[Çözüldü] Ubuntu 8.04 LTS Desktop Edition Kurdum Windows Açılmıyor

Başlatan alco52, 26 Mayıs 2008 - 02:10:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alco52

Ubuntu 8.04 LTS Desktop Edition Kurdum Grub'da  Windows açmak istediğimde Windows NTDLR hatası veriyor...

Tamamen Linux'a geçmek için iyi fırsat ama çok yersiz oldu.
Bilgisayar muhendisliği son sınıf öğrencisiyim c# ta yapılmış iki projem var onları haftaya kadar bitirmem gerek ve Windows'a tekrar format atmak istemiyorum. Ayrıca cep telefonundan pc bağlantısı bitirme tezim oda Linux üzerinde yani Ubuntu'yu da silemem. Pardus kullanıyordum Ubuntu hoş geldi kuralım dedim ama vakti değilmiş.

Yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa şimdiden teşekkürler.

Ayrıca Google'dan arattım Windows cd ile tekrar o dosyaları geri yükleyebiliyormuşuz. Fakat Ubuntu'ya yüklediğim onca programı da riske etmek istemiyorum. Windows C'den boot edip yüklesem Ubuntu'ya birşey olur mu?

ufuk_k

alt+F2 yapıp gksu gedit /boot/grub/menu.lst dosyasının içeriğini buraya yapıştırın. Bir de ayrı olarak

gksu gedit /etc/fstab içeriğini yapıştırın.

heartsmagic

Bu eski bir probleme benziyor. BIOS'da hdd için LBA ile oynayarak aşılıyordu. Tabi aynı problemse.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Mayıs 2008 - 02:15:59
Bu eski bir probleme benziyor. BIOS'da hdd için LBA ile oynayarak aşılıyordu. Tabi aynı problemse.

O zaman dediğin gibidir abi. BIOS ayarlarına bakmak lazım, çünkü menu.lstde bir sorun yok gibi.

eren

Bu hata Windows sistem dosyaları bozulduğunda da çıkıyor. Windows ile sistemi kurtarmayı deneyin ve daha sonra grub'u yeniden kurun. Ben bu şekilde sorunu halletmiştim.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

ufuk_k

Grubın livecd ile yeniden kurulumu forumda var. Bulabilirsiniz.

alco52

Yardımcı olan bütün arkadaşlara çok çok teşekkürler... 1 saat içinde bu kadar yardım gönülden tebrik ediyorum.

Sorunu çözdüm arkadaşlar. ubuntudan windows cd sini takıp
/i386/NTLDR ve /i386/NTDETECT.COM
dosyalarını c:\\ dizinine kopyaladım bilgisayarı yeniden başlattım windows açıldı...

Herkese kolay gelsin... bütün herkese teşekkürler

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.