Windows ve Ubuntu karşılaştırması

Başlatan djcadavre, 30 Haziran 2008 - 21:44:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maximus___

Alıntı yapılan: alquirel - 05 Aralık 2010 - 18:45:22
Windows'un en önemli farklarından biri de bu konuların parasız olamayacağı fikrini en küçük hücrelere kadar işleyebilmesi.

Daha dün bir arkadaşa gösterdim Ubuntu'mu, dedim Windows'un alternatifi, orijinal ve ücretsiz, verdiği tepki şuydu:

[Ne eksik ne fazla]
"Yaa bırak kesin biyerden indirip kırmışsındır şifresini..."

ben bu durumlarda "bu işletim sistemini kendim yaptım, %100 bana ait" diyorum :)

ya şaka bir yana bu durum bana da çok sık oluyor özellikle ofis ortamlarında çok dikkat çekiyor. söylüyorsun işletim sistemi tamamen ücretsiz, üzerindeki ofis de ücretsiz vs... sonra karşındaki direkt olarak hesaplamaya başlıyor.
- ulen işletim sisteminin tanesine 200 er dolar verdim. her bir makina da ofis te var ona da 300 er dolar verdim tanesine. 20 tane bilgisayar var. 10 bin dolar bir de sunucu da işletim sistemi var. dünyası yıkılıyor karşı tarafın. 10 bin doları sokağa atan bir insan ne hisseder. öyle...

not: şimdi birileri itiraz etmesin rakamlar doğru değil diye. üç aşağı beş yukarı böyle. yıllardır alakam olmadığı için bilmiyorum son rakamları ama win 7 de durum daha da vahim gördüğüm kadarı ile. win 7 işletim sistemi ve ofis 2010 fiyatlarında uçmuşlar... 20 bilgisayarlı + 1 sunuculu bir işyerini tamamen lisanslı ürünlerle donatmaya kalksanız 10 bin doların çok üstüne çıkar tahminim. üstelik bu sadece lisans bedeli. yani arkasından adam gibi hizmet yok. adam gibi bir hizmet isterseniz bir de bakım ve servis anlaşması yapmanız yıllık...

heartsmagic

Alıntı yapılan: maximus___ - 05 Aralık 2010 - 18:38:09
(isim telafuz etmedim bazı arkadaşların tepesi atıyor. bence isimleri bilboardlarda yayınlanmalı ama burada gereksiz polemikler çıkıyor).

İsimleri bilen zaten biliyor, afişe etsek de etmesek de durum böyle. Fakat bir işletim sistemini övmek için diğerini dövmek haliyle bazı arkadaşlar tarafından itici olarak karşılanabilir, bu gayet normaldir ve saygı duymak zorundayız buna. Gereksiz polemik istenmediği sürece çıkmaz, yeter ki istemeyelim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maximus___

Alıntı yapılan: heartsmagic - 05 Aralık 2010 - 22:47:51
Alıntı yapılan: maximus___ - 05 Aralık 2010 - 18:38:09
(isim telafuz etmedim bazı arkadaşların tepesi atıyor. bence isimleri bilboardlarda yayınlanmalı ama burada gereksiz polemikler çıkıyor).

İsimleri bilen zaten biliyor, afişe etsek de etmesek de durum böyle. Fakat bir işletim sistemini övmek için diğerini dövmek haliyle bazı arkadaşlar tarafından itici olarak karşılanabilir, bu gayet normaldir ve saygı duymak zorundayız buna. Gereksiz polemik istenmediği sürece çıkmaz, yeter ki istemeyelim.
vallahi üstad, mesaj yazarken tırsıyorum biraz :)

heartsmagic

Tırsmaya gerek yok, bunlar kişisel düşüncelerdir. Windows forumlarında Linux için "öcü, kaka, bilmem ne, işe yaramaz" gibi ifadeler görünce nasıl ki birilerinin kan beynine sıçrıyorsa, aynı şey bu forumda yapılan bu türden yorumlar için de geçerlidir. Söylediğim gibi bizim tarafın başarısını ifade etmek için başka bir yerin başarısızlığını sürekli vurgulamaya gerek yok.

canosayan

foruma not: tepesi atan benim.
yaşasın ubante yaşasın açek keylek yaşasın lınax
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

maximus___

Alıntı yapılan: canosayan - 05 Aralık 2010 - 23:19:45
foruma not: tepesi atan benim.
yaşasın ubante yaşasın açek keylek yaşasın lınax

yerim senin atan tepeni....

tarzını bana tekrarlarsan çok daha farklı yazacağım. her yazılana tepemiz atacaksa yandık. medeni şekild etepesi atmadan yazamayanlar lütfen benim mesajlarıma cevap yazmasın. çünkü cidden benim de tepem atıyor bu tarza karşı.

vindoz kelimesini ne bu forumda ne de internette ilk kullanan ben  değilim. kaldı ki ilk kulanan ben olsam bile tepem attı falan tarzı ifadeleri kimse kimseye kullanamaz. ısrar etmene de anlam vermek güç.

eribol

Alttan almaya çalışıyorum ama bu kadarı fazla.

heartsmagic

@maximus___, sevmediğimiz şeylerin bazı özelliklerini abartılı bir şekilde eleştirmezsek tepki almayız. Zira onları sevenler olabilir. Tepki almazsak polemik çıkmaz, polemik çıkmazsa insanlar birbirini iğnelemez. Misal sen bu başlıkta gelip "birilerinin tepesi atıyor" falan demezsen, başka birileri de gelip "tepesi atan benim" demez. Eğer tepki alacak bir şey söylemek istiyorsan, tepki aldığında şaşırmayacaksın.

Konuya çok müdahil olmak istemiyorum. Nitekim iki taraf da forumda bağlı oluyor ve yazılanları görüyor. Kendinizce değerlendirirsiniz durumu. Fakat şu şekilde olacak bir tartışmanın devamında taraf seçmem gerekirse hangi tarafı seçeceğim sanırım az çok bellidir.

mami96

Warlord

Ya arkadaşlar polemiğe gerek yok. Her sistemin avantajlarını dezavantajlarını yazın. Ona göre yorum yapın yahu ne gerek var birbirinzi kırmaya değilmi?

kalkan1973

Sizce bu dövüşü kim kazanır...?

Benim gönlümde UBUNTU LİNUX kazanır.

Senelerdir 3.1 le başlayan windows macerama evde ve işyerimnde binlerce lira harcadım. Başarı ve kullanılabilirlik açısından mecburiyet dışında ( muhasebe ve bordro ) sıfır bence... Güvanlik şüpheli ne yaptığı belli değil. Hataların kaynagı bvelirsiz. kodlar kapalı... Antivirüs desen virüsü ben yapayım antisini sen hoooppp paralar ortaklaşa cebe... Danışıklı dövüş... Defalarca format atıyorum. Yoğun çalışma hayatına anca 1 ay dayanabiliyo... Donuyo takılıyo vs vs... Ubuntu linux öyle mi... Kur istediğin yerde dolaş virüs korkusu yok. Ufak hatalarda kaynak belli. Çökmez kolay kolay. Bilerek bozmadıkça...Windows la yaptığımdan fazlasını linuxla yapıyorum.
Evde İşte her yerde Linux

zuugoor

Ubuntu ve linux deyince aklıma güzel insanların yaptığı bir hayır geliyor mesela ağaç dikmek,hayvanlara bakmak ,beslemek,düşkün ve yetimlere yardım etmek ve bir sürü güzel şey.Bence bu işletim sistemi projeside insanların birbirlerine çok değerli hediyesi.Bu sebeple tanıdığım ve tanımadığım insanlara tavsiye ediyorum.İsmini söylemekten bile nefret ettiğim B.Gates in ürünü olan sistem paralı ama parasını hakketseydi inanın bence herkez farklı düşünürdü onun hakkında.25 senedir o sistem insanlardan milyarlarca dolar emdi belki trilyon dolar sonuç findows 7.Sonuç ortada.
Ve soruyorum bu bilgisayar bu kadar gereksiz bişeymiydide 1 tek aç gözlü girişimci b.gatesin eline  bırakıldı.Hiç bir hükümet  devletler topluluğu ya bizde  bir sistem yapalım insanlar adam gibi bilgisayarlarını kullana bilsinler demedi.Ne yazıkki demedi diyemedi.Amerika bilg. tüm parayı cebellezi etti.Aba altından sopa gösterdi.Ama dağdan bir gün bir kartopu yuvarlandı ve çığ oldu ve daha da büyüyor işte bu özgürlüğün ismi linux ubuntu ve tümü.Bu projelerde emeği geçen herkeze milyon kez teşekkürler.