(?) Modem tavsiyesi

Başlatan raixu, 19 Kasım 2009 - 04:25:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

raixu

Merhabalar.

Hep eciadsl driver'ı ile internete erişirdim. Genelde fazla bekletmeden efendi efendi modem tanınır =) bazen de nete girmek için usb modeme tak çıkar, telefon hattı ile uğraşıp ttnet dns server'ına illalah ettirecek derecede bağlantı deneyleri yaptıktan sonra nete erişirdim =) eciadsl projesi de ölü olduğu için kernelin yükselen versiyonlarında da uyumsuzluklar çıkardığından. Yeni bir modem almaya karar verdim.

Ubuntuda ve diğer dağıtımlarda hiçbir ek yazılım kurmama gerek kalmadan modemi direk tanıyan düşük fiyatta bir model tavsiyesi almak istiyorum.

Ethernet modem'lerin direk tanındığını duymuştum. Bunun usb modem ile farkı nedir ?

heartsmagic

Alıntı yapılan: raixu - 19 Kasım 2009 - 04:25:35
Ethernet modem'lerin direk tanındığını duymuştum. Bunun usb modem ile farkı nedir ?

Fark birinin USB diğerinin Ethernet ile çalışması :) Fakat açmak gerekirse:
- Biri USB ile bağlanır PC'den gücünü alır, diğeri kendi adaptörü üzerinden güç sağlar.
- USB'de her makine için kurulum gerekir, Ethernet için bir kere kurulum yaparsın daha sonra her makine Ethernet portundan kablosunu taktığında internete çıkar.
- USB modemlerde genelde arayüz yoktur, Ethernet modemlerde IP adresi üzerinden erişip yapılandırma ile oynayabileceğin arayüz mevcuttur.
- USB modemlere nazaran Ethernet modemler Router olarak da kullanılabilirler, "Firewall" gibi araçlara sahip olurlar, port yönlendirmesi -kişisel görüş- USB modemlere göre daha kolay ve esnektir.
- Ağ üzerinde ve paylaşımlarında USB daha yavaştır.
- USB modem bir nevi "çevirmeli ağ" yoluyla bağlanır internete.
- Bu işlerden anlayan bir Allah'ın kulu USB modemi tavsiye etmez. En büyük fark da bu olsa gerek :)

Piyasadaki Ethernet çıkışlı modemlerden gözüne kestirdiğin bir tanesini alırsan hiç sıkıntı yaşamadan Ubuntu altında kullanırsın. Tabii gözüne kestirme konusu için donanım forumlarındaki yorumları oku. Bu modemler de kendi aralarında kalitelisi, kalitesizi olarak ayrılırlar haliyle.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

raixu

Açıklayıcı anlatımın için teşşekürler.  :)