sunucunun uzaktan yönetimi

Başlatan yuci308, 09 Kasım 2009 - 10:25:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yuci308

merhaba.
iş yerinde kullanılmak üzere web tabanlı (php) yazılım geliştiriyorum. geliştirme devam ediyor sürekli yeni sayfalar katıyorum, bu aradada diğer bilgisayarlardan bitirdiğim modüller için girişler yapılıyor. geliştirmeye devam ettiğim için sunucuyu kendi bilgisayarımdan sağlıyorum. bilgisayarımda windows xp yüklü, sunucu için wamp kurmuştum. proje bittiğinde bütün bilgisayarlar linux tabanlı olacak. web tabanlı proje olduğundan web browser kullanılabilen bütün bilgisayarlardan giriş yapılabilecek. bu kapsamda 4 adet bilgisayara linux kurdum (3 tane ubuntu 1 adet pardus)
kurmuş olduğum ubuntulardan birini server yapmak istiyorum. nedeni benim bilgisayarım sürekli açık kalmak zorunluluğunu kaldırmak ve elektrik kesintilerinde ups cihazının yanına kuracağım server bilgisayarının sürekli açık kalmasını sağlamak.
kuruduğum ubuntuya apache, php ve mysql i kurdum çalışıyor. ben bu serverdeki dosyaları nasıl yöneteğim konusunda emin değilim. daha önce linux bilgisayarların uzaktan yönetimi hakkında bilgim yok. nasıl bir yol izlemeliyim. sunucu çalışmaya devam ederken mysql den yeni tablolar oluşturabilmeli, bazen yanlış girişler oluyor tablolara göz atıp yanlışları düzeltebilmeli, sunucudaki dosyalara ulaşıp metin düzenleyecisiyle düzeltmeler yapabilmeli, yeni sayfalar ekleyebilmeliyim. ftp kullanmak istemiyorum. sanki kendi bilgisayarımdaymış gibi ulaşabilmek istiyorum. nesıl bir yol izlemeliyim. şimdiden teşekkürler.

garafatma

Tam olarak ihtiyacını karşılarmı bilmiyorum ama SSH kullanmayı deneyebilirsin. Metin tabanlı olarak istediğin herşeyi yapabilirsin.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

yuci308

metin tabanlı yönetim için biraz acami sayılırım o yüzden görsel olmasını tercih ederim. www klasörünü tam paylaşıma açarsam güvenlik zaafiyeti olurmu? sonra phpmyadmine nasıl ulaşırım?

heartsmagic

Alıntı yapılan: yuci308 - 09 Kasım 2009 - 10:40:22
metin tabanlı yönetim için biraz acami sayılırım o yüzden görsel olmasını tercih ederim. www klasörünü tam paylaşıma açarsam güvenlik zaafiyeti olurmu? sonra phpmyadmine nasıl ulaşırım?

Aslında tecrübeliler bu işleri kendin yap der. Fakat illa ki alternatif diyorsan: Webmin
http://www.webmin.com/ Anasayfası
http://www.webmin.com/demo.html Deneme sürücü için bilgi ve ekran görüntüleri
http://webmin-demo.virtualmin.com/ Deneme bağlantısı. demo:demo

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

brooqs

bende evde kendi sunucumu kurdum kullanıyorum windowstan ubuntu masaüstünü yönetmek için Realvnc programını kullanıyorum ubuntuya destek veriyor ve ücretsiz bir yazılım
sorun çözülmüşmü bilmiyorum ama eğer çözülmediyse yada daha sonrakilere referans olması bakımından ubuntuda yukardan menüden sistem>Tercihler>Uzak masaüstü ayarlarına tıklayın
açıulan pencereden bendeki ingilizce olduğu için tam olarak nasıl türkçeye çevrilmiş hatırlamıyorum ama açılan pencereden yukarıdaki 2 seçeneğide işaretleyip alttaki seçeneklerden yukardakini boş bırakıyorsun sebebi şifreni girdikten sonra onay vermeden masaüstüne erişim hakkı tanımasıdır. bu ayarları yaptıktan sonra googleda ararsanız bulursunuz programın adı RealVNC Viewer ücretsiz bir yazılım kurulum işlemi tamamlandıktan sonra programlar menüsünden realvnc viewer ı çalıştırdıktan sonra saatin yanına yerleşiyor üzerine sağ tıklayıp New connection dedikten sonra server yazan yere bağlanmak istediğiniz makinanın ip adresini girin enter a basın şifre soracaktır şifrenizi girdikten sonra masaüstünü rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer makinanıza dışardan bağlanmak isterseniz modeminizden tcp 5900 nolu portu açmanız gerekmektedir. bu işlemide yaptıktan sonra artık masaüstünüze heryerden ulaşabilirsiniz.
Linux is an adventure!!!

moonspell

NX Server kullanıyorum uzun zamandır. SSH üzerinden çok temiz ve hızlı uzak masaüstü bağlantısı sağlıyor. nomachine.com adresinden indirip ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. MS Windows sistemlerde çalışan istemcisi de var.

ebubekirs

MySQL yönetimi konusunda PhpMyAdmin'den faydalanabilirsiniz. Webmin de kuvvetli ve çok fonksiyonlu bir yöneticidir.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

andirinli

eski adı ebox yeni adı zentyal
http://www.zentyal.org/
ben bunu öneririm şahsen.
Kasa : RAIDMAX AEOLUS-ATX-WB
PowerSupply :CODEGEN SX500
Anakart : GIGABYTE  GA-970A-DS3
İşlemci :AMD Desktop FX-Series X8120 3.1
Bellek : 4 x 4 GB CORSAIR 1600Mhz, DDR3 CL9 Vegeance
Ekran Kartı : MSI R7 370 GAMING 2G AMD Radeon R7 370 2GB GDDR5 256 Bit
HDD : 4 x Sandisk SSD Plus 480GB