Acer Aspire 5520g cd/dvd rom sorunu

Başlatan l2aven, 10 Kasım 2009 - 06:20:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

l2aven

Selam. Laptopumda xp ve ubuntu 9.10 yüklü. Tam emin olmamakla birlikte vmware workstation programını kaldırdıktan sonra cd romum çalışmamaya başladı. Programı windowsa kurmuştum. CD romu açabiliyorum, cd takıp kapatınca optik lensin sesi geliyo fakat okumaya geçmiyo. Windowsta, aygıt yöneticisinde gözükmüyo fakat driver robot isimli bi programla sürücüleri tarattığımda optiarc marka dvd romu buluyo. Ubuntudada, yerlerden cdroma tıklayınca, "cdrom0 bağlanamıyor mount: özel aygıt /dev/scd0 yok" hatası alıyorum. Bios menüsünde ayar yapmak için bi yer yok, en fazla yapabiliceğim default ayarlara getirmek oldu ama buda çözüm olmadı. Windowsta sistem geri yükleme yaptım oda işe yaramadı. Usb diske ubuntu kurup formatlıyım dedim ama usb diskim olmadığı için unetbootin programıyla flash bellek yerinede geçen ipoda kurdum. Biostan 1. aygıtı usb hdd yaptım ama ipoduda görmüyo. Son olarak biosu güncelledim yine olmadı. Sorunu bulamadım yardım lütfen  :-[

heartsmagic

İki sistemde de sorun oluyorsa acaba firmware'e mi bir şey oldu sorusu akla geliyor.

dmesg|grep CD ne diyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

l2aven

heartsmagic

Dosya değil ki zaten bu. Komutu uçbirimde aynen ver, sonucu buraya aktar.

l2aven

alt+f2 yapıp komutu yazıp uçbirimde çalıştır deyince yukarda yazdığım hatayı veriyo. Uçbirimi açıp yazınca

cem@cem-ubuntu:~$ dmesg|grep CD
cem@cem-ubuntu:~$

Başka yazan bir şey yok malesef.  :o

heartsmagic

Bu durumda aygıt görünmüyor diyebiliriz sanırım zira hiç çıktı vermemiş. Söz konusu makine dizüstü olduğundan dolayı da açıp bakamazsın sanırım aygıtın kendisine. Hani sök,tak diyeceğim ama mümkün değil.

l2aven

Usb bellek bulup ubuntu ile format attım laptopa, bu sefer olur diyodum ama yine görmedi cd romu. Donanımdan anlayan arkadaş yok mu aranızda ?

heartsmagic

Alıntı yapılan: l2aven - 11 Kasım 2009 - 00:17:06
Usb bellek bulup ubuntu ile format attım laptopa, bu sefer olur diyodum ama yine görmedi cd romu. Donanımdan anlayan arkadaş yok mu aranızda ?

Anlasa bile ne olduğunu nasıl bilebilir? Sonuçta son yaptıklarını en iyi zaten sen biliyorsun.

l2aven

Ben donanımsal bir zarar vermedim. VMware workstation'u kaldırdıktan sonra oldu bu olay. Araştırdığım kadarıyla virtual driver oluşturan yazılımlar bu tür sorunlara yol açabiliyomuş. Benim bios phoenix marka ve gelişmiş ayarlar bölümü yok, belki ordan halledebilirdim. Sanırım cd rom biosta devre dışı kaldı yada buna benzer bişey oldu. Sizden başka yardım alabiliceğim biri yok mu acaba ?

sudocu

usb ile yani unetbootin ile ubuntu yukleyince cd rom calismiyor nedense. en azindan benim denedigim her pc'de ayni sorun vardi.
her seyin basi sudo!

l2aven

Yani cd ile format atabilsem sorun düzelir miydi ? Eğer düzelicekse harici cd okuyucu falan bulayım bi yerden.

sudocu

windows'da da calismiyorsa ve aygit yoneticisinde gorunmuyorsa tabi ki ubuntu'nun ne sekilde yuklendiginin bir onemi yok. sadece ubuntu'da bu sorun varsa sebebi usb ile yukleme olabilir.
her seyin basi sudo!

heartsmagic

Sorun ilginç zira CD-Rom her iki tarafta birden çalışmıyor. Tamam, diyelim ki bir yazılım Windows üzerinden sıkıntıya sebep verdi. Bu kesinlikle Ubuntu tarafını etkilemez. Ancak ortada donanımsal bir müdahale de olmadığına göre benim aklıma sadece firmware sorunu geliyor. BIOS ile ilgili nasıl olablir bilmiyorum, zira Windows üzerinden anca BIOS'a özel yazılımlar değişiklik yapabilir.

localhost

CD-Room BIOSta görünüyormu ilk önce ona bakabilirsin. Eger CD-ROOM biosta görünüyor ve sistemin ilk acildiginda external kisimlari kontrol ettigi bölümde CD-Room görünmüyorsa Anakartin BIOS`unu güncelleme ile ise baslayabilirsin. BIOS güncellemesi ile sorun ortadan kalkmadiysa en son aygitin firmware sini güncellemeyi deneyebilirsin. Tabiki sistemin görmedigi birseyi programla görebilirmisin onuda bilmiyorum. CD-Room firmwareleri ayni BIOS güncellemeleri gibidir. Anlik bir hatadan dolayi aygit calismaz duruma gelir.
Linux LPIC1 - MCSA

l2aven

Biosu güncellediğimi yukarda yazmıştım. CD rom için update programı indirdim ama aygıtı bulamadığı için oda bişey yapamıyo. Ne yapıcağımı şaşırdım valla bu kadar ilginç sorun görmedim.

esergen

Aynı model notebook a sahibim. Aynı sorun bende de oldu. Arıza teknik bir arıza. Eğer garantisi devam ediyorsa acer ın teknik servisine  başvur ücretsiz değiştirecekler. Eğer garantisi bittiyse Sony marka bi combo dvdrom satın al. :) lakin ben öyle yaptım, çünkü üzerinde takılı olan optiarc marka dvdrom arızalanmış. işletim sistemleri dvdrom u görüyor fakat hiçbir şekilde okumuyor..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Mayıs 2010 - 22:41:36

bu arada sorun virtual box veya vmware den falan kaynaklanmıyor, yazılımsal bir sorun değil..sanırım optiarc lar la ilgili kronik bir arıza..

nebiaydogdu

merhaba bende de benzer problem var ancak hem ubuntu hem windows cd/dvd romu görüyor ancak ubuntuda cd yazdırmak istediğimde SCSI error on write(150544,16): [3 0C 00] Write errorhatası alıyorum

heartsmagic

@nebiaydogdu, konuyu farklı bir başlığa taşısak daha iyi olacak. Yeni bir başlık açı hangi uygulamaları denediğini, farklı medyalarla deneme yapıp yapmadığını da eklersen çok güzel olur.