Netscape Navigator Kurulumu

Başlatan Ozmo, 28 Ekim 2009 - 04:25:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ozmo

Öncelik ile synaptic'den libstdc++ 5. sürümünü indirip kuruyoruz sonrada...
Terminalde
wget http://aol-4.vo.llnwd.net/pub/netscape9/en-US/9.0/unix/linux/netscape-navigator-9.0.0.6.tar.gz
ile dosyamızı çekiyoruz...
tar -zxvf netscape-navigator-9.0.0.6.tar.gz bu kod ile indirdiğimiz dosyayı açıyoruz...
çalıştırmak için cd navigator ve ./navigator komutlarını sıra ile yazıyoruz...
Masaüstüne kısa yol yapmak içinde gedit açıp şu kodları yazıyoruz
#!/usr/bin/env xdg-open
[Desktop Entry]
Encoding=UTF-8
Name=Netscape Navigator
Exec=/home/ozmo/navigator//navigator %u
Terminal=false
Type=Application
Icon=/home/ozmo/navigator/chrome/icons/default//default.xpm

yazıp .desktop diye kayıt ediyoruz...
ozmo yerine kulacını adını yazıyoruz...

Firefox eklentileri ile kullanabilirsiniz...
Kullanacak arkadaşlara iyi günlerde kullanması dileği ile...

sabian

Navigator olmasından bir benzetici olduğu izlenimi uyandı bende, muhtemelen de öyledir ama, biraz programdan bahsetseydiniz daha iyi olmaz mıydı? kısa bir tanıtım.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

ironic

Alıntı yapılan: dewrim2 - 28 Ekim 2009 - 10:46:07
Navigator olmasından bir benzetici olduğu izlenimi uyandı bende, muhtemelen de öyledir ama, biraz programdan bahsetseydiniz daha iyi olmaz mıydı? kısa bir tanıtım.

Kısacası Firefox' un atası. Zamanında internet explorer' ı silen tarayıcı. Bir zamanların pazar hakimi. Javascript' in yaratıcısı..  :)

Yalnız gelişimi duralı bayağı oldu. Eski sürümü kullanmak güvenlik sorunları çıkarabilir.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ironic - 28 Ekim 2009 - 10:48:30
Kısacası Firefox' un atası. Zamanında internet explorer' ı silen tarayıcı. Bir zamanların pazar hakimi. Javascript' in yaratıcısı..  :)

Dört dörtlük tarif :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ironic - 28 Ekim 2009 - 10:48:30
Yalnız gelişimi duralı bayağı oldu. Eski sürümü kullanmak güvenlik sorunları çıkarabilir.

@BayboraKaan, bu da dört dörtlük tavsiye :)

warpalawas

Arkadaşlar merhaba,
bu konunun uzun zamandır aktif olmadığını biliyorum ama bu netscape navigatoru kurmam gerek. Burada söylenenleri yapmaya çalıştım ama belli bir yerden sonra ilerlemedi.
Alıntı Yaperen@eren:~/navigator$ ./navigator
./navigator-bin: error while loading shared libraries: libstdc++.so.5: cannot open shared object file: No such file or directory
eren@eren:~/navigator$
[/quote
bu aşamadan sonra ilerlemdi. Acaba nerede hata yapıyorum.

NOT: Benim bilgisayarımda Ubuntu 10.4 yüklü.

Yukarıda şöyle bir  şey yazıyırdu
Alıntı YapÖncelik ile synaptic'den libstdc++ 5. sürümünü indirip kuruyoruz sonrada...

Synaptic'te arattım bu libstdc++5 buldum kur dedim ama kurmadı. Ben daha önce ubuntuda hiç program kurmamıştım.

aybars

Alıntı yapılan: Ozmo - 28 Ekim 2009 - 04:25:29
Öncelik ile synaptic'den libstdc++ 5. sürümünü indirip kuruyoruz sonrada...
Demiş uzun bir zaman önce ve şuanda bu paket yok.Onun yerine libstdc++6 paketi var.
sudo apt-get install libstdc++6

warpalawas

Öncelikle verdiğiniz yanıt için teşekkür ederim.
Sizin gönderdiğiz kodu terminalda kurdum sonra da sayfanın başında verilen kodkları sırsıyla yaptım ama yine aynı yere gelince eski uyarıyı verdi. Acaba netscape navigatoru kurmak için bu libstdc++.so.5 i kurmak mı gerekiyor?
Alıntı Yaperen@eren:~/navigator$ ./navigator
./navigator-bin: error while loading shared libraries: libstdc++.so.5: cannot open shared object file: No such file or directory
eren@eren:~/navigator$

heartsmagic

Alıntı yapılan: warpalawas - 31 Ağustos 2010 - 03:53:01
Arkadaşlar merhaba,
bu konunun uzun zamandır aktif olmadığını biliyorum ama bu netscape navigatoru kurmam gerek. Burada söylenenleri yapmaya çalıştım ama belli bir yerden sonra ilerlemedi.

Neden kurman gerekiyor? Zira Netscape zorlaması yapabilecek bir uygulama olmaması lazım günümüzde.
Jaunty deposundaki libstdc++5:
http://packages.ubuntu.com/jaunty/libstdc++5

warpalawas

Benim maaşımı aldığım banka değişti, şu anda Türkiye Halkbankası ile çalışmak durumunda kaldım. Onların bankbacılık sistemine buradan -Ubuntu- üzerinden ulaşamadım. Bankaya bu durumu anlattığımda onlarda bana Linuxta bankacılık işlemleri için Netscape Navigator'un en az  8.1 ve üzeri sürümleriye girebileceğimi söylediler. O nedenle kurmak zornda kaldım. Benim çalışma yerimde de Pardus 2008 ve 2009 var onlardaki hiç bir internet tarayıcısı ilede bu bankanın internet şubesini kullanamadım.

eribol

Netscape artık kullanılmıyor. Siizn sorununuzun netscape ile ilgisi yok maalesef. Zaten netscape ile çalışıyorsa firefox, chrome veya opera ile de çalışır.

heartsmagic

@eribol açıklamış durumu. Banka ne yazık ki güncel bilgi vermemiş sana.