyoruz gibi bir bahaneyi anlarım 
Ama win ve photoshop örneklemesini anlayamam

ırmak

Alıntı yapılan: futureng - 16 Aralık 2009 - 23:37:57
"Eğer iş sadece resim düzenlemeyse bunun Gimp'ten çok daha basit alternatifleri olduğunu biliyoruz."

Eğer resmi döndürmek yada ölçeklemek gibi basit işlemleri sadece bir butona basarak gimpte yapmanın zor(basit olmadığını) olduğunu düşünüyorsanız, sizin basit anlayış tarzınızı nasıl çok merak ettim?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Aralık 2009 - 23:42:38

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Aralık 2009 - 23:35:58

Olsun biz yine de Keşfetmemesi gerekenleri de bekliyoruz :)

Anlaşılan Gimp'in ateşli savunucularından biriyle karşı karşıyayım.:)
İşin komik yanı benim de bu programı sürekli ve severek kullanıyor olmam herhalde.
Demek istediğimi tam olarak anlatamadım ya da siz yanlış anlıyorsunuz.
Gimp'in zor bir program olduğunu söylemedim ben sadece bu kadar kapsamlı bir programa herkesin ihtiyaç duyacağını zannetmiyorum.
Windows için de aynı şey geçerli değil midir?
Hala Paint kullanarak resim düzenleyen bir çok insan yok mu?
Yani sadece resmi döndürmek yada ölçeklemek gibi basit işlemleri yapmak için kullanılacaksa Gimp bu 'basit' ihtiyaçlar için sizce  'fazla' değil mi?
Ayrıca mesajımda bence de Gimp kaldırılsın demedim ki, bunun çok büyük bir sorun olmayacağını söyledim sadece.

Alıntı yapılan: ırmak - 16 Aralık 2009 - 13:09:04
Nasılsa tüm programlar bir kaç dakikada yüklenmiyor mu?
En acemi kullanıcının bile Ubuntu Yazılım Merkezi'ni 10-15 dakikada keşfedeceği düşünüldüğünde büyük bir sorun olmasa gerek.
Ben Empati'yi hiç denemeden direkt Pidgin yükledim.
Hala da bir kez bile Empati açmış değilim.