[Çözüldü] Ubuntu 9.10 SIS Ekran Kartı

Başlatan tdenizeren, 30 Ekim 2009 - 16:30:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tdenizeren

Selamlar,

Sabah büyük bir heyecanla 9.10 u indirdim.Temiz kurulumla sistemime kurdum.Sorunsuz açıldı.Notebook'umun ekran artı SIS olduğundan çözünürlüğü 800x600 geldi.9,04 den bu soruna alışık olduğumdan xorg.conf dosyasında yapacağım değişiklikle düzeliceğini umuyordum.Ama xorg.conf dosyasının bulunduğu /etc/X11/  klasörünü açtığımda dosyanın olmadığını gördüm.
Nerede bu dosya bilen varmı?
Yada SIS ekran kartları için 9.10'da yeni bir yöntem varmı çözünürlüğü yükseltmek için.3D desteğinden geçtim zaten bu kartlada çözünürlüğü düzeltelim bari.

Saygılar,

utdmr

Yeni nesil xorg sürümlerinde xorg.conf kullanılmıyor pek, xorg aygıtları kendisi tarıyor sanırım(Arch'taki o şekildeydi). Yine de siz /etc/X11 dizininde bir xorg.conf oluşturup sadece gerekli tanımlamaları yaparsanız eskisi gibi davranacaktır.
Kişisel Blogum: Çoğunlukla Zararsız - cogunluklazararsiz.org
--
Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -and a lot of courage- to move in the opposite direction.

tdenizeren

Maalesef yeni xorg.conf dosyası yaratmam işe yaramadı.
http://ncc-1701a.homelinux.net/~linux-sis/index.php?page=Downloads
9.04'de bu linkdek sürücüyü indirip
   1. Unpack the archive
   2. Copy all files to /usr/lib/xorg/modules/drivers
   3. Make Xorg use the driver (if it doesn't do by itself) by changing /etc/X11/xorg.conf:

Section "Device"
          Driver "sis671"
      EndSection

yönergelerini uygulayınca çalışıyordu ekran kartı.Yeni xorg.conf yarattıktan ve içine ekleme yaptıktan sonra Gnome hiç açılmadı.terminal modda kaldı.Komut satırından xorg.conf'u silip restart edince açtı Gnome.
Başka bir fikri olan varmı???

heartsmagic

Sadece çözünürlük ekleyerek deneyebilirsin. Forumda birçok defa anlatıldı, arama yaparak bulabilirsin örnek başlıkları.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tdenizeren

Arkadaşlar yardımlarınız için teşekkürler.Sorunu hallettim.
xorg.conf dosyasını aşağıdaki gibi düzenleyince sorun düzeldi.

Section "Device"
    Identifier   "Configured Video Device"        ------> BU SATIRI ISTIYORMUS
    Driver "sis671"
EndSection

zeitgeist

Geri bildirim ve çözüm yolunu gösterdiğin için teşekkürler. Konuyu etiketleyip kilitliyorum.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles