Ubuntu Ati ekran sorunu

Başlatan guttsay, 07 Kasım 2009 - 15:15:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

guttsay

Merhaba. Bir kaç gün öncesine kadar ubuntuyu cd üzerinden kullanıyordum ve "güvenli grafik modu" yapmayınca ekranda sorunlar çıkıyor ve gözükmüyordu (çizgi çizgi oluyordu).

2 gün önce ubuntuyu kurdum. Açtığımda ekran yine çizgi çizgiydi. Ekranda bir şey göremediğim için müdehalede edemiyorum. Forumu araştırdım, benzer sorunlar yaşayanlar var ama yardım alamadım.

Ekran kartı bilgilerim:

Aygıt Tanımı   Aygıt Türü
ATI Radeon 9000U (RV280)   Görüntü Bağdaştırıcısı
ATI Radeon 9000U (RV280)   3D-Hızlandırıcı

BilgiAlanı   Değer
Grafik İşlemci Özellikleri   
Görüntü Bağdaştırıcısı   Sapphire Radeon 9000U
BIOS Sürümü   008.017D.016.000
BIOS Date   2006/03/31 03:45
GPU Kod Adı   RV280
Parça Numarası   P/N 113-PE0600-01
PCI-Aygıt   1002-5962 / 174B-0E06  (Rev 01)
Transistör   36 milyon.
İşlem Teknolojisi   0.15 um
Yol Türü   AGP 4x @ 4x
Bellek Boyutu   128 MB
GPU Saati   198 MHz  (Gerçek: 200 MHz)
RAMDAC Saati   400 MHz
Piksel Pipelines   4
TMU/ Pipeline   1
Vertex Shaders   1  (v1.1)
Pixel Shaders   4  (v1.4)
DirectX Donanım Desteği   DirectX v8.1
Pixel Fillrate   792 MPixel/s
Texel Fillrate   [ TRIAL VERSION ]

Bellek Yolu Özellikleri   
Yol Türü   DDR
Yol Genişliği   64 Bit
Gerçek Saat   164 MHz (DDR)  (Gerçek: 166 MHz)
Etkin Saat   328 MHz
Band Genişliği   [ TRIAL VERSION ]

Bilgileri "Everest Ultimate Edition" isimli programdan aldım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Kasım 2009 - 15:27:27

Konuyu yanlış yere açmışım kusura bakmayın. Yöneticiler taşırsa sevinirim.

zeitgeist

Ubuntu hangi versiyon sürümü kurdun? Hardware Drivers tan sürücüyü kurmayı denedin mi? Envy ile kurmayı denedin mi? Ati ekran kartları bölümünde @localhost'un anlattığı yöntemle sitesinden sürücü kurmayı denedin mi?

Konu taşındı.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

guttsay

Ubuntu 9.04 Desktop Edition kurdum. @localhost'un anlattığı yönetemi gördüm ama yeni olduğum için yapamadım açıkcası. Bunları sanırım terminale yazmak lazım ama ekran görünmediği için terminali açamıyorum. Acemi olduğum için diğer yöntemleride denemeye cesaret edemedim.

zeitgeist

@localhost'un anlatımında da forumda sabit başlığımız olan Envy anlatımında da Ubuntu'nun nasıl recovery modda çalıştırılacağı anlatılıyor. Bu şekilde grafik ekran olmayacağı için önerileri rahatlıkla uygulayabilirsin. Öncelikle envy kurulumunu komut satırında yapmayı denemende fayda var. Genelde nasıl belgelerimiz acemi kullanıcıların zorlanmayacaığı şekilde hazırlanır, tek yapman gereken komutları bir yere yazıp sırasıyla komut satırında girmek. Bundan sonraki süreçte yaptığın/yapamadığın yerleri buraya geçersen yine yardımcı olmaya çalışırız.

guttsay

@localhost'un verdiği konudaki:

sudo apt-get install xorg-driver-fglrx
kodunu yazdım. Yüklensin mi gibi bir şeyler çıktı kabul ettim. Şunun benzeri bir şey çıktı Could not resolve tr.archive.ubuntu.org. Anladığım kadarıyla sunucuya bağlanmadı.

Bu işin grafik kartını yüklemeden güvenli grafik modu gibi çalıştırma imkanım yok mu acaba? Yani Live CD kullanırken "güvenli grafik kipi" yapıyordum ve ekran sorunsuz geliyordu. Ubuntu kurduktan sonra bunun için ne yapmam gerekli? Teşekkürler.

Düzeltme: Sistemi Recovery modunda başlattım. Root diye bir seçenek vardı orayı seçip komut satırına yazdım.

guttsay

Ubuntu kurduktan sonra live cd'deki gibi "güvenli grafik kipi" yapabilir miyiz? Ekran çizgi çizgi gözüküyor ve hiç bir şey yapamıyorum. Şurdaki açtığım konuda da belirmiştim. Bu ayrı bir soru olduğu için yeni bir konu açmayı gerekli gördüm.

heartsmagic

Güvenli grafik kipinden sonra ne yapacaksın? Bir iki yol var ancak eğer yapacağın şeyi kurtarma kipinde yapabiliyorsan o yöne hiç bulaşmayalım. Gerçi kurtarma kipinde güvenli grafik kipi de olabilir, tam hatırlamıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

guttsay

Paketleri indirmek istediğim zaman güvenli grafik kipinde indiriyor ama kurtarma kipinde hata veriyor. IP adreslerini elle yapılandırmada sanırım sorun. Lütfen bana kurtarma kipinde şu şu kodları yazarak ip adreslerini elle yapılandırabilirsin diye bir kaç sayfa kod vermeyin. Teşekkürler.

heartsmagic

Açıkçası güvenli grafik kipini hatırlamıyorum. Ancak illa yapacağım diyorsan xorg.conf dosyasına bir Section bölümü ekler Driver olarak vesa gömer, X'i açmaya çalışırsın.

Sen birkaç sayfa kod verme demişsin ancak bilhassa kablo ile bağlanıyorsan IP almak işten bile değildir. Ha, eğer kurtarma kipinde kartın çalışmıyorsa bilemem:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=5003.0
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

zeitgeist

@guttsay,

Sorunun daha kolay kavranması ve Ati sürücü meselesine odaklanması için konuları birleştirdim. Meseleyi bundan sonra bu başlıktan takip edersin.

localhost

ATI sürücüleri kartinizi desteklemiyor. Bu yüzden ön tanimli mesa sürücüleri sizin icin ideal. Eger bu sürücü ile kartiniz calismiyorsa.
sudo gedit /etc/X11/xorg.conf
dosyayi acip Section "Device" kisminda bulunan mesa yerine ati yazip deneme yapabilirsiniz.
Linux LPIC1 - MCSA