[Çözüldü] Via KM400 ekran kartı

Başlatan gattaca, 06 Kasım 2009 - 19:40:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gattaca

Selam,

Ekran çözünürlüğü en fazla 800x600 yükseltmek istiyorum.İnternetten ekran kartının driverını yüklemek istedim.Bu arada benim ekran kartım onboard , anakartım Asus A7V8X-MX SE üzerindeki ekra kartını Via KM400.Ubuntu'nun bu donanıma direk desteği yokmuş.Forumdan felan baktım driver'ı budur dedikleri dosyayı indirdim.Ama şimdi bunu napıcam.Kopyalamak için bi dosya yolu yazmışlardı ama X11R6 içinde lib klasörü gibi bişi yok ki.Yani şu an napayım.Bide Asus anakartı için verdiği driverda Ubuntu desteği yok sadece Red Hat vardı.IRC 'de sormuştum sadece depoda olanları yükle demişlerdi depodada yok napcam ben şimdi.

foma

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1046278 adresindeki yöntem biraz daha yeni.

Not: linki düzelttim.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

gattaca

Şimdi ben anlamadım yada anlatamadım gaiba , ubuntu 9.04 kullanıyorum ve ekran kartıyla ilgili bi sorunum var yani ekran kartını verimli kullanamıyorum.Senin verdiğin link ubuntu kurmakla ve disk alanlarıyla ilgili.Acaba ben mi göstermek istediğin şeyi anlamadım.

zeitgeist

9.04 de yaşadığın sorun tam olarak nedir anlamadım? Her şey düzgün çalışıyor da sadece ekran çözünürlüğünü mü yükseltmeye çalışıyorsun? Eğer sadece sorun ekran çözünürlüğü ise neden asus anakart sürücülerini arıyorsun? Yine, eğer sorun sadece ekran çözünürlüğü ise xorg dosyasına ekran çözünürlüğü değerlerini eklemen işe yarayabilir.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

foma

Alıntı yapılan: gattaca - 07 Kasım 2009 - 13:08:55
Şimdi ben anlamadım yada anlatamadım gaiba , ubuntu 9.04 kullanıyorum ve ekran kartıyla ilgili bi sorunum var yani ekran kartını verimli kullanamıyorum.Senin verdiğin link ubuntu kurmakla ve disk alanlarıyla ilgili.Acaba ben mi göstermek istediğin şeyi anlamadım.

Yanlış linki kopyalamışım :)
Düzelttim mesajı. Dünden beri cevap yazdığım başlıkları karıştırmışım hep.
Bu linki verecektim
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1046278
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

gattaca

Selam

Sorun çözünürlüğü  halletmeye uğraşarak başladı.foma'nın verdiği linkteki xorg.conf değişiklikleri yaptım ama bu sefer ekran tamamen gitti ve belli belirsiz "TANIMSIZ FREKANS ARALIĞI " gibi bişey yazdı.Diğer bulduğum xorg.conf değişiklikleride bir işe yaramadı ve her seferinde grafik arayüz tamamen gitti konsoldan tekrar eski haline getirmek zorumda kaldım.Neyi yanlış yapıyorum anlamadım. Ekran kartım bu
  VIA KM400/KN400/P4M800 S3 unichrome

Forumun sabit postunda P4M900 Chrome 9  ve Ubuntu 8.04 ve önceki sürümler  için yapılacaklar var.Ben Ubuntu 9.04 kullanıyorum.Ubuntu'da yeni olduğum için eğer ekran çözünürlüğünü ayarlamak  yada ekran kartını tanıtmak için yapılacakları açık bi şekilde yazarsanız sevinirim.

heartsmagic

Aslında çözünürlük için eklenmesi gerekenler forumda defalarca anlatıldı, örnekleri de verildi. Bu kadar eminim çünkü en az -en az :)- beş defa ben anlatmışımdır bunu.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gattaca

Selam,

Şimdi herşeyi tekrar yaptım olmadı.Ama 3. kez  foma'nın verdiği linkteki elemanın yaptığı değişiklikleri  aynen kopyalayıp yapıştırdım ve sorun çözüldü.  Bunun için foma'ya teşekkürler.Bu konu çözüldü olarak kapatılabilir. iyi çalışmalar

heartsmagic

Alıntı yapılan: gattaca - 09 Kasım 2009 - 12:41:22
Bu konu çözüldü olarak kapatılabilir. iyi çalışmalar

İlk iletini düzenleyerek etiketlemeyi sen de yapabilirsin. Daha sonra başlık kapatılır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.