Vista yüklü notebook a Ubuntu 9.10 Karmic Koala kurmak

Başlatan DjaNn, 20 Kasım 2009 - 19:08:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hamzullah

peki başka nasıl kaldırabilirim acaba harddiskten ubuntuyu acaba?

hamzullah

ya kurarken yanyana kur dediğimiz kısım vardı ya. orda bana ubuntuyu kuracağın alanı seçtirtti. onu seçerken ben dikkat etmemişim ve harici diskte bölüm oluşturmuşum sanırım. şimdi hallettim siz bölüm olmuştur filan diyince. aynen öyle olmuş. hallettim sanırım bakalım bi yeniden başlatıcam olmuşmu diye. hadi hayırlısı :D

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Aralık 2009 - 22:27:35

yazdığımı yaptım. ama bilgisayar açılınca tekrar GRUB çıktı. tabi bulamadı hiç bişi. ne yaptıysamda düzeltemedim. sonra vista dvdsiyle fortmat attım düzelir belki die. ama gene olmadı. hala açılırken GRUB loading çıkıyo. gitti yani bilgisayar. acaba düzeltme şansım varmı?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Aralık 2009 - 23:14:32

GRUB loading
error: no such disk
grub rescue>

diye bir yazı çıkıyor. ne olduğunuda söyleyeyim dedim sorunun anlaşılması için.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Aralık 2009 - 23:48:35

eveeet. şimdide klavyemin sol tarafı hiç çalışmıyo. esc, F1 F2 den başlayıp aynı 3 sıra aşağıya kadar en altta ctrl den space tuşuna kadar ki ctrl dahil, çalışmıyo. ya nasıl bişi anlamadım hiç ben bi yardım nolur.

heartsmagic

Klavye meselesinin Ubuntu ile alakası yoktur. Grub nereye kuruluydu? Eğer normal diskineyse MBR'yi temizlemen lazım. Windows CD'si ile fixmbr yapabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maydin95

Şu anda bilgisayarında sağlam bir şey var mı? Windows veya Ubuntu açılıyor mu? Eğer açılmıyorsa Cd den ubuntuyu deneye bas ve dosyaların varsa yedekle. Bu arada klavyenin tuşlarına da bak çalışmıyor mu diye geditten bakabilirsin. En sonunda bence ubuntuyu kur eğer windows yüklü değil ise Kurulumda Disk bölümlemede gelişmişe bas ve oradan istediğin şekilde bölümleme yap. Bölümleme yaptıktan sonra hangi bölüme kuracaksan çift tıkla ve Bölümü Kullanmayı Ext4 yap, biçimlendire bas ve alttaki yeri de "/" yap. Diğerleride bağlama yapabilirsin. Bağlamayı seçtikten sonra /media/ olarak işaretle başka bir şeye basma(biçimlendirmek istiyorsan biçimlendire bas ama vista yükleyeceksen ntfs olarak biçimledire bas). (bağlama yapmazsan bölümlere girerken şifre sorar sadece) En da kur. Vista kurduğun zaman grub kaybolur. küçük bir araştırmayla düzeltirsin o sorunu. Çok şey yazdım ama umarım işine yarar. :D
Din; ilimle birleşirse nefaset, cehaletle birleşirse rezalet, siyasetle birleşirse de felaket olur.