ubuntu 9.04 wireless ?

Başlatan okan_ubuntu, 22 Kasım 2009 - 16:15:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

okan_ubuntu

15 dakika önce kurdum 9.04 ü.forumda da okudum nasıl çözüleceğini.sanırım kablolu internet bağlantısı gerekiyor driverı yüklemek için.onun driverını vistaya indirip sonra ubuntuda kurmanın bir yolu varmıdır.kablolu internet bağlantısı yok çünkü çevremde arkadaşlarda.

okan_ubuntu

Alıntı YapEğer ki sürücünün adını biliyorsan
:-\ :D beklemedeyim

caner_y

okan_ubuntu

http://packages.ubuntu.com/jaunty/net/ burada olabilir belki ama sabır ister bu

ve birşey daha benim aradığım driver sanırsam ama bunlar paketler yanlış yerde aramayalım :- :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Kasım 2009 - 17:15:41

aklıma bir fikir geldi.ubuntu 9.10 dan internete bağlanabiliyorum yani 9.04 e 9.10 kurulmcd si takıp sorunu halledebilirmiyim eğer böyle birşey olursa nasıl halledilir?

okan_ubuntu

erkuserdem

okan_ubuntu

hayır herşey görünsün diye şey ettiydim ben :-\
okan@Asus:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] 671MX
00:01.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] PCI-to-PCI bridge
00:02.0 ISA bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS968 [MuTIOL Media IO] (rev 01)
00:02.5 IDE interface: Silicon Integrated Systems [SiS] 5513 [IDE] (rev 01)
00:03.0 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.1 Controller (rev 0f)
00:03.1 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.1 Controller (rev 0f)
00:03.3 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 2.0 Controller
00:04.0 Ethernet controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 191 Gigabit Ethernet Adapter (rev 02)
00:05.0 IDE interface: Silicon Integrated Systems [SiS] SATA Controller / IDE mode (rev 03)
00:06.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] PCI-to-PCI bridge
00:07.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] PCI-to-PCI bridge
00:0f.0 Audio device: Silicon Integrated Systems [SiS] Azalia Audio Controller
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation Device 0654 (rev a1)
02:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)
okan@Asus:~$

senin dediğini denedim hiçbirşey görünmüyor.boş görünüyor orası.bom boş.

bir de üstte kendi çapımda birşeyler saçmalamıştım onu denedim sistem yönetim bölümünde windows wireless drivers diye bir buton çıktı ona bastım şu çıktı:

okan_ubuntu

:D:D:D:D:D sadece wired network çıkıyor bende de kablo olmadığı için sönük bir yazı şeklinde wired network yazıyor. :P :P :P :P

okan_ubuntu

bayborakaan ben okudum 9.04 ile ilgili yazıları ama onlar kablolu netten güncelleme yapıyorlar.benim öyle bir şansım yok.15 gün sonra girebilirim kabloluya.hani internetsiz bir alternatif varsa onu sormuştum ben sorun.yukarıdaki arkadaşın yazdığını uyguladım ancak zip dosyasını nasıl kullanacağımı bilmiyorum.

erkuserdem

Alıntı yapılan: erkuserdem - 22 Kasım 2009 - 18:02:52
Şurdan Ndiswrapper yükle
http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/main/n/ndiswrapper/ndiswrapper-utils-1.9_1.54-2ubuntu1_i386.deb

Şurdan da senin wireless kartının .inf dosyasını yükle
http://www.atheros.cz/inffile.php?inf=66&bit=32&atheros=AR9285&system=2

sora dosyayı programa tanıt.

Söylediklerimi yaparsan internetsiz bir şekilde ubuntu yüklü olan bilgisayara wireless driverini tanıtırsın sonra internete bağlanp istediğin adıma geçersin.
ilk linkten programı indir ve ubuntuya gönder ve üstüne çift tıklayıp kur.
ikinci linkte gördüğün bütün yazıları al kopyala ve vistada not defterine at sonra farklı kaydet de ve ismini driver.inf yap (kaydetme seçeneğinde tüm dosyalar işaretli olsun)

daha sonra driver.inf dosyasını ndiswrapper programına tanıtabilirsin 'install new driver'  diyerek

okan_ubuntu

işte bu yaa!çok teşekkürler erkuserdem.olayı anladım ben.ama daha önce hiç böyle bir şey yapmamıştım.yani o install new driver deme olayını biraz açar mısın?bu derlemek gibi birşey mi oluyor erkuserdem?

erkuserdem

Alıntı yapılan: okan_ubuntu - 22 Kasım 2009 - 23:55:13
işte bu yaa!çok teşekkürler erkuserdem.olayı anladım ben.ama daha önce hiç böyle bir şey yapmamıştım.yani o install new driver deme olayını biraz açar mısın?bu derlemek gibi * bir şey mi oluyor erkuserdem?

Hayır bu windows için yazılmış bir driveri (modülü) linux'a tanıtıp çalışmasını sağlamak oluyor.  Install new driver diyeceksin sonra browse deyip .inf olan dosyayı seçeceksin. o kadar

okan_ubuntu

erkuserdem selam yine dediklerini yaptım valid driver gbi bir hata aldım acaba bu farklı kaydet yaparken kodlamada bir değişiklik yapacak mıyız ben de ANSI diyor.seçeneklerde unicode felan var.bir daha deneyeceğim...

erkuserdem

ndiswrapper da install driver deyip .inf dosyasını tanıttıktan sonra verdiği hataya aldırma. Sistemi yada oturumu yeniden başlat wireless kartın çalışır büyük ihtimal

NOT: bu arada wireless alıcının kapalı olmamasına dikkat et...

okan_ubuntu

dediklerini yaptıım ama olmadı.şunu denesek olur mu acaba:

burada başka bir atheros kartının derlenip kurulumunu anlatmış sanırsam.2.satırada krulum dosyasını adresini yazdım.
http://www.thinkwiki.org/wiki/How_to_checkout_and_install_madwifi_experimental_driver_for_ar5008
http://svn.madwifi-project.org/madwifi/
benim wireless adaptörüm atheros ar9285 aynısını yada buna benzerini yapsak olur mu dersin?

aslında kablolu bağlantıdan  donanım sürücülerini yükleyebilirim de ben derleyip kurmayı da öğrenmek istiyorum.

xerodevil

benzer bi problemde bende var. ama benim kartım realtek rt8187b. modemin yanındayken %72-85 civarı çekerken 50 cm uzaklaşınca sadece bağlı kalıyor ama hiç sinyal alamıyor. bir keç deneme yaptım fakat verileri tar.gz uzantılar kurulamadı bi hata oluştu

heartsmagic

Alıntı yapılan: xerodevil - 17 Ocak 2010 - 17:48:39
benzer bi problemde bende var. ama benim kartım realtek rt8187b. modemin yanındayken %72-85 civarı çekerken 50 cm uzaklaşınca sadece bağlı kalıyor ama hiç sinyal alamıyor. bir keç deneme yaptım fakat verileri tar.gz uzantılar kurulamadı bi hata oluştu

Neden kurulmadığını, ne hatası aldığını ayrı bir başlıkta detaylıca anlatırsan bir ihtimal yardımcı olabiliriz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xerodevil

https://help.ubuntu.com/community/WifiDocs/Device/RealtekRTL8187b bu sitedeki adımları uygulamaya çalışıyorum fakat ubuntuda yeni sayılırım masaüstüne geçiş yapamıyorum. indirdiğim dosyayı kurmaya çalıştığımda aşağıdaki hatayı veriyor.
xerodevil@ubuntu:~$ tar -zxvf rtl8187b-modified-dist.tar.gz
tar: rtl8187b-modified-dist.tar.gz: open olanaksız: No such file or directory
tar: Hata kurtarılabilir değil: şimdilik çıkılıyor

heartsmagic

@xerodevil,
cd Masaüstü ile geçebilirsin.

xerodevil

adım adım uyguladım nerdeyse fakat hala bi düzlme olmadı interfaces klasörü bulunamadı. birde ekran kartının belleğini yükselttiğim zaman bilgisayar açılmadı:S

heartsmagic

interfaces dosyasını nasıl açmaya çalıştın?

localhost

Yanlis hatirlamiyorsam, bu kart Ubuntu 9.10 da hatasiz calisiyor. Is yerinde bir Notebookta bu kart vardi. Wlan sorunu yasamadik.  ifconfig ciktisina baktinizmi ?
Linux LPIC1 - MCSA

solidsnake

selamlar.
benim sistemimde de broadcom B43 wireless var.Sürücüyü yüklemek için kablolu ile bağlanmak zorunda kalıyorum.Kablolu ile bağlanamama durumunda sürücüyü xp ye yükleyip ordan tanıtma şansım var mı?
Şuan böyle bir ihtiyacım yok ama şimdiden önlemi almak lazım

heartsmagic

Doğrudan depolardan yüklemek yerine paketi indirip, Ubuntu'ya taşıyıp yükleyebilirsin.

solidsnake

Alıntı yapılan: heartsmagic - 23 Şubat 2010 - 14:15:31
Doğrudan depolardan yüklemek yerine paketi indirip, Ubuntu'ya taşıyıp yükleyebilirsin.
Uygun paketi nasıl bulabilirim?