Ubuntu 9.10 (Karmic Koala ) kararlı sürüm yayımlandı !

Başlatan ironic, 29 Ekim 2009 - 14:46:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

aenesias

Karmic i dün bir iştahla işyerindeki bilgisayarlardan birine kurdum ama kurmaz olaydım.Grub 2 tam bir facia yaşattı bana (Zaten beta aşamasında olan bir şey niye kullanılır orası da ayrı bir mesele) klavye ve mouse usb dendi açılışta seçim yapadım. Sonra Ubuntu açıldıktan sonra bir flaş disk takıp tekrar açıp kapatınca Grub menusunde aşağı yukarı gidip gelebildim lakin bu seferde açılır haldeki windows açılmaz oldu. Grubun menu.lst inin yerine gelenler her ne kadar daha kullanışlı olsa da ayar yapmakta epey zorlandım sonra da hata verip durdu. Son olarak da hardware drivers kısmından etkinlestirmem gerekn b43 broadcom sürücülerinde yumurta tavuk sorunsalı bas gösterdi. İnternete ulasmak için gerekn driveri yükleyebilmem içinde internet gerekiyodu. Başka bilgisayardan indirip kursam da fayda etmedi çalıstıramadım. Hal böle olunca hevesim kursağımda kaldı.
Sonuc olarak grub2 için keske 10.4 ü bekleselerdi. Geri kalanına ise diyecek lafım yok. Gerek görsel gerekse de performans olarak cok etkileyici emeği gecen herkese cok tskrler ...

ChoPin

birçok şey değişmiş araştırdığım kadarıyla. ama şöyle devrim yaratabilecek bir sistem anca 2 veya 3 sene sonrası olur diye de hala düşünmekteyim. neyse yeni ubuntumuz herkese hayırlı olsun şimdiden siparişi verdim ama tabiki cd gelene kadar bekleyebileceğimi sanmıyorum. :) masaüstlerini görelim yavaş yavaş dimi. indirip kuran arkadaşlarımıza duyurulur :)

s7e7v7e7n

Alıntı yapılan: levi - 30 Ekim 2009 - 16:14:40
Netbooklar içinse buradan: http://www.ubuntu.com/getubuntu/download-netbook

Masaüstü için kurulum yapılacak malesef Netbook için değildir. o yüzden unetboot etmeyi düşünüyorum ama ondada bu yeni sürümü desteklemiyor diğer türlü nasıl kuracağım hakkında hiç fikrim yok.
4GB'lık USB flash belleğime kuracağım.
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

xwes

ubuntunun 9.04 surumunde zaten USB startup disk creator diye bir uygulama var, onla yapabilirsiniz.

canosayan

Alıntı yapılan: tweety - 30 Ekim 2009 - 17:36:32

Masaüstü için kurulum yapılacak malesef Netbook için değildir. o yüzden unetboot etmeyi düşünüyorum ama ondada bu yeni sürümü desteklemiyor diğer türlü nasıl kuracağım hakkında hiç fikrim yok.

eğer elinizde mevcut ubuntu var ise içerisindeki araç bu sürümü flash belleğe yazabiliyor
Chmod bizim işimiz.

s7e7v7e7n

Alıntı yapılan: canosayan - 30 Ekim 2009 - 17:46:55
Alıntı yapılan: tweety - 30 Ekim 2009 - 17:36:32

eğer elinizde mevcut ubuntu var ise içerisindeki araç bu sürümü flash belleğe yazabiliyor

elimde şuanda Masaüstü için olan 32Bit versiyonu indiriyorum 9.10 Karmic Koala'yı onunla unetboot edebilirmiyim ? ama unetboot da şuanda 9.10 a destek vermiyor Other olan kısımlarımı seçeceğim unetboot daki öyle kurulum yapacağım galiba desteklemediği sürümü seçersem sorun cıkartabilir cünkü.
eğer ki şayet oluyorsa acaba Lubuntu versiyonu var ise ve Lubuntu da oluyorsa indirme linki verebilirmisiniz ama unetboot ediyorsa yapmak istiyorum,eğer yapamıyorsa boşuna zaman kaybı yaşamıyalım pc yide yapalım derken bozmiyalım :)
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

sudocu

her seyin basi sudo!

canosayan

elinizde kurulu bir ubuntu sürümü olması yeter diye düşünüyorum. gerçi lubuntudan emin değilim ama usb-creator-gtk adlı bir program var. bu program unetbooot gibi çalışıyor. fakat sadece ubuntu yazıyor. bir deneyebilirsiniz.
Chmod bizim işimiz.

özgürubuntu

Sizde de ekran parlaklılığının (ışığının?) sürekli titremesi sorunu var mı? Ubuntu 8.10'da yaşadığım bu sorunun hortlamasına şaşırdım doğrusu.. Ubuntu'yu açtıktan sonra neredeyse 3-4 dakika parlaklık (ışık) titriyor, 30 saniye falan sürse katlanacağım da, 3-4 dakika sürmesi, bitti derken yeniden başlaması?? Forumda "ekran titriyor" başlıklı çözümleri de denedim ama sonuç alamadım

canosayan

karmic masaüstünde flash bellekten kurulmadı. araya araya kötü bir cd bulup denedim. oda hata verdi. zaten vermesi kesindi. bu gidişle masaüstü bugün yüklenmeden kalacak. o değil masaüstü geceyi xp ile geçirecek ona üzülüyorum
Chmod bizim işimiz.

ironic

Alıntı yapılan: sudocu - 30 Ekim 2009 - 18:00:31
Lubuntu'ya ne oldu? baska bahara mi kaldi?

http://download.lxde.org/lubuntu-9.10/

Sanırım halen geliştirilme çalışmaları sürüyor.Yayınlanan son  sürümü testçiler için yani kararlı değil.

bilisimfevzi

İlk çıktığı gün indirdim ve ubuntu desktopu netbookuma yükledim. açılış ve yüklenme hızı beni şaşırttı. ancak... tek sorun vardı o da başlarken ve klavyede parlaklık ayarı yaparken panel parlaklığı bi artıp bi azalıyordu. Netbok remix yüklemek istememiştim çünkü açılan pencereleri tam ekran yapıyordu ve ekran 1024*600 olunca ve bir de awn ekranı kısınca bazı pencereler bi yukarı bi aşağı iniyodu ve tıklanmıyordu. Masaüstünde yükseltme yaparken de yanlışlıkla resete bastım :D :'( Tam kurulum+Pardus grub kurtarma yapınca bu sefer Ubuntu gözükmedi(pardus grubu 1.5 karmic grub u 2 dir) usb startup oluşturucu ile de netbook remix.iso "installation failed" yazıyor. Netbooku internete de bağlayamıyorum. Ana pc den netbooka ethernet ile bağlantı paylaşımı yapamadım. Forumdaki başlığıma cevap yazarsanız sevinirim. Ancak beni en çok mest eden şey kapanış hızı oldu. 5 sn de kapanıyor!!! Bu hayatımda gördüğüm en hızlı kapanış hızı. Netbook umda gücü kesmek için power tuşuna 5 sn basmak gerekiyor ;) hakikaten hayatımda gördüğüm "en güzel işletim sistemi". Tabii parlaklık sorunu halledilirse....
Bu arada bir link:http://www.chip.com.tr/konu/ubuntu-nun-babasindan-win-7-yorumu_16079.html

Teşekkürler Ubuntu.

ironic

Gelen Ubuntu One güncellemesi ile sorunum düzeldi. Artık sorunsuz açılıyor.

berkan402

uzun bi aradan (2 ay) :) sonra tekrar merhaba..

bilgisayar kasam bugün geldi ve 9.04 ü yükledim..şuan kullanmaktayım..9.10 a geçmeli miyim?? önerir misiniz?? yoksa yine 9.04 den devam mı edeyim? ben gerçi şuanda memnunum 9.04 ten ama..

Tilki

Bir Ati Hd 3850 kullancısı olarak,9.10'a terfi ettim. İşlemcim de 64 bit bir Athlon olduğundan 64 bit sürümü indirdim. Şu ana dek herhangi bir sorunla karşılaşmadım. 64bit hiç de korkutucu değilmiş. Çok beğendim.

ScaryMan

Biraz önce CD'den kurulum yaptım. Türkçe dil paketlerini de yükledim. Henüz herhangi bir ayarlama ve özelleştirme yapmadım. Çok güzel olmuş yeni sürüm ilk izlenimim bu yönde. Kurulum esnasındaki slaytlar da güzel bir ayrıntı olmuş.

bilisimfevzi

İnternet paylaşım sorununu hallettim. Pardus'ta ağ paylaşımı çok kolaymış. Parlaklık sorununu halledebilirsem ne mutlu bana ;D

özgürubuntu

Alıntı yapılan: ironic - 31 Ekim 2009 - 14:03:57

Ne şanslısın, bana ne güncelleme geldi, ne de Ubuntu One düzeldi :) Hollanda yansılarını kullanıyorum

omerismail

codec paketlerini ve ubuntu restricted extras yüklediğim halde dvd filmi seyredemiyorum. okuyamıyor.

anra

9.10 u yükseltmek veya sıfırdan kurmak arasında önemli bir fark var mı,ubuntu müdavimlerinden somut cevaplar bekleniyor.. :)
hala 9.04 teyim ve 9.10u kurmak istiyorum ancak yükseltmemi yoksa temiz kurulum mu yapsam ona karar verebilmiş değilim..ne yapmalıyım?

ScaryMan

canosayan

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 31 Ekim 2009 - 21:01:07

Ne şanslısın, bana ne güncelleme geldi, ne de Ubuntu One düzeldi :) Hollanda yansılarını kullanıyorum

ubuntu one yaşıyor. tabi bilgisayarın sadece birinde
Chmod bizim işimiz.

ironic

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 31 Ekim 2009 - 21:01:07

Aslında bende bayağı zamandır çalışıyordu desem.  :D Çok sık kullanmadığım için kapatıyordum. Çalışmama hatası çok eskilere gitmiyor bende. Ayrıca ben henüz temiz kurulum yapmadım. Gelen güncellemelerin yükseltme amaçlı mı geldiği yoksa kararlı sürüm güncellemesi mi olduğunu da bilmiyorum.  :)

Bendeki ubuntuone sürümü 1.0.2

dpkg -l | grep ubuntuone

sudocu

Alıntı yapılan: omerismail - 31 Ekim 2009 - 21:40:35
codec paketlerini ve ubuntu restricted extras yüklediğim halde dvd filmi seyredemiyorum. okuyamıyor.

usb'den mi kurulum yaptin?
unetbootin ciktigindan beri cd ile yukleme yapmadim. bir suru pc'ye yuklemedim ama hic birinde kurulumdan sonra dvd rom calismadi. live usb ile acinca calisiyor ama kurulumdan sonra calismiyor. acaba sebebi bu mudur diye dusunuyorum bu da arada kaynasin :)
her seyin basi sudo!

ozan2680

9.10 biraz hatalı gibi geldi bana ve empaty güzel değil pidgin daha güzel
Speed