Gnome Masaüstü (Ubuntu)

Başlatan Ubuntu, 25 Şubat 2008 - 18:52:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: Ubuntu - 25 Şubat 2008 - 18:52:36
Gnome masaüstü ortamı son kullanıcı için idealdir.

Kullanıcıya göre değişebilir diye düşünüyorum.
Alışan için değişmez bir masaüstü ortamı.

ccner09

Arkadaşlar masaüstünü 3 boyutlu hale getirebilmem için ne yapmam gerekiyor?Yardımcı olursanız sevinirim..

if

@ccner09, 3 boyutlu derken tam olarak ne demek istiyorsunuz? Küpü mü çalıştırmak istiyorsunuz?

agurbuz

Alıntı yapılan: atomkarinca - 29 Ocak 2009 - 01:24:32
Eğer Ubuntu kurduysanız şu anda Gnome kullanıyorsunuz demektir zaten. Gnome bir masaüstü yöneticisidir ve Ubuntu'yla birlikte ön tanımlı olarak gelir. Bunun yanında başka yöneticiler de denemek istiyorsanız KDE, LXDE, XFCE, E17, Fluxbox, Awesome gibi alternatifleri deneyebilirsiniz. Bunları Synaptic paket yöneticisinden bulup kurabilir, açılışta şifre yazdığınız ekrandan da istediğinizi menüden seçebilirsiniz.

Ben Ubuntu kullanıyorum.Yani ben masaüstü olarak GNOME mu kullanmış oluyorum? Ki yazınıza göre evet.Aklıma takılan şey Ubuntu zaten direk GNOME ile geliyorsa peki neden Ubuntu GNOME diye ayrı bi Ubuntu .iso indirme linki veriyorlar ?
-Ubuntu 16.04 LTS Xenial Xerus
-Ubuntu GNOME 16.04.1 LTS (Xenial Xerus) 
Birinde GNOME olarak belirtilmiş diğerinde belirtilmemiş sade Ubuntu şeklinde.

mhmtkrktr

Ubuntu = Unity masaüstü
Ubuntu Gnome = Gnome  " "
Kubuntu = Kde Plazma " "
Xubuntu = Xfce4 " "
Lubuntu = Lxde " "

Yani, Ubuntu değil, Ubuntu Gnome kullanıyorsun anladığım :)

TheSpace

@agurbuz Ubuntu kullanıyorsundur da örnek gösterdiğin ileti 2009 yılından kalma. Ubuntu unity ön tanımlı olmadan önce gnome ön tanımlıydı. Yani o örnek gösterdiğin ileti güncelliğini yitirmiş durumda. Gnome ve unity birbirine benzerdir yani karıştırıyor olman normal.

agurbuz

Evet ileti tarihini yeni farkettim değişmiştir tabi bir çok  şey..bende ubuntu hakkinda bu konuyu araştırıyordum bu cevabı görünce kafam epey karıştı daha ddoğrusu linux masaüstü ortamlarını araştırıyordum haklısınız  unity e bakmayı unutmuşum karışrmam bu yüzden teşekkürler :)

TheSpace

@agurbuz kafam epey karıştı derken ? Kafanızı karıştıran yeri söylerseniz ben yada buradaki diğer arkadaşlar yardımcı olmaya çalışırız. KDE windowsa benziyor. XFCE ve bir kaç tane daha onlar hafiflik olarak GNOME ise görselliğe önem vermiş taraf olarak sayabiliriz. Unity ise https://tr.wikipedia.org/wiki/Unity burada da yazdığı gibi gnome temel alınarak oluşturulduğu için benzemesi normal. Ama zamanla bakınca anlıyor insan yada ikisini de kullanınca :D

agurbuz

Haklısınız benim kafamın karışması zaten söylediğiniz gibi unity ve gnome un benzerliği sanırım bunu da anlamanın yolu gnome kullanmaktan geçiyor  :) Aslında benim aradığım basitlik o yüzden hafiflik olarak tanımadığınız XFCE yi de deneyecem teşekkürler.Son olarak bende şuan unity var bunu silip gnome XFCE gibi masaüstlerini kullanabilmem mümkün mü ?

neynefes

Unity bir kabuk. Özünde kendisi Gnome. Çünkü bir gnome kabuğu.. Ubuntu Gnome dağıtımında ise masaüstü aslında Gnome Shell'dir.. Yani her ikiside Gnome kabuğu. Ubuntu tarafında masaüstü değiştirilmek isteniyorsa bence en güzel yol temiz kurulum yapmak. Masaüstlerini denemek istiyorsanız da tavsiyem sanal makine kullanmanız.

agurbuz

Teşekkürler,tavsiyenize göre deneyecem masaüstü ortamlarını.