ntfsfix

Başlatan hasansahin, 26 Haziran 2008 - 10:28:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hasansahin

Arkadaşlar,

Ntfs formatlı bölümlerin bağlanamaması ile ilgili sorular geliyor. win sistemlerin düzgün kapatılamaması ve benzeri sorunlar sebebiyle ntfs biçimli bölümler zarar görüyor ve
linux altında okunamaz hale geliyor. Bunların bağlanması sırasında da mount komutuna --force parametresi eklerseniz, bazı riskleri göze almanız anlamına geliyor.
Eğer bilgisayarınızda win varsa, bilgisayarı win ile açıp diskleri hatalara karşı tarattırıp sorunu çözdürebilirsiniz. Ama win yoksa ve ntfs formatlı bölümleriniz varsa(bu biraz anlamsız ama bazen oluyor :) ) yapacağınız iş;

sudo apt-get install ntfsprogs

komutu ile ntfsprogs paketini yüklemek ve bu paket ile gelen "ntfsfix" komutunu kullanmaktır. Kullanımı basittir.

sudo ntfsfix /dev/hdax (/dev/sdax)

NOT : x yazan yere bölüm numaranızı gireceksiniz. Örneğin; /dev/sda5
Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.
Albert Einstein.

DeFacto

Win olmamasına rağmen ntfs bölüm olması anormal bir şey ama bende var mesela :) 4 yıl önce HDD'me win üzerinden bazı yedekler atmıştım. Tabe biricil HDD'eme Ubuntu'yu yükleyince ilk okumadı. Daha sonra proğram :) ekle kaldırdan ntfs 3g yi çektim ve izinleri filan ordan verdim. Sizin dediğiniz aşamada force komutundan önce win'de aygıt ekle kaldırdan HDD'yi ayırın filan bişiler diyordu.

NOT : Diğer işletim sistemlerine -ismini değiştirerek veya başka bir şekilde- hakaret etme hakkımız yoktur.