Ubuntu Pidgin'den sonra GIMP'i de kaldırıyor

Başlatan erkuserdem, 22 Kasım 2009 - 16:54:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erkuserdem

Arkadaşlar Lucid Lynx sürümünde GIMP olmayacakmış.

Sebep ise GIMP'in profesyonellere yönelik bir uygulama olması ve normal kullanıcılar için gerekli olmamasıymış.

Bence doğru karar

ironic

Haberi ben de okudum fakat bir kaynak verirsek  daha güzel olur.

btermeli

Niye normal kullanıcılar fotoğraf düzenlemiyor mu? Boyut değiştirme, kesme gibi işlemleri yapmayan bir normal kullanıcı bilmiyorum ben.
Onu bırakalım, yüklü gelmediği takdirde birçok yeni kullanıcı photoshop'a denk bir programın olduğundan bile haberleri olmayacaktır.
Bence yanlış karar, aksine en iyi programların her zaman kurulumla gelmesi taraftarıyım.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

erkuserdem

Alıntı yapılan: ironic - 22 Kasım 2009 - 16:56:12
Haberi ben de okudum fakat bir kaynak verirsek  daha güzel olur.

Sizin için bir kaynak sayılır mı bilmem ama benim için güvenilir bir kaynak :)

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1330937

ironic

Teşekkürler.

...

Henüz sadece tartışılmış, kesinleşen birşey yok. Ayrıca başlıkta öntanımlı olarak bir video düzenleme uygulaması ekleme ve Gnome ile birlikte gelen oyunlar yerine de daha hoş oyunlar ekleme önerilmiş.

Gimp, genelde profesyonel kesime hitap ettiği için f-spot u normal kullanıcı işleri için yeterli olacağını söylemişler. Bu noktada bence haklılar. Ayrıca bir CD ye herşeyi de sığdırmak git gide zorlaşıyor. İleriye dönük bir yol ayrımı olacak elbet. Hali hazırda CD tam kapasite dolu geliyor.  Ya diğer dağıtımlar gibi farklı kurulum Cd leri hazırlayacaklar ya da belli uygulamalar yerine daha hafifleri tercih edilecek.  Pek kabul göreceğini sanmıyorum ama diğer seçenek de DVD sürüme geçme.

Ben hali hazırda f-spot kullanmıyorum. Gimp ve Shutter her işimi görüyor. Depoda olmaya devam ettikleri sürece benim için sorun yok.  :)

Yusuff

Bence çok mantıklı. Linux kullanıp da gimp'i bilmeyecek birinin olacağını sanmıyorum. Yüklemek isteyen iki kelime kodla yükler.
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

garafatma

Alıntı yapılan: Yusuff - 22 Kasım 2009 - 22:16:52
Bence çok mantıklı. Linux kullanıp da gimp'i bilmeyecek birinin olacağını sanmıyorum. Yüklemek isteyen iki kelime kodla yükler.

Yeni başlamış, bilmeyen?
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

özgürubuntu

Umarım bu haber "balon"dur. Pidgin'in yerine konulan Empathy'yi kaç kişi severek kullanıyor bilmiyorum ama ben daha HALA DOSYA AL/GÖNDER olayını çalıştıramadım. Son Kullanıcı Pidgin'de bile kullanıcı resmini değiştirirken zorlanıyor. GIMP her ne kadar Photoshop gibi olmasa da, ona oldukça yakın. Ben çok fazla kullanmasam bile ilk kurduğumda GIMP'i görmek isterim, GIMP'in orada olduğunu ve lazım olduğunda tıklamayla çalışacağını bilmek isterim. Depo'lardan kurmak değil sorun. Depoda olupta kullanmadığım bir süre yazılım var..

erkuserdem

shiftdelet.net de ki habere göre Canonical Windows'un Photoshop'u önyüklemeli olarak sunmamasını örnek göstermiş. Temel düzenleme işlemleri ise F-Spot'a devredilecekmiş

xwes

Bence gimp kalmali, totem yerine smplayer, evolution yerine thunderbird, empathy yerine ya da yanina amsn eklenmeli. Bence bu yapilirsa ilk kez kurulum yapan biri çok daha çabuk isinir ubuntuya. Totem ubuntuya yeni başlayanlarin ancak %1'ini bile tatmin etmiyordur bence neden adam gibi bir player eklenmiyor anlamiyorum.
Ubuntu bence windowsu ornek gosteremez, windows piyasanin %90indan fazlasini kapliyor zaten ama ubuntu yayilmak istiyorsa linux zordur yanilgisini elinden geldigince kirmali ve bunu da windowsun yapmadigi bir şey olarak bir çok guzel programin hazir bulundugu bir sistem oluşturarak yapmalidir.

ironic

Windows kullanan birisi için windows kurulumla ne sunuyor peki? Bu noktaya çok takılmayalım bence. Ayrıca totem , evolution rhythmbox, brasero olsun Gnome ile birlikte gelen programlar. Programcı değilim ama düşüncem bu programları kaldırıp yerlerine başkalarını koymak daha fazla çaba harcamayı gerektirir. Çünkü diğer programlar Gnome la tam şekilde bütünleşmiyor. Kararlılığın sağlanması zorlaşır.

maydin95

canonical in windowta photoshop un önyüklemeli olarak gelmemesini göstermesi çok saçma photoshop 1. si ücretli bir program 2. side boyutu yüksek olduğu için nereye koyacaklar cd nin içine ayrıca gimpin reklamı tanıtımı açısından çok önemli ön tanımlı olarak gelmesi böylece özgür yazılımlar daha da tanıtılmış olur ayrıca cd yerine dvd de olabilir artık dvd rom olmayan bilgisayar mı var olmasada o bilgisayarın resim düzenleme işini kaldırabileceğinden pek emin değilim
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.

eren

GIMP eğer CD kalıbı oluşturmakta sıkıntı çıkartıyorsa kalkmalı. Çünkü dünya çapında yapılan bir çok araştırmaya göre hala bir çok bilgisayarda DVD okuyucu yerine CD okuyucu var. Ülkemizdeki hazır ucuz bilgisayarlara bakın hala maliyetten kısmak için CD okuyucu koyuyorlar. Ayrıca DVD kalıbını Türkiye dahil bir çok ülke vatandaşı indiremez, geçen bir araştırma vardı 1 Mbit İnternet bağlantısı sunabilen ülke sayısı dünyadaki ülkelerin %20'si etmiyormuş.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

badhero

Doğru karar. Depolarda bulunacak ve ücretsiz edinebilinecek olduktan sonra sorun yok.

sudocu

kurulumdan sonra yapilacak islemlere bir yenisi daha ekleniyor. sirf takvime uysun diye hazir olmayan surumleri cikartiyorlar, daha 1 hafta gecmeden yuklenmesi gereken guncellemelerin boyutu 100mb'dan fazla oluyor. codekler, flash player derken bir de basimiza pidgin cikmisti. simdi de gimp ile ugrasicaz. resmi boyutlandirma-turunu degistirme, kirpma, tasima gibi temel ve basit konularda f-spot yeterli degil.
her seyin basi sudo!

canosayan

fspotu hata ile açma dışında elimi sürmedim daha.

aslına bakarsanız bir cd yi tamamen dolu getirmekte manasız. ben sizin aksinize çok daha lite bir cd kalıbı olmasını tercih ederim. mesela oyunlara elini sürmeyenler var. mesela ben fspot, ekiga yazılımsal telefon, evolution, tomboy notları gibi bir kaç şeyi hiç kullanma ihtiyacı hissetmedim.

ayrıca ben dahil bir çok kotalı ve düşük hızlı internet kullanıısını sayarsak cd kalıbı içinde bunlarıda indirmek çok verimli değil.

bunun yerine daha küçük bir cd kalıbı yapılabilir. daha sonrasında gerek yeni yazılım merkezi gerekse buna benzer bir sihirbaz ile herkes istediğini indirerek kurar. hatta bir zamanlar forumda yanlış hatırlamıyorsam kırmızının yazmaya başladığı ufak bir yükleyici programda görmüştüm.
Chmod bizim işimiz.

denizen

ben kararı destekliyorum. ubuntu'da ön tanımlı olmayan bir sürü uygulama mevcut. mesela default olarak rar dosyalarını da açamıyoruz. gimp benim ubuntu'da neredeyse hiç kullanmadığım onlarca uygulamadan biri. hepsini tek tek kaldırmak yerine olduğu gibi bırakıyorum.

yorumlarda denildiği gibi bir süre sonra işletim sistemini cd'ye sığdırmak zorlaşacaktır.

uzun süredir hayal ettiğim şey, uygulamaların hiçbirinin ön tanımlı gelmemesi ve işletim sistemini yüklerken bize hangi uygulamaları yüklemek istediğimizi sorması, seçimimizi yaptıktan sonra cd'den ya da depolardan sadece dilediğimiz programları yüklemesi. bir gün gerçekleşir umarım.

garafatma

Alıntı Yap
uzun süredir hayal ettiğim şey, uygulamaların hiçbirinin ön tanımlı gelmemesi ve işletim sistemini yüklerken bize hangi uygulamaları yüklemek istediğimizi sorması, seçimimizi yaptıktan sonra cd'den ya da depolardan sadece dilediğimiz programları yüklemesi. bir gün gerçekleşir umarım.

Fedora bunu sağlıyor
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

raspacı

Alıntı yapılan: keiser_soze - 09 Aralık 2009 - 13:57:43
Alıntı Yap

Fedora bunu sağlıyor
Debian da bunu sağlıyor ; Bir çok uygulama için soruyordu kurulumda yanlış hatırlamıyorsam.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

nazim

saçma bir durum . hata saçma sapan bir olay

sudocu katılıyorum

heartsmagic

Karar benim açımdan da doğru görünüyor. Kaldı ki Gimp geliştiricileri de UDS'de bu karara katılmışlar.

Gimp ciddi anlamda profesyonel bir program, sadece kırpma boyut değiştirme gibi işlevler için CD'de bulunmasına veya kurulu gelmesine bence de hiç gerek yok. Bu işleri yapabilen tonlarca küçük ve daha az tecrübeli kullanıcılara hitap eden program var. Gimp tamamen tecrübeli kullanıcılara yönelik geliştirilen bir program. Tecrübe kazanbilecek olanlara da diyebiliriz fakat kesinlikle sadece kırp, boyutlandır yapacaklara değil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

futureng

Gimp i kullanmak tamamen kullanım alışkanlığı ile alakalı bir durum. Neyi sık kullanırsanız onda pratikleşirsiniz. Resimleri normal izlemek için default browser zaten var. Gimp ise resim ile oynamak için kullanılıyor.
BENCE yanlış bir karar. Gimp e gelene kadar başka paketler kaldırılmalı. Netice de linuxu yeni kurcalayacak insanların gimp i görmeleri ayrı bir avantajdır.
Ayrıca Günümüz de 1TB lık diskler en düşük bilgisayarlarda bile yer almaya başlamışken gimpin yer kaplaması tartışılır doğrusu. Ayrıca Gimp programının default olarak arkada sürekli çalışarak RAM yiyen bir program olmadığını düşündüğümüzde gereksiz bir karar olduğu aşikar.
http://www.gimptr.com
Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünümü..

heartsmagic

@futureng, peki Gimp yerine neler çıkabilir mesela CD'den? Mesele diskte kapladığı boyut değil, CD'de kapladığı boyut.

Ben Gimp'i sevip savunanları anlayabiliyorum fakat şu bir gerçek ki (kendimi tekrar etmiş gibi olacağım) Gimp sıradan bir program değil ve sadece resimler üzerindeki ufak işlemler için CD'ye fazla. Disk meselesini düşünecek olursak eğer günümüzde internet bağlantısı 1MB'den düşük olan kaç kişi kaldı? Gimp'in kurulması kaç dakikayı bulur?

CD'de bulunması daha fazla insanın tanışmasına vesile olabilir, bu konuya hak veriyorum. Fakat Gimp'in geliştiricilerinin bile gönlü rahatken bence durumu çok da abartmamak lazım diye düşünüyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

canosayan

bence daha temizlenmesi gereken çok şey var cd de. ve aksine girmesi gerekende çok şey var.

mesela samba cd de olmalı. buna ek olarak bir ses dönüştürücü eklenmeli.
Chmod bizim işimiz.

ırmak

Nasılsa tüm programlar bir kaç dakikada yüklenmiyor mu?
En acemi kullanıcının bile Ubuntu Yazılım Merkezi'ni 10-15 dakikada keşfedeceği düşünüldüğünde büyük bir sorun olmasa gerek.
Ben Empati'yi hiç denemeden direkt Pidgin yükledim.
Hala da bir kez bile Empati açmış değilim.