Linux Mint 8 RC1

Başlatan fortran, 13 Kasım 2009 - 12:04:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fortran

Clement Lefebvre, kod adı "Helena" olan Linux Mint 8'in birinci deneme sürümünü duyurdu. Sürümün çok sayıda hata düzeltmeleri ve iyileştirmeler içerdiğini ifade eden Lefebvre; bunun bir deneme sürüm olduğunun unutulmaması gerektiğini, ana masaüstü sistemi olarak kullanılmaması gerektiğini vurguladı. Sürüm; yeni gelişmiş özellikleri, grafik arabirimi gibi özelliklere sahip Yükleme Yöneticisiyle geliyor. Ubuntu 9.10 Karmic Koala tabanlı olan sistem; 2.6.31 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılmış. Sistemde, Gnome 2.28 masaüstü ortamı ve X.Org 7.4 kullanılmış. Linux Mint 8 RC1 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu, sürüm notlarını ve neler yeni sayfasını inceleyebilirsiniz.

Linux Mint 8 RC1 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanalabilirsiniz.

* İndirme sayfası
    * LinuxMint-8-RC1.iso (688MB, MD5, torrent)

2dbilgisayar.com.tr
Özgür yazılım dergisi: eniXma

erkuserdem

Mint 7 çok sinirlerimi bozmuştu, kendi bilgisayarıma ve 2 arkadaşımın bilgisayarına kurmuştum, adamlar da ilk defa linux deneyeceklerdi ama sonuç berbat. Bilgisayarlar (3ünde de aynı olay) bekleme moduna geçince tekrar geri dömedi, ekran koruyucu aktif olunca bütün x çöktü, mouse kendi kendine dondu. Sadece benim bilgisayarımda olsa anlardım da kurduğum her bilgisayarda aynı sorunlarla karşılaştım. Kısacası ubuntunun özünü kurmak varken Mint kurmanızı hiç ama hiç tavsiye etmem. Zaten ubuntuyu isterseniz 20 dk içinde Mintden daha medyatik hale getirebilirsiniz.

GNUbuntu

Alıntı yapılan: erkuserdem - 13 Kasım 2009 - 13:24:10
Mint 7 çok sinirlerimi bozmuştu, kendi bilgisayarıma ve 2 arkadaşımın bilgisayarına kurmuştum, adamlar da ilk defa linux deneyeceklerdi ama sonuç berbat. Bilgisayarlar (3ünde de aynı olay) bekleme moduna geçince tekrar geri dömedi, ekran koruyucu aktif olunca bütün x çöktü, mouse kendi kendine dondu. Sadece benim bilgisayarımda olsa anlardım da kurduğum her bilgisayarda aynı sorunlarla karşılaştım. Kısacası ubuntunun özünü kurmak varken Mint kurmanızı hiç ama hiç tavsiye etmem. Zaten ubuntuyu isterseniz 20 dk içinde Mintden daha medyatik hale getirebilirsiniz.

Linux türevleri nedense kimisinde nerdeyse hiç sorunsuz çalışırken, kimisinde saç baş yolduruyor. Oysa ben Linux Mint 7 Gloria'yı birkaç ay, Pardus 2009 çıkana kadar severek kullandım. Daha önce Mint 6'yı da gene sorunsuz 2-3 ay kullanmıştım. Linux Mint tercihimin nedeni ise, kodekler kurulu geliyor olması, kurulumda paneli alıştığım şekilde olması, İrlandalı olması ve yeşil rengin cazibesiydi :) Tabi ben masaüstü bilgisayardan söz ediyorum, laptoplar için birşey söyleyemem.
Önce Saygı...

aliorhan

Şu anda Ubuntu ve Mandriva kullanıyorum.Mint 7 kurcaktım.Ubuntunun aynısı, tek kodek yüklü geldini öğrenince vazgeçmiştim ama 8'i denerim her halde.

hasansahin

8'de ubuntu tabanlı olduğu için ubuntudan çok farklı bir dağıtım beklemeyiniz.
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

sabian

Ben 2 senedir Ubuntu kullanan biri olarak, karşılaştığım sorunları buraya aktarırsam destan olur, hele bir de o sorunlardan kurtulma çabası da cabası :). İlk etapta Ubuntu türevi olan Mint'e ne gerek var diyordum, ondan yüklemiyordum. Sonra birgün deneyeyim dedim. Farkettim de Ubuntu'ya göre daha sağlam, bunun sebebi süreci Ubuntu ile Debian arasında takip ediyor olmasıdır diye düşünüyorum. Çünkü ne Ubuntu gibi stabil olmayan unsurlardan dolayı fazla sorun yaratıyor ne de Debian gibi yılda bir yükseltme yaptırıyor. Ubuntu'dan sonra hataların ortaya çıkmasını ve düzeltilmesini bekliyorlar sanırım. Bu yüzden hem yeni hem de Ubuntu'ya göre daha stabil bir sistem olmuş oluyor. Bir de kodek olaylarıyla ve ekstra yüklemelerle uğraştırmadığı için fazlasıyla sevdim. Bunun bir nedeni de ( Mint'i tercih etmemin) Ubuntu kodlarının bir çoğunu değiştirmeden Mint üzerinde kullanıyor olmamdır. Bu sürümden haberim olmadığından yüklememiştim. Şimdi Ubuntu 9.10 ile allak bullak olan sistemimi Mint 8 Helena'yla toparlayayım diyorum.

Haber için teşekkürler ... @Fortran
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

ODİN

lınux mint sadece atom işlemciler için yazıldı sanırım intel çift çekirdeklerde düzgün çalışıyor mu bilgisi olan var mı acaba
Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

ODİN

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 06 Aralık 2009 - 20:10:08
Ben Centrino da sorunsuz kullanmıştım Linux Mint 7'yi

aşağıda ki yorumlarda diğer üyeler mintin şu anki ubuntu 9.10 dan daha stabil çalıştığını söylüyor bu doğrumudur acaba aynı kerneli kullanan bu iki sistem neden biri mint biri ubuntu biri de backtarack olarak sunuluyor ve birde şu gün itibariyle lınux mint 8 tam kararlı sürüme ulaştımı yani ilk mesajı yazan üye lınux mint 8 in hala deneme olduğunu ve masa üstü pclerde kesinlikle kurulmaması gerektiğini yazmış net olarak hangi tarihte lınux mint 8 in final sürümünü indirip güvenle kurabiliriz pc ye
Kişi, ışığını karartmayı da bilmelidir, böceklerden ve hayranlardan kurtulmak için.

umutubuntu

Linux mint Atom işlemciler için sunulmamıştır, Ubuntu tabanlı normal bir dağıtımdır.
Ubuntu ve Mint arasında bulunan belirgin farklardan birkaçı ise
- Kodekler,Flash,Java yüklü gelir.
- Kendine has bir güncelleme ve paket yöneticisi vardır (Mintupdate,Mintinstall)
- Nautilus'a eklenmiş betikler mevcuttur, sıkıştırılmış dosya açmak için Ubuntu'da ki gibi program yüklediğimi hatırlamıyorum.
- Betiklerden bir tanesi de Nautilus içindeyken sağ tıkla buraya terminal aç yapabiliyoruz (kaynaktan derlemede çok işe yarıyor).
- Kendine has Shiki Mint teması vardır, tek panelle gelir. (dileyen çift panelli ve Humanity temasına çevirebilir, bilen biliyor)
- Varsayılan e-posta istemcisi Thunderbird, anlık mesajlaşma hizmeti Pidgin olarak gelir.
- Ubuntu ile her ne kadar farklı görünsede aynı şeydir :) geç çıkmasının sebebi kendine has uygulamaların uyarlanmaları ve daha stabil olmasını beklemek içindir.
- Tüm bunların dışında Linux Mint : Ubuntu'dur

ODİN

Alıntı yapılan: BayboraKaan - 06 Aralık 2009 - 20:50:27
@Odin bu başlıkta senin ilk iletinden önce benim iletimi okusaydın kararlı sürümün yayınlandığını görürdün ;)

aslında şöyle söylemek istiyorum ben sizin forumda konuları iyice okumadan iyice forumda arama yapmadan şappadanak konu açanların pek hoş karşılanmadığını bildiğimden emin olunuz aşağıdaki mesajı okudum " e okudunda daha ne diye sordun kararlı sürüm çıktımı" diye soracaksınız muhakkak aşağıdaki mesajda verilen bağlantıdan açılan şu adreste:http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14172.0 verilen kararlı sürüm linki:http://http//linuxmint.secsup.org/stable/8/LinuxMint-8.iso açılmadı o sebepten teredüte düştüm o sebepten emin olmak amacıyla sordum

fortran

Alıntı yapılan: ODİN - 06 Aralık 2009 - 20:23:20yani ilk mesajı yazan üye lınux mint 8 in hala deneme olduğunu ve masa üstü pclerde kesinlikle kurulmaması gerektiğini yazmış net olarak hangi tarihte lınux mint 8 in final sürümünü indirip güvenle kurabiliriz pc ye

ODİN, Linux Mint 8 de yayımlanmıştır. Yukarda verdiğim linkten Linux Mint 8 kararlı sürüme de kolaylıkla ulaşabilirdiniz. Aynı kaynaktaki Linux Mint 8 haberini aktarmak gerekirse:

Linux Mint 8

Clement Lefebvre, kullanıcı dostu, Ubuntu 9.10 Karmic Koala tabanlı masaüstü Linux dağıtımı Linux Mint 8'i duyurdu. Kod adı "Helena" olan Linux Mint 8'i duyurmaktan ekip olarak mutlu olduklarını söyleyen Lefebvre, sürümün pek çok hata düzeltmeleri ve iyileştirmelerle birlikte geldiğini ifade etti. 2.6.31 Linux çekirdeği üzerine yapılandırılan sistemde, Gnome 2.28 masaüstü ortamı ve X.Org 7.4 kullanılmış. Yeni bir Yükleme Yöneticisi ile gelen Linux Mint 8; OEM yüklemeleri için destek de sunuyor. Güncelleme Yöneticisi de artık yüklemek istemediğiniz paketleri tanımlayabilmenize olanak sağlıyor. Yazılım Yöneticisi ile çoklu yazılım yüklemek ve kaldırmak mümkün. Linux Mint 8 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu, sürüm notlarını ve neler yeni sayfasını inceleyebilirsiniz.

Linux Mint 8 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanalabilirsiniz.

* Yansılar
   * linuxmint.com/blog

2dbilgisayar.com.tr

Selamlar.
Özgür yazılım dergisi: eniXma

ODİN

açıklamalar ve verilen ek bilgiler için teşekkürler
lınux mint : ubuntu denmiş benim lınux tabanlı sistemlerde esas derdim stabil ve sorunsuz çalışması sorunsuzdan kastım şu mesela bir film cd si taktım izlemek istiyorum ses var görüntü yok görüntü yok ses var ya da hiç biri yok tarzında karşılaşacağım  sorunlar için saatler ve günlerce uğraştırmayacak son kullanıcı için ses + görüntü + net bağlantısı + masa üstü eklentileri vb. alanlarında her şeyi sorunsuz çalışan lınux mint midir demek istemeye çalışmıştım ya da bu alanda en iyi lınux hangisidir

foma

Alıntı yapılan: ODİN - 11 Aralık 2009 - 03:21:50
lınux mint : ubuntu denmiş benim lınux tabanlı sistemlerde esas derdim stabil ve sorunsuz çalışması sorunsuzdan kastım şu mesela bir film cd si taktım izlemek istiyorum ses var görüntü yok görüntü yok ses var ya da hiç biri yok tarzında karşılaşacağım  sorunlar için saatler ve günlerce uğraştırmayacak son kullanıcı için ses + görüntü + net bağlantısı + masa üstü eklentileri vb. alanlarında her şeyi sorunsuz çalışan lınux mint midir demek istemeye çalışmıştım ya da bu alanda en iyi lınux hangisidir

Sorun yaşaman donanımına bağlı. Bu açıdan ubuntu ile arasında pek fark olmaz sanıyorum. Hatta hiç olmaz diyebilirim. En iyi linux hangisi ya da böyle bir şey var mı bilmem ama bu tarz eklenti, codec vs. ıvır zıvırlar mint ile kurulumda geliyor.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

ODİN

Alıntı yapılan: foma - 11 Aralık 2009 - 03:45:56
Alıntı yapılan: ODİN - 11 Aralık 2009 - 03:21:50

Sorun yaşaman donanımına bağlı. Bu açıdan ubuntu ile arasında pek fark olmaz sanıyorum. Hatta hiç olmaz diyebilirim. En iyi linux hangisi ya da böyle bir şey var mı bilmem ama bu tarz eklenti, codec vs. ıvır zıvırlar mint ile kurulumda geliyor.

peki teşekkürler en çok kullanılan sürümden yani ubuntudan devam etmeye devam edeceğiz o zaman

heartsmagic

Ubuntu'da temel olan tek fark (bence) "codec" meselesidir. Gerisi iki dağıtmı birbirinden ayıran özel şeyler. Ubuntu için zaten bu konuda günlerce uğraşmaya gerek yok ki. Bir paketle oluyor her şey, onu kurması da bağlantı hızına göre 10-15 dk. ya sürüyor ya sürmüyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ODİN

lınux mint 8 kurmaya çalışıyorum ama bir yerde tıkandım kaldım 5 saattir çözemedim sorunu bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim sorun şu
winde 16 gb bir  alan oluşturdum ve o alan üzerine kurmaya çalışıyorum fakat sürekli aşağıdaki hataları alıyorum

bağlama noktasına hangi uzantıyı seçmeliyim

umutubuntu

Sistem kurulumu için gerekli alanı (ortalama 8000 mb yeterli olur) ayırdıktan sonra bağlama noktası olarak ( / )  
Swap (takas) alanı için 1700 - 2700 mb arası alan ayırırsınız bağlama noktası istemez.
Home kullanıcı dizinleri için diskin geri kalan kısmını kullanıp bağlama noktası olarak ( /home ) kullanırsınız.

ODİN

Alıntı yapılan: umutubuntu - 31 Aralık 2009 - 22:25:26
Sistem kurulumu için gerekli alanı (ortalama 8000 mb yeterli olur) ayırdıktan sonra bağlama noktası olarak ( / )  
Swap (takas) alanı için 1700 - 2700 mb arası alan ayırırsınız bağlama noktası istemez.
Home kullanıcı dizinleri için diskin geri kalan kısmını kullanıp bağlama noktası olarak ( /home ) kullanırsınız.

anlattıklarınız anladığım kadarıyla yaptım kurulum başladı ancak %75 de cd bozuk ya da vb. gibi bir hata verdi cd'yi çok düşük bir hızda yazdırdım bende md5 baktım sanırım md 5 sitedeki ile uymuyor birde sizin fikrinizi almak istiyorum ben mi yanlış md5 değeri ile karşılaştırdım yoksa gerçekten yanlış mı bu benim için önemli çünkü aynı iso'yu şimdi dvd ye yazdırmayı düşünüyorum eğer md5im doğru ise yazdıracağım eğer yanlışsa yeni iso çekeceğim siteden kotalı olduğumu düşünürsek bunun önemini anlayacağınızı düşünüyorum

MD5:aa2ab2f5644eb18d6dd04c244d15b1dd

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : Cum 01 Oca 2010 12:40:24 GMT-2

yeni mint üniversal 1gb  iso'su çekip bir tane de dvd harcayarak yazmamın neticesi şudur linux mint 8 türkiye için üretilmemiş sanırım