.deb ve bin dosyaları

Başlatan webali, 08 Kasım 2009 - 15:24:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

webali

merhaba
.deb ve bin dosyaları için Kubuntu da hangi app yi kulanabirim? ve  bu app yi konsoldan nasıl yüklerim
çok teşekkürler

kuleyni

deb paketlerini kurmak için:

sudo apt-get install gdebi

bin uzantılı dosyalarda ise şunu uygulayın:

1-İlk önce .bin dosyasının bulunduğu dizine gidin.

2-sudo chmod a+x program_adı.bin

3-./program_adı.bin

xwes

Bin dosyasini terminalin uzerine surukleyip birakarak .deb dosyalarini ise çift tiklayarak kurabilirsiniz.

kuleyni

sanırım arkadaşın problemi var yoksa neden deb nasıl kurulur sorsun ki zaten tıklyınca kuruluyor

webali

Merhaba,
dosya ya iki kere tıkladıgımda hangi uygulama ile açmam gerektiğini soruyor?

kuleyni

.bin dosyaları için yukarıda yazılanları uyguladın mı?

webali

konsol da başarılı olamadım !
ubuntu da Gdebi yi gösterip işi çöüzyordum ama Kubuntu da gdebi yerine ne var bulamadım

xwes

Alıntı yapılan: webali - 08 Kasım 2009 - 15:55:39
konsol da başarılı olamadım !
ubuntu da Gdebi yi gösterip işi çöüzyordum ama Kubuntu da gdebi yerine ne var bulamadım
gdebi-kde var kubuntuda ama zaten kurulumla beraber geliyor.

karamani44

Peki Gdebi uygulamasını PClinuxOS'a kurup oradan deb paketlerini yükleyip kaldırabilirmiyiz. Sanırım sistem rpm paketini kullanıyor.

6ng4n

hayır. rpm ayrı bir paket yönetim sistemi. gdebi ise dpkg için ön yüz. debleri rpm için kullanmak mümkün alien adlı yazılımla ancak %100 uyumluluk ve çalışabilirlik vaad etmiyor. rpm paketini bulursanız daha kolay olur sanırım.

@webali konsolda ne uyguladığınızı söylerseniz daha rahat açıklama yapılabilir.

okkangal

Şimdi sqliteStudio ' nun 32 bir Linux paketini sitesinden indirdim ve bu bin uzantılı bir dosya . Burada belirtilen yönergeler ile program açıldı . Açıldı dediğim bir kurulum olmadı yani . Programı her kullanacağım zaman bu şekilde mi açmam gerekiyor . Birde programın çalıştığı esnada uçbirim kapatılırsa programda sonlanmakta bu da normal bir durumdur değil mi ?  İlgilenen herkese şimdiden teşekkür ederim . 

heartsmagic

@okkangal, .bin dosyasını bir paket gibi düşün. Eğer içinde indirdiğin yer kurulum betiği hazırlamışsa kurulur, hazırlamamışsa kurulmaz. Kısacası mesele tamamen indirdiğin şeye bağlı. Uçbirimden açarsan uçbirimin kapanması durumunda kapanır kendisi. Bunun olmaması için kendine bir kısayol hazırlayabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

okkangal

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Eylül 2013 - 13:53:27
@okkangal, .bin dosyasını bir paket gibi düşün. Eğer içinde indirdiğin yer kurulum betiği hazırlamışsa kurulur, hazırlamamışsa kurulmaz. Kısacası mesele tamamen indirdiğin şeye bağlı. Uçbirimden açarsan uçbirimin kapanması durumunda kapanır kendisi. Bunun olmaması için kendine bir kısayol hazırlayabilirsin.

Teşekkür ederim . Bir kurulum betiği bulunmamakta sanırım . Çünki program sadece bir adet bin dosyası . Bakalım bir aydır öğrenmeye çalıştığım kabuk programlamayı ilk defa deneme haricinde bir problemimi çözmek için kullanacağım .