[Çözüldü] mikrofon çalışmıyor !!

Başlatan noktakom, 08 Kasım 2009 - 18:39:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

noktakom

asus x59sr 200dv - ses kaydı yapıyorum ,fakat dinlemek istediğimde ses gelmiyor . Sürücüsü yüklenmemiş olmalı... nasıl çözebilirim ?
ayrıca bazen hoparlörden tak tak diye sesler geliyor .

zeitgeist

Hoperlör sorununda şu başlık ve içeriğindeki linkler faydalı olabilir.

Diğer sorunu anlamadım? Sistemden ses alamıyor musun yoksa yalnızca kayıt yaptığın sesleri mi alamıyorsun?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

noktakom

normalde hoparlörler çalışıyor ,sorun onda değil. ben ses kaydı yaptıktan sonra kaydı dinlemek isteyince ses alamadım .dolayısıyla mikrofonun yüklenmediği kanaatine vardım . Durum bundan ibaret .

hoparlörden gelen sesi ise şöyle izah edeyim . mesela reboot yapınca veya bir linke tıklayınca ,hoparlör kapalı olmasına karşın pıt diye ses geliyor .

tasy

Aynı durum arkadaştada vardı. Şu bağlantı yardımcı olabilir sanırım...

garafatma

Bende halen çalıştıramadım mikrofonu, lspci çıktına göre google'a bir sorabilirsin.
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

noktakom

lspci çıktısı : Bu çıktıda neye göre aratacağım ,pek bi yeniyim de

00:00.0 Host bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] 671MX
00:01.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] PCI-to-PCI bridge
00:02.0 ISA bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] SiS968 [MuTIOL Media IO] (rev 01)
00:02.5 IDE interface: Silicon Integrated Systems [SiS] 5513 [IDE] (rev 01)
00:03.0 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.1 Controller (rev 0f)
00:03.1 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 1.1 Controller (rev 0f)
00:03.3 USB Controller: Silicon Integrated Systems [SiS] USB 2.0 Controller
00:04.0 Ethernet controller: Silicon Integrated Systems [SiS] 191 Gigabit Ethernet Adapter (rev 02)
00:05.0 IDE interface: Silicon Integrated Systems [SiS] SATA Controller /[color=red] IDE mode[/color] (rev 03)
00:06.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] PCI-to-PCI bridge
00:07.0 PCI bridge: Silicon Integrated Systems [SiS] PCI-to-PCI bridge
00:0f.0 Audio device: Silicon Integrated Systems [SiS] Azalia Audio Controller
01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Mobility Radeon HD 3400 Series
02:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)

Linkteki konuyu da okudum . Alsa derlemesinden bahsetmiş ,verdiği linkte kernelin 2.6.31-14-generic sürümü için uygun paket yok . Ayrıca benim hoparlörümden ses geliyor .mesela bir müzik dosyası açtım önce bi tak diye bir ses geliyor sonra çalmaya başlıyor . Hoparlör bozuk dicem ,pc yeni ve eski işletim sisteminde böyle sesler gelmiyordu .

Bir soru daha ekliyecem. ( kırmızıyla belirttiğim yere göre yorumluyorum ) hard diskim ide modda mı çalışıyor ?

noktakom

Üstatlar, artık mikrofon çalışıyor fakat aşırı derecede hışırtı yapıyor. Bu konuda bir öneriniz olacak mı?

rutku

konsoldan alsamixer i açıp mikrofon ayarlarını düşür. Ses kayıdını yapan kanal sadece  açık kalsın.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

noktakom

Master  Headphon Speaker    PCM      Mic    Mic Boos   Beep  <Auto-Mut>

Yani yukarıdaki seçeneklerden hangisi ne kadar olmalı ??

rutku

mic Boos un seviyesini indir. Tekrar ses kayıdı yap.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

noktakom

Biraz kurcaladım ama doğru ayarı bulamadım. sizdeki değerler nasıl ? aynısını uygularsam belki bir faydası olur.

rutku

Front Mic, Front Mic Boost, Mic ve Mic Boost var bende. Hepsinin seviyesi 0. Kullanmıyorum çünkü :).
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

noktakom

O zaman, bu ayarlara aşina olan biri, bana tam olarak nasıl yapacağımı anlatırsa sevinirim. Tabi eğer çözüm yolu kesin bu ise... değilse başka önerilere de açığım.

cagriemer

Eger bu bir dahili mikrofonsa ki oyle tahmin ediyorum, fan sesi, islemci frekansi gibi nedenlerden dolayi gurultu-hisirti yapmasi normal.

rutku

Cd rom sesi açıksada yapar. alsamixer den kapatılabilir.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

noktakom

Alıntı yapılan: cagriemer - 18 Ekim 2011 - 01:58:58
Eger bu bir dahili mikrofonsa ki oyle tahmin ediyorum, fan sesi, islemci frekansi gibi nedenlerden dolayi gurultu-hisirti yapmasi normal.

öyle olsaydı windowsta da hışırtı olmaz mıydı...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ekim 2011 - 14:37:45

Alıntı yapılan: rutku - 18 Ekim 2011 - 10:40:27
Cd rom sesi açıksada yapar. alsamixer den kapatılabilir.

cdrom ile ilgili bir seçenek göremedim. seçenekler önceki mesajlarda verdiğim gibi.

cagriemer

Olurdu muhtemelen ama siz onceki mesajlarinizda windowsta boyle bir sorun yasamadiginizdan bahsetmemissiniz ya da ben gozden kacirmisim.

rutku

ses kartın nedir ? Tekrar alsa yı ayarlamalısın . Bu bendeki alsamixer seçenekleri.

http://ompldr.org/vYXY0cQ

Bu arada alsamixeri çalıştırıp f6 ya basıp başka ses kartın varmı diye bak. belki farklı seçim vardır.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

noktakom

realtek high definition audio diye geçiyordu windowsta.

alsamixser ayarları, cd seçeneğinin bende olmaması dışında hepsi aynı...

ek:

Card: HDA SIS966                         
Chip: Realtek ALC660-VD

noktakom

Harici mikrofonla da denedim, yine aynı şekilde hışırtı/ çızırtı mevcut.

mikrofon sık sık lazım oluyor. sorunu çözebilirsek, çok makbule geçer.

heartsmagic

Alıntı YapI finally managed to make in-built sound recorder program record my voice perfectly by setting appropriate sound devices in the menu accessed using the command below which opes Multimedia Systems selector:

gstreamer-properties

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=11136704&postcount=5

Uygulamayı açtıktan sonra uygun aygıtı seçerek halletmiş sorununu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

noktakom

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Ekim 2011 - 15:33:51
Alıntı YapI finally managed to make in-built sound recorder program record my voice perfectly by setting appropriate sound devices in the menu accessed using the command below which opes Multimedia Systems selector:

gstreamer-properties

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=11136704&postcount=5

Uygulamayı açtıktan sonra uygun aygıtı seçerek halletmiş sorununu.

Öncelikle o komutu çalıştırınca şöyle bir hata/ileti alıyorum, onu göstereyim.

(gstreamer-properties:2263): Gtk-WARNING **: Unknown property: GtkDialog.has-separator

(gstreamer-properties:2263): Gtk-WARNING **: Unknown property: GtkDialog.has-separator
gstreamer-properties-Message: Skipping unavailable plugin 'artsdsink'
gstreamer-properties-Message: Skipping unavailable plugin 'esdsink'
gstreamer-properties-Message: Skipping unavailable plugin 'sunaudiosink'
gstreamer-properties-Message: Skipping unavailable plugin 'glimagesink'
gstreamer-properties-Message: Skipping unavailable plugin 'sdlvideosink'
gstreamer-properties-Message: Skipping unavailable plugin 'v4lmjpegsrc'
gstreamer-properties-Message: Skipping unavailable plugin 'qcamsrc'
gstreamer-properties-Message: Skipping unavailable plugin 'v4lsrc'
gstreamer-properties-Message: Skipping unavailable plugin 'esdmon'
gstreamer-properties-Message: Skipping unavailable plugin 'sunaudiosrc'

Soruna gelince... öneriniz sayesinde az önce çözüldü.  İlgi için teşekkür ederim.

if

@noktakom, http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14283.0 bağlantısını okumanızı öneririm.

Konuyu kilitliyorum.