Ubuntu için Türkçe İngilizce Almanca Sözlük - PySözlük

Başlatan bayrakceken, 24 Mayıs 2008 - 19:58:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bayrakceken

Merhaba;

Pysözlük, Linux için doğru dürüst bir Türkçe - İngilizce - Almanca sözlük bulamadığımdan (programı yazmaya başladığım dönem neredeyse uyduruk bir sözlük dahi yoktu) ilk başta kendim için yazdığım, daha sonra ilgi üzerine herkesle paylaşılabilecek bir hale getirdiğim GPL lisanslı, ücretsiz bir sözlük programı.

PySözlük tamamıyla python programlama dili ile yazıldı, grafik kütüphanesi olarak da python ile birlikte gelen küçük ama işlevsel tkinter'i kullanıyor.

Program çevrimiçi (online) ve çevrimdışı (offline) olmak üzere iki farklı modda çalıştırılabiliyor. Çevrimiçi modda sonuçları seslisozluk.com sitesinden çekiyor. Böylelikle Türkçe, İngilizce ve Almanca toplamda 1.5 milyon kelime gibi oldukça büyük bir veritabanına ulaşabiliyor. Tabi çevrimiçi arama için internet bağlantısına sahip olmalısınız.

Eğer internet bağlantınız yoksa program çevrimdışı modda 100.000 kelimenin üzerinde kelime ve karşılık içeren kendi Türkçe - İngilizce veritabanında arama yapabiliyor. Çevrimdışı modda Almanca yer almıyor.

Bütün bunların yanında programın Linux versiyonu grafik arabirim kullanmayanlar için konsol üzerinden de çalıştırılabiliyor. Bunun için PySözlük' ü kurduktan sonra konsoldan;

$pysozluk kelime

şeklinde bir giriş yapmanız yeterli. Diğer komut satırı parametrelerini görmek için $pysozluk -h komutunu kullanabilirsiniz.

Programla ilgili detaylara readme dosyasından ulaşabilirsiniz.

Programın web sitesi: http://pysozluk.sourceforge.net
Proje sitesi: http://sourceforge.net/projects/pysozluk
Download sayfası: http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=192424

Download sayfasında ubuntu, kubuntu, debian ve türevleri için deb dosyası mevcut. İndirdikten sonra çift tıklayarak kurabilirsiniz.

munirekinci

Paket kurulumunda sorun yaşıyorum.

munirekinci@linux:~/Desktop$ sudo dpkg -i pysozluk-1.1.5.deb
[sudo] password for munirekinci:
Selecting previously deselected package pysozluk.
(Reading database ... 123575 files and directories currently installed.)
Unpacking pysozluk (from pysozluk-1.1.5.deb) ...
dpkg-deb (subprocess): short read in buffer_copy (failed to write to pipe in copy)
dpkg-deb: subprocess paste returned error exit status 2
dpkg: error processing pysozluk-1.1.5.deb (--install):
short read in buffer_copy (backend dpkg-deb during `./usr/share/pysozluk/Pysozluk/database')
Errors were encountered while processing:
pysozluk-1.1.5.deb

Sorun neyden kaynaklanıyor?

bayrakceken

1) Dosya eksik inmiş olabilir. Tekrar indirip kurmayı deneyebilirsiniz.

2) Diskinizde yeteri kadar yer olduğuna emin olun.

3) sudo apt-get clean komutunu deneyebilirsiniz.

4) Bağımlılıkların düzgün kurulduğundan emin olun.

5) sudo apt-get -f komutuyla kırık bağımlılıkları görüp tekrar indirebilirsiniz

6) Son olarak programın bir önceki sürümü olan 1.1.4 ün çalışıp çalışmadığını deneyebilirsiniz. Buna göre sorunun temelini daha iyi anlayabiliriz, fakat ilk etapta sorun sisteminizle ilgili gibi duruyor.

munirekinci

Dediklerinizi yapmadan önce, kaynak kodunu indirdim, pysozluk.py dosyasını çalıştırdığımda program açılıyor.
Ancak bazen arama yaparken program birdenbire kapanıveriyor?

Acaba bunun sebebi ne olabilir?

bayrakceken

Programı aşağıdaki komutla ilgili dizine geldikten sonra kaynak kodundan konsol üzerinde çalıştırır mısınız?

$./pysozluk.py

Daha sonra hata oluştuğunda konsoldan hata hakkında fikir sahibi olabilirsiniz

munirekinci

Kapanırken sadece şunu yazıyor:

munirekinci@linux:~/Desktop/PySozluk-1.1.5$ ./pysozluk.py
Segmentation fault

heartsmagic

Kaynaktan çektiğim ve denediğim PySozluk Lapis Linux üzerinde sorunsuz çalıştı. Ubuntu üzerinde henüz imkan sahibi olamadım. Kullanış bakımından son derece güzel olmuş, elinize sağlık. Ancak fontlar biraz kötü görünüyor acaba sorun bende mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bayrakceken

Bazı kullanıcılar sizin gibi font problemi yaşadıklarını söylediler. Ama bu programla ilgili bir sorun değil. Sanırım tkinter grafik kütüphanesiyle ilgili bir sorun. Linux'teki bağımlılıkların derlenmesindeki parametreler bu farklılığa sebep oluyor olabilir. Bende ve birçok kişide fontlarda sorun yok. Aynı kod farklı bilgisayarlarda farklı görünebiliyor. Bu tamamen program dışı bir problem. Bunun için bir sonraki versiyonda font büyüklüğünü ayarlama özelliği eklemeyi düşünüyorum. Siz o zamana kadar pysozluk.py dosyasının içini bir text editör ile açarak sonlara doğru yer alan

fonttype1=(font_name,8,"bold")
fonttype2=(font_name,10,"bold")
fonttype3=(font_name,10,"bold")

satırlarındaki sayıları artırarak istediğiniz font büyüklüğüne sahip olabilirsiniz. Örneğin

fonttype1=(font_name,11,"bold")
fonttype2=(font_name,13,"bold")
fonttype3=(font_name,13,"bold")

yeterli bir büyütme olabilir. Boyutları bu şekilde değiştirdiğinizde programın yardım menüsü altındaki "yenilikler" ve "hakkında" bölümlerinin altında yer alan "kapat" butonunun pencereye düzgün bir şekilde oturmuş olması gerekiyor.

egitimist

Masaüstüne indirdiğim .deb paketine çift tıklama ile kurulum yapamadım şu hatayı verdi;

Konsoldan kurmayı denedim ama yine hata verdi;

egitimist@egitimist-laptop:~/Masaüstü$ sudo dpkg -i pysozluk-1.1.5.deb
Selecting previously deselected package pysozluk.
(Reading database ... 144099 files and directories currently installed.)
Unpacking pysozluk (from pysozluk-1.1.5.deb) ...
dpkg-deb (subprocess): short read in buffer_copy (failed to write to pipe in copy)
dpkg-deb: subprocess paste returned error exit status 2
dpkg: error processing pysozluk-1.1.5.deb (--install):
short read in buffer_copy (backend dpkg-deb during `./usr/share/pysozluk/Pysozluk/database')
Errors were encountered while processing:
pysozluk-1.1.5.deb

Ubuntu 8.04 Desktop ile çalışıyorum. Şimdi kaynak kod paketini indirip deneyeceğim.

munirekinci

Deb paketinde tamamen aynı sorunla karşılaştım, kaynak koddan açtığımda açıldı ancak, ara sıra kapanıyor, onuda çözebilirsem süper olacak.

heartsmagic

Alıntı yapılan: bayrakceken - 24 Mayıs 2008 - 23:06:43
Bazı kullanıcılar sizin gibi font problemi yaşadıklarını söylediler. Ama bu programla ilgili bir sorun değil. Sanırım tkinter grafik kütüphanesiyle ilgili bir sorun. Linux'teki bağımlılıkların derlenmesindeki parametreler bu farklılığa sebep oluyor olabilir. Bende ve birçok kişide fontlarda sorun yok. Aynı kod farklı bilgisayarlarda farklı görünebiliyor. Bu tamamen program dışı bir problem. Bunun için bir sonraki versiyonda font büyüklüğünü ayarlama özelliği eklemeyi düşünüyorum. Siz o zamana kadar pysozluk.py dosyasının içini bir text editör ile açarak sonlara doğru yer alan

fonttype1=(font_name,8,"bold")
fonttype2=(font_name,10,"bold")
fonttype3=(font_name,10,"bold")

satırlarındaki sayıları artırarak istediğiniz font büyüklüğüne sahip olabilirsiniz. Örneğin

fonttype1=(font_name,11,"bold")
fonttype2=(font_name,13,"bold")
fonttype3=(font_name,13,"bold")

yeterli bir büyütme olabilir. Boyutları bu şekilde değiştirdiğinizde programın yardım menüsü altındaki "yenilikler" ve "hakkında" bölümlerinin altında yer alan "kapat" butonunun pencereye düzgün bir şekilde oturmuş olması gerekiyor.

Değiştirmeden önceki hali:
[IMG]http://img526.imageshack.us/img526/7281/pysozlukgt4.th.jpg[/img]

Boyutu büyütünce bir nebze daha düzeldi ancak dediğiniz gibi Kapat oturmuyor ekrana. Ancak mesele boyuttan ziyade font gibi geliyor bana. Tkinter sorunu olabilir. Eğer kesinlik kazanırsa tekrar bir bakarız o derlemeye.

heartsmagic

Ben Ubuntu altında da kurdum, sorun çıkartmadı. Chroot altından yaptığım için grafik ara birimi kontrol edemiyorum ancak konsoldan sorunsuzca çeviri yaptı.

bayrakceken

Fontlarla ilgili sorun yaşayan arkadaşlar sistemlerinde "dejavu sans" yazı tipinin yüklü olup olmadığını kontrol edebilirler mi?

heartsmagic

bayrakceken

heartsmagic, koddaki fontla ilgili kısımda "bold" yazan yerleri "normal" yapıp dener misin? Bir de screenshot koyabilirsen çok sevinirim.

heartsmagic

[IMG]http://img86.imageshack.us/img86/527/pysozluksn4.th.jpg[/img]

Son hali. Aslında çok kötü değil tkinter bu kadar sağlıyor olabilir. GTK'ya alıştıktan sonra bana garip geliyor da olabilir.

bayrakceken

Hayır bu görüntü normal değil. Aşağıda programın bende gözüktüğü halini görebilirsiniz.

[img=http://img153.imageshack.us/img153/9086/screenshotdq9.th.png]

heartsmagic

heartsmagic

Aslında font boyutunu eski haline getirdiğimde bu şekle yaklaştım. Bold işi bozuyor sanki bende.

bayrakceken

Fontları orjinal boyutunda kullanmak için:

fonttype1=(font_name,-11,"bold")
fonttype2=(font_name,-13,"bold")
fonttype3=(font_name,-13,"bold")

haline getirmek gerkiyor (- işaretlerine dikkat) - işaretiyle yapılan tanımlamalarda font boyutunu pixel cinsinden alıyor. - koyulmadığı zaman point cinsinden alıyor ama bazı derlemelerde bunu pixel olarak algıladığı da oluyor anladığım kadarıyla. Boyutun farklı bilgisayarlarda farklı görünmesininn sebebi bu sanırım.

Fakat senin bir rendering problemin var sanırım heartsmagic. Python ve tkinter derlemene bir göz atmanı öneririm.

bayrakceken

Arkadaşların daha önce bahsettikleri deb paketinin kurulamaması ile ilgili problemin programdan kaynaklandığını sanmıyorum. Ancak program çalışırken bazen kendiliğinden kapanması sorunu sanırım programdan kaynaklanıyor. Bu sorunu çözmeye çalışacağım.

heartsmagic

Ben bir ilgileneyim şu rendering meselesiyle. Bakalım sorun nerede.

munirekinci

Alıntı YapAncak program çalışırken bazen kendiliğinden kapanması sorunu sanırım programdan kaynaklanıyor. Bu sorunu çözmeye çalışacağım.

Deb paketine aslında pekte gerek yok, Python ile çok basit biçimde çalıştırılıyor, ancak şu kapanma sorununu çözebilirsen çok güzel olacak.
Gelişmeleri takip edeceğim.

Kolay gelsin.

bayrakceken

İşin ilginç ve beni üzen tarafı bu programı linux için yazmış olmama rağmen programın kodu aynı olan windows versiyonunda ne kendiliğinden kapanma problemi var ne de font problemi. Kurulumda da herhangi bir sorun yok. İş böyle olunca insanın canı sıkılıyor.

heartsmagic