Yeniden Grub2 Kurulumu

Başlatan bytan, 01 Kasım 2009 - 13:47:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rusheed

Alıntı yapılan: confickerbelasi - 19 Kasım 2011 - 23:44:28
senin durum garip ben iki farklı ubuntu kurmuştum 11.04 x86 11.10 x64 8 kurunca ilk mesajdaki uygulama ile grubu onarmıştım kullandığın ubuntu'nun bölümünü doğru gir o zaman düzelir.

ilk mesajda herhangi bir seçenek yok maalesef normal olarak başlatmaya çalıştığımda "No setup signature found" hatasını görüyorum sadece. İşin garip tarafını bütün dosyasistemimi livecd üzerinde görebiliyorum. Sadece diğer ubuntuyu kaldırdığımda 120gb'lık alan "Unalocated space" olarak ve /dev/sda olarak gözüküyor. dev/sda1'deyse bootable 419mb unknow bi partition var nasıl yarattığıma dair bir fikrim yok gerçekten. Ubuntumun kurulu olduğu asıl bölüm /dev/sda2 diğer bölümse /dev/sda3 asıl swap alanıysa /dev/sda5de tmm ya benimde kafam karıştı an itibariyle. Extended olarak gözüküyor /dev/sda4 diye bir bölüm..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Kasım 2011 - 23:58:24

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1          52      409600   27  Unknown
Partition 1 does not end on cylinder boundary.
/dev/sda2              52       16070   128668414   83  Linux
/dev/sda3           30452       60802   243782656   83  Linux
/dev/sda4           16070       30452   115524609    5  Extended
/dev/sda5           29933       30452     4171776   82  Linux swap / Solaris

Buradaki boot kısmı sda1'da bunu nasıl sda2'ye taşıyabilirim acaba ?

confickerbelasi

hdd çorba olmuş içinde önemli bişeyler yoksa diski sil yeniden bölümle ve 4 bölümden fazla bölüm istiyorsan bunu pardus live cd gparted yapabilir yada komik ama xp cdsi ile yapabilirsin ben öyle yaptım 6 bölüm var 160GB hdd üstünde xphome+8 önizleme+pardus2011.2 x86+7 enterprise x86+ubuntu11.04 x86 +2.1Gb swap
en son ubuntu kurmak gerek gparted ile bölümlere bak.

rusheed

Ubuntu gparted'la da denedim düzeltmeyi ama bütün hdd'yi tek bir bütün olarak görüyor. içinde önemli dosyalarım ve yedeklerim var silmek istemiyorum o yüzden.

confickerbelasi

başka bir hdd bul ona kur diyecem bu notebook? dekstop?

rusheed

hmm konudan uzaklaştık iyice euheu.. sda1 'deki boot seçeneğini sence sda2'ye geçirmek çok mu zor döküman bulamadım hiç.

Ayrıca /dev/sda bölümündeki 114gb boş unlocated space'i bir şekilde sda2'ye bağlayamazmıyım.

confickerbelasi

ilk mesajdaki kodları kendine uyarla olur bende spergrub.iso var onunla ubuntuyu açıp o mesajla düzeltiyorum grubu bir tek mandreka ile bozunca düzelmemişti.

rusheed

hepsini denedim ve olmadı alternatif arıyorum. bir moderator olmaz arkadaşım öyle şey desin gidip basıcam formatı disk'e lütfen

sda1 'deki boot seçeneğini sence sda2'ye geçirmek çok mu zor döküman bulamadım hiç.

Ayrıca /dev/sda bölümündeki 114gb boş unlocated space'i bir şekilde sda2'ye bağlayamazmıyım.

confickerbelasi

içinde önemli verilerin varsa o hdd'yi yedeğe al başka hdd'ye kur onuikinci hdd olarak kullan  en temizi bu tabi hdd bulursan.

rusheed

bana /etc/fstab örneğini kopyalayabilir misn

confickerbelasi

o her pcnin kendine özel olması gerek ve bulamıyorum.

rusheed

eet örnek alıcaktım zaten neyse sağlık olsun (:

heartsmagic

@rusheed, --force ile yaptıktan sonra o uyarıyı alman pek önemli değil. Sonunda şunu söylemişse yeterli:
Installation finished. No error reported.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ubantu

merhaba arkadaşlar öncelikle belirteyim kubuntuyu yeni kurdum kurarkende sıkıntılar yaşadım. kurdum ama makina direk windowsla açıldı grub filan yoktu. bidaha silerek kurdum kubuntuyu boot dosyasınıda windowsun olduğu yeri göstererek kurdum .  kubuntu açılıyor ancak windows açılmıyor seçince yine grub ekranı geliyor. Sorun nedir yardım edebilir misiniz?

decent

Ubuntu Türkiye forumlarına hoşgeldin.
Sistemi Kubuntu CD ile başlatıp bu konunun en başındaki yöntemi uygulayabilirsin.

Yöntemi uygularken uçbirimde yaptığın işlemleri buraya kopyalarsan elimizde çözüm için somut veriler olacaktır.

heartsmagic

@ubantu, kendine ait bir başlık da açmışsın, oradan devam edilsin madem.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

watertight

Arkadaşlar Linux kurulu olan PCye win7 kurup tekrar Linuxe nasıl ulaşabilirim. Lütfen yardım edin PC açılırken direkt win7ye gidiyor. Nasıl tekrar Linuxe ulaşabilirim. Önemli bilgilerim var. :-[

alquirel

@watertight,

İletini bu başlığa taşıdım. Bu başlığın ilk iletisi soruna cevap olacaktır.

confickerbelasi

ben supergrub.iso ile ubuntuyu açıyorum ilk mesajı uyguluyorum düzeliyor 8'e rağmen.
http://download.berlios.de/supergrub/super_grub_disk_0.9799.iso
tabi ubuntu çalışan cd ilede yaparsın.

bahadirhtp

Alıntı yapılan: bytan - 01 Kasım 2009 - 13:47:48
Başlık tanıdık geliyorsa ( :) ) ve nerede bu Yeniden Grub Kurulumu diyorsanız tıklayın.

Yöntem 1

Canlı cd ile makinanıza tekrar grub2 kurulumu yapmak istiyorsanız öncelikle sisteminizin sabit disk üzerindeki yerini öğrenmelisiniz:

sudo fdisk -l

Örneğimizde, bu alanın /dev/sda5 olduğunu kabul edelim.

Bölümümüzü sisteme bağlayalım:

sudo mount /dev/sda5 /mnt

Diğer bölümleri de sisteme ekleyelim:

sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo mount --bind /dev/pts  /mnt/dev/pts
sudo mount --bind /proc /mnt/proc
sudo mount --bind /sys  /mnt/sys

Chroot ile kök dizinimizi değiştirelim:

sudo chroot /mnt

Artık grub2'mizi tekrar mbr üzerine yazabiliriz:

grub-install /dev/sda

Yazılıp yazılmadığını kontrol edin:

grub-install --recheck /dev/sda

Şayet hata vermediyse, işlem tamamdır.

Control+D tuşu ile chroot uygulamasından çıkıyoruz. Sırasıyla aşağıdaki komutları vererek sistemi yeniden başlatabilirsiniz:

sudo umount /mnt/dev/pts
sudo umount /mnt/dev
sudo umount /mnt/proc
sudo umount /mnt/sys
sudo umount /mnt
sudo reboot

Yöntem 2

Makinayı canlı cd ile açtıktan sonra kurulu bölümünüze çift tıklayarak sisteme bağlanmasını sağlayın veya elle kendiniz bağlayın. Çift tıklayarak bağladığınız zaman bağlama noktasını alttaki komutla öğrenin:

ls -l /media

Bağlama noktası disk bölümünün uuid değerine göre oluşacaktır. Buna uygun olarak komutu düzenleyerek grub2'yi mbr'ye yazdırın:

sudo grub-setup -d /media/XXXXXXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXXXXXXXXXX/boot/grub /dev/sda

Herhangi bir çıktı vermeden alt satıra geçiyorsa grub2'niz mbr'ye yazılmış demektir.

Yöntem 3

Yine makinayı canlı cd ile açtıktan sonra boot-repair uygulamasını kurup çalıştırmak yeterli:

sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install boot-repair-ubuntu
sudo boot-repair

Not: Kurulu sistemi açtıktan sonra, şayet yeni kurduğunuz diğer işletim sistemi grub menüsüne yerleşmediyse grub menünüzü güncelleyin:

sudo update-grub
sda5 ornegı vermıstın ya ama altlarda sda olarak yazıyor o sadece gosterılmesı ıstenılen yer oldugu ıcın dımı
GOD'S A KID WITH AN ANT FARM LADY HE'S NOT PLANNING ANYTHIN'

alquirel

Alıntı yapılan: bahadirhtp - 28 Ocak 2012 - 21:07:46
sda5 ornegı vermıstın ya ama altlarda sda olarak yazıyor o sadece gosterılmesı ıstenılen yer oldugu ıcın dımı

/dev/sda kullanılan yerlerde diskin tamamı ile işlem yapılmakta, yani bu diskin kendisini tanımlıyor.
/dev/sda5 kullanılan yerlerde ise diskin o bölümü ile işlem yapılmakta, yani bu da disk bölümünü tanımlıyor.

Ayrıca, imlâ hususunda daha önce uyarılmıştınız, ısrarcı olmamanızı rica ediyorum.

("dimi" de İngilizce eğitimle alakalı değildir herhalde.)

confickerbelasi

1.yöntem daha pratik bende ubuntu'yu herzaman sda5'e kuruyorum böylece karışıklık olmuyor.

bahadirhtp

ubuntu cd'si yok vede ubuntu sitesinden indirdiğim usb programır iso dosyasını bulamıyor. ne yapanilirim win7 üzerinden.
GOD'S A KID WITH AN ANT FARM LADY HE'S NOT PLANNING ANYTHIN'

alquirel

Alıntı yapılan: bahadirhtp - 30 Ocak 2012 - 02:39:57
ubuntu cd'si yok vede ubuntu sitesinden indirdiğim usb programır iso dosyasını bulamıyor. ne yapanilirim win7 üzerinden.

İndirdiğiniz uygulama bu ise, tanımama sorunu olmaması gerekiyor.
http://www.pendrivelinux.com/downloads/Universal-USB-Installer/Universal-USB-Installer-1.8.7.8.exe

Ayrıca, imlâ hususunu tekrar hatırlatmak istiyorum.

decent

Alıntı yapılan: bahadirhtp - 30 Ocak 2012 - 02:39:57

ISO dosyasının ismi ile uygulamanın çağırdığı isim aynı olmalı.

ubuntu-11.10-desktop-amd64.iso örneğinde olduğu gibi..

berat01

Merhaba,

Meraktan yine sagi solu kurcaliyordum ve debian yuklemeye karar verdim. Once windows 7 yukledim sonra pardus yukledim. Tam debian yuklemek uzereyken ubuntuda onemli bir dosyayi yedeklemedigimin farkina vardim.  Boot Repair ile denedim olmadi. Sonra Boot Repair programinin ubuntunun yuklu oldugu yeri gormedigini fark ettim. Buradaki yontemi denedim alltaki hatayi aliyorum. Sanirim Boot Repair da ayni sebepten dolayi gormedi.
Ubuntu sda2 de yuklu.
ubuntu@ubuntu:~$ sudo mount /dev/sda2 /mnt
NTFS signature is missing.
Failed to mount '/dev/sda2': Invalid argument
The device '/dev/sda2' doesn't seem to have a valid NTFS.
Maybe the wrong device is used? Or the whole disk instead of a
partition (e.g. /dev/sda, not /dev/sda1)? Or the other way around?
ubuntu@ubuntu:~$

ubuntu@ubuntu:~$ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 250.1 GB, 250059350016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 30401 cylinders, total 488397168 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0xd621ea1a

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1            2048    20482047    10240000   83  Linux
/dev/sda2        20484094   336052223   157784065    5  Extended
/dev/sda3       336052224   336257023      102400    7  HPFS/NTFS/exFAT