Pardus Kurdum Ubuntu grubta görünmüyor?

Başlatan turkıshpower, 01 Kasım 2009 - 17:10:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

turkıshpower

Selam arkadaşlar az önce babam ubuntu pek kullanamıyor Pardus kurdum onun için ve açılışta Ubuntu 9.10 yok.Sistemimde aynı zamanda windows 7 de kurulu o grubta var ancak Ubuntu Pardusun açılış menusunde yok.Daha öncede pek çok kez yaptım bu işlemi ama böyle bir sorunla karşılaşmadım.Pardusun grubuna Ubuntuyu nası ekleyebilirim bana adım adım yazasanız?Pardusta Ubuntu kadar bilgim yok.

zeitgeist

Özellikle Pardus grub kullanmak istiyorsan kabaca pardus grub dosyasına Ubuntu bölümünü ekleyebilirsin, yok eğer Ubuntu grubu da kullanabilirim diyorsan Ubuntu LiveCd ile yeniden grub kurulumu yapabilirsin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

turkıshpower

Alıntı yapılan: zeitgeist - 01 Kasım 2009 - 17:17:54
Özellikle Pardus grub kullanmak istiyorsan kabaca pardus grub dosyasına Ubuntu bölümünü ekleyebilirsin, yok eğer Ubuntu grubu da kullanabilirim diyorsan Ubuntu LiveCd ile yeniden grub kurulumu yapabilirsin.

Pardustan nasıl ekleyebilirim peki? ubuntuyu yani ubuntu grubu baştan kurabilirim desem :) yapamam heralde

bytan

Pardus Grub kullandığı, karmic ise grub2 kullandığı için, otomatik olarak eklenemiyor şimdilik. Elle eklemede de sorun olduğu yönünde yanlış hatırlamıyorsam @wiper'ın bir başlığı vardı. Tavsiyem, ubuntu'ya grub kur ama onun içinde chroot ile kök değiştirip işlem yapmak gerekiyor.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

turkıshpower

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13415.0 BUrda anlattığın şekilde çok güzel anlatmışsın grub2 kurdum obur başlıklarda grub2 düzenleme  ile ilgili yerlerede bakarak pardusu eklemeye çalışacağım takıldığım yer olursa sorarım çok teşekkürler :)

bytan

Alıntı yapılan: turkıshpower - 01 Kasım 2009 - 17:39:33
Alıntı yapılan: zeitgeist - 01 Kasım 2009 - 17:17:54
Ubuntu LiveCd ile yeniden grub kurulumu yapabilirsin.

Pardustan nasıl ekleyebilirim peki? ubuntuyu yani ubuntu grubu baştan kurabilirim desem :) yapamam heralde

Yapılamayacak bir şey değilmiş, değil mi? :)

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

turkıshpower

Eeee o kadar güzel anlatılırsa :) yapılıomus

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Kasım 2009 - 19:14:05

GNU nano 2.0.9           File: /boot/grub/grub.cfg                           

}
menuentry "Pardus 2009 (on /dev/sda5)" {
        insmod ext2
        set root=(hd0,5)
        search --no-floppy --fs-uuid --set b010065f-dad7-4f4e-978d-5a3a2485f43b
        linux /boot/kernel-2.6.30.1-123 root=LABEL=PARDUS_ROOT splash=silent qu$
        initrd (hd0,4)/boot/initramfs-2.6.30.1-123
}
### END /etc/grub.d/30_os-prober ###

### BEGIN /etc/grub.d/40_custom ###
# This file provides an easy way to add custom menu entries.  Simply type the
# menu entries you want to add after this comment.  Be careful not to change
# the 'exec tail' line above.
### END /etc/grub.d/40_custom ###

^G Yardım Al ^O Yaz       ^R Dosya Oku ^Y Önceki Say^K Metni Kes ^C İmleç Pozisy
^X Çık       ^J Yasla     ^W Ara       ^V Sonraki Sa^U UnCut Text^T Denetime

Merhaba Bytan kardeş benim pardusum sda6 bölümünde bu kısımda sanırım set root=(hd0,6) yapmam gerekiyor yani böle yapıyorum kalıcı olarak nasıl kayıt edebilirim ve yaptığım şey doğrumu? şu an ubuntunun grub2 sinde hiç pardus yoktu pardus geldi ancak açılmıyor hata veriyor.:)

bytan

Alıntı Yapmenuentry "Pardus 2009 (on /dev/sda5)" {
        insmod ext2
        set root=(hd0,5)
        search --no-floppy --fs-uuid --set b010065f-dad7-4f4e-978d-5a3a2485f43b
        linux /boot/kernel-2.6.30.1-123 root=LABEL=PARDUS_ROOT splash=silent qu$
        initrd /boot/initramfs-2.6.30.1-123
}

Sda6 da ise hd0,6. sda5'de ise hd0,5 olarak ayarlamalısın. Bu arada initrd satırındaki hd0,4 ifadesini ise silmelisin. Son olarak bakman gereken değer --set ile tanımlanan blkid değeri. Onu da güncellediğin zaman açılması lazım. Şayet açılmazsa, mutlaka bir hata mesajı verecektir. Onu buraya geçersen durum daha iyi fikir edinebiliriz.

PF @ ST

ihtiyar said

sda6 ise (hd0,7) yapması gerekmiyor mu? Ya da böyle özel bir durum mu vardı?

Ek: Ben de Pardus kurdum ayriyeten. Şu anda Pardus'un grubuna mı Ubuntu eklesem yoksa grub/grub2 mi kursam diye düşünüyorum.

heartsmagic

Yani Grub sisteminde sda6 (hd0,6) olarak geçiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Kasım 2009 - 23:59:18
Yani Grub sisteminde sda6 (hd0,6) olarak geçiyor.

Sanırım bir şeyleri yanlış hatırlıyorum.

heartsmagic

Eksik ve yanlış yazmışım.
Yeni Grub2 sisteminde sda6 (hd0,6) olarak geçiyor.

turkıshpower

Tekrar Merhaba arkadaşlar iyi hafta sonları :) Bu arada benim pardus cidden sda 5 teymiş açılışta hata mesajı  veriyor bu arada bytan kardeş o hd 0,4 değerinide sildim ancak bnm yaptığım değişiklikler kayıt altınada alınmıyor .Bidaha açtığımda aynı tablo karşıma çıkıyor hata mesajı resimde :)

canosayan

yanlış hatırlamıyorsam şöyle olmalı idi.
sda6 (hd0,5) olmalı. çünkü hd şeklinde sayarken programlamadaki dizlier gibi ilk değer 0 alıyor. hatta aynı mantıkla hd1 değil hd0 olarak yazıyoruz.

yanlış mıyım?
Chmod bizim işimiz.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: canosayan - 07 Kasım 2009 - 11:55:16
sda6 (hd0,5) olmalı. çünkü hd şeklinde sayarken programlamadaki dizlier gibi ilk değer 0 alıyor. hatta aynı mantıkla hd1 değil hd0 olarak yazıyoruz.

yanlış mıyım?

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Kasım 2009 - 01:39:05

;)

canosayan

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 07 Kasım 2009 - 13:02:16
Alıntı yapılan: canosayan - 07 Kasım 2009 - 11:55:16

yanlış mıyım?

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Kasım 2009 - 01:39:05

;)
aynı mantıkla farklı olmaması gerkir diye düşünüyorum neyse öyle olsun.
Chmod bizim işimiz.

heartsmagic

@canosayan ben de öyle düşünürdüm ancak dosyalarına bakarsan durumu anlarsın. Mesela bende Ubuntu sda7'de kurulu:

Alıntı Yapset root=(hd0,7)
olarak geçiyor.

bytan

Alıntı yapılan: turkıshpower - 07 Kasım 2009 - 10:52:35

Tekrar Merhaba arkadaşlar iyi hafta sonları :) Bu arada benim pardus cidden sda 5 teymiş açılışta hata mesajı  veriyor bu arada bytan kardeş o hd 0,4 değerinide sildim ancak bnm yaptığım değişiklikler kayıt altınada alınmıyor .Bidaha açtığımda aynı tablo karşıma çıkıyor hata mesajı resimde :)

Dosyaya yazma hakkı vermezsen, kayıt edemezsin. Grub2 anlatımındaki yazma hakkını uygulamalısın.

PF @ ST