Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO 13. Sayı

Başlatan eren, 15 Kasım 2009 - 23:51:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yusuff

İhtiyar Said'in dili yılanı bile deliğinden çıkarır. Ama benim bundan anladığım şey çok farklı. Ben diyorum ki abim bu eleştiri değil. Eleştiri böyle değildir.

Evet ben de biliyorum. Dergi bu ay böyle çıkmamalıydı. Bu ay Karmic hakkında yazmamız gerekiyordu. Ama çıkıp bunu "bu ne biçim dergi, hani Karmic, ne alaka Deluge" dedim mi? Veya diyebilir miydim?

Bizim kimseye borcumuz var mı ki bize hesap sorar gibi bizi eleştirsin?
Linux Registered User #493230  Ubuntu User #28068

zeitgeist

Arkadaşlar her şeyden evvel şunu samimiyetle söylemem gerekir; hepinizin gönüllülük esasına dayalı bir uğraş içinde olduğunuzu ve bunu severek yaptığınızı biliyorum. Daha önce de belirttiğim gibi harcadığınız emeği ve zamanı takdir ediyorum. Sudo dergisinin önceki sayılarına yaptığım eleştirileri okuduğunuz takdirde bu düşüncelerimde samimi olduğumu arkasında bir fitne fesat olmadığını görebilirsiniz. Aslında sizlerin emeğini ve harcadığı zamanı takdir etmenin benim açımdan en uygun ve doğru yolu eleştiride bulunmak çünkü bu sayede çabalarınızın daha da değerleneceğini düşünüyorum. Bu eleştirilerin bazen olumsuz bazen olumlu yorumları ihtiva etmesi sadece bundan kaynaklanıyor aksi halde buna eleştiri diyemezdik.

@ihtiyar said bu mesele hakkındaki düşüncelerimi bildiğinden duruma daha ılımlı yaklaşmış,gösterdiği oldunluktan dolayı kendisine teşekkür ediyorum, ama aranızdan pek çoğu bu tavrımı bilmediği için eleştirilerime kızmış olabilir. Sadece mesajlar aracılığıyla sohbet ediyoruz böyle yanlış anlamaların olması kabul edilebilir.

Bazı arkadaşların söylediklerine cevap vermek durumundayım hem yanlış anlamaları önlemek hem de fazla kirlenmemek için.

Alıntı yapılan: levi - 16 Kasım 2009 - 14:50:23
...Bu resimlere ben güldüm ve eğer çocukcaysa ben demek ki çocukça şeylere gülüyorum. Açıkçası bu resimlerin entelektüel bir zeka düzeyine hitap edemeyeceğine katılmıyorum. Çok güldüren esprilere sahip değiller içsel olarak ama içeriğimiz açısından hedefi vuran resimler olduğunu düşünüyorum...

Resimlerin niteliğiyle ilgili değil söylediklerim, arkasında yatan herhangi bir ahlaki sorgulama yok. Mizah köşesini okuduğum esnada tam da @bayborakaan'ın yakaladığı gibi Miliyet Çocuk dergisi okuyormuş gibi hissettim. Yaşım biraz geçkin ve bu tür espri, resimler bana hiç tat vermiyor. Elbette bu sadece kişisel bir yorum, benim güldüğüm bir çok şeye de bazılarınız çocukça diyebilir.

Alıntı yapılan: Yusuff - 16 Kasım 2009 - 15:37:35
...Eğer bu kadar iyi biliyorsan gel başımıza geç. Denetle. Böyle yapın, böyle yapmayın de. Eleştirilerin çok acımasız. Eğer o acımasızca eleştirdiğin hatta benim hakaret olarak algıladığım Ayhan'ın yazıları olmasaydı zaten bu ay o dergi çıkmayacaktı.

Sonuçta sıradan bir okur değilsin. Türkiye tayfasındasın ama bir gün gelip bizim çalışma bölümüze bakmıyorsun.

Bu kadar emek nasıl bu kadar basitçe harcanabiliyor anlamıyorum. Yazık!!!

Sudo, Wiki, Fcm gibi tayfa oluşumlarında kendimce doğru bulup söylediğim bir düşüncem vardı o da tayfaların işlerine karışmamak. Ne Sudo ne Wiki ne de Fcm tayfasının bölümlerine çok çok gerekmedikçe bir şey yazmıyorum çünkü her tayfanın kendi işine vakıf olduğunu ve ancak çok gerekli olduğu zaman tatsızlık ya da bir işleyiş bozukluğunda konuşmam gerektiğini düşünüyorum. Bundna sonraki süreçte de bu tavrım devam edecek. Bir dip not: sıradan okur yoktur ve daha önce dediğim gibi emek eleştiriyle daha da değerlenir.

Alıntı yapılan: Yusuff - 16 Kasım 2009 - 16:21:12
@İhtiyar Said, sana saygı duyuyorum. Başım gözüm üstüne dediklerin ama onun o eleştirileri okurların görmediği bölümde yapması lazımdı.

Ama bence onun niyeti eleştirmek değil yıpratmak. Siz istediğiniz gibi düşünün.

Ayhan'ın yazıları için yazdıklarına tahammül edemiyorum. Kafamı duvarlara vurasım geliyor.

Bu mesajda söylenenler için söyleyecek bir şeyim yok. Sanırım yukarıdaki anlattıklarım durumu özetliyor, sonrasında kimin ne düşündüğü kendisine kalmış.

Dergi tayfasına bundan sonraki sayılarda başarılar.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

osifa

Sudo'yu indirdim ve zekle okudum. Mandriva ve KDE kullandığım için derginizi okumak bana büyük zevk veriyor. Çünkü kendi kullandığım sistem dışında neler olup bittiğini, başka bir bakış açısından öğrenme şansı buluyorum. Bu yüzden de Sudo ekibine teşekkür ederim. :)

En beğendiğim konu "Ubuntu one" oldu. Bu hizmetin, yanlızca web arayüzünden de kullanılabileceğini okur okumaz, hemen bir üyelik alıp kullanmaya başladım bile.

OpenSuse, django ve Deluge incelemesi ilgimi çekti keyifle okudum.

Beni tek rahatsız eden şey resimlerin içerisine yazı yazılması oldu. Resimler ve yazılar birbirinden ayrılırsa daha iyi olur. Font büyüklükleri bu sefer iyi olmuş. Bizim gibi körler için önemli bir konu.

Gnome shell yazısı kısa tutulmuş. Bunu giriş yazısı olarak kabul edersek 14. sayıda "Gnome shell 2" ile daha geniş bir yazı daha yazılabilir. Belki 3. bölümü de olabilir.

Tremulos'u becerememiştim. yazıyı okuyunca nerede yanlış yaptığımı anladım tekrar deneyeceğim.

Sudo ekibinin ellerine sağlık. Her zamanki gibi güzel bir iş çıkmış.  :)

Yusuff

@Zeitgeist, madem işimize karışmak istemiyordun, o zaman çok daha güzel bir dille eleştirebilirdin. Mesela çocukça yerine basitçe diyebilirdin. O zaman hakaret olmaz eleştiri olurdu.

@Osifa, aslında resimlerin üzerine yazılan yazıların artalanı değişik olsaydı ya da biraz daha düzenli olsaydı belki dediğin gibi kötü olmazdı.

By_Mihni

Dergi için emek veren arkadaşlarıma çok teşekkür ederim.
O güzel yorumları için bütün arkadaşlarıma da teşekkür ederim. Ben @yusuf hocamın isyan etmesini haklı bulmaktayım çünkü bu yazılar bin bir güçlük ile yazılıyor. Kimi arkadaşımız hasta yatağından yazıyor kimi arkadaşımız önemli zamanından ayırarak yazı yazıyor. Bunları içimizde olmayan kimse bilemez. Biz diğer dergi yazarları gibi ne para almaktayız ne de birer profesyonel dergi yazarıyız bizde sizin gibi bir linux kullanıcısıyız. Dergiye gelirsek bu ay ayrılıklar oldu yazar sıkıntımız vardı. Ben elimden geldiği kadar fazla yazı yazmak istedim eksik olsun yanlış olsun ama elimizde yazı olsun diye çünkü yazar sıkıntısı olduğu gibi yazı sıkıntımızda vardı. Gnome shell incelemesi kısa oldu ne işe yaradığını, nasıl kullandığını, nasıl kurulduğu anlatmak için böyle kısa yazma gereğinde bulundum. Tremulous anlatımını sanki yazıyı okurken oyunu oynarmış gibi olun diyerekten o şekilde yazdım. Hep linux harici diğer işletim sistemi kullanan kişiler ile röportaj yaptık birazda kendi sistemimiz için bir röportaj yapalım diyerekten içimden bir kaç arkadaşa teklif gönderdim sağ olsunlar beni kırmadılar kabul ettiler. Eleştirilere her zaman açığız ama can acıtacak şekilde değilde nazik bir şekilde olması bizim için iyi olur çünkü bu dergi için çok emek harcanıyor arkadaşlar.

Yusuff

Sen canını sıkma Ayhan. Ağzı olan konuşuyor diyen adam boşuna dememiş.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Yusuff - 16 Kasım 2009 - 17:16:00
@Zeitgeist, madem işimize karışmak istemiyordun, o zaman çok daha güzel bir dille eleştirebilirdin. Mesela çocukça yerine basitçe diyebilirdin. O zaman hakaret olmaz eleştiri olurdu.

@Osifa, aslında resimlerin üzerine yazılan yazıların artalanı değişik olsaydı ya da biraz daha düzenli olsaydı belki dediğin gibi kötü olmazdı.

Konuşmanın tatlıya bağlandığını düşünerek bir "sona cümle" eklemek istiyorum. Ben "çocukça" esprilerden çok hoşlanırım, seviye düşmediği müddetçe. Yani o "çocukça" diye tabir edilen bölümler benim çok hoşuma gitti ve ben de "çocukça" olduğunu düşünüyorum. "çocukça" olması hakaret değil sadece bir bakış açısının olayı somut bir örnekle ifade etmesidir.

Öyle kendinizle barışık olmalısınız ki kendi kendinizi eleştirebilmelisiniz. Teşbihte hata olmasın,bakınız Ata Demirer. Şişman olduğunu kendisi gülerek söyler ve kendisiyle "dalga geçer" ve hatta bunun üzerinden para kazanıyor.

Burayı, sizleri ve SUDO'yu seviyorum. Sözlerime karşı söylediğiniz güzel sözlerinizden dolayı teşekkür ediyorum, sözlerimin güzelliğinin sebebi içinde sizler olmasıdır.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Yusuff - 16 Kasım 2009 - 17:56:55

@Yusuff, eğer hatırım varsa, hatırım için "lütfen saygı sınırını aşma". @Ayhan, yazdıklarımı tekrar okumanı rica ediyorum. Eleştiriler değil bu konuşmalar SUDO'ya zarar verir arkadaşlar.

Yusuff

Hatırın olmaz mı abi. Başımla beraber.

tab

arkadaslar herkes kendince yorum yapıyor sevdim,sevmedim,berbat vs... burada as olan ne sizin ne de bizim kırılmamız konu tastı abartıldı kanımca artık bir duralım değil mi.

hem sunu bilim yorum sizin veli nimetiniz.eğer boyle yaparsanız o veli nimetten mahrum kalacaksınız.

raspacı

Dergideki arkadaşlara rica ediyorum. Hassasiyetinizi anlıyorum ama eleştirilere lütfen teşekkür edip geçelim. İyi niyetlilerden ders alalım kötü niyetlilerden ise (varsa) yine ders alalım ama kendimizi bilirsek hiç bir eleştiri bizi yıpratmaz. Daha iyi bir dergi hazırlamak için kamçılar sadece. Kendimize ve üretimimize güveniyorsak eleştirilere tahammül gösterelim. Dediğim gibi herkese tekrar teşekkür ediyorum zamanlarını ayırıp bizim yazılarımızı okuyup eleştirdikleri için.
Umarım tartışmalar uzamaz.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

ihtiyar said

@BayboraKaan,

Ben Yusuf ve Ayhan'ı da tanıyorum. Onların da sataşma niyeti yok lakin biraz fevrî davranıyorlar. Onlardan istirhamım, yazdıklarımı tekrar okumaları. Hepimiz SUDO'nun daha iyi olması için çaba sarf ediyoruz, SUDO ekibini de çok iyi anlıyoruz.

Sivil Toplum Kuruluşları başkanları ile bir toplantıda bulundum. Birisinin kullandığı hoş bir ifadeyi aktarmak istiyorum. "Sivil Toplum Kuruluşları, toplumun yaramaz çocuğudur. En güzelini isterler, hükümet elinden geleni yapar."

Bizler okur olarak yaramaz çocuk misali en güzelini isteriz, siz de elinizden geleni sunarsınız.

@Yusuff, teşekkür ederim.

raspacı

Zeitgeist bundan sonra da eleştirilerini bekliyorum. Belki tepkilerimizde aşırıya kaçan arkadaşlarımız oldu ama onları da anlamanı umuyorum. Senin iyi niyetine inanıyorum.

Yusuff

Bir önemli konumuz var. Dergide kapağı hazırlayan olarak Mus'ab yazmışız.

Aslında o kapağı Heartsmagic arkadaşımız getirmişti. Bir arkadaşım yaptı dedi. Yalnız resim öyle değildi. Yani üzerinde oynama yapıldı.

İşte o arkadaşın kim olduğunu bilmediğimiz için sadece düzenlemeyi yapan arkadaşın rumuzunu yazabildik. Bunun için kapağı hazırlayan arkadaşımızın bizi affedeceğini umuyoruz.

localhost

Bu ayki sayimiz kimilerin hosuna gitmis, kimileri begenmemis olabilir. Yaptiginiz her türlü elestiriyi kabul ediyorum. Elestirileriniz ister igne uclu olsun, ister bir tüy acikcasi beni, ekibimi ve SUDO dergisini yipratmayin. Yoksa bu Dergi cabuk biter. Bu ayki sayimizin aslinda icerik konusunda bana göre bir SIKINtisi yok. Okuyucularimizin türüne göre yazilarda yazamayacagimiz icin her zaman bir eksigimiz olacaktir. Önemli olan yapilan elestirilerle kullanici kitlemizi belirleyebilmek. Bildiginiz gibi son 2 ayi irdelersek. Tayfalardan ayrilmalar oldu. Bu ayrilmalar sonucu SUDO tayfasindan da bizce degerli bir kac arkadasimiz ayrildi. SUDO Tayfasi 13. Sayida bu yüzden yazi hazirlamak icin zorlandi. Benim saglik sorunlarimdan dolayi acikcasi arkadaslarin calismalarina istirak edemedim. Son anlik OpenSUSE yazisini onuda yarida keserek 13.sayiya girmesini sagladik. 13.Sayi @ayhan ve @yusuff arkadasimizin cabalari ile ciktigini bildirmek isterim. Son bir kisa özet yapmak istersek, 13.Sayi iyi olmusmu siz degerli okuyucularimiz karar vermesi gerekir. Biz 13. Sayi icin elimizden geleni yaptik. Bunun daha iyisini istiyorsaniz, bize yardim etmelisiniz...
Linux LPIC1 - MCSA

Xenophobia

Eskiden beri bu kadar atışma, tartışma, yer yer kapışma ve hatta çatışmalar olmasına rağmen hala ortada bir dergi olması gayet güzel bir şey. Hazır hala okunabiliyorken değerini bilelim.

erginemr

Alıntı yapılan: Yusuff - 16 Kasım 2009 - 17:56:55

Bu laf çok ağır ve yersiz olmuş. @zeitgeist önce eleştirisini yaptı, sonra da gayet makul ve olumlu bir biçimde gerekçelerini sıraladı. Bunca açıklamadan sonra yorumunuz bu mu?

Üstelik, üzülerek @zeitgeist'in düşüncelerine katıldığımı ifade etmek zorundayım. Yayınlanmış SUDO dergilerini elimden geldiğince takip ettim, okudum. Çoğunu beğenmiştim ve beğenimi de tayfaya teşekkür ederek dile getirdim. Son bir iki sayıda ise kalite düştüğü için sessiz kalmayı yeğledim. Yine sessiz kalacaktım ama @zeitgeist'in -bence- son derece haklı eleştirisinde tek başına kalmasına gönlüm razı değil.

Evet, ne yazık ki bu sayının içeriğini ben de hiç beğenmedim. Dergi tayfası olarak gösterdiğiniz inanılmaz özverinin ve her satırda harcanan emeğin farkındayım ama bizi sahte övgüler değil, soğuk gerçekler bir üst seviyeye taşır.

Siz şimdi, "madem beğenmiyorsun, senin marifetini görelim, gel taşın altına sen de elini sok, tayfaya katıl, yazı yaz" diyebilirsiniz. Bu klasik bir tepkidir ama doğru olan tepki değildir. Doğru olan tepki, düzeyli bir şekilde yapılan eleştiriye, aynı şekilde düzeyli bir yanıt vermektir.

erginemr

Dünkü mesajımı yeniden okuyunca, fazla sert yazmış olduğumu fark ettim. Amacım siz arkadaşlarımı kırmak, üzmek değildi. @Yusuff, eleştirilerimle seni kırdıysam, senden özür diliyorum.

Öğretmen sınıfta bir ders anlattıktan sonra hiç kimse soru sormazsa, bazen tüm öğrencilerin konuyu çok iyi anladığı düşünülür. Halbuki ya hiç kimse bir şey anlamamıştır, ya da dersle ilgilenmemiştir. Sorulan soruların sayısı ve kalitesi, öğrencilerin konuya ilgisinin kıstasıdır. benzer şekilde gelen olumlu/olumsuz eleştiriler, SUDO'nun hâlâ bir okuyucu kitlesi olduğunun göstergesidir. Elbette olumsuz eleştiri insanı üzer, demoralize eder. Ancak bize düşen, bu eleştirileri "Dost acı söyler" düsturunca sükûnetle karşılamaktır.

Geçenlerde Ed Wood isminde bir film seyrettim. Genç ve istekli bir yönetmen adayı, kendi değer yargılarıyla hayalindeki filmi çekiyor. Ama Hollywood'un yel değirmenlerine karşı savaşını kaybederek "tüm zamanların en kötü yönetmeni" seçiliyor. Bir ara yapımcıların umutsuzluğa boğulduğu bir anda, zamanının en başarılı yönetmeni Orson Welles ile karşılaşıyor. Orson Welles ona diyor ki; "Hayaller, uğruna savaşmaya değer." Ed Wood ondan sonra toparlanıyor ve öldükten sonra "tüm zamanların en kötü filmi" olarak seçilecek olan şaheserini bitiriyor.

Şunu açıkça ifade etmeliyim ki; çıkan derginin kalitesi ne olursa olsun, derginin çıkması için hiçbir zorunluluğunuz olmadığı halde görev almanız ve elinizi taşın altına sokmanız bile tek başında ayakta alkışlanacak bir harekettir. Her ne kadar savaş, kendi içinde kötü bir kavram olsa da, ben kendimizi, özgür yazılımın (ve özgür düşüncenin) savaşının farklı cephelerinde çarpışan askerler olarak görüyorum. Yönetim olarak biz kullanıcı sorunları için kafa patlatırken, dergi tayfası olarak siz makaleler yazarak ve dergi için yeni fikirler geliştirerek Ubuntu'nun yaygınlaşması için çaba sarf ediyorsunuz.

Sonuç olarak, gerek FCM tayfası, Wiki ve çeviri tayfaları, gerekse SUDO tayfası olarak siz, her türlü övgüyü ve takdiri hak ediyorsunuz. İleride bir gün, ben zamanında bir Linux dergisinde yazı yazdım/çalıştım diyebilmek bile başlı başına bir onur sebebidir. Dergi bir sayı güzel olsun, bir sayı kötü olsun fark etmez, bu çabanız ve Linux dünyasına katkınızdan dolayı hepinizi tebrik ediyorum.

gimpprofessional

Öncelikle emeği geçenlere teşekkür ederim.

Oluşturulan dergiyi değerlendirecek olursak tasarım konusunda gayet başarılı olduğunu söyleyebiliriz. İçerik olarak başarılı olan bu derginin içeriği biraz daha zenginleştirilebilirse daha güzel dergiler oluşturulabileceği kanaatini taşımaktayım. Herkese iyi günler iyi çalışmalar.
Gimp Uzmanı artık Full Circle Magazine 'de yazıyor. Son sayısını incelediniz mi? http://fullcirclemagazine.org/

Gimp Uzmanı blog
http://gimpuzmani.wordpress.com/

Şimdiye kadar yayınlanmış tüm makaleler.
http://www.facebook.com/pages/Gimp-Uzmani/325906387399?ref=mf

raspacı

@Gimp Uzmanı bu kadar da zorlama kendini. :) Mutlaka beğenmediğin şeyler vardır . Sahi gerçekten beğendin mi? Eleştirilere açık olmalıyız sonuçta...

gimpprofessional

Alıntı yapılan: levi - 10 Aralık 2009 - 13:16:04
@Gimp Uzmanı bu kadar da zorlama kendini. :) Mutlaka beğenmediğin şeyler vardır . Sahi gerçekten beğendin mi? Eleştirilere açık olmalıyız sonuçta...
@levi
Mizanpajı ve tasarımı gerçekten güzel.  Bu dergi gerçekten harika olmuş. Sadece içeriği daha zengin olabilirdi.
Gimp Uzmanı artık Full Circle Magazine 'de yazıyor. Son sayısını incelediniz mi? http://fullcirclemagazine.org/

Gimp Uzmanı blog

Yusuff

gimpprofessional

Sonuçta yapılan iş gönüllülük işi. Eminimki herkes makalesini severek yazdı. Beğendi ve paylaştı. Ondan dolayıdır ki takdiri hak ediyorsunuz arkadaşlar.
Bu arada Album Shaper makalesi elinize ulaşmış olmalı. Değerlendirin geri bildirimleri almak isterim. Gelecek sayıdan itibaren zamanım yettiğince size destek olmaya çalışırım.

Gimp Uzmanı blog

adolffwangel

herkes fikirlerini söylemiş bu sayı için çok güzel.. ben Ayhan Aktaş'ın Gnome shell yazısını okumak için indirmek istiyordum.. ama maalesef bu sayı için yorum yazamıycam çünkü bu sayıyı SudoUbuntu'nun sayfasından indiremiyorum.. artı wiki deki topluca sayıların bulunduğu dosyayı da ndirdim sadece 6 tane dergi vardı.. 13. sayı yok... 13'ün uğursuzluğuna inanmam ama yani :D acaba indiren biri varsa benim için atabilir mi.. ya da acaba sorun bende mi 13. sayı inmiyor buradan...
Format isteme benden, buz gibi soğurum senden.

By_Mihni

Alıntı yapılan: adolffwangel - 30 Ocak 2010 - 12:47:44
herkes fikirlerini söylemiş bu sayı için çok güzel.. ben Ayhan Aktaş'ın Gnome shell yazısını okumak için indirmek istiyordum.. ama maalesef bu sayı için yorum yazamıycam çünkü bu sayıyı SudoUbuntu'nun sayfasından indiremiyorum.. artı wiki deki topluca sayıların bulunduğu dosyayı da ndirdim sadece 6 tane dergi vardı.. 13. sayı yok... 13'ün uğursuzluğuna inanmam ama yani :D acaba indiren biri varsa benim için atabilir mi.. ya da acaba sorun bende mi 13. sayı inmiyor buradan...

Sorun sizden kaynaklanmaktadır. @adolffwangel isterseniz başka bir yere gönderip özel mesaj ile adresi atabilirim.