Ubuntu Server uzerinde SquirrelMail, IspConfig

Başlatan burdem, 15 Kasım 2009 - 00:46:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

burdem

evet @heartsmagic. aynı problem devam ediyor. Kullanıcı adını değiştirdim. Hatta sanal makineden kendi sistemimdeki locale ping atmayı deniyorum. 192.168.1.33'e yani. Network is unreachable diyor.

Bu ip sorununu çözemeyebilirim. Baştan kurulum mu yapsam diyorum acaba? Siz ne dersiniz?
long live rock n roll

localhost

Mesajlari tam okumadim ama Virtualboxta neden Bridge yi kullanmak istiyorsunuz? Standart ayarlarinda biraktiginizda Virtualbox ubuntu ile baglanti kuruyor. Yanlis hatirlamiyorsamda IP atamasi 10.0.0.1 olarak geciyor.
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

Alıntı yapılan: localhost - 17 Kasım 2009 - 00:26:21
Mesajlari tam okumadim ama Virtualboxta neden Bridge yi kullanmak istiyorsunuz? Standart ayarlarinda biraktiginizda Virtualbox ubuntu ile baglanti kuruyor. Yanlis hatirlamiyorsamda IP atamasi 10.0.0.1 olarak geciyor.

Ben kendimce nedenini açıklayayım. Normal kurulan bağlantıda dışarı çıkamıyor sistem, dışarıdan da kendisine ulaşılamıyor. Bu şekilde yapıldığında interneti de paylaşmış oluyorlar. Ayrıca diğer türlü yanlış hatırlamıyorsam sanal işletim sisteminden de ev sahibine erişim olmuyordu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

localhost

Ev sahibine erisim oluyormu bilmiyorum. Virtualboxta router olayi var. Virtualboxta birden fazla sistemi calistirdiginda router oldugunu görürsün. Tüm sistemlerin IP leri 10.0.0.X ile basliyor. Gast sistemden network baglantisi ile HOST ta paylasima acilmis bir dosyaya erisebiliyordum. Ubuntu 9.04 te anlattigim sekilde calismalar yaptim.
Linux LPIC1 - MCSA

heartsmagic

Paylaşım meselesi zaten olur gibi geliyor bana ancak host'a SSH üzerinden erişilemez diye düşünüyorum ben. Kaldı ki internet paylaşma olayı da hiç olmuyor diye hatırlıyorum. Zaten sırf bu nedenle zamanında "bridged" olayını denemiştim. Amacım dışarıdan sanal makinede kurduğum sunucuya ulaşabilmekti.

@burdem, bir önceki iletini yeni gördüm. "Bridged" olarak ayarlamazsan anlatmaya çalıştığım üzere zaten ev sahibine ping atamazsın. Önce bu işin halledilmesi gerekiyor. Sıfır kurulum çözer mi bilemiyorum şu an. Denediğinde yine IP almaya çalışıyor ama başarısız mı oluyor? En son çıktıları görmemiz tekrar mümkün mü?

Not: Hemen görmesek de olur, önceliklerimiz belli :)
Not2: @burdem anlayacaktır beni :)

garafatma

Kendimce anlatayım mı kurmaya çalıştığın sistemi. Şimdi bridged modda çalıştırma sebebi sanal maikneyide fiziksel ağdaki bir makineymiş gibi göstermek. Sanal makine fiziksel ağındaki IP aralığından bir IP alıyorsa ping'e zaten cevap vermesi lazım. Eğer vermiyorsa sudo dhclient eth0 komutunu sanal makine de çalıştırmak gerek. sanırım br0 arayüzünü kullanmamıza gerek yok ancak sanal makine de ethernet kartı ne olarak çıkıyor bilmiyorum.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

burdem

@heartsmagic çıktılar aynı yine. Değişen bir şey olmadığı için tekrar yollamama gerek yok sanıyorum.
@keiser_soze verdiğin komutu denedim, ekran görüntüsünü de şu şekilde. Bu komutu çalıştırdıktan sonra daha önceki aşamaları tekrar denedim ancak yine sonuç alamadım :

[IMG]http://img109.imageshack.us/img109/4857/dhclient.th.png[/img]

Vizelerin yoğunluğundan dolayı bir kaç gündür ilgilenemiyorum. Perşembe gününden sonra gerekirse hem kendi sistemimi, hem de serverı baştan kurmayı deneyebilirim.

İlgilendiğiniz için teşekkürler
long live rock n roll

heartsmagic

Ben bir teyit yapayım. Şimdi eğer Vbox üzerinde ethernet kartını NAT olarak bırakırsak salan sistemden ev sahibine ping atılabiliyor fakat ev sahibinden sanal sisteme erişim mümkün olmuyor. Sanal sistem aynı zamanda internete çıkabiliyor. Eğer ev sahibi üzerinden misafir sistemi yönetmek istiyorsak "bridged" yolunu uygulamak gerekiyor. Ayrıca sanırım NAT olarak bırakırsak modem üzerinden sanal sistemin aldığı IP adresine port yönlendirilmesi yapılamaz.

localhost

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Kasım 2009 - 02:07:48
Ben bir teyit yapayım. Şimdi eğer Vbox üzerinde ethernet kartını NAT olarak bırakırsak salan sistemden ev sahibine ping atılabiliyor fakat ev sahibinden sanal sisteme erişim mümkün olmuyor. Sanal sistem aynı zamanda internete çıkabiliyor. Eğer ev sahibi üzerinden misafir sistemi yönetmek istiyorsak "bridged" yolunu uygulamak gerekiyor. Ayrıca sanırım NAT olarak bırakırsak modem üzerinden sanal sistemin aldığı IP adresine port yönlendirilmesi yapılamaz.

Dediklerin aynen dogru. Dün aksam deneme yaptim.
Linux LPIC1 - MCSA