[Çözüldü] ubuntu 9.10 daki sorunlarım

Başlatan omerismail, 01 Kasım 2009 - 09:54:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

omerismail

selamlar
gözümüzü ubuntuda açtık ilk deneyimimiz ubuntu oldu. şimdide devam ediyor.
9.10 cd versiyonundan kurdum.
-dvd filmini totemden açamıyorum. ubuntu restricted extras ve diğer codecleri yükledim.
-firefoks mynet sayfasını açtığımda soldaki alt alta gelen menülerde birbiri üstüne gelen başlıklar var. beta sürümünde firefoks font     çok iyi idi. hayret etmştim dedim düzelttiler herhalde..yine eskisi gibi oluş.
-normal video seyrederken iler geri alınımında açılış kapanışta hoparlörden cızırtı geliyor.
- bazı programları kaldırdığım halde menüde görünüyor. mesela webhattrack yüklemiştim. sonra kaldırdım. software de yüklenmemiş gözüküyor ama menüde var
çözümleri bekliyorum..
selamlar

agritux

-dvd filmini totemden açamıyorum. ubuntu restricted extras ve diğer codecleri yükledim.

Başka bir oynatıcı denediniz mi? Mplayer'i tavsiye edebilirim.

-firefoks mynet sayfasını açtığımda soldaki alt alta gelen menülerde birbiri üstüne gelen başlıklar var. beta sürümünde firefoks font     çok iyi idi. hayret etmştim dedim düzelttiler herhalde..yine eskisi gibi oluş.

Kullandığınız ekran çözünürlüğü ile alakalı bir durum olabilir. Şahsen bende öyle bir durum yok.

-normal video seyrederken iler geri alınımında açılış kapanışta hoparlörden cızırtı geliyor.

Bilemiyorum :D

- bazı programları kaldırdığım halde menüde görünüyor. mesela webhattrack yüklemiştim. sonra kaldırdım. software de yüklenmemiş gözüküyor ama menüde var

Programları nasıl kaldırıyorsunuz?
Eğer doğru bir şekilde kaldırıyorsanız, menüyü el ile düzenlemeniz mümkün.
Menüye sağ tıklayıp, menüleri düzenle derseniz göreceksiniz.

omerismail

8.10 ve 9.04 de totem filmleri oynatıyordu. normal avi ve mpeg4 leri oynatıyor ama dvd yi açmadı manual olarak denedim. her film bölümlerini açmaya çalıştım fakat açamadım.
ekran görüntüsü standart 1280x800
bu ses cızırtısı ile ilgili bir başka arkadaşında şikayeti vardı. ilk alpha beta ve rc de daha fazla idi. kısmeten azalmış ama tam gitmemiş.
programları ubuntu softwareden yükledim ve oradan da kaldırdım. ne yaptım ise gitmedi bende yeniden kurdum.
firefoks daki görüntüler 8.04 den beri var sanırım firefoks la ilgili. cruncbang da aynı ubuntu kubuntu mint fedora hepsinde aynı sanırım font sorunu ama mttscorefont yüklediğim halde oluyor.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13319.0 buradaki öneriyi deneyeceğim.
dvd oynatmama da sanırım totem ile ilgili. 8.04 de de olmuştu. sonradan düzeldi herhalde güncellemelerle...
benim için en iyi sürüm 8.10 oldu. onda sadece firefoks bazı sitelere tam ekran yaptığımda sağ üstteki tuşlar kayboluyordu. bir türlü standart hale getiremedik. bu durum mint te de aynı. sadece crunhbang 8.10 da olmuyor. oğlumun devamlı girdiği site oyun oynamak için game.golaunited.org . buraya her girdiğinde bu sorunu yaşadığından kaldırdık.
crunchbang 8.10 un masa üstü yönetimi çok zor bazı şeyleri yapamıyorum. üstelik 32 bit. yoksa onu kullanacağım. oda ubuntu.
fakat 9.10 da niye totem hata versin. niye dvd filmi oynatmaz. işte takıldığım ve hatta kızdığım bu..
şimdide 9.10 dvd versiyonunu indiriyorum. ortalama 30-65 kb ile indiriyor. dünden beri devam ediyor. 14.30 gibi bitecek birde o sürümden kurayım bakalım nasıl olacak.
selamlar

kerimagil

Ben açamadığım multimedya türü yok.
synaptic ten
gstreamer.10-plugins-bad,
gstreamer.10-plugins-ugly,
gstreamer.10-plugins-bad multiverse,  
gstreamer.10-plugins-ugly multiverse, ve
gstreamer.10-ffmpeg
'leri yüklü mü bak.. değilse yükle
Kaffeine 'i yükle her şeyi açıyor....
Açılmayan programları tekrar yükle, tekrar yükledikten sonra bilgisayarı aç kapa... Bu kadarına gerek kalmadan açılmalıydı aslında...

zeitgeist

@omerismail,

Forumda genel olarak uymaya çalıştığımız bir kural var: Her sorunu farklı bir başlıkta konuşmaya çalışıyoruz ki böylece Ubuntu/Linux ile yeni tanışanların forumda arama yaparak konulara ulaşması daha kolay olsun. Bundan sonraki süreçte buna dikkat edeceğini umarım. Ayrıca yukarıda belirttiğim nedenden ötürü sorunla ilgili verilen önerilerin işe yarayıp yaramadığı hakkındaki geri dönüşler de büyük önem arz ediyor.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

Ozmo

benimde Rhythmbox ses ayarını değiştirdiğimde kapanıyor bide warzone 2100 oynarken ses cızırtı yapıp ses gidiyor...

omerismail

bir kaç gündür bu siteye sayfa yükleme hatasından giremedim. bu yüzden konulardan uzak kaldım. hata banamı aitti yoksa genelmiydi bilemiyorum. çünkü sadece linux üzerinden değil xp üzerinden de aynı hatayı veriyordu.
gelelim hatalara;
sorunlarımı giderdim sanırım şu an iyi.
dvd oynatma sorunu ve mynet açıldığında sol taraftaki sayfa menulerinde iç içe girişler vardı.
ilk önce dvd versiyonunu indirdim. düşük hızda yazdırdım.
hdd ye yeni bir format atıp (genellikle gparted live cd kullanıyorum.) hdd yi 63 gb ve geri kalanını boş olacak şekilde formatladım. 63 gb bölümüne xp kurdum. kurmakla bırakmadım bütün driverleri java ve flash playerı kurarak bıraktım. msn ive messenger kurdum. sonra ubuntu yu yeniden kurdum. kurulumuda ingilizce ve açılıştan direk kurulumu seçtim. kurulum sonuna doğru xp bölümünü dolayısıyla ie, firefoks documents picture music ... gibi bölümleri tanıyı işaretledim.
kurulum bittikten sonra firefoksu açıp ilk önce medibuntu deposunu yükledim ve software sourceden güncelleme yapıp update ettim.
sonra ubuntu restricted extras java jre6 jdk6 vlc sound converter serpentine ve dvd programlarını yükledim. medibuntu sayfasından 64 codec ve diğer codecleri yükledim.flashplugin güncelledim terminalden. sanırım kurulum sırasında xp bölümündeki document ie firefoks ayarları tanıdığından açtığım mynet sayfasının düzgün olduğunu gördüm. dvd oynatmadaki sorun ortadan kalktı. kuracak arkadaşlara özellikle xp ile ortak kuran arkadaşlara tavsiye ederim. ilk baştan kurarken xp kurup hemen ubuntuya geçiyordum. şimdi ise xp tam anlamıyla kurdum ayarlarını yaptım ubuntuyu öyle kurdum.
selamlar