[Nasıl] HP F2480 Yazıcı Kurulumu

Başlatan eren, 19 Kasım 2009 - 00:00:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

HP F2480 isimli yazıcı Ubuntu ile standart olarak kurulu gelmiyor bu nedenle sürücüsünü indirip kurmak ve ufak ayarlar yapmak gerekiyor. Bu rehber size bu yazıcıyı tanıtabilmeniz için hazırlandı. Kurulum işlemi sonunda yazma, tarama ve kopyalama gibi bütün işlemler sorunsuz olarak çalışacaktır.

Not : Bu işlemlere başlamadan önce yazıcının sisteme bağlı olduğundan ve açık olduğundan emin olunuz.

Bu sürücü ile desteklenen yazıcılar

HP Deskjet f2410 All-in-one Printer
HP Deskjet f2418 All-in-one Printer
HP Deskjet f2420 All-in-one Printer
HP Deskjet f2423 All-in-one Printer
HP Deskjet f2430 All-in-one Printer
HP Deskjet f2440 All-in-one Printer
HP Deskjet f2476 All-in-one Printer
HP Deskjet f2480 All-in-one Printer
HP Deskjet f2483 All-in-one Printer
HP Deskjet f2488 All-in-one Printer
HP Deskjet f2492 All-in-one Printer
HP Deskjet f2493 All-in-one Printer

1. ADIM

Alt ve F2 tuşlarına aynı anda basınız.

2. ADIM

gnome-terminal yazıp Çalıştır butonuna basın.

3. ADIM

wget http://downloads.sourceforge.net/project/hplip/hplip/3.9.10/hplip-3.9.10.run

Komutunu yazın ve enter tuşuna basın.

4. ADIM

İndirme tamamlandığında aşağıda yer alan komutu girin.

sh hplip-3.9.10.run

5. ADIM

Please choose the installation code seçeneği çıktığında a tuşuna basın.

6. ADIM

Burada Ubuntu'yu tanıyacak ve Ubuntu 10.04 yazacak. Bu yazıyı görünce y tuşuna basın.

7. ADIM

Size bağlantı portunu sorabilir. Bu her makinede olmuyor ama sorarsa yine y tuşuna basın.

8. ADIM

root / superuser user password yazdığında root şifreniz varsa bunu yazın yoksa oturumu açtığınız şifreyi yazın ve enter tuşuna basın.

9. ADIM

Yüklemenin tamamlanması için enter tuşuna basın.

10. ADIM

Burada depodan gereken bağımlılıkları çekip kuracak, bu ortalama 5 dakika sürecek. Daha sonra /configure ve make işlemlerini otomatik olarak yapacak.

11. ADIM

Bütün işlemler bitince r tuşuna basın ve sistem yeniden başlasın. Tekrar onay isterse enter veya y tuşuna basın.

Sistem yeniden başladıktan sonra

1. ADIM

Alt ve F2 tuşlarına aynı anda basınız.

2. ADIM

gnome-terminal yazıp Çalıştır butonuna basın.

3. ADIM

Açılan sayfaya aşağıda yer alan komutu yazıp enter tuşuna basın.

hp-setup

4. ADIM

Universal Serial Bus (USB) seçeneğini seçin ve Next tuşuna basın.

5. ADIM

Sürücü doğru kurulduysa listede yazıcının ismi çıkacak. Eğer listede yazıcının ismi çıktıysa Next butonuna basın.

6. ADIM

Son olarak Add Printer butonuna basarak kurulumu tamamlayabilirsiniz.

* Eğer kurulum sonunda test sayfası basılmasını istiyorsanız Send test page to printer seçeneği işaretli olsun.

Kolay gelsin. Bir sorun çıkarsa buraya yazabilirsiniz.

*** Lucid için güncellendi.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

korkuluk

ubuntu 9.04 kullanıyorum. daha önce sorunsuz yaptım printer kurulumunu buradan, ama şimdi olmuyor. ??

sabian

Nasıl olmuyor, neden olmuyor? olmadığı zaman neyle karşılaşıyorsuz, ne uyarı veriyor? Hata mesajı alıyorsanız hangi kodu döndürdükten sonra, nasıl bir hata mesajı alıyorsunuz? gibi soruların cevaplarını verirseninz, derdiniz anlaşılır gibime geliyor :)
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

korkuluk

Alıntı yapılan: wiper - 19 Kasım 2009 - 00:00:15

Sürücü doğru kurulduysa listede yazıcının ismi çıkacak. Eğer listede yazıcının ismi çıktıysa Next butonuna basın.

listede isim çıkmıyor. daha önce çıkıyordu. demek düzgün kurulmuyor. bunun tek nedeni son/yeni güncellemeler olabilir.  ? ?
..
daha önce otomatikman olan ama şimdi olmayan şeyi bulup yaparak sorunumu çözdüm.   ☮

emrepinarbasi

Notumu aldım, yazıcının yanına gider gitmez uygulayacağım. Sağolun
Öğr.Gör.Emre PINARBAŞI / Neyzen
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun Devlet Konservatuarı

kalkan1973

Allah razı olsun.  2 gündür yeni aldığımız tarayıcıyla boğuşuyodum.Sonunda çalıştı.
Evde İşte her yerde Linux

iruneach

Herkese merhabalar;

Öncelikle söyleyeyim: İşletim sistemim Ubuntu 9.10. Buradaki yöntemleri kullanarak kurulumu gerçekleştirdim. Kurulu olarak görünüyor fakat çıktıya gönderdiğim dosyaları bir türlü vermiyor bana. İşin garibi bilgisayarı ve yazıcıyı yeniden başlattığım zaman bana yeni bir sınama sayfası çıkartıyor. Çıkartması için gönderdiğim her dosya listeye ekleniyor fakat sadece orada duruyor.

Sorun yazıcıda mıdır, yoksa işletim sistemimde midir? Emin olamadığım için sormak istedim.

Şimdiden teşekkürler.
Kişi kendini sevecekse, kendinden nefret etmesi gerekmez mi önce? - F. W. Nietzsche

eren

Alıntı yapılan: kalkan1973 - 31 Mart 2010 - 11:13:35
Allah razı olsun.  2 gündür yeni aldığımız tarayıcıyla boğuşuyodum.Sonunda çalıştı.

Allah sizden de razı olsun. Bu aletten alınca bende uzun süre bunun için uğraşmıştım.

Alıntı yapılan: iruneach - 31 Mart 2010 - 15:48:47
Herkese merhabalar;

Öncelikle söyleyeyim: İşletim sistemim Ubuntu 9.10. Buradaki yöntemleri kullanarak kurulumu gerçekleştirdim. Kurulu olarak görünüyor fakat çıktıya gönderdiğim dosyaları bir türlü vermiyor bana. İşin garibi bilgisayarı ve yazıcıyı yeniden başlattığım zaman bana yeni bir sınama sayfası çıkartıyor. Çıkartması için gönderdiğim her dosya listeye ekleniyor fakat sadece orada duruyor.

Sorun yazıcıda mıdır, yoksa işletim sistemimde midir? Emin olamadığım için sormak istedim.

Şimdiden teşekkürler.

Yazıcıyı görüyor ama basmıyorsa kabloda sorun olabilir. Eğer imkanınız varsa Windows yüklü bir bilgisayarda yazıcıyı test edin derim.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

husnu

8. ADIM

root / superuser user password yazdığında root şifreniz varsa bunu yazın yoksa oturumu açtığınız şifreyi yazın ve enter tuşuna basın

burada takıldım dostum
üç hak veriyor  yazdığım root şifresini kabul etmiyor
üçüncüden sonra komut satırına dönüyorum

acep ne ola
ne yapmam gerekir :-[

bytan

Root şifresi belirlemiş miydin? Şayet belirlemediysen, kullanıcı oturumu açarken kullandığın şifreni gir. Kurulumu kendi makinamda adım adım takip etmedim, ancak şifre sorduğu an şifreni yazarken ekrana basmayabilir. Sen yine de yazmaya devam et.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST