[Çözüldü] Acer 5520g Nvidia 8400M g Donma sorunu

Başlatan lgf, 06 Kasım 2009 - 11:51:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lgf

Arkadaşlar bilgisayarım Acer 5520g ekran kartımda 8400M g. Bilgisayarımda vista ubuntu 9.10 ve pardus 2009 kurulu. Vistada hiçbir sorun yokken pardus ve ubuntuda aynı problemi yaşıyorum. Problemim Sistem rasgele olarak kilitleniyor. Kimi zaman Firefox'ta, kimi zaman bir pencereyi tutup sürüklerken, kimi zaman logları okurken. Sadece fare imleci hareket edebiliyor ama başka hiç bir tepki gelmiyor. Bu kilitlenme öncesinde ekran birkaç kere "selektör" yapıyor. Hiç* bir şey işlemiyor ve makineyi kapatmam gerekiyor. Bazen yarım saat kilitlenmediği oluyor, bazen de dakikada bir kilitlenmeye başlıyor. Bazen bir gün boyunca hiç kiltlenmiyor.Sorun Pardus ve ubuntuda nvidia driveri kurduktan sonra oluyor. Özgürlükiçin foumda aynı sorunu başka bir arkadaşında yaşadığını gördüm. Onda da 5520g var. Şöyle bir çözüm bulmuş

Powermizer'ı kapamak için bir betik yazacağız ve kde her başladığında çalıştıracağız.

Bu işlemler için nvidia-drivers-new sürücüsünü kullandığınızdan emin olun.

Öncelikle Pardus > Programlar > Sistem > Konsole ' a gidip konsolu açıyoruz.

cd ~/.kde/Autostart
kdesu kate nvidia-power.sh
komutları ile betiğimizi açalım. ~/.kde/Autostart'ta açmamızın nedeni, kde'nin her başladığında bu betiği yüklemesini istiyoruz. Gelen metin düzenleyicisine şunları yazalım.

#!/bin/bash

while true; do
if on_ac_power; then
nice /usr/bin/nvidia-settings -q all > /dev/null
fi
sleep 25;
done
Bu betik ekran kartının devamlı azami güçte çalışmasını sadece fiş takılıyken çalışmasını sağlayacak. Eğer Her zaman çalışmasını istiyorsanız (sistemim her zaman kilitlendiği için ben her zaman çalıştırmak zorundaydım) :

#!/bin/bash

while true; do
nice /usr/bin/nvidia-settings -q all > /dev/null
sleep 25;
done
Betiğimizi kaydedip çıkıyoruz. Daha sonra betiğimizin çalıştırılabilir olması için konsolda

sudo chmod +x ~/.kde/Autostart/nvidia-power.sh

komutunu veriyoruz. Sistemi yeniden başlattığımızda artık ekran kartı azami gücünde çalışacaktır

Buda ekran kartını sürekli tam güçte çalıştırdığından sorun çıkarmasından korkuyorum başka çözüm önersi olan var mı?

lgf

Arkadaşlar sorun acer 5520g deki bios probleminden kaynaklanıyormuş. Bir arkadaşın tavsiyesi üzerine biosu update ettim. Sorunlar ortadan kalktı.