[Çözüldü] Karmic Koala'da bilgisayarın ısınması

Başlatan efa, 09 Kasım 2009 - 14:59:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

efa

9.10 Karmic Koala'da bilgisayarım (Acer Laptop) ısınıp kendiliğinden kapanıyor.Bu yüzden silmek zorunda kaldım.(Şuanda 9.04 kullanıyorum)

bilgisayarımın ısınıp kapanmaması için ne yapabilirim?Bilgisayarım kimi zaman günde 18 saat açık kaldığı oluyordu hiç ısınma problemi yaşamazdım.Karmic Koala'da böyle bir sorunla karşılaştım.Ne yapabilirim??

heartsmagic

Acer'ın hangi modeli bu? CPU scaling çalışıyor muydu, fanlar sürekli ötüyor muydu? Biraz daha fazla bilgi lazım bizlere.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

efa

fanlar sürekli ötmüyordu.CPU scaling çalışıp çalışmadığını bilmiyorum.Acer'in hangi modeli olduğunu hatırlamıyorum.şimdi 9.04 kurdum tekrar, sabahtan akşama kadar çalışıyor herhangi bir problem çıkarmıyor.(Aynı şekilde xp de sorunsuz çalışıyor 9.04 de sorunsuz çalışıyor.Problem sadece 9.10 da yaşanıyor)

heartsmagic

Şu an Karmic üzerinde olmadığın için iredelememiz çok zor problemi. En azından hangi model olduğunu bilseydin buna göre araştırma imkânımız olurdu.

efa

öğrendim, Acer Aspire 5315 pc min markası.yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum.ilk kez karmic koala da ısınması yüzünden kapandı.(1 saat olmadan kapandı.)ben de mecburen başka bir sistem kurdum.yarısı xp yarısı 9.04 şimdi.karmic koalayı kurduğum takdirde ısınmasını engellemek için ya da ısınıp kapanmasını engellemek için ne yapmalıyım.Bu arada 9.04 kullanırken bilgisayarım daha fazla ısındığı halde kapanmıyor da neden karmic koala da kapanıyor?

heartsmagic

Şöyle bir bağlantı var: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=604158
Eskilerden gelen bir sorun aslında. Ancak neden 9.04 ile olmuyor da 9.10 ile oluyor bilemiyorum. Gerçi %100 aynı problem de diyemem. Başlığın son sayfalarına doğru baktığımda bazıları BIOS güncellemesi ile sorunu çözmüşler. Fakat onlarda fan problemi de varmış. Bakınırsan belki yararlı bir şeyler çıkabilir.

ironic

Acer in bu modeliyle ilgili bir hata kaydı açılmış. Çözüm olarak daha eski bir sürüm çekirdek kullanmışlar.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/453700

irfnn

Aynı marka - model, aynı sorun bende de bulunmakta. Bu soruna çözüm ararken, bir çok defa bilgisayarım aşırı ısınmadan ötürü kapandı. tekrar açtığımda boot sonrası işlemci fanının tamamen durduğunu ve daha sonra çalışmadığını farkettim (Not: Bios ekranında fan gayet düzgün çalışıyor). 3 4 defa ısınmadan ötürü kapanmanın ardından herhangi bir müdahale de bulunmama rağmen şu an işlemci fanı sağlıklı bir şekilde çalışmakta. Ancak bir sonraki restart da ne olacağı bilinmez:) Bu arada yaklaşık 4 aydır acer 5315 kullanmaktayım. Bir çok farklı işletim sistemi kullandım ve bu modelin hardware açısından oldukça kararsız olduğunu gördüm. örneğin 9.10 kurmama neden; sabah bigisayarımı açtığımda hem eth hemde wlan ın hiç bir şekilde çalışmamasıydı. Daha önce de bu sorun başıma gelmişti ancak en fazla 2 restart ardından tekrar çalışmaya devam edebiliyordum. 2 saatlik uğraşın ardından 9.10 kurmaya karar verdim. Ancak bilgisayar gerçekten inatçı:)
Alıntı yapılan: heartsmagic - 10 Kasım 2009 - 16:09:11
Şöyle bir bağlantı var: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=604158
bu başlıkta anladığım kadarıyla çekirdek güncellemesi ile de sorunu çözmüşler ancak, linux bilgim çok fazla olmamasından ötürü söylenenleri denemedim.
Sorunun devam edip etmediğini bilgisayarımı kapatıp yarın tekrar açtığımda göreceğim.

Sorun çözümü
Acer 5315 Celeron 540 işlemcili notebook için bios güncellemesi yaptım şu an sorunum çözülmüş görünüyor.
Bios 1.45
Bios update i windows üzerinden oluyor ama windows işletim sistemi yok ise Hiren boot cd tarzı cdler içerisindeki mini xp programı da, bios update'i için yeterli. Ben o şekilde biosumu güncelledim.

Tuxie

;)saygıdeğer acer laptop kullanıcı arkadaşlar bilindiği üzere acer laptopların bazı modelleri ubuntu 9.10 karmıc ile ısınma sorunu çıkarıyor!!
bende bir aspire 5315 kullanıcısıyım aynı sorundan müzdariptim. lm sensor falan bir işe yaramıyor hepsini denedim. ve sonunda çözümü buldum benim laptopun bıos unun yeni versiyonu 1.23 ten 1.45 e yükselttim bunu win. xp de yaptım yeni versiyonu acer türkiye sitesinden indirdim yeni bıos versiyonundan sonra pc ye ubuntu 9.10 kurdum ve fan şuan gayet iyi çalışıyor yani soğuksa çalışmıyor sıcaksa yeniden devreye giriyor önceden hiç çalışmıyodu.restart atınca çalışıyodu çok gürültülü ve sürekli çalışıyodu bence buda bi hata.neyse aynı durumu yaşayan arkadaşlara bi yardımım dokunsun diye yazıyorum.sonuçta deneyimleri paylaşmalıyız böylece hataları minimize ederek linux dünyasının gelişmesini sağlarız.not:)bütün acerlarda işe yararmı bilmiyorum sadece acer 5315 te işe yaradı

efa

Çok teşekkürler yardımlarınız için. Acer bios güncellemesi hakikaten işe yaradı.Bilgisayar kapandığı için açmıyordum ubuntuyu. Sayenizde tekrar ubuntu kullanıyorum.