Yeniden Grub2 Kurulumu

Başlatan bytan, 01 Kasım 2009 - 13:47:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

AguilaNegra

Canlı cd ile başlatmadan,grub yazılımının aktif olmasını istediğimiz dağıtımın içinde iken,o yazılımın grubunu yeniden nasıl yükleyebiliriz?
Daha açık sormak gerekirse,2 ayrı fiziksel HDD de 4 ayrı linux dağıtımım var ve en son yüklenen dağıtımın grubu kullanımda,
bu grub dan Ubuntuyu açarak update grub komutu ile Ubuntu grubunu güncelleyebiliyorum ama sadece son yüklenen sistemi ilave ettiğini görüyorum ama başlangıca yazmadığı için,yeniden başlatınca önceki grub ile açılıyor.
sorum;
Ubuntu ile açılıp güncellediğim grubu başlangıca yazdırmak.
Teşekkürler.

bytan

Mbr'de var olanı güncellemek için update-grub, mbr'ye yazdırmak için ise grub-install /dev/sda kullanabiliriz.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

decent

Alıntı yapılan: AguilaNegra - 28 Mayıs 2011 - 11:28:37
Canlı cd ile başlatmadan,grub yazılımının aktif olmasını istediğimiz dağıtımın içinde iken,o yazılımın grubunu yeniden nasıl yükleyebiliriz?
Daha açık sormak gerekirse,2 ayrı fiziksel HDD de 4 ayrı linux dağıtımım var ve en son yüklenen dağıtımın grubu kullanımda,
bu grub dan Ubuntuyu açarak update grub komutu ile Ubuntu grubunu güncelleyebiliyorum ama sadece son yüklenen sistemi ilave ettiğini görüyorum ama başlangıca yazmadığı için,yeniden başlatınca önceki grub ile açılıyor.
sorum;
Ubuntu ile açılıp güncellediğim grubu başlangıca yazdırmak.
Teşekkürler.

Bu konunun başındaki ilk yöntem ve startupmanager (Başlangıç Yöneticisi) istediğinizi sağlayacaktır.

AguilaNegra

grub-install /dev/sda

komutunu kullandım,no error reported dedi.
Teşekkürler.

gecegezen

Ben son bir kaç seferdir ubuntuyu grub ağıdaki komut ile geri yükledim 3 yöntem olabilir belki ama bu grub yoksa bile dosyaları oraya kopyalıyor bende var olan dosyaları değiştirme en azında grub.cfg dosyasını

sudo grub-install ––root-directory=/media/XXXX /dev/sdX
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

bytan

@gecegezen,

Yöntem akla yatkın görünüyor. Kendim uygulayamıyorum ancak forumdan bir kaç teyit almaya çalıştıktan sonra ekleriz.

Bu arada ilk iletiye bir yöntem daha geçtim.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

gufabe

decent'in AguilaNegra'ya yanıtını görünce genel olarak başlığa uğrayan benim gibi yeni kullanıcıların dikkatini çekmek istediğim bir değini belirdi.

kendi kısıtlı deneyimlerim; her defasında bana, -eğer varsa- yazılımlara danışmak gerektiğini gösteriyor. çünkü daha önceden kullandığım kodların işlevlerini ancak onları görünce anımsayabiliyorum. eğer uçbirimin hafızasından bulabilirsem (ok ya da yön tuşları ile) ne ala... ama bir kodu tüm harfleriyle hatırlamak şu an için olanaksız. bir de dagıtımlar yenilenince bazı kodların işlevsizleşmesi durumu var. genel bir alışkanlık olarak foruma google üzerinden girildiği için 5-6 yıllık bir başlıktan yardım almak gibi durumlarla sık sık yüzyüze gelinebiliyor.

bu düşüncelerimin başlıktaki sorunla olan bağlantısına gelecek olursak, eğer çalışan cd üzerinden giriş yapılmamışsa, ilk tercihin yazılım merkezinden ''başlangıç yöneticisi''ni kurmak/çalıştırmak olması daha akılcı olur. grubu düzenleme, güncelleme ya da başka bir deyişle yeni işletim sistemini grub seçeneklerinde tanıtma gibi işleri bu yazılıma yaptırmalı. böylelikle ya sorunu beklenmedik bir şekilde çözmüş ya da çözüm için birkaç adım önden yol almış olunur.

sevgiler.   

confickerbelasi

Alıntı yapılan: gecegezen - 12 Haziran 2011 - 00:42:01
Ben son bir kaç seferdir ubuntuyu grub ağıdaki komut ile geri yükledim 3 yöntem olabilir belki ama bu grub yoksa bile dosyaları oraya kopyalıyor bende var olan dosyaları değiştirme en azında grub.cfg dosyasını

sudo grub-install ––root-directory=/media/XXXX /dev/sdX
yakında hdd alcam ve pardus2011 kurcam bunu deneme şansım olucak.

Mitsukuni

Alıntı yapılan: bytan - 23 Haziran 2011 - 12:17:41
Bu arada ilk iletiye bir yöntem daha geçtim.
Daha yeni bir arkadaşa tarif etmek için link attım. Düşünüp duruyordum bu üçücü yöntemi daha önce niye uygulamadım acaba diye, meğerse bundanmış. :)

ScaryMan

9.10 Live CD'si ile boot edip 11.04 Grub'ta değişiklik yapabilir miyim? grub ekranı kardeşimin kafasını karıştırmasın diye timeout'u 0 olarak atamıştım :P Şimdi grub ekranını yakalaymıyorum haliyle :P (rezalet). Elimde 9.10 Live CD'si var şimdilik. Bu değişikliği yapmama imkan verir mi?

if

Alıntı yapılan: ScaryMan - 28 Temmuz 2011 - 18:48:21
9.10 Live CD'si ile boot edip 11.04 Grub'ta değişiklik yapabilir miyim? grub ekranı kardeşimin kafasını karıştırmasın diye timeout'u 0 olarak atamıştım :P Şimdi grub ekranını yakalaymıyorum haliyle :P (rezalet). Elimde 9.10 Live CD'si var şimdilik. Bu değişikliği yapmama imkan verir mi?

9.10'da da Grub2 kullanılıyormuş, sanırım işinizi görür. Ama şunu söylemekte yarar var, güncellemelerden yoksun bir grub2 olacaktır. Bir sıkıntı çıkar mı çıkmaz mı bilemem.

Yapmak istediğiniz işlem için 9.10'a gerek yok. Bilgisayar açılırken SHIFT tuşuna basılı tutun. Grub ekranından istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz ya da sudo sed 's/GRUB_TIMEOUT=10/GRUB_TIMEOUT=T/g' -i /etc/default/grub T yerine istediğiniz değeri yazınız.http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1195275

Bu konu içerisinde de muhakkak bu değerin nasıl değiştirileceği ile ilgili mesaj bulursunuz.

ScaryMan

Alıntı yapılan: if - 28 Temmuz 2011 - 18:55:50
Alıntı yapılan: ScaryMan - 28 Temmuz 2011 - 18:48:21

9.10'da da Grub2 kullanılıyormuş, sanırım işinizi görür. Ama şunu söylemekte yarar var, güncellemelerden yoksun bir grub2 olacaktır. Bir sıkıntı çıkar mı çıkmaz mı bilemem.

Yapmak istediğiniz işlem için 9.10'a gerek yok. Bilgisayar açılırken SHIFT tuşuna basılı tutun. Grub ekranından istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz ya da sudo sed 's/GRUB_TIMEOUT=10/GRUB_TIMEOUT=T/g' -i /etc/default/grub T yerine istediğiniz değeri yazınız.http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1195275

Bu konu içerisinde de muhakkak bu değerin nasıl değiştirileceği ile ilgili mesaj bulursunuz.
Shift'e basılı tutunca yakalamıyor işte Grub ekranını :) LiveCD ile çalıştırdım. grub.cfg dosyasını root olarak düzenleyip sorunu hallettim. Ancak 9.10 LiveCD'de salt okunur olduğu için dosya, önce chmod 777 ile dosyanın erişimini düzenledim. Sorunum çözülmüş oldu. :)

if

İyi bir çözüm yolu olmamış bence, dosya haklarını 777 yapmak.

ScaryMan

1) Amacım Ubuntu'ya tekrar ulaşabilmekti. Grub'u güncelleyince edince izinlerin de öntanımlı hale gelmiş olması gerekir diye düşünüyorum, yanılıyor muyum? Ayrıca grub.cfg iznini tekrardan 444'e getirdim. Bir sorun olmaz sanıyorum.

2) Güncelleme yapınca grub'ta eski çekirdekler için bir alt menü açtı. Önceki çekirdek güncelleştirmelerinde yapmamıştı bunu. Şimdi ubuntu-tweak ile eski çekirdekleri silemiyorum. Çünkü gözükmüyorlar ubuntu-tweak'te. Paket Yöneticisinde de garip bir durum var.

Şu anki çekirdek sürümüm 2.6.38-10. Yöneticiye 2.6.38-10 yazarsam mevcut sürüm 2.6.38-10.42 yazıyor. Ama eski çekirdeği yazarsam 2.6.38.8 diye, kurulu sürüm 2.6.38-8.42 diyor. Anlayamadım?

if

1)Dosya izinini eski haline getirdiyseniz sorun yok:)
2) Aynı durum benim sistemde de var. Sanırım genel bir durum bu.

confickerbelasi

ben süpergrup iso cd ile ubuntuyu açıp ilk mesajdaki anlatılanı yapıyorum iki tık kopyala yapıştır tamam.

MayKee

wubi ile kurdugum ubuntuyu live cd olmadan aynı hatayı duzeltme şansımız yok mu acaba? live USB oluşturdum ama baslangıçta birşey gözükmüyor uzerine kurmadan "try" yapmak istiyorum ama o da olmuyor ! http://live.learnfree.eu/download usb icin ise bu programı kullandım !

heartsmagic

@MayKee, hangi hatayı?
Ancak hemen belirtelim Wubi işin içine girince Grub işlemleri değişiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

confickerbelasi

ve işin içine windows girince istikrarı bozuluyor ve grub olmuyor normal kur wubi ile uzun ömürlü olmuyor windows çökünce ubuntuda etkilenir potansiyel veri kaybını kabul etmiş olursun wubi kısa süreli deneme için yapılmış.

MayKee

@heartsmagic hata  başlangıçta işletim sistemimi ubuntu olarak seçtikten sonra ilk olarak sıralıyor;
Try (hd0,1):NTFS5: no wubildr  "prefix" not set
error:  no such device /ubuntu/disks/root.disks
error:  no such device /ubuntu/install/boot/grub/grub.cfg  (hatalar tam ordaki gibi sıralı degil ama özü bunlar sıralama felan degisik olabilir)
daha sonra ise minimal BASH- like line editing... hatasını sıralıyor yabancı forumlara da kısaca göz gezdirdim ama live cd siz çözüm göremedim! oysa ubuntu bana windows loader' ını indirdikten sonra internetten direk indirip kurdu bilgisayarıma, daha sonra kurulumu iso formatında indirip live usb oluşturdum yine yemedi... :S
@confickerbelasi bizde zaten windowstan kacmak icin kurduk ubuntuyu ... gerci daha acemiyiz linuxta birkaç program yüzünden windows u da elimin altında bulunduruyorum...

heartsmagic

C:\found.000 isminde bir dizin var mı Windows tarafında?

MayKee

maalesef oyle bi dosya C: dizininde yoktur

confickerbelasi

normal kur ikinci olarak olursa 7 etkilenmiyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: MayKee - 10 Eylül 2011 - 20:05:00
maalesef oyle bi dosya C: dizininde yoktur

C bölümünde ubuntu dizini var mı peki?

MayKee

zaten ben ubuntuyu win7 nin yanına kurdum sorunsuz çalışıyordu fakat ubuntu benden güncelleştirmeleri kurmamı istedi bende kurdum reset attıgımda ise hata ortaya cıktır minimal bash hatası şu an liveCD oluşturdum ve yeniden windows'un yanına kuruyorum tekrar aynı sorunla karşılaşmamak için ne yapmam lazım? hangi güncelleştirmeyi iptal etmem lazım?
C: içerisinde ubuntu dizini vardı kaldırdım şimdi sıfır olarak baştan windowsun yanına kur şeçeneği ile kuruyorum...
ubuntuya kötü bir giriş yaptık ama azimliyim hala bakalım o mu yaman biz mi  :))