9.10 ses sorunu

Başlatan nazim, 01 Kasım 2009 - 21:04:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nazim

Ne yaptıysam sesi halledemedim

Realtek ALC888

Ve  paket yönetiçisini açtığımda

E: libecj-java-gcj: installed post-installation script alt işlemi çıkış durumunda hata döndürdü

E: ecj-gcj: dependency problems - leaving unconfigured

yukardaki çıkyıyı veriyor

zeitgeist

Alıntı yapılan: nazim - 01 Kasım 2009 - 21:04:47
Ne yaptıysam sesi halledemi.

Realtek ALC888

Anlamadım; "halledemi" ne? "halledemedim" demek istiyorsan nesini halledemedin, halledememekten kastın ne? Sistemden ses mi alamıyorsun, ses bozuk mu geliyor, 5+1 mi kurmaya çalışıyorsun..v.b.?

Alıntı yapılan: nazim - 01 Kasım 2009 - 21:04:47
Ve  paket yönetiçisini açtığımda

E: libecj-java-gcj: installed post-installation script alt işlemi çıkış durumunda hata döndürdü

E: ecj-gcj: dependency problems - leaving unconfigured

yukardaki çıkyıyı veriyor

Paket yöneticisi açılırken mi veriyor, bir yazılımı yüklemeye açlıştığından mı veriyor?

Not: Karşılaştığımız her bir sorun için farklı başlıklar açmaya gayret edelim, tek bir başlık altında farklı sorunları konuşmak hep söylediğimiz gibi sağlıklı olmuyor. Ayrıca, sorunlarımızı mesaj yazarak paylaşırken okuyanları da biraz olsun düşünmekte fayda var, yani sorunları biraz daha açık ifade etmenin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

nazim

Zeitgeist

Dayanamadım yeniden
9.4geri döndüm.

Forum da kapanınca iyice daraldım. Bayağıda uğraştım. Olmadı devirimim 9.10 u.

zeitgeist

.) Tamam. Hayret doğrusu, yani aynı makinede 9.04 sorunsuz ama 9.10 da farklı sorunlarla karşılaştın öyle mi? Durum böyleyse bence bir müddet sonra güncelleştirmelerle karşılaşılan sorunlar giderilir, sen de o vakit Karmic macerasına tekrar başlayabilirsin.

nazim

9.04 canavar gibi çalışıyor  . bakalım belki ileriki  sürümlerde. :)

stargazer

Benzer sorun bende de var. Foruma ilk kez yazıyorum yer ve derdimi anlatma konusunda hata yapmamaya çalışacağım. Öncelikle tamamen başlangıç seviyesi denebilecek düzeyde bir kullanıcı olduğumu belirteyim. Yükseltme ile karmik 9.10 yükledim. Ses ayarlarımın kontrolünü vs hepsini yaptım ancak sadece Dragon Playerdan çok düşük desibelde ses duyabiliyorum. Bunun dışındaki hiç bir programda ses duymam mümkün değil. Uç birimden size uygun dökümanı verebilmem için neye ihtiyacınız olduğunu tam olarak bilmediğimden şimdilik bişey de yazamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Kasım 2009 - 06:34:03

Forumu meşgul etmemek adına sorunu hallettiğimi bildirmek istedim...

zeitgeist

Sorunu çözmen sevindirici, nasıl çözdüğünü de bizimle paylaşırsan aynı sorunu yaşayanlara/yaşayacaklara yardım etmiş olursun.

nazim

9.10 kurdum olmadı, ses sorunu haledemedim . yeniden 9.04 kurdum

stargazer

Sabaha karşı farkettiğim durum alsamixerin ayarlarını kaydetmediğim idi. Durumu düzeltmiştim ve farklı player programlardan ses almayı başarmıştım. Ertesi gün yine başladığım yere geri döndüm tüm sesler gitti. Fark artık DragonPlayer'dan sesi gayet yüksek ve temiz müzik dinleyebilmem. Soracağım soru çok mu saçma olacak emin değilim ama Dragon Player sanırım KDE programı. Fakat panel ses ayarlarımda "donanım"ı şu an göremiyorum ve o sanırım Gnome. Günlerdir forumları okuyorum ve sanırım ATI kartlarından başlayan problemler var. REALTEK windows zamanlarından hatırladığım kullandığım ses kartı idi. Forumlarda gördüğüm ses ve görüntü hataları bu isimlerden kaynaklanıyor. Bilgisayarımın markası MSI-1325 diğer adı VR 220 idi sanırım. Eski bir model ve ses ayarlarındaki donanımda görmeme sebebi bu olabilir mi? Sadece Dragon Playerdan ses almayı çözemedim. Saygılarımla...

zeitgeist

Daha önce sorunu çözdüğünü söylemiştin; anlaşılan o ki düzenlemek için yaptığın adımları kayıt etmemişsin yani yetkili kullanıcı olarak yapmamışsın ya da başka bir sorun var. Sen en iyisi bize meseleyi çözmek için tam olarak ne yaptığını anlat belki çözüm aşamalarında gerekli olan yetkilendirme hususunda yardımımız dokunabilir.

Aslında eski modellere yönelik donanım desteği Linux camiasında daha fazla dolayısıyla makinende düşük donanım bileşenleri varsa sorunsuz çalışması gerekir. Bize buradan

lspci

çıktısını verirsen yorumlamamız daha kolay olabilir.

Bu arada, acaba hiç

sudo apt-get install kubuntu-desktop kodu yürütmüş müydün yani Kubuntu desktop yüklemiş miydin? Sadece Gnome kulalnıyorsun değil mi?

stargazer

Forumlarda çözüm olarak gösterilen pek çok yönlendirmeyi yaptım aslında. (Yani sanırım kendimce) pulse u kaldırıp alsa yükledim sonra alsa mixer ve ayarlardan sesi açtım. Ses bileşenleri ve codec yükledim. VLC mediaplayer'da bileşen ve codeclerin çoğu bulunduğu için onu da yükledim. Hepsini hatırlamıyorum inanın çünkü haftayı geçti bu sorun ve günler karıştı artık :)

stargazer@stargazer:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: ATI Technologies Inc Device 5a31 (rev 01)
00:01.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS480 PCI Bridge
00:06.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS480 PCI Bridge
00:12.0 IDE interface: ATI Technologies Inc IXP SB400 Serial ATA Controller (rev 80)
00:13.0 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB Host Controller (rev 80)
00:13.1 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB Host Controller (rev 80)
00:13.2 USB Controller: ATI Technologies Inc IXP SB400 USB2 Host Controller (rev 80)
00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc IXP SB400 SMBus Controller (rev 82)
00:14.1 IDE interface: ATI Technologies Inc IXP SB400 IDE Controller (rev 80)
00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc IXP SB4x0 High Definition Audio Controller (rev 01)
00:14.3 ISA bridge: ATI Technologies Inc IXP SB400 PCI-ISA Bridge (rev 80)
00:14.4 PCI bridge: ATI Technologies Inc IXP SB400 PCI-PCI Bridge (rev 80)
01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RC410 [Radeon Xpress 200M]
04:03.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)
04:04.0 CardBus bridge: O2 Micro, Inc. OZ711MP1/MS1 MemoryCardBus Controller (rev 21)
04:04.2 SD Host controller: O2 Micro, Inc. Integrated MMC/SD Controller (rev 01)
04:04.3 Bridge: O2 Micro, Inc. Integrated MS/xD Controller (rev 01)
04:04.4 FireWire (IEEE 1394): O2 Micro, Inc. Firewire (IEEE 1394) (rev 02)
04:09.0 Network controller: RaLink RT2561/RT61 rev B 802.11g
stargazer@stargazer:~$

Ve hayır kubuntu hiç yüklemedim. İlginize çok teşekkür ederim. Saygılarımla...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Kasım 2009 - 06:15:11

Sorun şimdilik çözülmüş görünüyor. Yanlız yine forumdan okuduğum kadarı ile paneldeki ses bölümünün kaybolacağı söylendi alsamixerden ayar yapılıyormuş, razı oldum. Şu an sesler tüm programlarda gayet düzgün çalışıyor. Benzer sorunu yaşayanlar için:

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=8139087&postcount=2

Bu konudaki son şikayet olması umuduyla :)