Kısayollarda mouse tekeri

Başlatan osmancık, 13 Ağustos 2010 - 18:34:04

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

osmancık

Merhaba
KDE masaüstü efektlerinde Büyüt diye bir özellik var. Ayarladığınız tuşa bastığınızda ekrana zoom yapmaya yarıyor. KDE 3.5 deyken compiz ile bu özelliği kullanıyordum ve meta+fare tekeri ile ileri geri zoom yapıyordum. Ancak KDE 4'de fare tekerini kullanarak kısayol ataması yapılamıyor. Bunu çözmenin bir yolu varmı? Yani meta+fare tekeri tuş kombinasyonu ile zoom yapmak istiyorum.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
  (::: ) :        ___     UBUNTU
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

eribol

Masaüstü Efektleri'ne baktınız mı? Orada 3 adet seçenek var ama ben kde4 kullanmadığım için şu an kontrol edemiyorum. Kde Masaüstü efektlerine özel kısayol atamak için önce seçeneği işaretliyorsunuz ve sonra sağda aktifleşen simgeye tıklayarak o seçeneğe ait ayarları yapıyorsunuz.

osmancık

orda mouse tekerini oynattığımda hiçbir tepki vermiyor.
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

osmancık

.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`

eribol

Denemek için kde4 kullandım ama dediğim 3 efekt te herhangi bir tepki vermedi zaten. Ama fare tekeri üçünde de kullanılamıyordu saten.

ufuk_k

Ben KDE 4 kullanıyorum. Maalesef fare kısayolları KDE 4'te ayarlanamıyor. Xbindkeys gibi bir uygulama ile X pencere yönetimi için genel olarak kısayol ataman gerek. Ben bu işleri sevmediğimden (x komutları ile kısayol işleri) yapmadım. Ayarlamak istersen güzel bir nasıl yazısı mevcut.

http://hanschen.org/2009/10/13/mouse-shortcuts-with-xbindkeys/
"Waiting for an ideal, a low deal, a no deal.
Play your stereotype,  oh yeah..."

osmancık

Teşekkürler. Deneyeceğim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 15 Ağustos 2010 - 03:06:11

Herşey güzel ama windows tuşunu kısayol olarak bir türlü kullanamıyorum. xbindkeys -k ile alıyorum Mod4 + Super_L geliyor. Siz bi deneyebilir misiniz? Windows tuşuna bir görev atayın eğer çalışırsa kodu bana da verir misiniz?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 16 Ağustos 2010 - 00:15:36

Şöyle yaptım
"xte 'keydown Super_L' 'key x' 'keyup Super_L'"
    Mod4 + Super_L + b:4

Ancak şimdide şöyle bir sorun var:
Elim Super tuşunda basılı iken fare tekeri ile ileri geri yapamıyorum. Örneğin "Super+fare tekeri ileri" yaptım diyelim bundan sonra elim hala super de basılı iken fare tekerini ileri de geri de itsem hiçbir şey olmuyor. Elimi super den çekip tekrar basılı tutup fare tekeri yapmam gerekiyor. Bunu nasıl çözebilirim?
.                .-.
         .-'``(|||)
      ,`\ \    `-`.
     /   \ '``-.   `
   .-.  ,       `___:
   `-`  `       ,   :
     \   / ,..-`   ,
      `./ /    .-.`
         `-..-(   )
                `-`